mirotn
13.01.09,08:20
Na začiatku podnikania 09/2008 som si začal viesť JU pretože som nevedel či si budem uplatňovať paušálne výdavky alebo skutočné. Na základe príjmov som sa rozhodol uplatniť paušálne výdavky. Manželka mi viedla účtovníctvo.Ak by som si uplatnil skutočné výdavky tak prikladám k daňovému priznaniu účtovnú závierku t.j. Výkaz o príjmoch a výdavkoch a Výkaz o majetku a záväzkoch?. Čo je prílohou daňového priznania ak si uplatním paušálne výdavky. Je to možné aj vtedy ak som si viedol účtvoníctvo? /to znamená, že mám aj VPD evidované v peňažnom denniku/.
ekonella
13.01.09,07:25
Môžeš si uplatniť paušálne výdavky, výkaze nie sú súčasťou DO FO. Je potrebná evidencia príjmov a majetku.
Od príjmov odpočítaš 40 resp.60 % a zaplatené poistné do fondov. Vedenie účtovníctva v priebehu roka nevadí. Je to pre vlasgtnú potrebu. Stačí ak si z účtovníctva vytlačíš príjmy a majetok.
mirotn
13.01.09,07:33
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Manželka mi viedla peňažný denník ručne, keďže som nemal za tie 4 mesiace toho veľa.Takže stačí keď mi podľa peňažného denníka vyhotoví na PC Evidenciu príjmov a majetku. A ak som si do podnikania zatiaľ nezaradil žiadny majetok tak je to len evidencia príjmov, alebo tam uvedie, že majetok nebol v podnikaní zaradený a evidovaný?
ekonella
13.01.09,07:35
Stačí len evidencia príjmov.
Veľa úspechov !
mirotn
13.01.09,07:45
Ďakujem pekne, je to ťažké keď človek nikdy nič podobné nerobil a chce to mať správne. Díky moc za rady, pekný deň...
mirotn
13.01.09,08:16
Ešte jedna otázočka.Na začiatku podnikania som si na počiatočné výdavky vložil vklad do podnikania evidovaný na PPD 01/08. Takže prvá úhrada faktúry odberateľa je až PPD 02/08. Môžem začať v evidencii príjmov PPD 02/08 alebo musím uviesť aj vklad do podnikania. Inak by mi nesedeli čísla PPD.
veronikasad
13.01.09,08:24
Ešte jedna otázočka.Na začiatku podnikania som si na počiatočné výdavky vložil vklad do podnikania evidovaný na PPD 01/08. Takže prvá úhrada faktúry odberateľa je až PPD 02/08. Môžem začať v evidencii príjmov PPD 02/08 alebo musím uviesť aj vklad do podnikania. Inak by mi nesedeli čísla PPD.
Paušálne výdavky si uplatňuješ z príjmov ovpl.základ dane. Vklad podnikatela je príjem neovpl.základ dane. S peňažným denníkom nemusíš nič robiť.
ekonella
13.01.09,08:25
Ja si myslí, že to máš riadne preukázateľné, že doklad č. 1 je vklad do podnikania. Príjmy si robil len na základe PPD? Nevypisoval si faktúry, alebo nejaké iné doklady kde máš poradevé čísla?
Johanka
13.01.09,08:31
Stačí len evidencia príjmov.
Veľa úspechov !
Doplnenie :
§ 6 ods.10 posledná veta:
Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
mirotn
13.01.09,18:17
Mám faktúry zaevidované v knihe pohľadávok, len som nevedel ako by mala teda vyzerať ta evidencia príjmov podľa ktorých dokladov ju mám spísať. Začali sme ju robiť tak, že sme si vypísali hlavičku s údajmi firmy a tak.. a urobili sme tabuľku s kolonkami - poradové číslo zápisu, dátum, doklad /to sme dali tie PPD/ text- tam sme dali úhrada fa od meno, a poslednú kolónku sme dali sumu v Sk. To znamená, že miesto PPD môžem ako doklad vypísať FAO 01/08?Ďakujem za odpoveď
Marianna01
14.01.09,06:35
Mám faktúry zaevidované v knihe pohľadávok, len som nevedel ako by mala teda vyzerať ta evidencia príjmov podľa ktorých dokladov ju mám spísať. Začali sme ju robiť tak, že sme si vypísali hlavičku s údajmi firmy a tak.. a urobili sme tabuľku s kolonkami - poradové číslo zápisu, dátum, doklad /to sme dali tie PPD/ text- tam sme dali úhrada fa od meno, a poslednú kolónku sme dali sumu v Sk. To znamená, že miesto PPD môžem ako doklad vypísať FAO 01/08?Ďakujem za odpoveď

Začali ste to robiť dobre, ale nič neprepisujte, ani nové doklady nevypisujte! Doklady, ktoré si svojim klientom dal, musia byť zhodné s tými, čo máš Ty. Ty kľudne môžeš mať faktúru č. 1 a k tomu PPD č. 2. Číslo na fa nemusí byť zhodné s číslom PPD. Ak máš všetky fa uhradené v hotovosti, potom sa Ti PPD posunú o 1 číslo (ak tam nemáš napr. ďalší vklad podnikateľa). Ak Ti hradili na BU, potom PPD nevypisuješ!
mirotn
14.01.09,07:49
Ďakujem za odpoveď:) pekný deň mirotn
majka555
11.03.09,08:37
Nestačí dať pri vedení jednoduchého účtovníctva vklad podnikateľa (v hotovosti) do peňažného denníka iba interným dokladom?
....Ale asi nie, lebo by nesedela pokladňa, keby sa nedal PPD....
KvetkaK
11.03.09,08:40
Nestačí dať pri vedení jednoduchého účtovníctva vklad podnikateľa (v hotovosti) do peňažného denníka iba interným dokladom?
....Ale asi nie, lebo by nesedela pokladňa, keby sa nedal PPD....
Určite to musíš urobiť cez PPD nie interný doklad.
Francy
11.03.09,09:39
Prosim vas,ked mam klienta,ktory je zamestnany, popritom ma zivnost. Uplatnuje si pausalne vydavky. Odvody do SP a ZP ako zivnostnik neplatil. Z rocneho zuctovania zdravotneho poistenia zaplatil nedoplatok z podnikatelskeho uctu a k tomu zaplatil aj dalsiu sumu do zdravotnej poistovne ktoru mu dala poistovna zaplatit,ked pri zmene zamestnavatela zamestnavatel zle uhradil nejaku sumu. Mozu sa tieto dve sumy zaratat ako preukazatelne zaplatene poistne?
Dakujem
veronikasad
11.03.09,09:47
Prosim vas,ked mam klienta,ktory je zamestnany, popritom ma zivnost. Uplatnuje si pausalne vydavky. Odvody do SP a ZP ako zivnostnik neplatil. Z rocneho zuctovania zdravotneho poistenia zaplatil nedoplatok z podnikatelskeho uctu a k tomu zaplatil aj dalsiu sumu do zdravotnej poistovne ktoru mu dala poistovna zaplatit,ked pri zmene zamestnavatela zamestnavatel zle uhradil nejaku sumu. Mozu sa tieto dve sumy zaratat ako preukazatelne zaplatene poistne?
Dakujem
Nedoplatok zdr.poistenia z RZZP ano.
Čo sa týka tej druhej sumy - zrejme ide o zd.poistenie samoplatitela /druhý zamestnávatel ho prihlásil najbližší prac.deň a vzniklo mu za víkend "okno"/, ten by som pripočítala k poistnému z § 5 - príjmy zo zamestnania.
Francy
11.03.09,10:17
Ale to by mi potom nesedeli potvrdenia o prijme a tam udane sumy poistneho s tym,ktore by som dala do danoveho priznania.