Ela222
13.01.09,10:42
Zdravím,
mala som opakovaný zápal močových ciest a tak ma moja lekárka poslala k urologovi. Neviem čo ma tam čaká? Už som sa čosi dočítala, že urolog odoberá moč priamo z močového mechúra. Ale neviem presne ako? Na čo sa mám pripraviť? Neviete niekto ako sa to robí? Čo mi tam vlastne bude robiť? Prosím, tá neistota je dosť zlá.
Ďakujem.
Jara
13.01.09,09:48
Neboj, nič hrozné tam nerobí. Ja chodím pravidelne. To o čom hovoriš je cievkovanie, neni to nič príjemné, ale robi to sestrička. Ľahneš si, pokrčiš a roztiahneš nohy a ona ti strčí takú hadičku do pošvy a je to len chvíľka a potom urobí rozbor moču. Lekár ti zrejme urobi ultrazvuk a potom sa rozhodne čo ďalej, či nebude robiť nejaké iné vyšetrenie, ale to ťa potom objedná na iný termín, to už tak moc príjemné neni, je to bolestivejšie, ale to je už o inom... Takže to čo ťa čaká, je malina. My ženy také veci ľahko znesieme, veď chodíme na gyndu... Horšie je to s chlapmi oni to beru veľmi tragicky a radšej trpia a potom to niekedy dospeje na veľmi zlé choroby s prostatou ap. Držím ti prsty.
syrik
13.01.09,09:59
Neboj, nič hrozné tam nerobí. Ja chodím pravidelne. To o čom hovoriš je cievkovanie, neni to nič príjemné, ale robi to sestrička. Ľahneš si, pokrčiš a roztiahneš nohy a ona ti strčí takú hadičku do pošvy a je to len chvíľka a potom urobí rozbor moču. Lekár ti zrejme urobi ultrazvuk a potom sa rozhodne čo ďalej, či nebude robiť nejaké iné vyšetrenie, ale to ťa potom objedná na iný termín, to už tak moc príjemné neni, je to bolestivejšie, ale to je už o inom... Takže to čo ťa čaká, je malina. My ženy také veci ľahko znesieme, veď chodíme na gyndu... Horšie je to s chlapmi oni to beru veľmi tragicky a radšej trpia a potom to niekedy dospeje na veľmi zlé choroby s prostatou ap. Držím ti prsty.

Poopravím..nie je to hadička,ale cievka (gumenná) a zavádza sa do močovej rúry a nie do pošvy ;) ale to bol zrejme preklep...ja tam tiež chodievam v zime jak na klavír...mne sestrička povie,aby som si moč vzala z domu,prípadne tam ma pošle vycikať do močového pohára a potom mi vyšetrí moč papierikom a pošle ho do labáku a detailnejšie vyšetrenie...a lekár mi robí len sono...takže to vôbec nebolí...cievkovanie mi ešte našťastie nerobil,ale myslím,že gynekolog.vyšetrenie je horšie...robia sa aj zložitejšie vyšetrenia,ktoré hrozili aj mne,ale našťastie kvôli možným rizikám od toho upustili...takže tak..naozaj,žiaden stres...:)
syrik
13.01.09,10:06
Si spomínala,že si mala opakovaný zápal močových ciest...Ak by som Ti mohla poradiť niečo na prevenciu, skús užívať brusnicové tabletky...dostaneš ich v lekárni...čisto prírodná báza,,,je ich viac druhov,ja som odskúšala dva,no nechcem robiť reklamu, tak názov nespomeniem :rolleyes: Ak by si cítila,že sa ťažkosti zhoršujú,daj si maximálne možné dávky,ktoré sú napísané na letáčiku a ak do 5 dní neustúpi,treba nasadiť antibiotiká...mne to už viackrát pomohlo sa im vyhnúť...Urologický čaj, nohy a kríže v teple je samozrejmosť...nesadať na studené,nehcodiť s holými krížami a po sexe sa ísť vymočiť...pretože pohlavný styk a bazény bývajú spúšťačom....;)
Jara
13.01.09,10:40
Syrik ja som to popisala laicky, že je to hadička, je to také tenké a gumenné, no keď to je cievka tak som zase múdrejšia. No a myslím, že je lepšie napísať Ele, že to len dá do pošvy, lebo ak to neabsolvovala tak sa môže obávať že je to bolestivé. Ja mám taký pocit, že je to len do pošvy, lebo nič iné necítim. Ja nosím stále ranný moč ale potom ma aj cievkuje a robi vyšetrenie cievkovaného moču. To je asi presnejšie vyšetrenie. No a tie brusnicové tabletky mi vôbec nepomohli, mala som celú dávku. Myslím, že sú dosť drahé. No a ani urologický čaj mi už nepomôže, ak mám problém tak musím k lekárovi. Je dobré si to dať len tak ako prevenciu, že nepoškodí, ale ak je problém pomôže len lekár. Urológ mi povedal, že každá žena ktorá mala už tento problém tak sa jej z času na čas vráti aj keď dáva pozor a robi maximum na ochranu.
pasuliatko
13.01.09,10:50
robí to pomocou katétru alebo cievky, ktorú zavedie do močového mechúra aby odobral sterilný moč, neni to bolestivé toho sa neboj ale je to nepríjemné. taktiež ti môže robiť RTG obličiek alebo mechúra ale to asi nie ked máš zápal :)
pasuliatko
13.01.09,10:52
Neboj, nič hrozné tam nerobí. Ja chodím pravidelne. To o čom hovoriš je cievkovanie, neni to nič príjemné, ale robi to sestrička. Ľahneš si, pokrčiš a roztiahneš nohy a ona ti strčí takú hadičku do pošvy a je to len chvíľka a potom urobí rozbor moču. Lekár ti zrejme urobi ultrazvuk a potom sa rozhodne čo ďalej, či nebude robiť nejaké iné vyšetrenie, ale to ťa potom objedná na iný termín, to už tak moc príjemné neni, je to bolestivejšie, ale to je už o inom... Takže to čo ťa čaká, je malina. My ženy také veci ľahko znesieme, veď chodíme na gyndu... Horšie je to s chlapmi oni to beru veľmi tragicky a radšej trpia a potom to niekedy dospeje na veľmi zlé choroby s prostatou ap. Držím ti prsty.

mimotemy to sa nezavádza do pošvy ale močovej rúry. ty cikáš pošvou? :D
pasuliatko
13.01.09,10:54
Poopravím..nie je to hadička,ale cievka (gumenná) a zavádza sa do močovej rúry a nie do pošvy ;) ale to bol zrejme preklep...ja tam tiež chodievam v zime jak na klavír...mne sestrička povie,aby som si moč vzala z domu,prípadne tam ma pošle vycikať do močového pohára a potom mi vyšetrí moč papierikom a pošle ho do labáku a detailnejšie vyšetrenie...a lekár mi robí len sono...takže to vôbec nebolí...cievkovanie mi ešte našťastie nerobil,ale myslím,že gynekolog.vyšetrenie je horšie...robia sa aj zložitejšie vyšetrenia,ktoré hrozili aj mne,ale našťastie kvôli možným rizikám od toho upustili...takže tak..naozaj,žiaden stres...:)

ale ked sa odoberá sterilný moč sa necika do pohára ale sa odoberá priamo z mechúra. spolužiačka ma s tym problemy nikdy jej nič nezistili ale ide k lekarke na vyšetrenie obličiek.:(
mariana11
13.01.09,11:14
Vraví sa ,že cievkovanie je nepríjemné. Na pôrodniciach som sa s tým často stretávala,ale našťastie len u iných žien. Ja som z toho mala stále panický strach. A asi pred pol rokom som aj ja bola na urológii po prvý krát v živote a samozrejme že ma to cievkovanie neminulo. Hrozne som sa bála. Sestrička povedala,že hlavne sa musím uvolniť. Lenže ono sa to ľahko povie... Ale bola som milo prekvapená ,že som takmer vôbec nič necítila. Asi bola sestrička šikovná:). Takže z mojej skúsenosti môžem povedať , že to nie je bolestivé , ale ani nepríjemné vyčetrenie. Držím palce.
Ela222
13.01.09,11:32
Ďakujem za všetky rady. Už budem trošku kľudnejšia, keď aspoň tuším čo ma tam čaká. Chcem sa rýchlo uzdraviť, lebo by sme chceli s manželom bábo.
syrik
13.01.09,12:35
ale ked sa odoberá sterilný moč sa necika do pohára ale sa odoberá priamo z mechúra. spolužiačka ma s tym problemy nikdy jej nič nezistili ale ide k lekarke na vyšetrenie obličiek.:(

To mi nemusíš hovoriť, som zdravotná sestra vyštudovaná...;) Ja som nepísala,že mi brali sterilný moč,ale ako prebieha vyšetrenie v našej ambulancii a v mojom prípade :rolleyes:
syrik
13.01.09,12:37
Syrik ja som to popisala laicky, že je to hadička, je to také tenké a gumenné, no keď to je cievka tak som zase múdrejšia. No a myslím, že je lepšie napísať Ele, že to len dá do pošvy, lebo ak to neabsolvovala tak sa môže obávať že je to bolestivé. Ja mám taký pocit, že je to len do pošvy, lebo nič iné necítim. Ja nosím stále ranný moč ale potom ma aj cievkuje a robi vyšetrenie cievkovaného moču. To je asi presnejšie vyšetrenie. No a tie brusnicové tabletky mi vôbec nepomohli, mala som celú dávku. Myslím, že sú dosť drahé. No a ani urologický čaj mi už nepomôže, ak mám problém tak musím k lekárovi. Je dobré si to dať len tak ako prevenciu, že nepoškodí, ale ak je problém pomôže len lekár. Urológ mi povedal, že každá žena ktorá mala už tento problém tak sa jej z času na čas vráti aj keď dáva pozor a robi maximum na ochranu.

Nič sa nedeje :) myslím,že by radšej chcela vedieť pravdu,ako zavádzajúce informácie,len preto,aby sa nebála...;) Brusnicové tabletky sú drahé,ale mne celkom pomáhajú...už raz som sa vďaka nim vyhla antibiotikám...no ale len raz :--- Beriem 4 za deň v ramci prevencie v zime...možno treba skúsiť inú značku...
manndy64
13.01.09,13:33
ja som bola na cievkovani asi 5 krat.nieje to nic hrozne.naozaj gyn.vysetrenie je horsie.moja sestricka /znama/ co ma cievkovala hovorila,ze zalezi od cievky.cim tensou ta cievkuju,tak je to menej neprijemne.zvladnes to nemusis sa obavat.
osky
13.01.09,13:43
:confused:som prekvapena,ze to nikto nespomina zbieranie mocu 24 hodin-bola som na takom vysetreni len raz,uz velmi davno,je to uz aj 7-8 rokov dozadu ale kazali mi len vzdy ked sa doma vymocim zbierat to do flase.
od 6 hod.rana do dalsieho dna do 6 hod.rana.
potom som si musela z toho trosku doniest do ambulancie a dolezite bolo kolko sa za tych 24 hod.nazbieralo mocu.
zioadne ine vysetrenie som neabsolvovala,ale uznavam ze dotycny lekar to asi odflakol,pretoze ani dnes netusim,co mi vtedy bolo.....
ludmilla
13.01.09,14:07
:confused:som prekvapena,ze to nikto nespomina zbieranie mocu 24 hodin-bola som na takom vysetreni len raz,uz velmi davno,je to uz aj 7-8 rokov dozadu ale kazali mi len vzdy ked sa doma vymocim zbierat to do flase.
od 6 hod.rana do dalsieho dna do 6 hod.rana.
potom som si musela z toho trosku doniest do ambulancie a dolezite bolo kolko sa za tych 24 hod.nazbieralo mocu.
zioadne ine vysetrenie som neabsolvovala,ale uznavam ze dotycny lekar to asi odflakol,pretoze ani dnes netusim,co mi vtedy bolo.....

Toto absolvujem so synom 2 krát do roka v nefrologickej ambulancii ide o Addisov sediment - ADDIS je to makroskopické vyšetrenie na stanovenie erytrocytov, leukocytov, granulovaných, hyalínových a voskových valcov. Vyšetrenie je zamerané na ochorenia obličiek, močových ciest a na metabolické poruchy.
Syn trpí na hematúriu, zatiaľ je príčina nezistená.
Stanislav 1975
13.01.09,14:23
Táto činnosť keď sa robí u žien, tak je to malina oproti nám mužom- bolí to jak šľak, jaaaaaj,juuuuuuj
lezko
13.01.09,14:48
myslym ze vplyv na babatko to nema ziadny. Zapal mozes mat aj tehotna nie je to nic trasne pi hodne tekutin a urologicky caj. Inak to zo seba nedostanes. Asamozrejme lieky na ukludnenie bolesti. Takyto zapal mavam skoro kazde 3 mesiace nie je to strasne da sa stym zit len si na to musis zvyknut.
pasuliatko
13.01.09,20:43
To mi nemusíš hovoriť, som zdravotná sestra vyštudovaná...;) Ja som nepísala,že mi brali sterilný moč,ale ako prebieha vyšetrenie v našej ambulancii a v mojom prípade :rolleyes:

heh podobná osoba jak ja :) ved jasne chapem:)
syrik
14.01.09,05:46
heh podobná osoba jak ja :) ved jasne chapem:)

;)
syrik
14.01.09,05:47
myslym ze vplyv na babatko to nema ziadny. Zapal mozes mat aj tehotna nie je to nic trasne pi hodne tekutin a urologicky caj. Inak to zo seba nedostanes. Asamozrejme lieky na ukludnenie bolesti. Takyto zapal mavam skoro kazde 3 mesiace nie je to strasne da sa stym zit len si na to musis zvyknut.

Áno,aj mne gynekológ povedal,že v tehotenstve to budem mávať častejšie...ale nie je to vážne...len pozor, o užívaní liekov od bolestí a tiež prípadných antibiotík sa treba poradiť s lekárom v tehotenstve...ale to je asi samozrejme...:)
syrik
14.01.09,05:49
:confused:som prekvapena,ze to nikto nespomina zbieranie mocu 24 hodin-bola som na takom vysetreni len raz,uz velmi davno,je to uz aj 7-8 rokov dozadu ale kazali mi len vzdy ked sa doma vymocim zbierat to do flase.
od 6 hod.rana do dalsieho dna do 6 hod.rana.
potom som si musela z toho trosku doniest do ambulancie a dolezite bolo kolko sa za tych 24 hod.nazbieralo mocu.
zioadne ine vysetrenie som neabsolvovala,ale uznavam ze dotycny lekar to asi odflakol,pretoze ani dnes netusim,co mi vtedy bolo.....

Určite to neodflákol...nerobí sa to každému...možno mal podozrenie,že obličky nepracujú správne...musí byť totiž nejaký pomer príjmov tekutín a výdaja...;)
maca.tt
16.01.09,19:54
Mne poradila kolegiňa na zápal močových ciest uvariť zemiaky v šupke a sadnúť si nad ne / naparovať sa od spodu / kým sa paria pôsobia protizápalovo.
tete181
13.07.10,17:50
Dobrý ďeň,
chodím opakovane k nefrologičke kôli baktériam a krvi(mikroskopickej) v moči. Už mi predpísala vela antibiotík ale žiadne nezaberajú..dnes ma poslala k urológovi..chcela by som sa opýtať z čoho to môže byť..
lezko
23.07.10,06:53
Ono u kazdej zeny je to rozne. Na zapal mocoveho mechura a mocovych ciest trpim od detstva. Nie je to nic prijemne viem. Ale zeny medzi 20 - 40 mavaju dost casto taketo zapaly. Ja osobne som zapal schytala kazde 3 mesiace. Beriem to ako ako bezny zivot.
denisecka
15.12.10,16:16
Dnes som bola u urologa s opakovanym zapalom mocoveho mechura, to cievkovanie boli asi tak ako cikanie pri zapale ale urcite zalezi od sestricky, ktora v mojom pripade bola drsna, podrazdena a asi minutu potom co som vosla do ambulancie na mna vytiahla tu hadicku bez akychkolvek informacii preco , o co ide, ci to boli a ci to nejde inak ... a aj doktor asi vstal zlou nohou ze tak agresivnemu cloveku by som moje zdravie uz nikdy do ruk nezverila. Nemal problem v mojej pritomnosti pouzivat nadavky a hukat po celej ordinacii, ze obvodny lekari tam posielaju vsetkych aby sa zbavili pacientov.....zrejme sa uz ponahlal domov a bola som mu napritaz...behom 2 mesiacov mi dal tretie antibiotika bez toho zeby sa akokolvek vyjadril k tomu co mi vlastne je mi vrazil papier doruky a dovi dopo....takze ktokolvek z trencina alebo okolia sa chysta k urologovi, Ivana Pristica na Zlatovskej urcite neodporucam ak nechcete mat traumaticky zaziok ... ked vas 3 mesiace trapia taketo tazkosti / zapal som mala podotykam na 4 kriziky,co je celkom dost zle } tak zrejme este nieste dost dolezity nato aby si taky odbornik s vami spinil rucicky...mozno ked budu zlyhavat oblicky o vas pan dolezity zakopne....
tak to bola moja prva navsteva urologa{dovtedy to riesila obvodna doktorka a pohotovost|
a do tej ordinacie uz nevkrocim, navstivila som uz dost doktorov ale takyto ................. sa skutocne tazko hladaju
chloch
10.08.16,07:01
dobry den, kazdy, kdo by se nahodou stydel, by so mel precist tenhle clanek. http://www.vimax.cz/vysetreni_u_urologa/ ja se taky delsi dobu stydel, ale pak mi doslo, ze to vlastne nema zadny smysl a proste jsem sel.. prevence je snad nejdulezitejsi