Kalmanka
13.01.09,10:10
Ahojte, prosila by som o radu.Účtujem v jednoduchom účt.Koncom decembra 2008 sme vystavovali zálohové faktúry. Faktúry boli zaplatené medzi sviatkami v starom roku v SKK.My sme však začali robiť až od 12.1.09. Tovar sa ide tiež dodávať až v týchto dňoch. Ide mi o zúčtovanie týchto zálohových faktúr. Zúčtujem ich ešte v starom roku v SKK a faktúru vystavím už v tomto období /01/2009/podľa dátumu dodania tovaru v EUR ? Ďakujem dopred za radu.
ekonella
13.01.09,09:16
"Pri DP FO do príjmov idú aj zaplatené zálohy za rok 2008. AK si platca DPH musíš vystaviť fa s DPH s dátumom prijatia platby. Pri dodávke tovaru vystavíš riadnu faktúru, kde odpočítaš zaplatenú zálohu. Ak budeš mať rozdiel ten pôjde do príjmov a DPH v roku
2009.
Kalmanka
13.01.09,09:29
"Pri DP FO do príjmov idú aj zaplatené zálohy za rok 2008. AK si platca DPH musíš vystaviť fa s DPH s dátumom prijatia platby. Pri dodávke tovaru vystavíš riadnu faktúru, kde odpočítaš zaplatenú zálohu. Ak budeš mať rozdiel ten pôjde do príjmov a DPH v roku
2009.

Ďakujem, ale ide mi hlavne o to, kedy mám vystaviť riadnu faktúru - v starom roku , keď som prijala zálohu, alebo až teraz v novom, keď dodávam tovar?
evina
13.01.09,09:34
Ďakujem, ale ide mi hlavne o to, kedy mám vystaviť riadnu faktúru - v starom roku , keď som prijala zálohu, alebo až teraz v novom, keď dodávam tovar?

Prvú faktúru vystavíš na základe prijatej platby. Tá slúži na odvod DPH, ale z hľadiska účtovného je stále zálohovou faktúrou /v JÚ idúcou do príjmov/. Ak dodáš službu vystavíš súhrnnú faktúru na celkovú cenu služby s odpočtom ntto ceny a DPH zo zálohovej faktúry /z hľadiska DPH faktúry/.

P.s. presne ako uvedené v príspevku 2