Lazi
12.01.09,14:49
Prijemny dobry den vsetkym.

Pracoval som v jednej spolocnosti od 1.7.2005 do 15.8.2008.
Odisli sme viaceri a ja som sa rozhodol vycestovat do zahranicia. Dnes som sa prave dozvedel, ze kolega, ktory je pridavkoch, zistil, ze firma, kde sme pracovali, posielala podstatne nizsie odvody ako mala. kolega ma vsetky vyplatne pasky, tak to moze lahko dokazat, lenze ja nemam nic.

Vedeli by ste mi, prosim, poradit, ci sa tento krok da nejako obist pre dokazanie, alebo zistenie kolko moj byvaly zamestanavatel platil? A ked platil naozaj menej potrebujem vyplatne pasky ako podklad, alebo sa to da zistit aj inym sposobom?
Nepredpokladam, ze mi zamestnavatel tieto pasky vyda, kedze asi vie o co sa jedna.

S velkou uctov Vam vsetkym dakujem za odpovede,

Peter
Tweety
12.01.09,13:53
Prijemny dobry den vsetkym.

Pracoval som v jednej spolocnosti od 1.7.2005 do 15.8.2008.
Odisli sme viaceri a ja som sa rozhodol vycestovat do zahranicia. Dnes som sa prave dozvedel, ze kolega, ktory je pridavkoch, zistil, ze firma, kde sme pracovali, posielala podstatne nizsie odvody ako mala. kolega ma vsetky vyplatne pasky, tak to moze lahko dokazat, lenze ja nemam nic.

Vedeli by ste mi, prosim, poradit, ci sa tento krok da nejako obist pre dokazanie, alebo zistenie kolko moj byvaly zamestanavatel platil? A ked platil naozaj menej potrebujem vyplatne pasky ako podklad, alebo sa to da zistit aj inym sposobom?
Nepredpokladam, ze mi zamestnavatel tieto pasky vyda, kedze asi vie o co sa jedna.

S velkou uctov Vam vsetkym dakujem za odpovede,

Peter
Za to, že zamestnáv. neplatí odvody, ponesie právnu zodpovednosť on. Dať zamestnancovi doklad o príjme zo ZČ ukladá ZP aj Zákon o dani z príjmov.
wagner
12.01.09,19:56
Písomne požiadaj zamestnávateľa o vydanie potvrdenia o príjmoch a odvodoch za predchádzajúci rok k daňovému priznaniu. To Ti zamestnávateľ musí dať - § 75 ZP, ods.2, písm.d. Taktiež požiadaj o kópie daňových priznaní za predchádzajúce roky, ak ich nemáš doma. Podľa toho si to môžeš skontrolovať. Za rok 2008 si musíš podať daňové priznanie, to Ti predchádzajúci zamestnávateľ nespraví. Výška odvodov musí byť taká istá, akú evidujú v soc.poisťovni.