Anna B
12.01.09,13:30
Ahoj poradáci, potrebovala by som od Vás radu, vopred dík.
Podnikateľ, plátca DPH obdržal v r.2008 /november/ 2-krát úhradu za tú istú faktúru. Ja som to zistila až teraz, keď mi priniesol doklady. Čo s tým?
1. rýchlo vystaviť záloh.fa na budúce služby v roku 2009 a potom urobiť zápočet? Fa vystaviť 31.12.2008 a s akým dátumom dodania?
2. normálne to zdaniť a odviesť DPH v deň úhrady, bez faktúry?
Alebo existuje ešte iná možnosť? Ďakujem za rady.
Zoltán Kovács
12.01.09,12:32
Ahoj poradáci, potrebovala by som od Vás radu, vopred dík.
Podnikateľ, plátca DPH obdržal v r.2008 /november/ 2-krát úhradu za tú istú faktúru. Ja som to zistila až teraz, keď mi priniesol doklady. Čo s tým?
1. rýchlo vystaviť záloh.fa na budúce služby v roku 2009 a potom urobiť zápočet? Fa vystaviť 31.12.2008 a s akým dátumom dodania?
2. normálne to zdaniť a odviesť DPH v deň úhrady, bez faktúry?
Alebo existuje ešte iná možnosť? Ďakujem za rady.

A čo tak vrátiť tú platbu?

Je to mylná platba predsa.
Anna B
12.01.09,12:34
Platbu by sme vrátili, ale nevadí to, že to je na prelome rokov?
ekonella
12.01.09,12:35
Pokiaľ by bolo preukázateľné, že sa úhrada týka tej istej faktúry,dala by som aj druhú úhradu k predmetnej faktúre a evidovala by som to ako preplatok faktúry. Sumu by som buď vrátila, alebo po dohode s odberateľom odpočítala by
som úhradu preúčtovala.
Zoltán Kovács
12.01.09,12:36
Platbu by sme vrátili, ale nevadí to, že to je na prelome rokov?

Nie, veď ak si správne účtovala, tak v knihe pohľadávok by si mala mať evidovaný preplatok na tej odberateľskej faktúre. Teda záväzok voči odberateľovi, čo ti aj vo výkaze o MaZ bude uvedený k 31.12.
Anna B
12.01.09,12:39
Takže môžem to kľudne vrátiť v roku 2009 ? Je to síce mylná platba, ale nemala by som z toho odviesť DPH a zdaniť základ dane? Veď je to predsa len príjem v roku 2008.
Zoltán Kovács
12.01.09,12:40
Takže môžem to kľudne vrátiť v roku 2009 ? Je to síce mylná platba, ale nemala by som z toho odviesť DPH a zdaniť základ dane? Veď je to predsa len príjem v roku 2008.

A to už prečo? Svoje záväzky zdanuješ s daňou z príjmu a platíš z nich daň?
Anna B
12.01.09,12:45
Díky moc za vyjasnenie v hlave, pomohol si mi usporiadať myšlienky iným smerom ako som rozmýšľala ja. Ďakujem aj ekonelle. Prajem pekný a usilovný deň. l