bbaron
13.01.09,09:56
dobry den,

minuly rok som kupil byt v novostavbe a az potom ma zacali matat myslienky o:
1) zmena trvaleho pobytu - byt som kupil v inom mete a dokonca aj v inom okrese (z BA do sv.jur - okres PK).

2) na nete som sa docital, ze musim do 30dni nahlasit kupu nehnutelnosti, ale nikde nieje napisane, ze kde. :-) staci podat danove priznanie? ako to je pri novostavbe?

2) vymena dokladov (vodicak /mam tam pobyt,takze ked vymenim OP, tak musim menit aj VP/)

3) no a ked uz budem mat vymenene doklady, tak co s hypo? co s LV? mam aj auto na lizing. toto vsetko je napisane na moju "staru" adresu.

4) no a potom uz len take drobnosti:
a) co zamestnavatel? aj jemu mam nahlasit zmenu trvaleho pobytu?
b) co zdravotna poistovna? tu nemam nic nahlasovat? o toto sa postara zamestnavatel?

no a teraz babo rad. dufam, ze nad tym moc nepremyslam. ak viete, tak pls poradte. pripadne mi napiste, ake doklady k comu potrebujem. mam teraz dva tyzdne dovolenky, tak mozem behat po uradoch.

vdaka.
Adkah
13.01.09,16:40
dobry den,

minuly rok som kupil byt v novostavbe a az potom ma zacali matat myslienky o:
1) zmena trvaleho pobytu - byt som kupil v inom mete a dokonca aj v inom okrese (z BA do sv.jur - okres PK).

2) na nete som sa docital, ze musim do 30dni nahlasit kupu nehnutelnosti, ale nikde nieje napisane, ze kde. :-) staci podat danove priznanie? ako to je pri novostavbe?

2) vymena dokladov (vodicak /mam tam pobyt,takze ked vymenim OP, tak musim menit aj VP/)

3) no a ked uz budem mat vymenene doklady, tak co s hypo? co s LV? mam aj auto na lizing. toto vsetko je napisane na moju "staru" adresu.

4) no a potom uz len take drobnosti:
a) co zamestnavatel? aj jemu mam nahlasit zmenu trvaleho pobytu?
b) co zdravotna poistovna? tu nemam nic nahlasovat? o toto sa postara zamestnavatel?

no a teraz babo rad. dufam, ze nad tym moc nepremyslam. ak viete, tak pls poradte. pripadne mi napiste, ake doklady k comu potrebujem. mam teraz dva tyzdne dovolenky, tak mozem behat po uradoch.

vdaka.

Ahoj, bbaron.
4)Zamestnávateľovi musíš nahlásiť zmenu trvalého pobytu. Zamestnávateľ nahlási túto zmenu na sociálnu poisť. Na zdravotnú poisťovňu musíš ísť sám , pretože tam sa potrebuješ nahlásiť, a aj vymeniť kartičku poistenca a starú vrátiť.(do 8 dní- prihlásiť)
Prikladám aj oznámenie pistenca o zmenách VŠZP.

2) V každom prípade sa musíš ísť prihlásiť na mestký úrad v meste (matrika)kde chceš mať trvalý pobyt a odhlásiť zo starej adresy.

http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=17&eventid=1876

3) Hypotéka a leasing- treba listom oznámiť zmenu travlého pobytu.
List vlastníctva
5. Povinnosti vlastníkov nehnuteľnosti vo vzťahu ku správam katastra
Vlastníci a iné oprávnené osoby sú povinní podľa § 19 zákona č. 162/1995 Z. z. o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam v znení neskorších právnych predpisov
- dbať, aby všetky údaje katastra týkajúce sa nehnuteľností alebo vlastníka nehnuteľností, ako aj zmeny týchto údajov mohli byť v katastri riadne evidované, a ohlásiť každú zmenu správe katastra do 30 dní odo dňa vzniku, zmeny alebo zániku rozhodujúcej skutočnosti a na vyzvanie správy katastra predložiť v určenej lehote doklady na zápis týchto údajov do katastra; na fyzické osoby sa nevzťahuje povinnosť ohlasovať údaje o nehnuteľnostiach uvedené vo verejných listinách a v iných listinách,
- zúčastniť sa na katastrálnom konaní alebo vyslať na toto konanie svojho zástupcu,
- označiť trvale na svoje náklady lomové body hraníc pozemkov; neoznačujú sa hranice pozemkov, ktoré sú predmetom súdneho sporu, hranice pozemkov, prípadne ich častí, ktoré sú v nájme a sú zlúčené do väčších celkov. Ak vlastník alebo iná oprávnená osoba napriek výzve do určeného termínu hranice pozemkov neoznačia, môže ich dať označiť správa katastra na ich náklady.
V prípade neplnenia vyššie uvedených zákonných povinností je správa katastra oprávnená v rámci priestupkového konania, resp. konania o porušení poriadku na úseku katastra (§ 74-77 KZ) ukladať pokuty :pre právnickú osobu do 100 000,-Sk ,pre fyzickú osobu do 5 000,-Sk.
(Zdroj: http://www.kataster.skgeodesy.sk/ZA/IdenfifikaciaOrganizacie.htm)