Didi20
13.01.09,11:25
Daňovník v roku 2008 dosiahol zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti vo výške 256 000Sk. Na životné poistenie si zaplatil za rok 2008 celkom 12 000 Sk. Daňovník je slobodný a nemá deti. Vypočítať výšku daňovej povinnosti daňovníka za rok 2008.
Potrebovala by som pomoc s týmto príkladom, pretože vôbec neviem nič a máme zajtra skúšku!!! Prosím o pomoc ako sa to vypočíta.
alušik
13.01.09,10:32
Od zdaniteľného príjmu odpočítaš nezdaniteľnú sumu na daňovníka, ktorá je 98496 Sk a 12000 Sk životné poistenie. T.j. Základ pre výpočet dane bude 256.000-98.496-12.000=145.504 Sk z toho 19% daň je 27.645 Sk.:)
Didi20
13.01.09,10:36
Ďakujem ti za pomoc idem sa pustiť do toho, pretože fakt som z toho vedľa!!!! Ešte raz ďakujem
evina
13.01.09,10:40
Ďakujem ti za pomoc idem sa pustiť do toho, pretože fakt som z toho vedľa!!!! Ešte raz ďakujem

To zadanie máš presne ako píšeš, nakoľko zo závislej činnosti je treba ešte odpočítať aj odvody do poisťovní zdravotnej a sociálnej /zaoberali ste sa aj týn?/.
alušik
13.01.09,10:43
Aj ja som pôvodne chcela napísať, že to nie je šťastne formulovaný príklad. ;)
Však pri príjmoch zo závislej činnosti určite platil aj preddavky na daň, takže samotná daň k úhrade by bola iná.
Didi20
13.01.09,10:48
ano aj poistne za rok 2008, aby sme mohli vypočitať čzd a matu byť aj nezdanený zakl. dane??? Poistne sa odpočita od sumy 256 000Sk?
evina
13.01.09,10:57
ano aj poistne za rok 2008, aby sme mohli vypočitať čzd a matu byť aj nezdanený zakl. dane??? Poistne sa odpočita od sumy 256 000Sk?

Napíšem Ti za chvíľu, ale sľúb, že sa to aj naučíš, nielen odpíšeš :) Máš tam len celkový príjem alebo spomenutý aj mesačný?
Didi20
13.01.09,11:01
Takže sumu 256000sk dáme * poistné ?
Didi20
13.01.09,11:02
ročné
Didi20
13.01.09,11:03
celkový príjem
Didi20
13.01.09,11:04
Poistne na tento rok je 13,4 % či je to viac?
evina
13.01.09,11:12
Takže, ak je celkový príjem potom to vyzerá nasledovne:
Upozorňujem, že sumy budú skreslené o zaokrúhlenie, nakoľko v mesačnej mzde by bolo poistné ináč zaokrúhlené
a pracovníkovi zrážané preddavky na daň z príjmu. Ale vychádzam zo zadania:

príjem 256000,- SK
zdravotné poistenie /4%/ 10 240 mínis
sociálna poisťovňa /9,4%/ 24 064 mínus

ČZD 221 696
mínus nezdan. č. 98 496
mínus živ.poist. 12 000
ZD 111 200
daň 19 % 21 128

Takže daňová povinnosť 2008 je 21 128.

Sociálne predstavuje 1,4% nemocenské poistenie 4% starobné, 3% invalidné, 1% poistenie v nezamestnanosti.

Čomu nerozumieš sa opýtaj , lebo neznášam to aj u dcéry, ak len opíše a nerozumie presne tomu :rolleyes: P.s. Poznám Vás mladých :D
Didi20
13.01.09,15:18
ďakujem za pomoc už som to pochopila urobila som si viac príkladov a porovnala s prepočtom tým tvojím a vyšlo mi to. Som rada, že si mi pomohla
evina
13.01.09,16:19
ďakujem za pomoc už som to pochopila urobila som si viac príkladov a porovnala s prepočtom tým tvojím a vyšlo mi to. Som rada, že si mi pomohla

Dúfam, že zajtra hlásiš za jedna ;)
Didi20
13.01.09,16:38
dúfam, že to bude jednotka....ale myslím, že hej
Katy a R
13.01.09,18:39
Ako správne uviesť v daňovom priznaní :confused:
PP bol ukončený – zamestnávateľ neuhradil posledné 3 mesiace mzdu. Po ukončení pp ale poslal aj potvrdenie o príjme zo závislej činnosti (k DP), kde boli uvedené všetky príjmy a odvody za 6 mesiacov ... aj keď v skutočnosti boli vyplatené len prvé 3 mesiace. Za tie ďalšie 3 mesiace ale bola neskôr vyplatená náhrada z garančného fondu.
Sumy samozrejme nesedia ...
JDM
15.01.09,12:13
uvádzajú sa naturálne príjmy do celkového príjmu v Potvrdení o zdan. mzde? Mne to program nerobí. Ale daň z toho príjmu je zahrnutá v celkovej zrazenej ročnej dani. Má to tak byť? Ďakujem.
JDM
15.01.09,13:38
Už som chybu napravil, .... narátava sa mi naturálny príjem aj do zdan. príjmov aj do daní....
Marína
15.01.09,18:24
dúfam, že to bude jednotka....ale myslím, že hej
Dúfam, že nie si doteraz po škole, keď nám nereferuješ, ako to dopadlo.;)
Katy a R
27.01.09,08:03
Ako správne uviesť v daňovom priznaní :confused:
PP bol ukončený – zamestnávateľ neuhradil posledné 3 mesiace mzdu. Po ukončení pp ale poslal aj potvrdenie o príjme zo závislej činnosti (k DP), kde boli uvedené všetky príjmy a odvody za 6 mesiacov ... aj keď v skutočnosti boli vyplatené len prvé 3 mesiace. Za tie ďalšie 3 mesiace ale bola neskôr vyplatená náhrada z garančného fondu.
Sumy samozrejme nesedia ...

Ako je to prosím v tomto prípade. Je správne, že zamestnávateľ uviedol do potvrdenia aj mzdu, ktorú vlastne nevyplatil.:confused:

... A je možnosť požiadať terajšieho zamestnávateľa o ročné zučtovanie?
ďakujem
mirčiak
27.01.09,08:16
Vie mi niekto pomôcť s takýmto prípadom: naša zamestnankyňa za rok 2008 odpracovala len obdobie od 01.01.2008 do 28.01.2008 potom bola až do konca júla 2008 PN a od augusta 2008 naďalej je na materskej. Môže požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie ak jej to nemá ako vyrovnať? A mne osobne sa zdá, že ona by daňové priznanie nemusela podávať keďže jej príjmy za rok nedosiahli polovicu nezdaniteľnej časti (49 248,-). Ale na daňovom jej povedali, že aj materská sa považuje za príjem čo sa mne osobne nezdá. Vie niekto poradiť ako to vlastne je?
Marína
27.01.09,11:49
Ako správne uviesť v daňovom priznaní :confused:
PP bol ukončený – zamestnávateľ neuhradil posledné 3 mesiace mzdu. Po ukončení pp ale poslal aj potvrdenie o príjme zo závislej činnosti (k DP), kde boli uvedené všetky príjmy a odvody za 6 mesiacov ... aj keď v skutočnosti boli vyplatené len prvé 3 mesiace. Za tie ďalšie 3 mesiace ale bola neskôr vyplatená náhrada z garančného fondu.
Sumy samozrejme nesedia ...


Ako je to prosím v tomto prípade. Je správne, že zamestnávateľ uviedol do potvrdenia aj mzdu, ktorú vlastne nevyplatil.:confused:

... A je možnosť požiadať terajšieho zamestnávateľa o ročné zučtovanie?
ďakujem
Katy, viem, že príjmy zúčtované do zdaniteľného obdobia roku 2008, ktoré zamestnancovi nebudú vyplatené do konca januára 2009, budú súčasťou čiastkového základu dane z príjmov v roku, v ktorom sa vyplatia. Neviem poradiť, ak boli vyplatené z garančného fondu.
Marína
27.01.09,12:04
Vie mi niekto pomôcť s takýmto prípadom: naša zamestnankyňa za rok 2008 odpracovala len obdobie od 01.01.2008 do 28.01.2008 potom bola až do konca júla 2008 PN a od augusta 2008 naďalej je na materskej. Môže požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie ak jej to nemá ako vyrovnať? A mne osobne sa zdá, že ona by daňové priznanie nemusela podávať keďže jej príjmy za rok nedosiahli polovicu nezdaniteľnej časti (49 248,-). Ale na daňovom jej povedali, že aj materská sa považuje za príjem čo sa mne osobne nezdá. Vie niekto poradiť ako to vlastne je?

Materská je príjmom, nie však zdaniteľným.DP nie je povinný podať daňovník, ktorého výška zdaniteľných príjmov nepresahuje výšku 1/2 nezd. časti ZD. Môže požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane. Ak zo závislej činnosti mala daňovú povinnosť(zamestnávateľ zrážal a odvádzal preddavok dane) a platí pre ňu

Minimálna výška dane
Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 500 Sk alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 okrem zdaniteľných príjmov daňovníka, u ktorého za zdaňovacie obdobie nepresiahnu takéto príjmy 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 ods. 2 písm. a), alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44,

môže podať DP a daň sa jej v plnej výške vráti.
Katy a R
27.01.09,19:55
Katy, viem, že príjmy zúčtované do zdaniteľného obdobia roku 2008, ktoré zamestnancovi nebudú vyplatené do konca januára 2009, budú súčasťou čiastkového základu dane z príjmov v roku, v ktorom sa vyplatia. Neviem poradiť, ak boli vyplatené z garančného fondu.

.. ďakujem marína :):)
Aj dávka z garančného fondu bola vyplatená SP (aspoň to:D) na konci roka 2008.
Suma (tá nazaplatená mzda) je znížená o poistné a daň .... tak ja to chápem tak, že ako keby to bolo daňovo vysporiadané ... alebo sa mýlim:confused:
len teraz neviem čo s tým potvrdením o zdaniteľnej mzde ... je tam uvedený príjem aj za mesiace, za ktoré vlastne zamestnávateľ nevyplatil ani korunu. Treba pýtať nové :confused: (problém... zahraničný zamestnávateľ).
Nemá niekto skúsenosť ... ako to vlastne je?
mirčiak
28.01.09,05:35
Materská je príjmom, nie však zdaniteľným.DP nie je povinný podať daňovník, ktorého výška zdaniteľných príjmov nepresahuje výšku 1/2 nezd. časti ZD. Môže požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane. Ak zo závislej činnosti mala daňovú povinnosť(zamestnávateľ zrážal a odvádzal preddavok dane) a platí pre ňu

Minimálna výška dane
Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 500 Sk alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 okrem zdaniteľných príjmov daňovníka, u ktorého za zdaňovacie obdobie nepresiahnu takéto príjmy 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 ods. 2 písm. a), alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44,

môže podať DP a daň sa jej v plnej výške vráti.




Ďakujem za radu. Len sa ešte opýtam že či by nebolo lepšie aby si podala daňové priznanie sama? Myslím nie cez zamestnávateľa? A ešte mi nie je úplne jasné - tú materskú čo dostáva musí uviesť do daňového priznania ako príjem ktorý sa samozrejme nezdaňuje? A ako je to potom s tou PN? Aj tá sa musí uviesť v daňovom priznaní? :confused: Ja som už z toho jeleň :o Lebo keby to všetko uviedla ako príjem tak sa z toho potom počíta v tlačive daň a vlastne z toho rozdielu čo sa vypočíta a čo skutočne odviedla vznikne preplatok alebo nedoplatok dane. Ale materská sa nezdaňuje a ani PN.????
karinka20
28.01.09,05:56
Ahojte!
Prosim poradte mi... Idem robit DP typu A. Mam potvrdenie z ČR.
Tam je uvedený úhrn zučtov.prijmov 15400 a potom je tam uhrn prijmov kt. je povinný zaplatit zamestnavateľ sam za sebe 5390.
Zaklad dane je tam potom 20790. Do DP typu A na Slovensku mám dať zamestnancovi základ dane 20790???
Namalo by byt na potvrdení poistné zapl. za zamestnanca???
karinka20
28.01.09,06:25
Vie mi prosim niekto poradiť???
KvetkaK
28.01.09,07:34
Ďakujem za radu. Len sa ešte opýtam že či by nebolo lepšie aby si podala daňové priznanie sama? Myslím nie cez zamestnávateľa? A ešte mi nie je úplne jasné - tú materskú čo dostáva musí uviesť do daňového priznania ako príjem ktorý sa samozrejme nezdaňuje? A ako je to potom s tou PN? Aj tá sa musí uviesť v daňovom priznaní? :confused: Ja som už z toho jeleň :o Lebo keby to všetko uviedla ako príjem tak sa z toho potom počíta v tlačive daň a vlastne z toho rozdielu čo sa vypočíta a čo skutočne odviedla vznikne preplatok alebo nedoplatok dane. Ale materská sa nezdaňuje a ani PN.????
Materskú neuvádza do daňového priznania a ani PN. A to či si podá priznanie sama alebo požiada o ročné zúčtovanie zamestnávateľa, záleži len na nej ale zamestnávateľ nesmie odmietnuť vykonať ročné zúčtovanie.
Janulana
28.01.09,10:11
V zákone o dani z príjmov som čítala, že do príjmov sa zahrňujú aj tie príjmy, ktoré boli prijaté najneskôr do konca 31.1., ale týkajú sa ešte roku 2008. Čiže mám do príjmov zahrnúť aj platby, ktoré boli vyfakturované v decembri, ale zaplatné v januári?
evina
28.01.09,10:20
V zákone o dani z príjmov som čítala, že do príjmov sa zahrňujú aj tie príjmy, ktoré boli prijaté najneskôr do konca 31.1., ale týkajú sa ešte roku 2008. Čiže mám do príjmov zahrnúť aj platby, ktoré boli vyfakturované v decembri, ale zaplatné v januári?

Nie, čítala si niečo nesprávne...
Janulana
28.01.09,10:37
Ak si neuplatňujem paušálne výdavky, tak od príjmov odrátam výdavky, tiež odvody do poisťovní (soc., zdrav.), vyjde mi základ dane a ešte od toho odrátam odpočítateľnú položku? Správne??
evina
28.01.09,10:39
Ak si neuplatňujem paušálne výdavky, tak od príjmov odrátam výdavky, tiež odvody do poisťovní (soc., zdrav.), vyjde mi základ dane a ešte od toho odrátam odpočítateľnú položku? Správne??

Principiálne áno, ale ak píšeš, že si výdavky uplatňuješ tak odvody do poisťovní máš už zaúčtované v nich. ZD znižuješ o NČ
Janulana
28.01.09,10:50
Aha, tak na to som skoro zabudla. Lebo všetky výdavky si platí v hotovosti a odvody cez účet. Ďakujem.
Janulana
28.01.09,11:45
Chcem sa ešte opýtať, ak som mala popri zamestnaní ešte vedľajšie príjmy, musím ich zdaniť bez ohľadu na to, v akej sú výške?
evina
28.01.09,12:07
Chcem sa ešte opýtať, ak som mala popri zamestnaní ešte vedľajšie príjmy, musím ich zdaniť bez ohľadu na to, v akej sú výške?

Zdaňujú alebo nezdaňujú sa s ohľadom na druh príjmu, aký príjem a z čoho bol....
Janulana
28.01.09,12:09
ak boli napríklad z účtovníckych prác?
mysimis
28.01.09,12:13
ak boli napríklad z účtovníckych prác?


A na základe čoho si mala príjem z účtovníckych prác? /dohoda o prac. činnosti, živnosť, DoVP?/
evina
28.01.09,12:16
ak boli napríklad z účtovníckych prác?

Každý, kto sa pustí do vyplňovania DP musí prinajmenšom vedieť rozoznať druh príjmu - ten je daný základným daňovým zákonom, t.j. príjmy podľa §§5 - 9 a samozrejme i § 10- príjmy, ktoré sú oslobodené.
Otázku zadaj kompletne, zbytočne sa stráca čas. Účtovnícke práce môžu byť podľa § 5 aj 6. Ak sú napr. podľa paragrafu 5 závisí výška do 5 000 a od 5 000.
mirčiak
28.01.09,12:20
Materskú neuvádza do daňového priznania a ani PN. A to či si podá priznanie sama alebo požiada o ročné zúčtovanie zamestnávateľa, záleži len na nej ale zamestnávateľ nesmie odmietnuť vykonať ročné zúčtovanie.

Dakujem za odpoved :). Este teda ci to spravne chapem. Ak mala prijem za rok 2008 len v januari (nejakych 8 000) a potom bola PN az do jula a od augusta je na materskej tak v danovom priznani uvedie len ten prijem za januar spravne? Ak je to tak tak to som si aj myslela len potom nechapem preco jej na danovom urade v LC povedali ze aj materska je prijem a musi sa zahrnut do danoveho priznania. A s tym ze rocne zuctovanie dane ma vykonat zamestnavatel ak o to poziada zamestnanec mi tiez nie je v jej pripade jasne ako potom vyrovnam preplatok alebo nedoplatok na dani ked od nas nepobera ziadnu mzdu momentalne?:o Za inych okolnosti s tým nemam problem.
Lianka
28.01.09,12:25
Ahojte!
Prosim poradte mi... Idem robit DP typu A. Mam potvrdenie z ČR.
Tam je uvedený úhrn zučtov.prijmov 15400 a potom je tam uhrn prijmov kt. je povinný zaplatit zamestnavateľ sam za sebe 5390.
Zaklad dane je tam potom 20790. Do DP typu A na Slovensku mám dať zamestnancovi základ dane 20790???
Namalo by byt na potvrdení poistné zapl. za zamestnanca???

Pozri tu: http://www.porada.sk/t100536-potvrdenie-o-prijme-z-cr.html
Janulana
28.01.09,12:33
Každý, kto sa pustí do vyplňovania DP musí prinajmenšom vedieť rozoznať druh príjmu - ten je daný základným daňovým zákonom, t.j. príjmy podľa §§5 - 9 a samozrejme i § 10- príjmy, ktoré sú oslobodené.
Otázku zadaj kompletne, zbytočne sa stráca čas. Účtovnícke práce môžu byť podľa § 5 aj 6. Ak sú napr. podľa paragrafu 5 závisí výška do 5 000 a od 5 000.
boli to účtovnícke práce na základe dohody, viac ako 5000,-
Zoltán Kovács
28.01.09,12:40
boli to účtovnícke práce na základe dohody, viac ako 5000,-

V tom prípade boli zdanené preddavkovou daňou. Od zamestnávateľa by si mala mať potvrdenie o zdaniteľných príjmoch, a takýto príjem sa zahrňuje do § 5. A zrazená daň sa považuje za preddavok dane z príjmov fyzických osôb.
Janulana
28.01.09,15:35
Viem, že je to banálna otázka, ale chcem sa opýtať. Musím uviesť a odrátať výdavky na odvody poistného?
Tweety
28.01.09,15:35
Viem, že je to banálna otázka, ale chcem sa opýtať. Musím uviesť a odrátať výdavky na odvody poistného?
Áno.
Zoltán Kovács
28.01.09,15:36
Viem, že je to banálna otázka, ale chcem sa opýtať. Musím uviesť a odrátať výdavky na odvody poistného?


Áno.

Keď chceš zaplatiť vyššie dane, tak nemusíš. :D
svedia
28.01.09,16:35
Ahojte, prosím asi je ešte skoro ale už si pripravujem DP..
chcem sa opýtať, na začiatku roka som bola zamestnaná takže príjem je od 01/2008 až 05/2008.. ale po skončení od 06/2008 som sa zaevidovala na úrad práce a dostávala som podporu. Neviem mám si do DP zahrnúť aj príjem z ÚP? a akú použijem nezdaniteľnú čiastku? za celý rok? alebo len za tých päť mesiacov??? AK by ste boli taký dobručký, pomôžte... Ďakujem..
Zoltán Kovács
28.01.09,16:35
Ahojte, prosím asi je ešte skoro ale už si pripravujem DP..
chcem sa opýtať, na začiatku roka som bola zamestnaná takže príjem je od 01/2008 až 05/2008.. ale po skončení od 06/2008 som sa zaevidovala na úrad práce a dostávala som podporu. Neviem mám si do DP zahrnúť aj príjem z ÚP? a akú použijem nezdaniteľnú čiastku? za celý rok? alebo len za tých päť mesiacov??? AK by ste boli taký dobručký, pomôžte... Ďakujem..

Podpora v nezamestnanosti nie je predmetom dane. Je to sociálna dávka.
Nezdaniteľnú čiastku si uplatníš v plnej výške.
leozka
28.01.09,17:35
Dobrý večer.Mám taký problém a potrebovala by som nutne pomoc s týmto:Spravila som chybu v daňovom priznaní za rok 2007 a prišla som na to až včera, keď som začala robiť daňové priznanie za rok 2008 manželovi.Za rok 2007 zaplatil na životné poistenie sumu 7557Sk, teda za 11 mesiacov, lenže ja som napísala sumu 8244 Sk, čiže o jednu splátku navyše, tá bola uhradená až v januári. Čo s tým? Musím podať dodatočné daňové priznanie a ako mám postupovať, kde to zapísať?Nikdy som to nerobila, som len nováčik.Budeme platiť nejakú pokutu?Ďakujem za pomoc
svedia
28.01.09,17:41
1,Teraz pozerám.. a som zistila, že DP si asi nemusím dávať, lebo môj príjem za to obdobie 1-5 ( pracovala som na 4hod.) nepresiahol sumu 49.248,- .. dobre chápem??

2,Ešte by som sa chcela opýtať, manžel by si dodatočne uplatnil daňové bonusy v DP za celý rok, lebo sme si ani jeden neuplatňovali... ale teraz rozmýšľam.. nemal by sa aj na mňa uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane?
keď že som nemala ten príjem, ktorý presahuje 49.248,- a teda nemusím robiť si DP. Ďakujem za láskavosť....

3,Do DP sa prikladajú RL detí a potvrdenie, že som nepoberala DB, to budem pýtať od býv. zamestnávateľa + doložím potvrdenie z ÚP o evidencii.

Veľké DAKUJEM
evina
28.01.09,17:46
1,Teraz pozerám.. a som zistila, že DP si asi nemusím dávať, lebo môj príjem za to obdobie 1-5 ( pracovala som na 4hod.) nepresiahol sumu 49.248,- .. dobre chápem?? Nemusíš

2,Ešte by som sa chcela opýtať, manžel by si dodatočne uplatnil daňové bonusy v DP za celý rok, lebo sme si ani jeden neuplatňovali... ale teraz rozmýšľam.. nemal by sa aj na mňa uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane?
keď že som nemala ten príjem, ktorý presahuje 49.248,- a teda nemusím robiť si DP. Ďakujem za láskavosť.... Uplatní si rozdiel NČ a Tvojho príjmu

3,Do DP sa prikladajú RL detí a potvrdenie, že som nepoberala DB, to budem pýtať od býv. zamestnávateľa + doložím potvrdenie z ÚP o evidencii.
alebo kópie RL alebo potvrdenie z UPSVAR o poberaní rodinných prídavkov alebo potvrdenie o návšteve školy Žiadne iné potvrdenia čo sa Teba týka neprikladá
Veľké DAKUJEM

......
svedia
28.01.09,17:52
""Uplatní si rozdiel NČ a Tvojho príjmu"

To trošku nechápem... ďakujem za pochopenie
evina
28.01.09,17:59
""Uplatní si rozdiel NČ a Tvojho príjmu"

To trošku nechápem... ďakujem za pochopenie
NČ je 98 496. Ty si zarobila 30 000 napríklad. Uplatní si rozdiel 98 496 mínus 30 000 = 68 496.
Dav
28.01.09,18:01
""Uplatní si rozdiel NČ a Tvojho príjmu"

To trošku nechápem... ďakujem za pochopenie
NČ=nezdaniteľná časť, pre rok 2008 suma 98496,- Sk.Tú uplatní v DP manžel na seba, a keď bude uplatňovať nezdaniteľnú časť na Teba, druhých 98496,- tak z toho odpočíta Tvoj príjem za mesiace, keď si pracovala.
Ak si za 1-5 platila nejaké preddavky na daň zo závislej činnosti, môžeš podať daňové priznanie aj Ty na seba , nezdaniteľnú časť uplatníš za celý rok, a zaplatené preddavky Ti DÚ vráti.
evina
28.01.09,18:07
NČ=nezdaniteľná časť, pre rok 2008 suma 98496,- Sk.Tú uplatní v DP manžel na seba, a keď bude uplatňovať nezdaniteľnú časť na Teba, druhých 98496,- tak z toho odpočíta Tvoj príjem za mesiace, keď si pracovala.
Ak si za 1-5 platila nejaké preddavky na daň zo závislej činnosti, môžeš podať daňové priznanie aj Ty na seba , nezdaniteľnú časť uplatníš za celý rok, a zaplatené preddavky Ti DÚ vráti.

ja len doplním - NČ len do základu dane = nula. Ak však nedosiahla príjmy nad 49248, tak ju ani nepotrebuje preddavky dostane späť i tak, nakoľko v tomto prípade je DZ tiež rovný nule.
Katy a R
29.01.09,06:33
.. ďakujem marína :):)
Aj dávka z garančného fondu bola vyplatená SP (aspoň to:D) na konci roka 2008.
Suma (tá nazaplatená mzda) je znížená o poistné a daň .... tak ja to chápem tak, že ako keby to bolo daňovo vysporiadané ... alebo sa mýlim:confused:
len teraz neviem čo s tým potvrdením o zdaniteľnej mzde ... je tam uvedený príjem aj za mesiace, za ktoré vlastne zamestnávateľ nevyplatil ani korunu. Treba pýtať nové :confused: (problém... zahraničný zamestnávateľ).
Nemá niekto skúsenosť ... ako to vlastne je?

Stretli ste sa s podobným prípadom? Môže (dcéra) požiadať terajšieho zmestnávateľa o RZD, alebo si spraví sama DP .... a či je to potvrdenie v poriadku (je tam zahrnutá aj nevyplatená mzda).
Keby vás o to požiadal zamestnanec, spravili by ste RZD:confused:
http://www.porada.sk/929989-post22.html
jana32
29.01.09,08:07
Prosím ako urobiť RZZD u zamestnanca, ktorý :
- mal okrem príjmu u nás aj DoVP nad 5000 Sk = robím mu RZZD pričom daň z DoVP zahniem do preddavkovej dane, alebo si musí urobiť on daňové priznanie?
- zamestnankyńa je od 1.5.2008 na starobnom dôchodku, do 30.4. u nás pracovala= urobím RZZD s tým, že jej uplatním nezdaniteľnú čiastku celú alebo len z rozdielu medzi 98 496 a výškou vyplateného dôchodku za rok 2008 ( musí doniesť potvrdenie o tom? )?
- zamestnanec si pripláca nemocenské a zdravotné poistenie a chce aby som mu totop dobrovoľné pripoistenie uplatnila v RZZD = podľa mňa by si mal urobiť DP sám a uplatniť si uvedené poistné v ňom, áno?

Ďakujem.
evina
29.01.09,08:30
Prosím ako urobiť RZZD u zamestnanca, ktorý :
- mal okrem príjmu u nás aj DoVP nad 5000 Sk = robím mu RZZD pričom daň z DoVP zahniem do preddavkovej dane, alebo si musí urobiť on daňové priznanie?
- zamestnankyńa je od 1.5.2008 na starobnom dôchodku, do 30.4. u nás pracovala= urobím RZZD s tým, že jej uplatním nezdaniteľnú čiastku celú alebo len z rozdielu medzi 98 496 a výškou vyplateného dôchodku za rok 2008 ( musí doniesť potvrdenie o tom? )?
- zamestnanec si pripláca nemocenské a zdravotné poistenie a chce aby som mu totop dobrovoľné pripoistenie uplatnila v RZZD = podľa mňa by si mal urobiť DP sám a uplatniť si uvedené poistné v ňom, áno?

Ďakujem.

ad 1. Ak Ťa do 15.2. požiada o vykonanie RZD a zároveň predloží Potvrdenie o príjme...od druhého zamestnávateľa vykonáš mu RZD

ad. Vykonáš jej RZD a uplatníš celú NZČ nakoľko k 1.1.2008 nebola dôchodkyňou

ad 3. Nemusí si urobiť DP sám-on v žiadosti o vykonanie RZD podpíše Vyhlásenie, kde o.i.

d) že si uplatňuje nárok na nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 ods. 4 a spĺňa podmienky na uplatnenie týchto nezdaniteľných častí základu dane podľa § 11 ods. 9 až 11,
jana32
29.01.09,08:53
ad 3. Nemusí si urobiť DP sám-on v žiadosti o vykonanie RZD podpíše Vyhlásenie, kde o.i.

d) že si uplatňuje nárok na nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 ods. 4 a spĺňa podmienky na uplatnenie týchto nezdaniteľných častí základu dane podľa § 11 ods. 9 až 11,[/quote]

Evka toto mi nie je jasné, alebo som to možno celkom nenapísala presne - zamestnanec si prispieval navyše na zdravotné a nemocenské poistenie. Par.11 odst.4 hovorí že nezdaniteľné čiastky, ktoré mu môžem odrátať sú - doplnkové dôchodkové sporenie ( ale ona si platila dobrovoľné zdravotné a nemocenské poistenie - čiže podľa mňa to sem nespadá ), účelové sporenie ( tak neviem je toto účelové sporenie, je to poistenie ) a životné poistenie.
Tak neviem teraz čo s tým.
piškotka
03.02.09,06:18
Ahojte.Chcela by som Vás poprosiť o radu. Som zamestnaná a okrem toho mám príjmy zo sprostredkovania poistenia (nie je to živnosť, ale na DÚ mám pridelené DIČ). Táto činnosť je vykonávaná na základe zmluvy o obchodnom zastúpení podľa §652 Obchodného zákonníka. Kam do DP mám zahrnúť tieto príjmy? Môžem si z nich uplatniť aj paušálne výdavky ak nemám živnosť??????????? Prosíííííííííííííííím pomôžte mi. Ďakujem
Sarah
03.02.09,07:11
ad 3. Nemusí si urobiť DP sám-on v žiadosti o vykonanie RZD podpíše Vyhlásenie, kde o.i.

d) že si uplatňuje nárok na nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 ods. 4 a spĺňa podmienky na uplatnenie týchto nezdaniteľných častí základu dane podľa § 11 ods. 9 až 11,

Evka toto mi nie je jasné, alebo som to možno celkom nenapísala presne - zamestnanec si prispieval navyše na zdravotné a nemocenské poistenie. Par.11 odst.4 hovorí že nezdaniteľné čiastky, ktoré mu môžem odrátať sú - doplnkové dôchodkové sporenie ( ale ona si platila dobrovoľné zdravotné a nemocenské poistenie - čiže podľa mňa to sem nespadá ), účelové sporenie ( tak neviem je toto účelové sporenie, je to poistenie ) a životné poistenie.
Tak neviem teraz čo s tým.[/QUOTE]
áno, táto možnosť je, platí od 01.01.2008, na stránke drsr.sk je k tomu pokyn. Všetko mu môžeš uplatniť ako poistné, ak ti doloží bločky o zaplatení dobrovoľného poistného.
piškotka
03.02.09,07:21
Ahojte.Chcela by som Vás poprosiť o radu. Som zamestnaná a okrem toho mám príjmy zo sprostredkovania poistenia (nie je to živnosť, ale na DÚ mám pridelené DIČ). Táto činnosť je vykonávaná na základe zmluvy o obchodnom zastúpení podľa §652 Obchodného zákonníka. Kam do DP mám zahrnúť tieto príjmy? Môžem si z nich uplatniť aj paušálne výdavky ak nemám živnosť??????????? Prosíííííííííííííííím pomôžte mi. Ďakujem


Prosím poradí mi niekto??????????????:confused::confused:
ajka100
03.02.09,07:32
Ak by si odpočítateľnú položku na seba chcela uplatniť u manžela, tak sa do jej príjmov ráta aj materská.
mysimis
03.02.09,07:34
Ak by si odpočítateľnú položku na seba chcela uplatniť u manžela, tak sa do jej príjmov ráta aj materská.

áno, započítava sa aj materská.
sisimonka
03.02.09,10:20
Dobry den, potrebovala by som pomoct s rocny zuctovanim dane pre nasho zamestnanca, ktory nastupil 1. 7. 2008. Do 30. 6. 2008 pracoval v Cechach. Poslali mi odtial potvrdenie o zdanitelnych prijmoch, ale je v ceskych korunach. Mam mu celkovu sumu prepocitat na SKK alebo rovno na Eura??
Prosim o radu...
dakujem
Marína
03.02.09,13:42
Zamestnanec si DP musí podať sám a Kč prepočíta na Sk.
Johanka
03.02.09,14:18
Dobry den, potrebovala by som pomoct s rocny zuctovanim dane pre nasho zamestnanca, ktory nastupil 1. 7. 2008. Do 30. 6. 2008 pracoval v Cechach. Poslali mi odtial potvrdenie o zdanitelnych prijmoch, ale je v ceskych korunach. Mam mu celkovu sumu prepocitat na SKK alebo rovno na Eura??
Prosim o radu...
dakujem
Ako je už napísané vyššie, DP si podá sám.
Ak by si to DP náhodou robila Ty - prečo chceš CZK prepočítavať na EUR ? DP za rok 2008 sa počíta a vypĺňa v SKK ;).
Johanka
03.02.09,14:38
Dobry den, potrebovala by som pomoct s rocny zuctovanim dane pre nasho zamestnanca, ktory nastupil 1. 7. 2008. Do 30. 6. 2008 pracoval v Cechach. Poslali mi odtial potvrdenie o zdanitelnych prijmoch, ale je v ceskych korunach. Mam mu celkovu sumu prepocitat na SKK alebo rovno na Eura??
Prosim o radu...
dakujem
Ako sa prepočítavajú sumy uvedené v cudzej mene nájdeš tu http://www.porada.sk/t72384-vzor-dp-typ-b-metoda-zapoctu-dane.html
čísla v príklade si treba upraviť podľa priemerného ročného kurzu CZK za rok 2008 - 1,255 CZK/SKK ;)
jalusi
05.02.09,08:47
čo mam počitať za základ dane?mam paušalne výdavky 60%
jalusi
05.02.09,08:51
čo mam uviesť do základu dane ked mám paušalne vydavky 60%?ročny prijem .60% - všetky odvody?dakujem
mysimis
05.02.09,08:52
Keď si chceš uplatniť paušálne výdavky, musíš si vyčísliť všetky príjmy a z uvedenej sumy si potom počítaš %. A máš nárok na 6O% paušálnych výdavkov? Prevádzkuješ remeselnú činnosť?
jalusi
05.02.09,09:57
poradite aj mne?dajme tomu že prijem je 400 000sk-60%paušalne vydavky - SP-ZP-životne poistenie=zaklad dane?dakujem
evina
05.02.09,10:16
poradite aj mne?dajme tomu že prijem je 400 000sk-60%paušalne vydavky - SP-ZP-životne poistenie=zaklad dane?dakujem
Áno
piškotka
06.02.09,07:30
Ja by som tiež chcela poprosiť o radu. Ak som zamestnaná a mám ešte aj príjmy zo zmluvy o obch.zastúpení, robím si DP typu B, do ktorého riadku uvediem tieto príjmy (ide o životné poistky) a môžem si uplatniť paušálne výdavky? Ďakujem
denisie
06.02.09,07:55
Milí poraďáci!
živnostník, bol od júla aj zamestnancom. Nepodpísal si vyhlásenie k NČ, že veď aj tak si bude robiť sám DP, a teda mu zrážali celú daň bez uplatnenia NČ.
Pri vypisovaní DP sa však naskytuje otázka, či mu vrátia tú časť, ktorá bola zrazená zo mzdy bez uplatnenia NČ.
Uvádza sa to v niektorej kolonke?
Lebo mi nevychádza, že by mu ju mali vrátiť. A on predsa mal nárok na NČ.
Ako SZČO dosiahol príjem cca 160.000, výdavky cca 80.000
a ako zamestanec - základ dane 87.000, preddavky na daň 16.526,-
+ ešte životná poistka 11.032
slavkavar
06.02.09,08:19
Poradí m niekto?
Brat bol nezamestnaný poberal dávku v hmotnej núdzi. Od 15.4.2008 začal podnikať má dávka v hmotnej núdzi nejaký vplyv na DP za rok 2008 z podnikateľskej činnosti.
Katija
07.02.09,12:20
Poradí m niekto?
Brat bol nezamestnaný poberal dávku v hmotnej núdzi. Od 15.4.2008 začal podnikať má dávka v hmotnej núdzi nejaký vplyv na DP za rok 2008 z podnikateľskej činnosti. Nemá.
_________________
Katija:):cool:
Katija
07.02.09,12:22
Milí poraďáci!
živnostník, bol od júla aj zamestnancom. Nepodpísal si vyhlásenie k NČ, že veď aj tak si bude robiť sám DP, a teda mu zrážali celú daň bez uplatnenia NČ.
Pri vypisovaní DP sa však naskytuje otázka, či mu vrátia tú časť, ktorá bola zrazená zo mzdy bez uplatnenia NČ.
Uvádza sa to v niektorej kolonke?
Lebo mi nevychádza, že by mu ju mali vrátiť. A on predsa mal nárok na NČ.
Ako SZČO dosiahol príjem cca 160.000, výdavky cca 80.000
a ako zamestanec - základ dane 87.000, preddavky na daň 16.526,-
+ ešte životná poistka 11.032
Ak ti to nevychádza, tak zle rátaš.
1. Predavková dań sa uvádza v r.100
2. Vrátia mu 5 607,- Sk
__________________
Katija:):cool:
horalka46
26.02.09,07:25
Dobry den, mam otazocku ohladom danoveho priznania FO-dochodca.
Prijem z prenajmu nehnutelnosti rok 2008 bol 50 800 Sk.Tu by vznikala povinnost podat DP(prijem je nad 49 248 Sk). No manzelia si tento prijem rozdelia na 1/2, teda kazdy ma prijem 25 400 a tu nevznika povinnost podat DP, lebo rocny prijem FO je nizsi ako 49 248 Sk. A tu mi vznikla dilema, ze musia ci nemusia podat DP (aj nulove) ,alebo len nejakym listom oznamit na DU tieto skutocnosti.Obaju su samostatne registrovani na DU,maju DIC ,v suvislosti s prenajmom nehnutelnosti.Iny prijem nemaju,nemaju zivnost.

DAKUJEM ZA POMOC!
horalka46
03.03.09,14:49
Dobry den, mam otazocku ohladom danoveho priznania FO-dochodca.
Prijem z prenajmu nehnutelnosti rok 2008 bol 50 800 Sk.Tu by vznikala povinnost podat DP(prijem je nad 49 248 Sk). No manzelia si tento prijem rozdelia na 1/2, teda kazdy ma prijem 25 400 a tu nevznika povinnost podat DP, lebo rocny prijem FO je nizsi ako 49 248 Sk. A tu mi vznikla dilema, ze musia ci nemusia podat DP (aj nulove) ,alebo len nejakym listom oznamit na DU tieto skutocnosti.Obaju su samostatne registrovani na DU,maju DIC ,v suvislosti s prenajmom nehnutelnosti.Iny prijem nemaju,nemaju zivnost.

DAKUJEM ZA POMOC!
Pomôže mi niekto s týmto???!!!
mzdarka renca
03.03.09,14:51
Dobry den, mam otazocku ohladom danoveho priznania FO-dochodca.
Prijem z prenajmu nehnutelnosti rok 2008 bol 50 800 Sk.Tu by vznikala povinnost podat DP(prijem je nad 49 248 Sk). No manzelia si tento prijem rozdelia na 1/2, teda kazdy ma prijem 25 400 a tu nevznika povinnost podat DP, lebo rocny prijem FO je nizsi ako 49 248 Sk. A tu mi vznikla dilema, ze musia ci nemusia podat DP (aj nulove) ,alebo len nejakym listom oznamit na DU tieto skutocnosti.Obaju su samostatne registrovani na DU,maju DIC ,v suvislosti s prenajmom nehnutelnosti.Iny prijem nemaju,nemaju zivnost.

DAKUJEM ZA POMOC!

stačí, ak pošlú oznámenie, že ich príjem z prenájmu bol nižší ako 1/2 OP
detektív
04.03.09,09:26
Prosim o radu.
Co s peniazmi, ktore prisli na ucet zivnostnika zo socialnej poistovne.
Uplatnuje si pausalne vydavky. Mam to odratat od zaplateneho poistného???
Ak ano, v danovom priznani to bude zaevidovane kde?????
Dakujem.
mzdarka renca
04.03.09,09:44
Prosim o radu.
Co s peniazmi čo za peniaze? je to vrátené poistné, alebo vyplatenie napr. PN?, ktore prisli na ucet zivnostnika zo socialnej poistovne.
Uplatnuje si pausalne vydavky. Mam to odratat od zaplateneho poistného???
Ak ano, v danovom priznani to bude zaevidovane kde?????
Dakujem.

odpoveď v texte
detektív
04.03.09,10:57
odpoveď v texte

Ide asi o PN, v bankovom vypise je KS 4018.

Dakujem.
mzdarka renca
04.03.09,11:01
Prosim o radu.
Co s peniazmi, ktore prisli na ucet zivnostnika zo socialnej poistovne.
Uplatnuje si pausalne vydavky. Mam to odratat od zaplateneho poistného áno ???
Ak ano, v danovom priznani to bude zaevidovane kde pod tabuľkou 1. v VI. oddiely je políčko- preukázateľne zaplatené poistné a príspevky vo výške ?????
Dakujem.

k paušálnym výdavkom prirátaj aj zaplatené poistné na SP a ZP
Dasa80
04.03.09,11:08
a ja sa chcem opýtať, keď mám SZČO, ktorý si uplatňuje paušálne výdavky kde zahrniem preplatok z RZZP? Do príjmu a uplatním si z neho 40% výdavky?
detektív
04.03.09,14:42
a ja sa chcem opýtať, keď mám SZČO, ktorý si uplatňuje paušálne výdavky kde zahrniem preplatok z RZZP? Do príjmu a uplatním si z neho 40% výdavky?


Preplatok sa uvadza ako pripočitalelna polozka do riadku 40 a dan-zrazkova sa uvádza do riadku 98.
Treba doložit aj doklad-fotokópiu o zaslanom preplatku ako príloha danoveho priznania.
vladino45
04.03.09,17:06
Kedže som sa nikde nedočítal, prosím o radu.Dôchodca sa registroval v Rakúsku ( živnost?? ) a vykonával činnostˇ opatrovatela v rakúskej domácnosti. túto činnost vykonával
od 1.1-do 31.8.08. 1.9.08 zrušil registráciu preto, lebo v rakusku sú vraj príjmy ( neviem či len z tejto činnosti) do 10000 eur oslobodené od dane. Stretol sa s niečím podobným už niekto a vie mi poradit?? musí podat DP za r. 2008 a uviest príjmy z Rakúska? DP typ B ? alebo môže príjmy z Rakúska vynat a neplatit dan?? ( iné príjmy nemal). dakujem pekne.
mysimis
04.03.09,17:08
Doporučujem preštudovať tému opatrovateľky v Rakúsku
Marína
04.03.09,18:27
Ide asi o PN, v bankovom vypise je KS 4018.

Dakujem.
401 – dávky sociálneho zabezpečenia
8 - ostatné bezhotovostné platby
vladino45
04.03.09,19:27
dakujem pekne
svedia
06.03.09,12:28
NČ=nezdaniteľná časť, pre rok 2008 suma 98496,- Sk.Tú uplatní v DP manžel na seba, a keď bude uplatňovať nezdaniteľnú časť na Teba, druhých 98496,- tak z toho odpočíta Tvoj príjem (to úhrn ? alebo čiastkový základ dane??) za mesiace, keď si pracovala.

Ak si za 1-5 platila nejaké preddavky na daň zo závislej činnosti, môžeš podať daňové priznanie aj Ty na seba , nezdaniteľnú časť uplatníš za celý rok, a zaplatené preddavky Ti DÚ vráti.

Prosím poradte čo odčítať:: Ďakujem,,,,

to úhrn ? alebo čiastkový základ dane??) za mesiace, keď si pracovala.
pdvl
06.03.09,13:23
Ahoj, podobný prípad mám aj ja. Poradíš mi, ako si to vyriešila? Gabi
Anja111
06.03.09,13:47
Prosím poradte čo odčítať:: Ďakujem,,,,

to úhrn ? alebo čiastkový základ dane??) za mesiace, keď si pracovala.


Ahoj, podobný prípad mám aj ja. Poradíš mi, ako si to vyriešila? Gabi
http://www.porada.sk/t48732-odpocitatelna-polozka-na-manzela.html
svedia
06.03.09,15:15
Uvádzajú sa vlastné príjmy manželky (manžela) za celé zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie znížené o zaplatené poistné a
príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná (povinný) zaplatiť a v stĺpci počet mesiacov sa uvádza počet
kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období (kalendárnom roku), počas ktorých manželka (manžel) žila (žil) s daňovníkom v domácnosti....

Takže 98496- (príjem znížený o zaplatené poistné)= = napísať do riadku 38 DP FO typ A ,,, ak sa nemýlim.. ak tak ma opravte.. ĎAKUJEM
svedia
06.03.09,15:35
Prosím ešte keby ste mi poradili...
/keď sa robí DP FO + na manželku si uplatňuje NČ/,
k uplatneniu DB treba priložiť rodné listy + potvrdenie, že sme obidvaje cez rok 2008 nepoberali DB?? od zamestnávateľov?? alebo treba priložiť kópie potvrdení o príjmoch FO od zamestnávateľov??? ďakujem za váš čas...
Anja111
06.03.09,15:35
Uvádzajú sa vlastné príjmy manželky (manžela) za celé zdaňovacie obdobie, za ktoré sa podáva daňové priznanie znížené o zaplatené poistné a
príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná (povinný) zaplatiť a v stĺpci počet mesiacov sa uvádza počet
kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období (kalendárnom roku), počas ktorých manželka (manžel) žila (žil) s daňovníkom v domácnosti....

Takže 98496- (príjem znížený o zaplatené poistné)= = napísať do riadku 38 DP FO typ A ,,, ak sa nemýlim.. ak tak ma opravte.. ĎAKUJEM
Správne, ale ešte vyplníš aj r. 30 DP typu A, kde vyplníš údaje o manželke a dáš do kolonky vlastný príjem manželky, jej príjem, znížemý o zaplatené poistné...
Anja111
06.03.09,15:38
Prosím ešte keby ste mi poradili...
/keď sa robí DP FO + na manželku si uplatňuje NČ/,
k uplatneniu DB treba priložiť rodné listy + potvrdenie, že sme obidvaje cez rok 2008 nepoberali DB?? od zamestnávateľov?? alebo treba priložiť kópie potvrdení o príjmoch FO od zamestnávateľov??? ďakujem za váš čas...
Uplatnenie DB zdokladuješ tým, že priložíš rodné listy detí a uplatnenie NČ na manželku nedokladuješ, ale vyplníš tak, ako som uviedla v predchádzajúcom príspevku...
bobo97
07.03.09,10:39
Dobrý deň, zamestnanec mal za rok 2008 zdaniteľný príjem vo výške 84651 Sk (1-10/2008). Od 01.11.2008 do 14.12.2008 bol dobrovoľne nezamestnaný. Od 15.12.2008 do 31.01.2009 SZČO - nemal žiadne príjmy ani výdaje. V DP typ B si uplatnil nezdaniteľnú
sumu na daňovníka vo výške 98496,-- Sk. Vypočítaná daň je 0.
Mal však preddavky z príjmov zo závislej činnosti § 35 vo výške 1530 Sk. Uvedená suma predstavuje daňový preplatok za rok 2008. Ako správne prepočítať na € ( zaokruhľovanie )?
mzdarka renca
07.03.09,10:55
Dobrý deň, zamestnanec mal za rok 2008 zdaniteľný príjem vo výške 84651 Sk (1-10/2008). Od 01.11.2008 do 14.12.2008 bol dobrovoľne nezamestnaný. Od 15.12.2008 do 31.01.2009 SZČO - nemal žiadne príjmy ani výdaje. V DP typ B si uplatnil nezdaniteľnú
sumu na daňovníka vo výške 98496,-- Sk. Vypočítaná daň je 0.
Mal však preddavky z príjmov zo závislej činnosti § 35 vo výške 1530 Sk. Uvedená suma predstavuje daňový preplatok za rok 2008. Ako správne prepočítať na € ( zaokruhľovanie )?

na eurocent nahor

1530 Sk = 50,79€
vanea
07.03.09,11:03
tak neviem či už nevidim pre oči..........ale nenašla som tak sa spýtam: ked mi vyjde daňová povinnosť - nedoplatok v r.104 5,-Sk, píšem tam to číslo alebo tam ide nula? dakujem
mzdarka renca
07.03.09,11:13
tak neviem či už nevidim pre oči..........ale nenašla som tak sa spýtam: ked mi vyjde daňová povinnosť - nedoplatok v r.104 5,-Sk, píšem tam to číslo alebo tam ide nula? dakujem

uvedieš 5,-Sk

nedoplatok do 100,-Sk neuhrádzaš, v prípade, ak nechceš darovať 2% zo zaplatenej dane
vanea
07.03.09,11:49
srdečna vdaka........niekde som čítala že do 500,- sa neuhrádza
evina
07.03.09,13:15
srdečna vdaka........niekde som čítala že do 500,- sa neuhrádza

Čítala si dobre o 500,- SK- ale, že daň do 500 SK sa nevyrubuje, teda neplatí. Ty však píšeš o riadku 104, to je riadok, ktorý predstavuje daň na úhradu, čiže daň mínus preddavky atď. To nie je Tvoja daňová povinnosť. Tá je vyjadrená na riadku 91. Ak Ti na riadku 104 SK vyjde aj 1 SK, si povinná ju odviesť - opakujem to nie je Tvoja DP , ale daň k úhrade.
evina
07.03.09,13:20
uvedieš 5,-Sk

nedoplatok do 100,-Sk neuhrádzaš, v prípade, ak nechceš darovať 2% zo zaplatenej dane

Daňový nedoplatok 100 SK sa týka len príjmov zo závislej činnosti pri RZD. /§39/
Minimálna výška dane ináč je 500 SK /§46/
vanea
07.03.09,15:22
No....tak ak tomu správne rozumiem, min. výška dane je 500,- ale na riadku 91. Na riadku 104 može byt i 1,- = musim to doplatiť !!
Nemusim tu 1,-Sk doplatiť len v prípade, že je to nedoplatok zo zrazenych preddavkoch zo závisl.činnosti.........ano?
evina
07.03.09,15:26
No....tak ak tomu správne rozumiem, min. výška dane je 500,- ale na riadku 91. Na riadku 104 može byt i 1,- = musim to doplatiť !!
Nemusim tu 1,-Sk doplatiť len v prípade, že je to nedoplatok zo zrazenych preddavkoch zo závisl.činnosti.........ano?
Ak podávaš DP B musíš tu 1 SK doplatiť v každom prípade, ak je na r. 104.
Ak Ti robí RZD zamestnávateľ, ten zráža nedoplatok až nad 100 SK.

Vieš, SZČO to majú vždy lepšie ....:D:mee: /vysvetlivka - smiech cez slzy/
vanea
07.03.09,15:51
Rozumiem.......toto chapem, ja len že robim DP typ B a ten nedoplatok je z príjmov z §5 /r.33 DP/ . Podnikateľ nemal z §6 ziadny pohyb. Tak som z toho mala miš-maš.

mimotemy čo sa týka toho, ako je SZČO lepšie, to suhlasím, vidim to na každom kroku ako na nas myslia....... 4.3.2009 vláda schválila odpojenie odvodov pre SZČO od minimálnej mzdy. Úžasne! Najnižším vymeriavacím základom pre výpočet odvodov na sociálne a zdravotné poistenie pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) tak od 1. januára budúceho roka už nebude minimálna mzda, ale 44,2 % z priemernej mzdy na Slovensku vykázanej za predminulý rok. Priemerná mesačná mzda bola vlani 21 782 Sk. Z toho 44,2 % cca je 9628,-SK ! Bude nam lepšie !!! :eek:
Sasha
12.03.09,09:51
Potrebovala by som poradiť ohľadom DP. Kamarát bol zamestnaný do konca januára 2008, potom poberal 6 mesiacov príspevok v nezamestnanosti a do konca roka bol evidovaný na ÚP. Jeho príjem za január bol 30 000.
1. Musí si podať DP typu A?
2. Ak áno, má nárok na celú odp.položku a životné poistenie vo výške 12 000?
alebo
3. Jeho manželka podáva DP typu B, vykazuje ZD 280 000. Môže si uplatniť na ňho odpočit. položku? Ďakujem!
AMM
12.03.09,10:41
Dobry den, chcela by som sa opytat, vypisujem DP A a v potvrdeni od zamestnavatela ma dotycna osoba uvedene na r. 10 sumu na dalsie vzdelavanie zdravotneho pracovnika (podla § 5 ods. 8). Mozem tuto sumu zahrnut do r. 33 DP - Uhrn povinneho poistneho a teda mu znizit zaklad dane?
Marína
12.03.09,10:46
Potrebovala by som poradiť ohľadom DP. Kamarát bol zamestnaný do konca januára 2008, potom poberal 6 mesiacov príspevok v nezamestnanosti a do konca roka bol evidovaný na ÚP. Jeho príjem za január bol 30 000.
1. Musí si podať DP typu A?
2. Ak áno, má nárok na celú odp.položku a životné poistenie vo výške 12 000?
alebo
3. Jeho manželka podáva DP typu B, vykazuje ZD 280 000. Môže si uplatniť na ňho odpočit. položku? Ďakujem!
1. Nemusí, ale bola by škoda nepodať, keď mu vznikne preplatok dane, ktorý prostredníctvom daňového priznania mu bude vrátený
2. Má nárok si uplatniť 98496 ako aj 12000
3. Môže z rozdielu 98496 mínus jeho príjem zo závislej činnosti(hrubý) očistený o zrazené poistné a mínus príjem príspevok v nezamestnanosti.
Marína
12.03.09,11:02
Dobry den, chcela by som sa opytat, vypisujem DP A a v potvrdeni od zamestnavatela ma dotycna osoba uvedene na r. 10 sumu na dalsie vzdelavanie zdravotneho pracovnika (podla § 5 ods. 8). Mozem tuto sumu zahrnut do r. 33 DP - Uhrn povinneho poistneho a teda mu znizit zaklad dane?
Čítam príslušné ustanovenie ZDP §5/8 a z neho mi vyplýva, že výdavkami na vzdelávanie podľa Zák. 653/2007 Z. z. čl.III je od 1.1.2008 možné znížiť základ dane.
Záver: započítať do r. 33. Ešte si výpočtom prever, či tebou vypočítaná daň približne súhlasí s daňou na potvrdení.
deeper
12.03.09,14:52
Ahojte! Chcela by som sa poradiť, pracovník mal za rok 2008 hrubý príjem 94084 Sk, zrazené poistné 12430 Sk, úhrn preddavkov na daň 3513 Sk /nerobil celý rok/ a vyplatený daňový bónus 3939 Sk. Môže sa mu odpočítať celá odpoč. položka - 98496 Sk a vyplatiť zostatok daňového bonusu? /zamestnávateľ mu poslal potvrdenie o príjme, z nejakého dôvodu im nechce urobiť ročné zúčtovanie dane, musia to podať sami na DÚ. Ďakujem za odpoveď
Lianka
12.03.09,14:57
Ano, mozes - pokial k 1.1.2008 nebol poberatelom starobneho dochodku. Ak nepoziadal zamestnavatela do 15.2.2009 o vykonanie rocneho zuctovania dane, musi si DP podat sam. Ak poziadal v termine a dolozil vsetky potrebne podklady, zamestnavatel je povinny urobit mu rocne zuctovanie dane, inak mu hrozia pokuty.
deeper
12.03.09,15:02
Nebol dôchodcom, má len 34 rokov, ale teraz som si všimla, že robil len do 9/2008, asi preto musí on sám podať DP. Keď som nahodila do programu /ALFA/ vyšlo, že všetok daň sa mu vráti, čiže má preplatok na dani - celá suma dane, čo je zrazená. Je to tak správne? Ďakujem ešte raz za skorú odpoveď.
mimaemma
12.03.09,15:11
Ahojte poprosím poradiť..
manžel mal v roku 2008 príjmy z dohody pri ktorých mu bola daň zrazená aj odvedená. Viem, že zrážková daň sa v DP uvádzať nemusí...
Ale - príjem bol vždy väčší ako 5000 SKK ( čiže by sa malo jednať o daň preddavkovú)- musí sa teda tento príjem uvádzať v DP?
Ďakujem vopred.:confused:
Lianka
12.03.09,15:14
Vyslo mi to takto:

prijem: 94 084
odvody: - 12 430
--------------------
z. d. § 5: 81 654
nezd. č. - 98 496
--------------------
zakl. dane 0

predd. dan - 3 513
narok DB - 6 822
vyplat. DB + 3 939
--------------------
preplatok 6 396 Sk
Lianka
12.03.09,15:16
Ahojte poprosím poradiť..
manžel mal v roku 2008 príjmy z dohody pri ktorých mu bola daň zrazená aj odvedená. Viem, že zrážková daň sa v DP uvádzať nemusí...
Ale - príjem bol vždy väčší ako 5000 SKK ( čiže by sa malo jednať o daň preddavkovú)- musí sa teda tento príjem uvádzať v DP?
Ďakujem vopred.:confused:

Mal aj ine prijmy? Ak mal prijem nizsi ako 49 248 Sk, nemusi podavat DP.
mimaemma
12.03.09,15:19
Áno, mal aj živnosť a je aj zamestananý takže podávať DP musí, jedná sa mi len o to, či sa tieto príjmy musia vykazovať v DP alebo nie...
deeper
12.03.09,15:19
Aj mne to tak vyšlo, a ešte chcem povedať, že ste super stránka, vo veľa vecí ste mi pomohli aj v odpovediach na inú tému, ešte raz Vám ďakujem.
Lianka
12.03.09,15:37
Áno, mal aj živnosť a je aj zamestananý takže podávať DP musí, jedná sa mi len o to, či sa tieto príjmy musia vykazovať v DP alebo nie...

Ano, viedla by som. Hladala som odvolavku, podla coho...:

§ 4 Základ dane
(3) Príjmy zo závislej činnosti (§ 5) plynúce daňovníkovi najdlhšie do 31. januára po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa dosiahli, sú súčasťou základu dane za toto zdaňovacie obdobie.

(7) Príjem, pre ktorý je ustanovené, že sa daň vybraná podľa § 43 ods. 6 považuje za splnenie daňovej povinnosti, sa do základu dane nezahŕňa.
http://www.porada.sk/t99164-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-06-2008-do-31-12-2008-a.html
BRK
12.03.09,17:50
Dobrý večer, už som tu čítala o minimálnom doplatku DP B. Ja som teraz robila DP A dôchodcovi, ktorý bol v roku 2008 zamestnaný, príjem mal nad 140tis. Sk a nepožiadal zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane. Príjem mal zdanený preddavkovou daňou (daň nad 25 tis. Sk), robím mu DP typu A a vyšiel mu na riadku 64 nedoplatok v sume 4,- Sk. Musí ho zaplatiť? Mne to vychádza, že áno.
ďakujem. Katarína
912
18.03.09,08:02
Dobrý večer, už som tu čítala o minimálnom doplatku DP B. Ja som teraz robila DP A dôchodcovi, ktorý bol v roku 2008 zamestnaný, príjem mal nad 140tis. Sk a nepožiadal zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane. Príjem mal zdanený preddavkovou daňou (daň nad 25 tis. Sk), robím mu DP typu A a vyšiel mu na riadku 64 nedoplatok v sume 4,- Sk. Musí ho zaplatiť? Mne to vychádza, že áno.
ďakujem. Katarína

Dobrý deň,
tak táto otázka momentálne trápi aj mňa a zároveň aj vplyv tohto "nedoplatku" na 2% dane. Viete mi s tým prosím poradiť?
Ďakujem.

Sue
mimaemma
18.03.09,10:24
Nevidím žiaden súvis s doplatkom dane a 2 % dane. 2 %dane sa rátajú z riadku daˇ( daňová povinnosť) r. 93 priznania B...
slovex
18.03.09,10:26
Dobrý deň,
tak táto otázka momentálne trápi aj mňa a zároveň aj vplyv tohto "nedoplatku" na 2% dane. Viete mi s tým prosím poradiť?
Ďakujem.

Sue

nedoplatok 4,- Sk musí byť zaplatený pokiaľ chcete darovať 2% dane - inak preplatok a nedoplatok do 100,- Sk sa neplatí
912
19.03.09,06:18
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď, medzičasom mi prišla aj odpoveď z DRSR:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Na vysporiadanie daňového nedoplatku vyplývajúceho z ročného zúčtovania sa vzťahuje ustanovenie § 38 zákona o dani z príjmov.
Na nedoplatok vyplývajúci z podania daňového priznania sa tá časť ustanovenia § 38 zákona o dani z príjmov, v ktorej sa uvádza, že daňový nedoplatok zamestnávateľ zrazí zo mzdy zamestnancovi len vtedy, ak presiahne sumu 100 Sk nevzťahuje. To znamená, ak daň za zdaňovacie obdobie presiahne 500 Sk (vo Vašom prípade je to 21 737 Sk) a daňovníkovi vznikne nedoplatok napr. aj v sume do 100 Sk (vo Vašom prípade je to 5 Sk), daňovníkovi vzniká povinnosť tento nedoplatok uhradiť.

odbor služieb pre verejnosť

Váš dopyt:

Dobrý deň,

zamestnanec nepožiadal o ročné zúčtovanie zamestnávateľaza rok 2008 a podáva si daňové priznanie typ "A". Riadok 56 je daň vo výške 21.737 Sk, preddavky strhnuté zamestnávateľom riadok 62 sú vo výške 21.732 Sk. Týmto mu na riadku 64 vznikla daň na úhradu vo výške 5 Sk (0,16EUR).

Je povinný týchto 5 Sk odviesť daňovému úradu?

Veľmi pekne Vám za odpoveď ďakujem.
912
19.03.09,06:21
Nevidím žiaden súvis s doplatkom dane a 2 % dane. 2 %dane sa rátajú z riadku daˇ( daňová povinnosť) r. 93 priznania B...

Zaujímalo ma, či musí byť uhradených tých 5 sk na to, aby mohol darovať 2% dane. Ako som už zistila, tak áno.
evina
19.03.09,06:35
Čítala si dobre o 500,- SK- ale, že daň do 500 SK sa nevyrubuje, teda neplatí. Ty však píšeš o riadku 104, to je riadok, ktorý predstavuje daň na úhradu, čiže daň mínus preddavky atď. To nie je Tvoja daňová povinnosť. Tá je vyjadrená na riadku 91. Ak Ti na riadku 104 SK vyjde aj 1 SK, si povinná ju odviesť - opakujem to nie je Tvoja DP , ale daň k úhrade.



Ak podávaš DP B musíš tu 1 SK doplatiť v každom prípade, ak je na r. 104.
Ak Ti robí RZD zamestnávateľ, ten zráža nedoplatok až nad 100 SK.

Vieš, SZČO to majú vždy lepšie ....:D:mee: /vysvetlivka - smiech cez slzy/

Väčšinou odpovedám do úmoru aj na tie isté otázky, možno teraz v tomto ťažkom časovom období mi nedá nenapísať.Len dve stránky dozadu v tejto téme sú tieto odpovede. Ja som sa nikdy k tomuto nevyjadrovala, ale to je to čo odpovedajúcich mrzí, že trošku nehľadáte pred zadaním otázky. Priznám sa ja keď niečo potrebujem pre seba strávim aj hodinu hľadaním a čítaním, ale nájdem to vždy...
odpovedí k tomu, že ak SZČO vznikne nedoplatok pri úhrade dane, čo len jedna koruna /nie daňovej povinnnosti/ som napr.ja osobne napísala x. Neberte to ako kritiku na rozprúdenie diskusie /to nie je cieľ/, ale na zamyslenie...
912
19.03.09,06:43
Ja som sa cez toto celé prelúskala (prisahám, že naozaj), napriek tomu ma v robote "najvyšší" presviedčali, že to tak nie je, preto som napísala na drsr. Zrovna nad tým tvojím príspevkom sme meditovali. Nešlo nám dokopy to, že keď ti spraví ročné zúčtovanie zamestnávateľ, nedoplatok do 100 sk ti nezrazí, keď si s tým istým príjmom podáš daňové priznanie "A" tento nedoplatok musíš zaplatiť. Tak tak :)
evina
19.03.09,06:48
Ja som sa cez toto celé prelúskala (prisahám, že naozaj), napriek tomu ma v robote "najvyšší" presviedčali, že to tak nie je, preto som napísala na drsr. Zrovna nad tým tvojím príspevkom sme meditovali. Nešlo nám dokopy to, že keď ti spraví ročné zúčtovanie zamestnávateľ, nedoplatok do 100 sk ti nezrazí, keď si s tým istým príjmom podáš daňové priznanie "A" tento nedoplatok musíš zaplatiť. Tak tak :)

No "najvyšší" by ma mohli aspoň pekne pozdravovať ....:D

P.s. Preto som napísala, že SZČO a podaním DP A sa tam človek z postu zamestnanca tak trocha zaradí to majú vždy lepšie ....:)
asmodina
19.03.09,06:53
Ahojte! Chcela by som sa poradiť či sa dávky v nezamestnanosti zahrňujú do daňového priznania. Myslím že nie ale chcela by som sa uistiť. Ďakujem.
Tweety
19.03.09,06:54
Ahojte! Chcela by som sa poradiť či sa dávky v nezamestnanosti zahrňujú do daňového priznania. Myslím že nie ale chcela by som sa uistiť. Ďakujem.
Nie, nezahrňajú.
katka50
19.03.09,06:54
Ahojte! Chcela by som sa poradiť či sa dávky v nezamestnanosti zahrňujú do daňového priznania. Myslím že nie ale chcela by som sa uistiť. Ďakujem.
Nie-nezahŕňajú
mimaemma
19.03.09,10:38
Podľa toho či si robíš sama za seba DP a dávky si poberala Ty alebo si chceš uplatniť nezdaniteľnú čiastku za menžela, ktorý bol nezamestaný...
asmodina
19.03.09,15:41
ďakujem veľmi pekne .... konečne som sa uistila....
leozka
22.03.09,09:54
Ahojte poraďáci.Sestra si nepodala žiadosť o RZPD u zamestnávateľa.Prišlo jej potvrdenie o príjmoch zo závislej činnosti...V potvrdení sa uvádza úhrn zúčt. a vyplatených príjmov v sume 24 723Sk, poistné a príspevky celkom 3278, z toho poistné na verejné ZP 991 Sk, čiastkový ZD je 21445 Sk a úhrn preddavkov na daň zrazených podľa par.35 zákona bez uplatnenia daňov. bonusu 180 Sk, platila si životnú poistku 4800 Sk.Príjmy sú uvedené za 1,3,4,5 a 11 mesiac.Medzitým bola na PN, a v januári 2009 sa jej narodilo dieťa, takže predtým aj na materskej/ na materskú sa odchádza 6 týždňov pred pôrodom, alebo ako je to?/.Chcem sa spýtať, či musí podať DP A, podľa mňa nie, lebo nedosiahla príjmy ako 50% NČ za rok 2008.Však materská, al. PN sa do príjmov nezapočítava, však?Poraďte mi prosím, dnes to musím spraviť, ďakujem moc všetkým, čo mi pomôžu, ahojte
Andyke
22.03.09,09:58
Nie je povinná podať daň. priznanie, ale keď chce môže - daň. úrad jej vráti tých 180,- Sk (zrazenú daň zo zamestnania)
Materská nevstupuje do daň. priznania.
leozka
22.03.09,12:24
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.Minulý rok podala DP A, mala príjmy 74 483 Sk, ale nedoložila potvrdenie o platení životného poistenia, ani si oň neznížila základ dane, bolo v sume 4880 Sk.Môže podať DDP?Bolo jej vyplatených 1285 Sk - úhrn preddavkov zrazených podľa par. 35 zákona.
Olgica
23.03.09,09:36
Prosím o radu.známy ma žiada aby som jeho synovi - študentovi urobila DP. mal príjem len z brigád, kde má len zrážkovú daň. Doniesol mi ale aj doklad zo stavebnej sporiteľne (výpis z účtu), kde má zrazenú zrážkovú daň - aj túto daň mám niekde uvádzať (na r.63)??? ešte som nepočula, že aj toto sa zahrňa do DP.
Olgica
23.03.09,09:41
Prosím o radu.známy ma žiada aby som jeho synovi - študentovi urobila DP. mal príjem len z brigád, kde má len zrážkovú daň. Doniesol mi ale aj doklad zo stavebnej sporiteľne (výpis z účtu), kde má zrazenú zrážkovú daň - aj túto daň mám niekde uvádzať (na r.63)??? ešte som nepočula, že aj toto sa zahrňa do DP.
mal vyplatené úroky a z toho zrazenú zrážkovú daň.
Olgica
23.03.09,10:42
Prosím o radu.známy ma žiada aby som jeho synovi - študentovi urobila DP. mal príjem len z brigád, kde má len zrážkovú daň. Doniesol mi ale aj doklad zo stavebnej sporiteľne (výpis z účtu), kde má zrazenú zrážkovú daň - aj túto daň mám niekde uvádzať (na r.63)??? ešte som nepočula, že aj toto sa zahrňa do DP.
nikto nevie? prosím.
Olgica
23.03.09,11:42
nikto nevie? prosím.
Odpoviem si sama: je to § 7 ods.1, písm.b) zák.o dani z príjmov. podáva sa DP typ B. Príjem sa zapíše do tab.č.2, riadok 2.
cleonka
23.03.09,12:30
Dobrý déň. Počas roka mi vypomáhala vo firme brigádnička na dohodu o brig.práci študenta. Mala podpísané Vyhlásenie k dani. Posledný mesiac kedy robila mi počítač nejako zblbol a nezobral do úvahy, že má podpísané Vyhlásenie a strhol jej daň. Keďže mala zárobok nižší ako 5000 Sk daň bola zrážková.
Ak si podá sama daňové priznanie, bude jej táto zrážková daň vrátená??? ďakujem
Tweety
23.03.09,12:36
Dobrý déň. Počas roka mi vypomáhala vo firme brigádnička na dohodu o brig.práci študenta. Mala podpísané Vyhlásenie k dani. Posledný mesiac kedy robila mi počítač nejako zblbol a nezobral do úvahy, že má podpísané Vyhlásenie a strhol jej daň. Keďže mala zárobok nižší ako 5000 Sk daň bola zrážková.
Ak si podá sama daňové priznanie, bude jej táto zrážková daň vrátená??? ďakujem
Áno, bude.
Ivana 1511
23.03.09,12:38
áno. Ak nebude nič iné uplatňovať podá si typ A. Ak bude chcieť uplatniť ešte zrazenú daň z úrokov zo staveb.sporenia alebo daň u úrokov vkladnej knižky podá na tlačive typ B.
mbrnakova
23.03.09,12:43
Ahojte chcem sa spýtať, do akej výšky príjmu je možné odpočítať si nezdaniteľnú položku 98 496.-SK?
Ďakujem
Tweety
23.03.09,12:45
Ahojte chcem sa spýtať, do akej výšky príjmu je možné odpočítať si nezdaniteľnú položku 98 496.-SK?
Ďakujem
Nie je obmedzená výška príjmu, ale základ dane, ten je 513000.-. Pri takomto ZD je nárok na celú NČ.
Ivana 1511
23.03.09,12:47
Olgica, prečo do tabuľky č.2?
Ja som ho zapísala na riadok 2 ale tab.č.1. Netvrdím, že je to správne ale tak som si to myslela aj napísala. Myslím si to zle?
books
23.03.09,12:52
Olgica, prečo do tabuľky č.2?
Ja som ho zapísala na riadok 2 ale tab.č.1. Netvrdím, že je to správne ale tak som si to myslela aj napísala. Myslím si to zle?

Olgica to má správne. Je to tab.č.2 a riadok 2 na strane č.4 DP B a daň sa zapíše na r.98 na strane č.8 DP B.
Ivana 1511
23.03.09,12:57
Súhlasím, nemala som po ruke tlačivo je to tab. č. 2 na strane 4, ja som myslela 1 označené príjmy v tab.č.2 riadok 2 úroky, výhry.... Takže to mám správne aj ja. Ďakujem.
lenka021285
23.03.09,13:01
Ahojte. Potrebovalal by som poradiť....Robím DP B, daňovník mal príjem cca 650000,-Sk zo závislej činnosti. Mal vykonané aj ročné zúčtovanie. Preplatok z ročného zúčtovania mu bol vrátený.A po tomto všetkom sa priznal, že mal aj prijém z prenájmu bytu. Vypočítala som všetko tak, ako by malo byť, ale neviem si dať rady s tým, ako toto tdaňové priznanie vysporiadať. N a riadku 105 vyšiel preplatok 5168, ale v ročnom zúčtovaní mu bolo vrátených 6191,-Sk. Neviem, na ktorý riadok by sa teda mal premietnuť preplatok 6191,-Sk, ktorý už mal vyplatený.Ak tomu rozumiete, tak mi prosím poraďte, ďakujem veľmi pekne.....
ingusa
23.03.09,13:07
ahojte poraďáci, potrebovala by som poradiť, keď si manžel chce uplatniť na manželku NČ a tá bola do 12.2.2008 PN, 13.2. mala ukončený pracovný pomer a potom od 14.2.2008 evidovaná na úrade práce a poberala podporu v nezamestnanosti do augusta 2008 a medzitým jej priznali polovičný invalidný dôchodok od mája 2008 a ešte od februára 2008 poberala príspevok za opatrovanie, zahrňajú sa tieto príjmy do DP alebo si môže manžel uplatniť celú NČ vo výške 98.496,- Sk ?? Ďakujem pekne za pomoc.
mzdarka renca
23.03.09,13:12
ahojte poraďáci, potrebovala by som poradiť, keď si manžel chce uplatniť na manželku NČ a tá bola do 12.2.2008 PN, 13.2. mala ukončený pracovný pomer a potom od 14.2.2008 evidovaná na úrade práce a poberala podporu v nezamestnanosti do augusta 2008 a medzitým jej priznali polovičný invalidný dôchodok od mája 2008 a ešte od februára 2008 poberala príspevok za opatrovanie, zahrňajú sa tieto príjmy do DP alebo si môže manžel uplatniť celú NČ vo výške 98.496,- Sk ?? Ďakujem pekne za pomoc.

všetky tebou vymenované príjmy sa rátajú na výpočet NČZD na manželku
leozka
23.03.09,20:39
Ahojte poraďáci.Práve vypisujem DDPza rok 2007.Robím to 1krát, tak by som sa chcela spýtať na pár vecí.Takže -formulár vypíšem rovnako,len napravím chybu.Dlhujem štátu 131 Sk, mám to prepočítať na eurá a napísať do pomocných výpočtov?A čo s tou kolonkou pred Žiadosťou o vrátenie daňového bonusu?Mám tam dať x ?A aký dátum?Daňový bonus mi bol vrátený.A čo s prílohami,kt.som dávala minulý rok, mám ich priložiť aj k DDP?Pomôže mi niekto?Ďakujem za rýchlu odpoveď.Dnes to musím spraviť...