Janes360
13.01.09,09:37
Poradi mi niekto ako postupovat v situacii?.Nas bytovy dom ma spolocne plynove kurenie.Novy vlastnik bytu,ktory tam este nebyva odmieta platit mesacnu splatku za plyn.Ma na to pravo? V bytovke byva 6 rodin a mesacna splatka za plyn je 26000Sk.Tato suma sa rozratuva medzi 6 rodin podla velkosti bytu.Nakolko tam zatial 6 rodina nebyva a odmieta platit sumu ktora je mu urcena podla rozlohy bytu musi sa tato suma tozratat medzi ostatnych 5 rodin. Teda 26000 sa rozdeli na 5 casti.
Chobot
13.01.09,09:34
Poradi mi niekto ako postupovat v situacii?.Nas bytovy dom ma spolocne plynove kurenie.Novy vlastnik bytu,ktory tam este nebyva odmieta platit mesacnu splatku za plyn.Ma na to pravo? V bytovke byva 6 rodin a mesacna splatka za plyn je 26000Sk.Tato suma sa rozratuva medzi 6 rodin podla velkosti bytu.Nakolko tam zatial 6 rodina nebyva a odmieta platit sumu ktora je mu urcena podla rozlohy bytu musi sa tato suma tozratat medzi ostatnych 5 rodin. Teda 26000 sa rozdeli na 5 casti.

Ak je už raz vlastníkom bytu, je povinný prispievať zálohovými platbami na prevádzku domu. Nezáleží na to, či tam býva alebo nie. Na byt už vznikajú náklady aj tak. Môžete sa baviť o spôsobe rozúčtovania nákladov na teplo, napr. ak máte pomerové merače tepla. Ak nemáte a dohodli ste si rozpočítavanie nákladov podľa plochy, tak je povinný platiť svoj podiel. Ak neuhradí, bude mu vznikať pri vyúčtovaní nedoplatok.

Ako máte riešenú správu domu? Máte založené SVB alebo vás spravuje správca?
Halli
14.01.09,07:36
Poradi mi niekto ako postupovat v situacii?.Nas bytovy dom ma spolocne plynove kurenie.Novy vlastnik bytu,ktory tam este nebyva odmieta platit mesacnu splatku za plyn.Ma na to pravo? V bytovke byva 6 rodin a mesacna splatka za plyn je 26000Sk.Tato suma sa rozratuva medzi 6 rodin podla velkosti bytu.Nakolko tam zatial 6 rodina nebyva a odmieta platit sumu ktora je mu urcena podla rozlohy bytu musi sa tato suma tozratat medzi ostatnych 5 rodin. Teda 26000 sa rozdeli na 5 casti.

Povedz mu nech si skúsi predstaviť, že býva v rodinnom dome a nebude platiť za plyn tak mu plyn odstavia. A ak mu plyn odstavia nech si predstaví, čo by sa stalo s jeho domom po pár dňoch s 20 stupňovými mrazmi !
Lebo verím, že v byte nemá úplne vypnuté radiatory a ak aj má vykurujú ho všetci ostatní a on im kradne teplo, ktoré všetci okrem neho zaplatia... Takých chytrákov je medzi nami bohužiaľ stále dosť...:rolleyes:
Mária27
14.01.09,11:55
Na zabezpečenie pohľadávok vzniká k bytu podľa § 15 bytového zákona vlastníkom v dome záložné právo. Realizácia tohto práva podľa § 151j Obč. zákonníka umožňuje vlastníkom jednoducho a rýchle pohľadávku likvidovať.

Myslím, že by ste nebývajúceho vlastníka mohli na to upozorniť a pokázať aj na zákon č 527/2002 Z.z. o dobrovoľných dražbách, ktorý sa dá použiť.
Elena Navrátilová
14.01.09,12:04
Ak nechce platiť zálohové platby treba k nemu pristupovať ako k neplatičovi. Zo zákona (ak ste SVB) pristúpil k zmluve o SVB. Podľa toho čo uvádzaš ste SVB ale neviem to isto. Takže drž sa rady v predchádzajúcom príspevku a treba mu zaslať upomienku, následne zvolať zhromaždenie a tam celú vec uznesením doriešiť v prospech SVB.
Halli
14.01.09,13:40
Povedz mu nech si skúsi predstaviť, že býva v rodinnom dome a nebude platiť za plyn tak mu plyn odstavia. A ak mu plyn odstavia nech si predstaví, čo by sa stalo s jeho domom po pár dňoch s 20 stupňovými mrazmi !
Lebo verím, že v byte nemá úplne vypnuté radiatory a ak aj má vykurujú ho všetci ostatní a on im kradne teplo, ktoré všetci okrem neho zaplatia... Takých chytrákov je medzi nami bohužiaľ stále dosť...:rolleyes:
...toto je vysvetlenie a následok


Na zabezpečenie pohľadávok vzniká k bytu podľa § 15 bytového zákona vlastníkom v dome záložné právo. Realizácia tohto práva podľa § 151j Obč. zákonníka umožňuje vlastníkom jednoducho a rýchle pohľadávku likvidovať.

Myslím, že by ste nebývajúceho vlastníka mohli na to upozorniť a pokázať aj na zákon č 527/2002 Z.z. o dobrovoľných dražbách, ktorý sa dá použiť.
...a toto je poučenie a dôsledok :)
Janes360
16.01.09,08:28
Ano mame zalozene SVB ako postupovat v takomto pripade?
Halli
16.01.09,09:50
Ano mame zalozene SVB ako postupovat v takomto pripade?

Veď to tu máš napísané niekoľkokrát...ak neplatí vykazovať mu to ako nedoplatok a potom to vymáhať ako pohľadávku, hoci aj cez exekúciu, alebo dražbu bytu. Hádam mu to nechceš tolerovať??
anonym222
16.01.09,18:14
Veď to tu máš napísané niekoľkokrát...ak neplatí vykazovať mu to ako nedoplatok a potom to vymáhať ako pohľadávku, hoci aj cez exekúciu, alebo dražbu bytu. Hádam mu to nechceš tolerovať??
Je to síce pravda, ale na to aby mohla byť vyhlásená dražba, musí táto pohľadávka dosahovať dosť značnú sumu, čo asi v tomto prípade ešte neplatí.
zsolt69
16.01.09,19:28
Na sume nezáleží, treba sa riadiť podľa zmluvy o SVB. My to máme po 3 mesiacoch. Samozrejme upomienku pošleme za dva mesiace a potom ide na dražbu. Z vlastnej skúsenosti - je to najrýchlejší proces na vymáhanie nedoplatkov.