Iruška
12.01.09,17:20
Môže prosím Vás s.r.o. účtovať v jednoduchom účtovníctve? Dnes som bola presviedčaná že môže, pokiaľ nieje plátca DPH. Ďakujem sa skorú odpoveď
Tweety
12.01.09,16:22
Môže prosím Vás s.r.o. účtovať v jednoduchom účtovníctve? Dnes som bola presviedčaná že môže, pokiaľ nieje plátca DPH. Ďakujem sa skorú odpoveď
Sro účtujú podľa Zákona o účtovníctve len podvojne. Účtovať v JÚ je celkom vylúčené.
Zoltán Kovács
12.01.09,16:25
S prepáčením dávnom som nepočul, resp. nečítal väčšiu kr....u. Treba čítať zákony.

Zákon o účtovníctve

§ 9
Účtovné sústavy
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-1-1-2008-a.html#hore)

(1) Účtovná jednotka je povinná účtovať v sústave podvojného účtovníctva s výnimkou podľa odseku 2.

(2) V sústave jednoduchého účtovníctva môže účtovať

a) podnikateľ, ktorému to umožňuje osobitný predpis, 16)
b) fyzická osoba [§ 1 ods. 1 písm. a) bod 3],
c) občianske združenie, ich organizačné zložky, ktoré majú právnu subjektivitu, organizačné zložky Matice slovenskej, ktoré majú právnu subjektivitu, združenia právnických osôb, pozemkové spoločenstvá, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, neinvestičné fondy a neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby; ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 3 000 000 Sk,
d) cirkev a náboženská spoločnosť, ich orgány a cirkevné inštitúcie, ktoré majú právnu subjektivitu; ak nepodnikajú a ak nie sú príjemcami dotácií (grantov) zo štátneho rozpočtu.

(3) Prechod zo sústavy jednoduchého účtovníctva do sústavy podvojného účtovníctva je povinný, ak účtovná jednotka nespĺňa podmienky ustanovené v odseku 2 pre účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva. Prechod zo sústavy jednoduchého účtovníctva do sústavy podvojného účtovníctva a zo sústavy podvojného účtovníctva do sústavy jednoduchého účtovníctva sa uskutočňuje vždy len k prvému dňu účtovného obdobia nasledujúceho po účtovnom období, v ktorom účtovná jednotka zistila skutočnosti, ktoré sú dôvodom na zmenu účtovnej sústavy.
ekopo
12.01.09,16:34
presviedčali Ťa na Porade, alebo sa našla iniciatívna "účtovníčka" v Tvojom okolí ?
Dáša_
12.01.09,16:54
všelijakí účtovíci sa najdu - alebo všelijakých "učtovníkov" majitelia firiem zvyknú počúvať....:D:D:eek:
Zoltán Kovács
12.01.09,16:58
všelijakí účtovíci sa najdu - alebo všelijakých "učtovníkov" majitelia firiem zvyknú počúvať....:D:D:eek:

mimotemy Len nie toho svojho. Práve som "sprdol" klienta, ktorý začal nakupovať tovar v Rakúsku. Zabudol oznámiť dodávateľovi, že je platiteľom DPH na Slovensku. A samozrejme tak zaplatil rakúsku dph vo výške asi 380 eur.
Iruška
13.01.09,11:18
Ďakujem pekne. Dotaz som dala preto, aby som to mohla ukázať môjmu zákazníkovi, pretože mi neveril a presviedčal ma o opaku, nevedela som ako mu to mám vysvetliť.
ekopo
13.01.09,11:22
Všetky vysvetlenia sú v zákonoch a vyhláškach..
renča1
13.01.09,11:28
Ďakujem pekne. Dotaz som dala preto, aby som to mohla ukázať môjmu zákazníkovi, pretože mi neveril a presviedčal ma o opaku, nevedela som ako mu to mám vysvetliť.

So zákazníkom si urči pravidlá. Jedno z pravidiel je dôvera. "Už keď niekto niekomu platí za účto, tak nech aj dôveruje...." a hlavne nech nepochybuje. Je pravda, že sú dobrí ale aj zlí účtovníci. Preto, ak môj klient nedôveruje a povie podobnú capinu, že "počul... alebo mu nejaká pani povedala...", tak mu ukážem odvolávku na zákon.
Zoltán Kovács
14.01.09,06:31
Ďakujem pekne. Dotaz som dala preto, aby som to mohla ukázať môjmu zákazníkovi, pretože mi neveril a presviedčal ma o opaku, nevedela som ako mu to mám vysvetliť.


No predsa zákonom o účtovníctve, čo je základným kameňom práce každého účtovníka. A je dobré aspoň ako-tak ovládať. ;)
Tweety
14.01.09,06:33
No predsa zákonom o účtovníctve, čo je základným kameňom práce každého účtovníka. A je dobré aspoň ako-tak ovládať. ;)
Kameňom by som ani nepovedala, ale skôr základnou knihou kníh účtovníka.
Andrea117
14.01.09,08:12
prosím vás v čom sa odlišuje daňová evidencia od podvojného účtovníctva?ďakujem
Johanka
14.01.09,08:16
Čo myslíš pod daňovou evidenciou ?
Johanka
14.01.09,08:18
mimotemy Budem sa síce opakovať, ale " Nech žijú voľné živnosti ! " :mad:
Andrea117
14.01.09,09:14
no to mám ako otázku na skúšku z účtovníctva v čom sa odlišuje daňová evidencia od podvojného účtovníctva.ak náhodou niekto mi viete poradiť, budem Vám moc vďačná.
Marianna01
14.01.09,09:22
no to mám ako otázku na skúšku z účtovníctva v čom sa odlišuje daňová evidencia od podvojného účtovníctva.ak náhodou niekto mi viete poradiť, budem Vám moc vďačná.

A pani profesorka vie, čo sa pýta? :cool:

mimo iného - máš tam aj niečo konkrétnejšie k tejto otázke? Polož ju presne tak, ako ju máš uvedenú, prípadne skús vysvetliť, čo asi od Teba chcú, veď ste to preberali... snáď
Johanka
14.01.09,09:29
No, ja si myslím,že v tej otázke ide o vysvetlenie rozdielu medzi JÚ a PÚ. JÚ je "daňovo orientované" a u služobne starčích účtovníkov som sa o JÚ hovorilo ako o daňovom účtovníctve...
Ale v školách by mohli učiť odbornú terminológiu primeranú tomuto storočiu :D.
Johanka
14.01.09,09:30
... alebo, že by evidencia v zmysle Zákona o DPH :confused:?
Johanka
14.01.09,09:37
:D dala som si vygúgliť "daňová evidencia". Však to firmy bežne ponúkajú ako službu a my nevieme , čo to je :---.
Zoltán Kovács
14.01.09,09:40
:D dala som si vygúgliť "daňová evidencia". Však to firmy bežne ponúkajú ako službu a my nevieme , čo to je :---.

JÚ by som nenazval daňovou evidenciu. Pod pôjmom daňová evidencia si skôr predstavujem evidenciu príjmov a majetku u "paušalistov" (už v kontexte na porovnávanie s PÚ evidenciu v zmysle DPH neberiem ani do úvahy).
Andrea117
14.01.09,09:52
Tá otázka je v kategórií Účtovná sústava a organizácia účtovníctva v SR.Mám ešte jednu otázočku Charakterizujte Medzinárodné účtovné štandardy JASIIFRS. No p.Ing by nám to možno aj vysvetlil, keby chodil na prednášky :-)