dadka9
13.01.09,00:05
Prijemny dobry den prajem,
mozem poprosit o radu?
V juni 07 som odisla na zahranicnu prax v ramci studia na VS, kde som bola az do ukoncenia studia. Po ukonceni VS v septembri 08 som sa vratila naspat do zahranicia, kde pokracujem uz ako zamestnanec. V postate pre nich som bola zamestnanec od zaciatku mojho pobytu v zahranici, bola som riadne platena, odvadzala som dane i zdravotne poistenie.
V clankoch na porade som sa docitala, ze nie je mozne byt poistena v 2 krajinach sucasne.:eek:
Ja som sa pri odchode od zahranicia neodhlasovala zo zdravotnej poistovne, pretoze ako studentka za mna plati zdravotne stat. Lenze odvadzala som zp aj v zahranici. Na SR som sa odhlasila zo ZP az po ukonceni studia v septembri 08.
Urobila som chybu, ze som sa neodhlasila zo ZP hned ako som odisla do zahranicia, alebo bolo moje konanie spravne? Co ma caka a neminie? :confused:
Za rady vopred dakujem.
Melnick
12.01.09,23:39
http://www.euroinfo.gov.sk/index/go.php?id=1016


Na základe Nariadenie Rady Európy môže byť každý občan členského štátu EÚ verejne zdravotne poistený iba v jednom členskom štáte EÚ a to v tom, v ktorom má trvalý pobyt (prípadne zamestnávateľa, alebo vykonáva samostatne zárobkovú činnosť). Pred návštevou iného štátu EÚ ako je štát poistenia si treba zo svojej zdravotnej poisťovne vyžiadať Európsky preukaz zdravotného poistenia, na základe ktorého Ti bude poskytnutá potrebná zdravotná starostlivosť.
Urob si poriadok v poistení.
Momentálne Ti nehrozia žiadne sankcie.
dadka9
13.01.09,21:42
Na základe Nariadenie Rady Európy môže byť každý občan členského štátu EÚ verejne zdravotne poistený iba v jednom členskom štáte EÚ a to v tom, v ktorom má trvalý pobyt (prípadne zamestnávateľa, alebo vykonáva samostatne zárobkovú činnosť). Pred návštevou iného štátu EÚ ako je štát poistenia si treba zo svojej zdravotnej poisťovne vyžiadať Európsky preukaz zdravotného poistenia, na základe ktorého Ti bude poskytnutá potrebná zdravotná starostlivosť.
Urob si poriadok v poistení.
Momentálne Ti nehrozia žiadne sankcie.

Dakujem...ja sa len bojim toho, ze budem musiet vracat peniaze alebo nieco. Ved poistovne v dnesnej dobe rataju dni. Napriklad ked pracujes (a platis poistne) a pak odides z prace...do 8 dni musis nahlasit do ZP, a bud sa regnes na urade prace (oni pak budu platit zp), alebo najdes druhu pracu, ale pokial mas par dni medzi prestupom z jednej prace do druhej, tak za tych par dni si musis zaplatit zp sam, lenze to ti nikto v dnesnej dobe nepovie...to ti len po par mesiacoch, rokoch pride dopis, ze vtedy a vtedy si nebol zdravotne poisteny...ze to musis doplatit + horibilne sankcie.
Preto som chcela vediet ci je problem aj v tom, ze som v podstate odvadzala dvakrat (stat tu na SR za mna, a ja v zahranici). Ci mi nehrozi, ze kedze za mna odvadzal stat, ze mu budem musiet tie peniaze za to obdobie, ked som este studovala, vracat. :(