iva.rbk
12.01.09,12:44
Dobrý deň. Potrebovala by som poradiť v jednej veci. Majiteľovi firmy bola vydaná v Tatra banke kreditná karta VISA s úverovým rámcom 50.000,-. Neviem ako ju mám zaevidovať, ten jej počiatočný kredit , ako zaúčtovať v JÚ pohyby na tejto karte , mám si ju založiť ako nový účet s 50. ooo,Sk ako príjem neovp. základ dane ? A ako mám zaúčtovať vrátenú dlžnú sumu na uvedený účet ViSA karty , napr. z iného BU. Prosím o radu. Neviem či som to jasne napísala:mee:
iva.rbk
13.01.09,06:22
nikto mi neporadí?
Johanka
13.01.09,06:38
Dobrý deň. Potrebovala by som poradiť v jednej veci. Majiteľovi firmy bola vydaná v Tatra banke kreditná karta VISA s úverovým rámcom 50.000,-. Neviem ako ju mám zaevidovať, ten jej počiatočný kredit , ako zaúčtovať v JÚ pohyby na tejto karte , mám si ju založiť ako nový účet s 50. ooo,Sk ako príjem neovp. základ dane ? A ako mám zaúčtovať vrátenú dlžnú sumu na uvedený účet ViSA karty , napr. z iného BU. Prosím o radu. Neviem či som to jasne napísala:mee:
Čo to je kreditná karta s úverovým rámcom ? Videla si zmluvu ? Podľa mňa ide o obyčajný kontokorent ;).
iva.rbk
13.01.09,06:52
áno je to kontokorent na 180. tis. 130.000,- je kontokorent na náš BU v Tatra banke a na to je aj zmluva . Zvyšných 50.000,- je na kreditnej karte z ktorej sa môžu platit nákupy PHM a iné a ked sa tam koruny do 40 dní vrátia , neplatí sa banke žiadny úrok.
Marianna01
13.01.09,07:05
Dobrý deň. Potrebovala by som poradiť v jednej veci. Majiteľovi firmy bola vydaná v Tatra banke kreditná karta VISA s úverovým rámcom 50.000,-. Neviem ako ju mám zaevidovať, ten jej počiatočný kredit , ako zaúčtovať v JÚ pohyby na tejto karte , mám si ju založiť ako nový účet s 50. ooo,Sk ako príjem neovp. základ dane ? A ako mám zaúčtovať vrátenú dlžnú sumu na uvedený účet ViSA karty , napr. z iného BU. Prosím o radu. Neviem či som to jasne napísala:mee:

Pri nákupe cez kartu zaúčtuj normálne, zároveň cez interný doklad čerpanie úveru v danej čiastke. Pri vrátení - splátka úveru.
iva.rbk
13.01.09,07:13
dakujem.
iva.rbk
13.01.09,08:27
ešte nemám jasno. Cez kartu sme zakúpili PHM. bloček zaúčtujem v JU ako VOZD. príde mi však výpis z karty, kde je uvedená čiastka ako debetná položka a ju mám zaúčtovať ako čerpanie úveru? A nemám si niekde zaevidovať celkovú výšku tohto kontokorentu?
ekonella
13.01.09,08:53
Nákup HM cez kartu účtujem: výber z účtu kartou PP - podľa vú
príjem do pokladne PP - PPD
spotreba PHM cez pokladňu-PR
Celková výška čerpaného kontokorentu by sa ti mala prejaviť na výpise účtu. Kontokorent je vlastne čiastka o ktorú môžeš ísť na účte do mínusu.
iva.rbk
13.01.09,09:17
na uvedenú kartu existuje samostatný výpis, samostatné číslo účtu na ktoré sa dlžná suma vracia. Bežný kontokorent máme pri bežnom účte, ten je na 130.ooo,-, to je v poriadku , ale neviem čo s touto kartou ako mám zaúčtovať a z čoho jej čerpanie. Mám si ju založiť ako nový firemný účet s poskytnutým 50.000,- ovým kontokorentom?
kori
13.01.09,09:28
áno.každá kreditná karta funguje ako samostatný účet so samostatným číslom. t.j. to je ako keby si mala nový účet so zostatkom 0 až mínus 50 tisíc (vždy bude v debete.
Johanka
13.01.09,09:30
Nákup HM cez kartu účtujem: výber z účtu kartou PP - podľa vú
príjem do pokladne PP - PPD
spotreba PHM cez pokladňu-PR
Celková výška čerpaného kontokorentu by sa ti mala prejaviť na výpise účtu. Kontokorent je vlastne čiastka o ktorú môžeš ísť na účte do mínusu.
Pozri si http://www.porada.sk/880185-post2.html
;)
iva.rbk
13.01.09,11:21
áno.každá kreditná karta funguje ako samostatný účet so samostatným číslom. t.j. to je ako keby si mala nový účet so zostatkom 0 až mínus 50 tisíc (vždy bude v debete.


a aký budem mať počiatočný stav na tomto účte? + 50.000,- alebo - 50.000,-Sk?
Johanka
13.01.09,11:28
certik
12.08.10,05:11
Ja mám podobný problém. Firma má podnikateľský účet a kreditnú kartu s úverovým rámcom. Z PÚ odchádzajú mesačne platby-splátky na KK. Výdaj z PÚ som zaúčtovala cez PP a príjem na KK tak isto cez PP. A samotné pohyby na KK som chcela účtovať priamo do nákladov. Nebude to takto dobre? Ďakujem
ego.mc
13.08.10,18:20
Myslím si, že to bude dobre.
mimika
06.06.12,14:25
Dobrý deń, prešla som všetky vyššie uvedené témy a aj ďalšie iné, ale nedopátrala som sa ako v JÚ zaúčtovať firemnú kreditnú kartu. Tiež som našla rozporuplné informácie, či ju treba oznamovať DÚ, aleb nie. Na výpise je uvedené č. účtu, ktoré je iné ako na bežnom podnikateľkoskom účte. Mohla by som poprosiť niekoho, kto by mi po lopate vysvetlil, ako teda zaúčtovať platbu z KK vo výške 135 Eur /prevádzková réžia - ubytovanie/ a minimálnu splátku vo výške 15 Eur, ktorá odišla z bežného PU. Úrok na výpise z KK nie je vyčíslený. Ja som rozmýšĺala, že vytvorím záväzok vo výške 1000 Eur -VNZD/celkový úverový rámec/. Fa na ubytovanie mám v záväzkoch, ako VOZD. Úhrada tých 135 Eur bude teda VOZD - prevádzková réžia. Ale čo s tou splátkou z PÚ vo výške 15 Eur? To by malo byť ako VNZD a znižujem tým ten 1000 Eurový záväzok? Ale je to blbosť, čo som tu napísala? ĎAkujem :-)