skalkast
12.01.09,19:50
prosim, mate uz niekto skusenosti s kurenim do radiatorov tou istou vodou ako do podlahoveho kurenia, teda do 45°C kvoli moznosti kombinacie kurenia solarkom?
Mame poschodovy dom, na prizemi mame navrhnute podlahove kurenie, na poschodie do detskych a spalne nizkoteplotne radiatory. Do radiatorov ma ist ta ista teplota ako do podlahoveho. Radiatory kvoli tomu maju byt dlhsie (vacsie) - 140 cm a viac.
Kedze prisla poriadna zima, myslim, ze ak to niekto pouziva, bude to odskusane az teraz. A velmi by nas zaujimal vysledok.
Milan.Žiška
13.01.09,05:48
Keby prišla veľká zima, tak ti je klasický solár nemusí stačiť (ak mebude kúriť slnko). Osobne považujem klasický solár za doplnkový zdroj, hlavným bude kotol UK alebo tepelné čerpadlo... Hlavným zdrojom by mohol solárny systém na báze fotočlánkou ( spracováva "svetlo" na energiu ako kalkulačka) ale do toho u nás asi nikto nezainvestuje. Solár je dobrý na vykurovanie bazénov a úžitkovej vody resp. do zásobníka a cez výmenník do systému. Nevýhodou je najvyšší výkon v lete, keď to teplo až tak nepotrebujeme.
skalkast
13.01.09,09:06
v otazke neslo ani tak o vyuzivanie solarka, ten bude hlavne na teplu vodu a pomoc pri kureni v medziobdobiach.
Kurenie mame plynove- kondenzacny kotol. Zaujimala ma hlavne teplota 45 °C do radiatorov, teda jeden okruh na podlahove aj radiatory. Ci to tak niekto ma a ci takato teplota aj vo vacsich radiatoroch zohreje dostatocne izby, najma v takej zime.
Dakujem
florian1123
13.01.09,16:41
Tiez som nieco podobne planoval no dal som si poradit ze to nebude stacit a urobil som dobre.Nepomoze ti ani velky radiator...
pumaxx
15.01.09,09:45
Všetko je tepelných vlastnostiach priestoru. Ak je dobre zateplený tak to vyhreje aj malý radiátor. Osobne máme podlahovku aj na druhom poschodí a vše OK.
jkmk
15.01.09,10:14
ja som napojil na klasické kúrenie krbové kachle s teplovodným výmenníkom 7kW. dokážem zohriať vodu v systéme na 30-40 C a pri celodennom kúrení viem vykúriť cca 140 m2(radiátory + krbové kachle) na 22 C. celodenný mráz.
misomiso
15.01.09,10:16
Ale kolko spotrebujes dreva - rocne?
jkmk
15.01.09,11:02
mám to len ako doplnkové kúrenie na víkend a sviatky.a spotrebu uvidím po skončení tejto zimy.
fedo78
16.01.09,11:53
mám to len ako doplnkové kúrenie na víkend a sviatky.a spotrebu uvidím po skončení tejto zimy.

Aké máš prosím Ťa krbové kachle, aký výkon majú do vzduchu? Bolo mi poradené, že treba dať pozor na výkon kachlí do vdzuchu, aby som v izbe s kachlami nemal neznesiteľné teplo a v ostatných izbách chlad.

ďakujem za odpoveď
jkmk
16.01.09,16:21
výkon do vzduchu majú 8kW ,ale mám ich v miestnosti na prízemí a cez otvorené dvere ide teplo do chodby a na poschodie.
jkmk
16.01.09,16:24
kachle abx stockholm 8
evka-janekova
30.09.09,11:18
Skúsim sa tu spýtat:
no potrebujeme kúpiť radiátor, stačí nám do izby veľkosti 4 x 4 x 2,5 m jednopanelový s rozmerom 60 x 200 cm?
Dakto hovoril, že sa to počíta podľa m3 ale ja som z toho vedľa. Dík za rady.
kero64
30.09.09,18:02
Skúsim sa tu spýtat:
no potrebujeme kúpiť radiátor, stačí nám do izby veľkosti 4 x 4 x 2,5 m jednopanelový s rozmerom 60 x 200 cm?
Dakto hovoril, že sa to počíta podľa m3 ale ja som z toho vedľa. Dík za rady.
Ano, počíta sa to podľa m3, niekedy som mal na to aj program od výrobcu radiatorov
Korádo z Čiech. Ale je tam dosť faktorov, ktoré tento výpočet ovplyvňujú. Hrúbka muriva, typ muriva, rok stavby, pozícia miestnosti atď. Takže povedať to iba tak z hlavy ide iba veľmi nepresne. Taktiež záleží na teplote vstupu a výstupu. Nakoniec som našiel program, ale ten je od U.S. Steel Košice. Do miestnosti Tebou zadaných rozmerov pri vstupe 75° a výstupe 65° ti za normálnych okolností stačí jednodoskový 11K600 dĺžky 1300mm. Alebo 22K600x800mm. To je dvojdoskový.
Myslím si, že tie sú dokonca lepšie.
majomiku
20.11.12,16:10
u mna to funguje už dva roky a to bolo aj minus 25
mam tepelne čerpadlo, dole podlahovka a na poschodi 3 izby v každej radiator o rozmere 160*60cm značky regulus
vrelo odporučam
bluehen
26.11.12,06:25
7kw kachliar este povedzte za ako dlho vykurite ten priestor, ako casto musite do tych prdi kachiel prikladat aby udrzali teplo (PS a ozaj neviete spocitat tu spotrebu dreva?)