studentka3
12.01.09,15:27
Ahojte, chcela by som vás poprosiť o radu v takejto veci: Vlastníme celkom veľkú parcelu v nemenovanom lyžiarskom stredisku. Nie je na nej síce nič postavené, ale nachádza sa hneď vedľa vleku a teda sa na nej už pekných pár rokov lyžuje. Chcem sa teda opýtať, či má prevádzkovateľ povinnosť uzavrieť s nami nájomnú zmluvu, alebo ako v tomto prípade postupovať. Existuje nejaký zákon, ktorý toto upravuje?
Ďakujem za radu!
elaurie
15.01.09,19:52
Áno, existuje, je to Občiansky zákonník. Podľa § 123 Občianskeho zákonníka je vlastník v medziach zákona oprávnený predmet svojho vlastníctva držať, užívať, požívať jeho plody a úžitky a nakladať s ním. Podľa § 126 ods. 1 Občianskeho zákonníka vlastník má právo na ochranu proti tomu, kto do jeho vlastníckeho práva neoprávnene zasahuje;...
Nikto nie je povinný vstúpiť s Vami do zmluvného vzťahu, avšak bez zmluvy nie je oprávnený Váš pozemok užívať.
Joshua01
16.01.09,07:02
Keď si oplotíte pozemok, prevádzkovateľ s vami veľmi rýchlo nájomu zmluvu uzavrie ... p.s. pozor na eventuálne vydržanie.
studentka3
16.01.09,09:40
Ďakujem za radu. Oplotenie pozemku je v tomto prípade problematické, pretože by to bolo dosť nákladné. Neviete prosím Vás, či je stanovená zákonom nejaká úradná/ minimálna cena za takéto užívanie pôdy??
Joshua01
16.01.09,10:28
minimálna rozhodne nie :) .. veď v konečnom prípade, nájom môže byť aj bezodplatný.
evula0
19.01.09,06:36
Jednoduchšie je odložiť si na svojom pozemku stavebný materiál (kopa hliny, sutiny, staré betóny a podobne), aby dobre vadil. Vysadiť stromčeky také väčšie, vykopať jamy. Osadiť tabule "Súkromný pozemok". Fantázia nekladie medze, ale neporušiť stavebný zákon. Na plot je ohlasovacia povinnosť a stojí peniaze.
Ľahko sa radí, horšie je to v skutočnosti. Máte pozemok vytýčený? Ináč neviete hranice.
studentka3
19.01.09,07:15
Hm, pozemok vytýčený myslím nie je. Vieme len číslo parcely a máme list vlastníctva. Máme viac parciel, teda vytýčenie by bolo pomerne nákladné. Viete niekto prosím aspoň približne, koľko by stálo vytýčenie pozemku o výmere 3500m2 vo svahu?
studentka3
19.01.09,07:35
Tak práve som vypátrala, že vytýčené to máme. :)
Poslala som do firmy, ktorá stredisko prevádzkuje list, v ktorom žiadame o uzatvorenie nájomnej zmluvy, nakoľko sa z ich strany jedná o bezdôvodné obohacovanie podľa § 451 ObZ.. Uvidím, akú pošlú odpoveď.
evula0
20.01.09,06:44
Tak práve som vypátrala, že vytýčené to máme. :)
Poslala som do firmy, ktorá stredisko prevádzkuje list, v ktorom žiadame o uzatvorenie nájomnej zmluvy, nakoľko sa z ich strany jedná o bezdôvodné obohacovanie podľa § 451 ObZ.. Uvidím, akú pošlú odpoveď.

Vždy by to malo začať "podobrotky" a písomným stykom, aby sa nazbierali stanoviská pre ďaľšie konanie. Žiaľ, súdna cesta v takýchto prípadoch je u nás naozaj málo reálna a štát necháva celú ťarchu na poškodenom. Polícia sa na Vás...,kým Vám neurobia škodu, napr. zbúrajú plot a Vy to viete dokázať. Ako keby pozemky a ich neoprávnené užívanie bolo niečo iné. Preto môžu byť niekedy účinné skôr síce zákonné, ale nie práve milé metódy. Máte veľkú výhodu, že sú parcely vytýčené.