AlenockaS
13.01.09,10:49
Dobrý deň,

keď bolo na sl.cestu použité auto za mestnanca a boli mu vyplatené cestovné náhrady, auto uvádzam do daňového priznania. Ak bolo auto používané jeden deň, daň platím za celý mesiac v ktorom bolo auto použité ??

Ď.
A.
Janurka
13.01.09,10:10
Dobrý deň,

keď bolo na sl.cestu použité auto za mestnanca a boli mu vyplatené cestovné náhrady, auto uvádzam do daňového priznania. Ak bolo auto používané jeden deň, daň platím za celý mesiac v ktorom bolo auto použité ??

Ď.
A.
Áno.
Kvietocek
13.01.09,10:16
Konatelia spoločnosti používajú pocas mesiaca na cestu do roboty a nazad sluzobne ale aj sukromne vozidla. Na sukromne vozidla maju napisanu dohodu. Je potrebne dat cestnu dan aj na taketo vozidla?

Takuto cestnu dan dava konatel sam za seba ako FO a dan nejde do UCT firmy alebo sa mylim?

Dakujem
Johanka
13.01.09,10:18
Cesta do roboty je vyúčtovávaná ako pracovná cesta ?
Akú dohodu majú na súkromné autá ?
Kvietocek
13.01.09,10:57
Nie je to povazovane ako sluzobna cesta i ked KM ci uz na firemnom alebo sluzobnom od vyjazdu z domu do prijazdu sa povazuju vsetky za sluzobne.
Johanka
13.01.09,11:17
Konatelia spoločnosti používajú pocas mesiaca na cestu do roboty a nazad sluzobne ale aj sukromne vozidla. Na sukromne vozidla maju napisanu dohodu. Je potrebne dat cestnu dan aj na taketo vozidla?

Takuto cestnu dan dava konatel sam za seba ako FO a dan nejde do UCT firmy alebo sa mylim?

Dakujem
Tu si napísala, že používajú súkromné MV na cestu do roboty a nazad. Nepíšeš nič o tom, že aj na pracovné cesty ...

Nie je to povazovane ako sluzobna cesta i ked KM ci uz na firemnom alebo sluzobnom od vyjazdu z domu do prijazdu sa povazuju vsetky za sluzobne.
Chcela by som Ti pomôcť, len nerozumiem zadaniu :).
Podčiarknutí je asi preklep. Asi si myslela firemné a súkromné.

Ak to mám skrátiť, tak daňovníkom dane z MV je v prípade použitia MV zamestnanca (ak je v dokladoch zapísaný zamestnanec ako držiteľ) zamestnávateľ. Daň je daňovým nákladom.
Kvietocek
13.01.09,11:42
Konatelia spolocnosti maju 3 vozidla. V majetku firmy je len 1 vozidlo aj to na leasing. Zvysne 2 vozidla su sukromne vozidla konatelov.
Konatelia chodia na aute (majetok firmy) do roboty a nazad domov. Tieto KM vykazuju ako sluzobne vsetky. Toto firemne auto plati dan z MV a ide to do nakladov firmy.

Ked 1 konatel ma sluzobne auto doma ten druhy ide do prace a z prace na svojom sukromnom aute. A takto sa striedaju pol mesiaca ma 1 konateľ sluzobne auto a pol mesiaca ma 2 konatel sluzobne auto. Ten zvysny pol mesiac jazdia na svojom. Moja otazka: Dava konatel danove z MV ako FO alebo PO?
Johanka
13.01.09,11:56
Abstrahujem od všetkých doplňujúcich otázok :) súvisiacich s cestovnými náhradami a daňou z príjmov .
Platiteľom dane je zamestnávateľ, takže DP podáva s.r.o.
Kvietocek
13.01.09,12:51
Za služobne sa zaplatilo = zamestnavatel. Len pri tych osobnych - čo nie su majetkom firmy a i napriek tomu ich konatelia pouzivaju - tak tam neviem.
Kvietocek
20.01.09,08:44
Je treba podat danove priznanie z MV aj u vozidla, ktore je v sukromnom vlastnictve FO, ktora je zaroven konatelom spolocnosti a toto auto mu sluzi aj na firemne ucely? Je potrebe aj za toto auto podat Danove priznanie?

Dakujem
ratla
20.01.09,12:06
Dobry den,

chcem sa len uistit, ze ak pouzivam sukromne motorove vozidlo na sluzobne ucely (na sluzobne cesty), tak cestnu dan neplatim ja, ale môj zamestnavatel. Dakujem za kladnu odpoved :D
alušik
20.01.09,12:16
Dobry den,

chcem sa len uistit, ze ak pouzivam sukromne motorove vozidlo na sluzobne ucely (na sluzobne cesty), tak cestnu dan neplatim ja, ale môj zamestnavatel. Dakujem za kladnu odpoved :D
Áno, ak je auto používané na služobné cesty, daň z MV bude platiť zamestnávateľ.:)
Ak si samozrejme zamestnancom danej firmy a používaš auto, v ktorého dokladoch si zapísaný ako držiteľ vozidla ty(zamestnanec firmy). Ak by bolo použité auto, v ktorého dokladoch je zapísaná manželka, tak by toto auto nedanil ani zamestnávateľ.
alušik
20.01.09,12:22
Je treba podat danove priznanie z MV aj u vozidla, ktore je v sukromnom vlastnictve FO, ktora je zaroven konatelom spolocnosti a toto auto mu sluzi aj na firemne ucely? Je potrebe aj za toto auto podat Danove priznanie?

Dakujem
Ak si konateľ vyúčtuje na toto auto cestovné náhrady, tak áno - zamestnávateľ je povinný podať daňové priznanie a zaplatiť daň z motorových vozidiel. Alikvotne - podľa počtu mesiacov, v ktorých sa takéto auto použilo.
S21
21.01.09,07:14
ahojte

szčo má 2 firemné autá na Ičo

zamestnanec, ktorý je dieťaťom szčo používa súkromné auto písané na szčo ako súkromnú osobu používa auto na služobné účely..

platím za také auto cestnú dan?
Evanka
21.01.09,09:56
ahojte

szčo má 2 firemné autá na Ičo

zamestnanec, ktorý je dieťaťom szčo používa súkromné auto písané na szčo ako súkromnú osobu používa auto na služobné účely..

platím za také auto cestnú dan?
Píšeš, že SZČO má dve firemné autá. Zamestnanec používa ďalšie, iné auto, ktoré nie je v majetku SZČO (píšeš, že sa jedná o súkromné auto)? Zamestnanec je v pracovnoprávnom vzťahu so SZČO? Pod pojmom služobné účely rozumieš vykazovanie pracovných ciest v súvislosti so zamestnaním u SZČO?
S21
21.01.09,13:21
Píšeš, že SZČO má dve firemné autá. Zamestnanec používa ďalšie, iné auto, ktoré nie je v majetku SZČO (píšeš, že sa jedná o súkromné auto)? Zamestnanec je v pracovnoprávnom vzťahu so SZČO? Pod pojmom služobné účely rozumieš vykazovanie pracovných ciest v súvislosti so zamestnaním u SZČO?

auto, ktoré používa zamestnanec, ktorý je v pracovnoprávnom vzťahu,na služobné cesty, vlastní szčo ako súkromná osoba bez uvedenia Iča v technickom preukaze
Evanka
21.01.09,22:28
auto, ktoré používa zamestnanec, ktorý je v pracovnoprávnom vzťahu,na služobné cesty, vlastní szčo ako súkromná osoba bez uvedenia Iča v technickom preukaze
Daň z MV platí zamestnávateľ za každý mesiac v ktorom bolo auto využívané na pracovné cesty.
S21
22.01.09,07:49
Daň z MV platí zamestnávateľ za každý mesiac v ktorom bolo auto využívané na pracovné cesty.

Podľa § 85 ods. 2 písm. a) zákona o miestnych daniach daňovníkom dane z motorových vozidiel je tiež zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec.
Vzhľadom na jednoznačnú definíciu tohto daňovníka, aby bol zamestnávateľ daňovníkom dane z motorových vozidiel, obe uvedené podmienky musia byť splnené súčasne.
To znamená, že daňovníkom dane z motorových vozidiel je zamestnávateľ v prípade, ak vypláca zamestnancovi cestovné náhrady za použitie motorového vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec. Ak zamestnávateľ vypláca zamestnancovi cestovné náhrady za použitie motorového vozidla, ktorého držiteľom nie je zamestnanec, vozidlo nepodlieha dani z motorových vozidiel.
Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica
z tohto vyjadrenia mi vyplýva že by som nemala platiť cestnú dan za auto.. auto je síce súkromným majetkom živnostníka szčo bez zapísaného IČO v technickom preukaze, ale na služobné cesty ho používa jeho dcéra ktorá je u neho zamestnaná