Milan7
13.01.09,09:21
Konverzný kurz a odberateľ z CZ.
Klient pracuje ako obchodný zástupca /SZČO/ pre českú firmu a mesačne dostáva odmenu na základe zmluvy v SKK. Od 1.1. bude odmena v Euro. Český odberateľ odmenu prepočítal konverzným kurzom a bude týmto kurzom vyplácať odmenu slovenskému zástupcovi. Nie je mi jasné či pri stanovení odmeny český odberateľ mal použiť konverný kurz ( je záväzný aj pre zahraničné subjekty ?) , nemal použiť kurz ČNB k Euru ? Ďakujem za odpoveď. :cool:
Milan7
14.01.09,10:35
Pozisťoval som niečo okolo tejto témy a možno to pomôže niekomu inému.
Zavedenie Eura nemôže ovplyvniť uzatvorené platné zmluvy a hodnoty v SKK uvedené v zmluvách sa považujú za hodnotu v eurách prepočítané podľa konv.kurzu. Len v prípade uzatvorenia nových zmúv s trvaním platnosti aj po dni zavedenia eura sa tieto sumy stanovujú v eurách, čím sa má predísť nevyrovnaným cenám , ktoré by vyplynuli z prepočtov pomocou konverzného kurzu. Ak dobre rozumiem poslednej v vete , tak nové zmluvy uzatvorené po 1.1.2009 medzi napr. subjektami SR a ČR - používam už aktuálny kurz CEB - CZK resp. CZK - ČNB ??
Johanka
14.01.09,10:44
A v akej mene je odmena vyplácaná ?
Milan7
14.01.09,10:57
Odmena je vyplácaná od 1.1.2009 v euro.
Johanka
14.01.09,13:52
Pôvodná zmluva bola v korunách, po 1.1.2009 sa suma v Sk prepočíta konverzným kurzom na EUR. Nejako mi uniká, čo chceš prepočítavať cez CZK ....
Milan7
14.01.09,14:16
Johanka ďakujem za odpoveď , platné zmluvy sa prepočítali správne konverzným kurzom na Euro. Len som uvažoval nad tým , že pre českého odberateľa je výhodné stanoviť mesačnú odmenu ako pevnú čiastku , vzhľadom na to , že počas roka 2008 posilovala SKK voči CZK. Podobne tomu bude asi aj tento rok . K 1.1. prepočítali mesačnú odmenu konverzným kurzom a pevnú čiastku budú vyplácať po celý rok.