Sevrin
13.01.09,10:21
Zdravím vás,

potrebujem sa poradiť. V lete minulého roka som pracoval v jednej obchodnej firme, kde som ukončil pracovný pomer k 31. júlu 2008.

Koncom novembra 2008 vo firme prebehla inventúra, počas ktorej sa zistil istý schodok. Na základe tohto schodku mi vypočítali že som povinný uhradiť nedoplatok vo výške necelých 4 Eúr (poslali mi to tento týždeň). Chcem sa preto spýtať či som povinný tento nedoplatok uhradiť, keďže inventúra prebehla až vtedy keď som vo firme už takmer 3 mesiace nepracoval. Ide síce o smiešnu sumu, ale mne ide o princíp. Ja nemôžem za to, ako si hospodárili po mojom odchode. Ešte podotýkam že išlo o zrejme celoročnú inventúru, ktorá zahŕňala komplet všetko. Takže potrebujem vedieť či ten nedoplatok som povinný uhradiť, alebo svoje chyby nech si zaplatia sami.

Pozrel som si aj paragraf 182 zo ZP, ale môj prípad tam nie je spomenutý.

Ďakujem.
zeron
14.01.09,16:52
Na kvalifikovanú odpoveď by som potrebovala vedieť, či išlo o hmotnú zodpovednosť individuálnu alebo spoločnú. O hmotná zodpovednosť nie je upravená len §182 ZP, ale aj ustanoveniami nasledujúcimi, takže treba čítať. V každom prípade, ako právnik, by som to objasnila nasledovne:
ak predpokladám, že dohoda o hmotnej zodpovednosti je platná (v praxi sa často stretávame s prípadmi, že z rôznych dôvodom je neplatná), tak na uplatnenie zodpovednosti zamestnanca je potrebné, aby bola spôsobená škoda vo forme schodku na zverených hodnotách, zavinenie zamestnanca, ktoré sa prezumuje, existencia pracovného pomeru a k škode musí dôjsť pri plnení pracovných povinností.
Pri individuálnej hmotnej zodpovednosti táto zaniká spolu so skončením pracovného pomeru. Po jeho skončení zamestnanec nezodpovedá aj z dôvodu, že už nie je splnená základná právna podmienka hmotnej zodpovednosti, a to že zamestnanec už nemá v osobnej dispozícii zverené hodnoty, s ktorými mal hospodáriť. V zmysle ustanovenia §184 ZP sa musí inventarizácia vykonať pri uaztvorení dohody o hmotnej zodpovednosti, pri jej zániku, pri preradení zamestnanca na inú prácu alebo na iné pracovisko, pri jeho preložení a tiež pri skončení pracovného pomeru. Ak však ide o spoločnú hmotnú zodpovednosť, v zmysle rozhodnutia ÚS ČR, Sp.zn.III.ÚS4/1995 zodpovedá zamestnanec so spoločnou hmotnou zodpovednosťou, ktorého pracovný pomer sa skončil a on zároveň nepožiadal o vykonanie inventarizácie, za prípadný schodok zistený najbližšou inventarizáciou na jeho predchádzajúcom pracovisku.

čiže v skratke:
ak nespochybním platnosť dohody o hmotnej zodpovenosti, príčinnú súvislosť škody a zavinenia tejto škody zamestnancom, tak:
1. v prípade individuálnej hmotnej zodpovednosti zamestnanec
nie je zodpovedný za schodok, ktorý bol zistený po skončení jeho pracovného pomeru a odporúčam nezaplatiť nič
2. v prípade spoločnej hmotnej zodpovednosti je zodpovedný (v prípade, ak ste nepožiadali pri ukončení pracovného pomeru o vykonanie inventarizácie, lebo ak áno a nebolo Vám vyhovené, tak Vás to zbavuje zodpovednosti) a schodok treba zaplatiť
Sevrin
14.01.09,17:15
Takže išlo o spoločnú hmotnú zodpovednosť.
Pri ukončení prac. pomeru som nepožiadal o vykonanie inventarizácie.
V dovetku dohody o hmotnej zodpovednosti je posledný bod v ktorom je spomenuté, že táto zmluva zaniká dňom skončenia pracovného pomeru. Dá sa to použiť na "obhajobu" alebo mám predsa len zaplatiť ten schodok?

Ďakujem.
zeron
14.01.09,17:41
to, že dohoda zaniká spolu so zánikom pracovného pomeru je zákonná podmienka, ktorá však neznamená, že zamestnanec je automaticky oslobodený od povinnosti nahradiť škodu, resp. schodok na zverených hodnotách. A ak zoberieme do úvahy rozhodovaciu prax súdov, tak v zmysle spomenutého judikátu zamestannec nie je zodpovedný, len ak požiadal o vykonanie ineventarizácie, čiže schodok Ste povinný zaplatiť. A v podstate môžete byť rád, že je to len relatívne malá suma. A aspoň do budúcna budete vedieť, ako ukončiť pracovný pomer s dohodnutou spoločnou hmotnou zodpovednosťou.
jarmiluska
15.01.09,11:12
Pomože mi niekto:
Zamestnavateľ má salaš s ovcami a pre bačov chce vypracovať zmluvu o hmotnej zodpovednosti?
Je to možné mať hmotnú zodpovednosť za ovce?
zeron
16.01.09,09:42
v právnej praxi je častokrát zložité odpovedať na otázku, čo môže byť predmetom hmotnej zodpovednosti. V zásade to môžu byť len predmety, určené na obeh a obrat, najmä hotovosť, ceniny, tovar, zásoby a iné hodnoty. Takýto predmet hmotnej zodpovednosti by zamestnanec musel mať vo svojej výlučnej dispozícii a zároveň by mal mať vytvorené riadne pracovné podmienky a musí byť v ich možnostiach chrániť zverený majetok. Takže osobne si myslím, že ovce by nemali byť predmetom hmotnej zodpovednosti, a to z dôvodu, že nie sú schopné byť predmetom hmotnej zodpovednosti a súčasne podľa mňa zamestnanec nemá možnosť riadne hospodáriť so zvereným majetkom, nakoľko v prípade v zvierat asi ťažko ovplyvní, ak nejaká ovečka zoberie nohy na plecia a zdúchne do lesa a nikdy viac ju nikto neuvidí. Tu by prichádzala len všeobecná zákonná zodpovednosť zamestnanca za škodu na zamestnávateľovom majetku, ale to už závisí od konkrétnej situácie, čo by sa stalo a kto by bol vinný.