Mima4
12.01.09,12:45
Dobry den,

chcela by som sa opytat na pracu nadcas. So zamestnancom mame uzavretu dohodu o vykonavani prace nadcas v r. 2008 v rozsahu 250 hodin a 150 hodin sme mu nariadili. Po cely minuly rok mal platene nadcasy v rozsahu 32 hodin mesacne. V zakone je pisane, ze moze najviac 8 hod tyzdenne vykonavat nadcasy a to najviac 12 mesiacov po sebe nasledujucich. Chcela by som sa opytat, ci mu mozem preplacat nadcasy aj v r. 2009, ak v po cely rok 2008 mal preplatene nadcasy? Dakujem
rennka
03.02.09,15:59
Prosim o pomoc pri vypocte nadcasov. Zamestnanec ma zakl. mzdu 400 eur, premie 100 eur, priplatok za kusovu sadzbu vo vyrobe 35 eur a nadcas 10 h/mesiac.
Ako vypocitam mzdu za nadcas a mzdove zvyhodnenie? Ovplyvni kratenie premii o50% vysku mzdy za nadcas?
Dakujem za kazdu odpoved
rennka
04.02.09,06:07
Prosim o pomoc pri vypocte nadcasov. Zamestnanec ma zakl. mzdu 400 eur, premie 100 eur, priplatok za kusovu sadzbu vo vyrobe 35 eur a nadcas 10 h/mesiac.
Ako vypocitam mzdu za nadcas a mzdove zvyhodnenie? Ovplyvni kratenie premii o50% vysku mzdy za nadcas?
Dakujem za kazdu odpoved

Prosim, poradte mi niekto
Chobot
04.02.09,07:32
Prosim o pomoc pri vypocte nadcasov. Zamestnanec ma zakl. mzdu 400 eur, premie 100 eur, priplatok za kusovu sadzbu vo vyrobe 35 eur a nadcas 10 h/mesiac.
Ako vypocitam mzdu za nadcas a mzdove zvyhodnenie? Ovplyvni kratenie premii o50% vysku mzdy za nadcas?
Dakujem za kazdu odpoved

Za prácu nadčas patrí odmena podľa § 121 ods. 1:

(1) Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 25 % jeho priemerného zárobku. Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, patrí za prácu nadčas dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 35 % jeho priemerného zárobku. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí zamestnancovi za hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna; v tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce nadčas, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa prvej vety.

Ja tam napísané priemerného zárobku, čo znamená, že zvýhodnenie nepočítaš z priemernej mzdy dosiahnutej v tom mesiaci, ale podľa § 134:
(1) Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len "priemerný zárobok") zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období.

(2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak.

teda z predošlého kvartálu. Preto odpoveď - krátenie prémií o 50% neovplyvní výšku príplatku za nadčas v tom mesiaci, ale ovplyvní jeho výšku v nasledujúcom kvartáli.


Takže mzdu vypočítaš:
400 + 100 + 35 + (10hodín x hodinová mzda)+(10hodín x 25% priemernej hodinovej mzdy vypočítanej z predchádzajúceho štvrťroka).
dodo777
05.02.09,10:32
Poprosím ešte, môže sa zamestnancom predplatiť aj pol hodina práce nadčas, za jeden mesiac?
mzdarka renca
05.02.09,10:47
áno
rennka
06.02.09,07:15
Za prácu nadčas patrí odmena podľa § 121 ods. 1:

............
Preto odpoveď - krátenie prémií o 50% neovplyvní výšku príplatku za nadčas v tom mesiaci, ale ovplyvní jeho výšku v nasledujúcom kvartáli.
Takže mzdu vypočítaš:
400 + 100 + 35 + (10hodín x hodinová mzda)+(10hodín x 25% priemernej hodinovej mzdy vypočítanej z predchádzajúceho štvrťroka).

Dakujem za odpoved.
To mzdove zvyh. mi je jasne. Ale ak pri krateni premii pocitam:
400 + 50 (kratene premie o 50%) +35 + (10hodín x hodinová mzda ) by mal byt priplatok za nadcas nizsi - takze podla mna kratenie premii ovplyvni aj mzdu za nadcas. Alebo sa mylim ?
Chobot
06.02.09,08:30
Dakujem za odpoved.
To mzdove zvyh. mi je jasne. Ale ak pri krateni premii pocitam:
400 + 50 (kratene premie o 50%) +35 + (10hodín x hodinová mzda ) by mal byt priplatok za nadcas nizsi - takze podla mna kratenie premii ovplyvni aj mzdu za nadcas. Alebo sa mylim ?

Poriadne si prečítaj môj príspevok. To, že mu v tomto mesiaci krátiš prémiu, jeho príplatok neovplyvní, lebo jeho výška sa počíta z priemernej mzdy dosiahnutej v predchádzajúcom štvrťroku. Takže príplatok je v tomto štvrťroku nemenný. V nasledujúcom kvartáli bude zase iný - ovplyvnený priemernou mzdou dosiahnutou v tomto kvartáli.
ivka612
18.02.09,13:21
Dobrý deň, chcem sa spýtať či mi môže zamestnávateľ prikázať čerpať náhradné voľno za prácu nadčas, ktorú som zatiaľ nevykonala, ale je naplánované tak, že budem v blízkej budúcnosti nadčas robiť, ďakujem za odpoveď.
Chobot
18.02.09,13:35
Dobrý deň, chcem sa spýtať či mi môže zamestnávateľ prikázať čerpať náhradné voľno za prácu nadčas, ktorú som zatiaľ nevykonala, ale je naplánované tak, že budem v blízkej budúcnosti nadčas robiť, ďakujem za odpoveď.

Nie, lebo nemáš nárok na náhradné voľno. To vznikne až potom, čo sa nadčasové hodiny odpracujú, teda reálne budú existovať. To je ako keby ti chcel vyplatiť mzdu za mesiac marec už vo februári.

Ale dá sa to spraviť inak - dá ti zamestnávateľ voľno, ktoré si nadpracuješ v budúcnosti.
ivka612
18.02.09,13:46
Nie, lebo nemáš nárok na náhradné voľno. To vznikne až potom, čo sa nadčasové hodiny odpracujú, teda reálne budú existovať. To je ako keby ti chcel vyplatiť mzdu za mesiac marec už vo februári.

Ale dá sa to spraviť inak - dá ti zamestnávateľ voľno, ktoré si nadpracuješ v budúcnosti.

Ďakujem za odpoveď.