Peter Mikloško
12.01.09,21:25
Chcel by som sa opýtať či je nejaké obmedzenie na platby príjimané v hotovosti nakoľko môj dodávateľ čo je štátny podnik žiada hotovostné platby čo sú dosť vysoké sumy. Som platiteľom DPH.
Johanka
12.01.09,20:28
Obmedzenie nie je. Platby v hotovosti a hlavne veľké sumy vyžadujú (aj) tí, čo majú obstavené účty (exekútorom, daňovým úradom):).
evina
12.01.09,20:29
Chcel by som sa opýtať či je nejaké obmedzenie na platby príjimané v hotovosti nakoľko môj dodávateľ čo je štátny podnik žiada hotovostné platby čo sú dosť vysoké sumy. Som platiteľom DPH.

Už nie je žiadne obmedzenie. Len pri platbe nad 50 000 musí byť vystavená faktúra, nepostačuje blok z ERP.
Peter Mikloško
13.01.09,09:46
Chcem sa poďakovať za príspevky neviete mi ešte poradiť ako vyjednávať. Tento podnik chce buď zábezpeku v banke alebo platby v hotovosti sám tomu dobre nerozumiem lebo toto nariadenie patrí pre všetkých odberateľov. Ja ako odberateľ odoberám veľkú časť ich objemu a platby v hotovosti neprichádzajú v mojom prípade do úvahy pretože je svojim odberateľom musím dávať splatnosť. Doteraz som im vždy platil FA včas a nikdy z mojej strany nebol problém.
evina
13.01.09,10:29
Chcem sa poďakovať za príspevky neviete mi ešte poradiť ako vyjednávať. Tento podnik chce buď zábezpeku v banke alebo platby v hotovosti sám tomu dobre nerozumiem lebo toto nariadenie patrí pre všetkých odberateľov. Ja ako odberateľ odoberám veľkú časť ich objemu a platby v hotovosti neprichádzajú v mojom prípade do úvahy pretože je svojim odberateľom musím dávať splatnosť. Doteraz som im vždy platil FA včas a nikdy z mojej strany nebol problém.

V takomto prípade sa skús s nimi dohodnúť na zábezpeke vo výške napr. jednomesačnej platby /neviem ako to platíte/, resp.- v nejakej pre Teba únosnej výške. Pre nich to znamená, ak by si nezaplatil niektorú platbu, tak si to vezmú z tej zábezpeky. Ak budeš platiť pravideľne a včas po čase možno sami takéto opatrenie zrušia. majú asi zlé skúsenosti s neplatiteľmi. Zábezpeka sa po skončení či uč vzťahu alebo po čase určenom v zmluve vráti....
Janurka
13.01.09,10:36
Alebo, ak sú to platby, ktoré sa pohybujú približne v rovnakej výške, riešiť to inkasom.
Peter Mikloško
13.01.09,13:21
Tiež si myslím že inkaso by bolo fajn alebo garančné poistenie alebo jedno aj druhé. Skúsim napísať žiadosť o výminku generálnemu riad. Myslíte že je to dobr nápad
evina
13.01.09,13:25
Tiež si myslím že inkaso by bolo fajn alebo garančné poistenie alebo jedno aj druhé. Skúsim napísať žiadosť o výminku generálnemu riad. Myslíte že je to dobr nápad

Každý pokus za niečo stojí, ak majú dobré skúsenosti s Tvojimi platbami, a dobre to zdôvodníš, možno uspeješ...
jess
13.01.09,13:33
Už nie je žiadne obmedzenie. Len pri platbe nad 50 000 musí byť vystavená faktúra, nepostačuje blok z ERP.

V prípade, že v maloobchode predám tovar, ktorého MOC je viac ako 50.000,- tiež musím zákazníkovi vystaviť faktúru ?
evina
13.01.09,13:42
V prípade, že v maloobchode predám tovar, ktorého MOC je viac ako 50.000,- tiež musím zákazníkovi vystaviť faktúru ?

Ak je platiteľom DPH áno /mal by to vedieť, že potrebuje faktúru/, ale môžeš sa napr. pri takejto sume i vždy opýtať....
Peter Mikloško
13.01.09,20:15
Skúsim napísať tú žiadosť o výnimku ale aj tak si myslím že takéto jednanie nie je celkom správne lebo im celkovo klesne predaj. Tento podnik sa stále oháňa finančnou krízou že si musí istiť platby ale kto im bude platiť miliónové sumy v hotovosti keď ja ako odberateľ určite od zákazníka svoju platbu na hotovosť nedostanem.