Kremnicka
13.01.09,10:14
Dobry den

v teme ktoru som zadal - prekrocenie dohodnutej lehoty opravy auta - mi nikto neporadil, skusim takto.

Dnes mi volali zo servisu, ze auto je hotove. Malo byt hotove do 14.12.08 je az dnes 13.1.09 co je mesiac po termine.

Cenu opravy vycislili na 30.000 dohodnuta cena bola 12.000

Udajne tam bolo vela roboty, nevedeli zohnat taky lak, a ze mozem byt rad, ze mi to vobec v takej cene urobili, respektive ze mi to vobec urobili.

Mna vsak nikto nekontaktoval ze konecna suma prekroci dohodnutu cenu a ze auto nebude hotove v termine, ale mesiac po termine, ani mi neoznamili ziadne problemy a tazkosti ktore im nedovolia vybavit zakazku tak ako bolo dohodnute. Samozrejme, keby mi to oznamili, bol by som im povedal, ze to dam spravit inde.

Co teraz - mam to prevziat ? Ak ano, co mam uviest do zakazky - preberacieho protokolu ? Mam im to uhradit ? Alebo mam uhradit len 12.000 co bolo dohodnute + 10 % co je mozne navysenie ? Alebo nemam uhradit nic a vycislit im moje nakady ktore mi vznikli nedodrzanim terminu ? Musel som si totiz na cca mesiac zaobstarat nahradne vozidlo.

Poradi niekto ? Dakujem.
velvet
13.01.09,16:33
Predpokladám že si nespísal s nimi zmluvu o oprave, kde by bolo uvedené aj dátum dokončenia aj vyčíslené náklady na opravu, plus mínus nejaké percentá...proste všetko.
Ak zmluva neexistuje, môžeš urobiť dve veci - auto prevziať a zaplatiť, alebo im ho nechať :rolleyes:
Prepáč, ale takto sme sa nechali odžubať viacerí :o
Čo nie je na papieri, akoby neexistovalo.
Kremnicka
14.01.09,07:14
Mam zakazkovy list kde je uvedena cena aj termin odovzdania zakazky.
Ked mi neda auto a zavolam policiu ?
dana9
14.01.09,07:22
musia ti vydat auto, nie su opravneni ho zadrzat, kym nenastane splatnost pohladavky
je to trestny cin :-)

Ak nemaju odsuhlasene z tvojej strany zvysenie povodne odhadnutej ceny, tak ju nemusis uhradit.

Je vsak trochu otazne co nastane potom :-) budu musiet vratit vec do povodneho stavu a tak. pozri si ustanovenia o zmluve o dielo, podla toho ci si PO alebo FO
dana9
14.01.09,07:31
(1) Zmluvou o dielo sa zaväzuje zhotoviteľ vykonať určité dielo a objednávateľ sa zaväzuje zaplatiť cenu za jeho vykonanie.

(2) Dielom sa rozumie zhotovenie určitej veci, pokiaľ nespadá pod kúpnu zmluvu, montáž určitej veci, jej údržba, vykonanie dohodnutej opravy alebo úpravy určitej veci alebo hmotne zachytený výsledok inej činnosti. Dielom sa rozumie vždy zhotovenie, montáž, údržba, oprava alebo úprava stavby alebo jej časti.

(3) Cena musí byť v zmluve dohodnutá alebo v nej musí byť aspoň určený spôsob jej určenia, ibaže strany v zmluve prejavia vôľu uzavrieť zmluvu aj bez tohto určenia.
Cena za dielo


§ 546
Na začiatok

(1) Objednávateľ je povinný zhotoviteľovi zaplatiť cenu dohodnutú v zmluve alebo určenú spôsobom určeným v zmluve. Ak nie je cena takto dohodnutá alebo určiteľná a zmluva je napriek tomu platná (§ 536 ods. 3), je objednávateľ povinný zaplatiť cenu, ktorá sa obvykle platí za porovnateľné dielo v čase uzavretia zmluvy za obdobných obchodných podmienok.

(2) Dojednanie a poskytnutie preddavkov na cenu za dielo sa nedotýka účinkov podľa § 548 a 549.


§ 547
Cena podľa rozpočtu
Na začiatok

(1) Na výšku ceny nemá vplyv, že cena bola určená na základe rozpočtu, ktorý je súčasťou zmluvy alebo ho objednávateľovi oznámil zhotoviteľ do uzavretia zmluvy.

(2) Ak však bola cena určená na základe rozpočtu, ohľadne ktorého zo zmluvy vyplýva, že sa nezaručuje jeho úplnosť, môže sa zhotoviteľ domáhať primeraného zvýšenia ceny, ak sa pri vykonávaní diela objaví potreba činností nezahrnutých do rozpočtu, pokiaľ tieto činnosti neboli predvídateľné v čase uzavretia zmluvy.

(3) Ak cena bola určená na základe rozpočtu, ktorý sa podľa zmluvy považuje za nezáväzný, môže sa zhotoviteľ domáhať, aby sa určilo zvýšenie ceny o sumu, o ktorú nevyhnutne prevýši náklady účelne vynaložené zhotoviteľom, náklady zahrnuté do rozpočtu.

(4) Ak objednávateľ nesúhlasí so zvýšením ceny, určí jej zvýšenie súd na návrh zhotoviteľa.

(5) Objednávateľ môže bez zbytočného odkladu odstúpiť od zmluvy, ak zhotoviteľ požaduje zvýšenie ceny podľa odsekov 2 a 3 o sumu, ktorá presahuje o viac ako 10 % cenu určenú na základe rozpočtu. V tomto prípade je objednávateľ povinný nahradiť zhotoviteľovi časť ceny zodpovedajúcu rozsahu čiastočného vykonania diela podľa rozpočtu.

(6) Zhotoviteľovi zaniká nárok na určenie zvýšenia ceny podľa odsekov 2 a 3, ak neoznámi potrebu prekročenia rozpočtovanej sumy a výšku požadovaného zvýšenia ceny bez zbytočného odkladu po tom, čo sa ukázalo, že je nevyhnutné prekročenie ceny, ktorá bola určená na základe rozpočtu.
dana9
14.01.09,07:41
btw, aka je to znacka auta?
Kremnicka
14.01.09,09:56
KIA Carens LX rv 2002 2,0 CRDI
dana9
14.01.09,10:03
oki, ja len aby sme sa nestretli :-)

daj vediet ako to dopadlo
Kremnicka
14.01.09,10:04
dakujem :-)
takže vzhľadom na skutočnosť, že mi nic neoznamil, mu to navysenie nezaplatim

ja by som mu najradšej nezaplatil nič, ani tych povodne dohodnutych 12000 pretože ma dosť poškodil ked prekročil termin odovzdania zakazky o mesiac, auto je teraz o rok staršie a keď ho budem predavat, dostanem zanho minimalne o 20 000 menej ... trh navyse ide dole vodou.

a navyse som si musel zaobstarat nahradne vozidlo na mesiac, co ma tiez stalo nejake peniaze - s tym uz neurobim nic ?
dana9
14.01.09,10:14
Oddiel 1
Omeškanie dlžníka


§ 365
Na začiatok

Dlžník je v omeškaní, ak nesplní riadne a včas svoj záväzok, a to až do doby poskytnutia riadneho plnenia alebo do doby, keď záväzok zanikne iným spôsobom. Dlžník však nie je v omeškaní, pokiaľ nemôže plniť svoj záväzok v dôsledku omeškania veriteľa.

§ 366
Na začiatok

Pokiaľ zákon neustanovuje pre jednotlivé druhy zmlúv niečo iné, môže veriteľ pri omeškaní dlžníka trvať na riadnom plnení záväzku.

§ 367
Na začiatok

Veriteľ je oprávnený pri omeškaní dlžníka požadovať od neho náhradu škody podľa § 373 a nasl. Odstúpiť od zmluvy je oprávnený v prípadoch, ktoré ustanovuje zákon alebo zmluva.

Oddiel 3
Náhrada škody


§ 373
Na začiatok

Kto poruší svoju povinnosť zo záväzkového vzťahu, je povinný nahradiť škodu tým spôsobenú druhej strane, ibaže preukáže, že porušenie povinností bolo spôsobené okolnosťami vylučujúcimi zodpovednosť.
dana9
14.01.09,10:19
Byt na tvojom mieste, tak si pridem po auto, vytknem im vsetky pochybenia, dam si vystaviť fakturu, s presnym popisom prac a pouziteho materialu, ak nieco menili, tak chcem vydiet vymenene diely, ak robili diagnostiku, geometriu a pod, poziadam o vypis z geomtreie a pod, poziadam ich o pisomne vyjdrenie, preco oprava trvala tak dlho, vozidlo si vezmem, oznamim, ze mienim uhradit len sumu v povodne dohodnutej vyske, na preberaci protokol reklamujem cas opravy a sumu, oznamim, ze to poslem na vyjadrenie importerovi a nasledne vyrobcovi (staci mailom, nech nemas naklady). A ze das podnet na SOI, ti chrania spotrebitelov aj ked nejde o reklamacie.
Dalej ich informuj, ze si mienis uplatnit nahradu skody, mas na to narok.
dana9
14.01.09,10:23
a esti si over stav km pri preberani vozidla, ci na tom nahodou nad mieru nejazdili.