emily 2
13.01.09,12:14
Dobrý deň !

Mám veľa otázok , tak sa postupne skúsim pýtať, prosím o trpezlivosť ak nepoužijem správne odborné výrazy. Mám v tom trochu chaos.
Terajší stav je zhruba takýto :

Účtujem združenie FO so stavebnou činnosťou, príležitostne nejaký predaj materiálu - tovaru. Vystavovali sme faktúry, ktoré sú uhrádzané v hotovosti -PPD , resp. na účet. Program používame MRP - viz. system. Máme dvoch zamestnancov, väčšinu prác zabezpečujeme cez živnostníkov .

Teraz chceme otvoriť prevádzku - predajňu, je to v inej časti mesta.
1.Mal by sa tam predávať materiál ako omietky,farby priamo zákazníkovi - musíme kúpiť ERP a niečo sa bude predávať aj na faktúru väčším odberateľom - museli by sa tieto faktúry evidovať cez ERP ako pohĺadávka ?

2. Môžem účtovať ďalej stavebnú činnosť samostatne a predaj v " obchode"
samostatne ako dve firmy ( máme multiverziu ) a potom na konci roka spojiť údaje - príjmy, výdaje - ( samozrejme potom rozdeliť na členov združenia)
a ako by to bolo s DPH , sme Q. platcovia?
V pôvodnej "firme" by som účtovala o nákupe materiálu a spotrebe na jednotlivé zákazky . Mohli by sme naďalej vystavovať faktúry a prijímať peniaze v hotovosti na PPD , resp. na účet ?

V obidvoch prípadoch by som musela mať osobitne sklad, ale keď prijmeme tovar od dodávateľa jednou faktúrou asi by som to mala prijať na " pôvodnú firmu " a potom urobiť výdajku ? na predajňu ?

Ďalšou otázkou je akú kúpiť reg. pokladňu, najlepšie by bola nejaká , ktorá spolupracuje s MRP programom, hlavne evidencia skladu - ale to je už asi otázka do časti - programy MRP .

Zatiaľ toĺko, vopred ďakujem za trpezlivosť pri čítaní a snáď niekto poradí

vopred ďakujem

emily 2
emily 2
13.01.09,11:55
posúvam
Zoltán Kovács
13.01.09,14:08
Dobrý deň !

Mám veľa otázok , tak sa postupne skúsim pýtať, prosím o trpezlivosť ak nepoužijem správne odborné výrazy. Mám v tom trochu chaos.
Terajší stav je zhruba takýto :

Účtujem združenie FO so stavebnou činnosťou, príležitostne nejaký predaj materiálu - tovaru. Vystavovali sme faktúry, ktoré sú uhrádzané v hotovosti -PPD , resp. na účet. Program používame MRP - viz. system. Máme dvoch zamestnancov, väčšinu prác zabezpečujeme cez živnostníkov .

Teraz chceme otvoriť prevádzku - predajňu, je to v inej časti mesta.
1.Mal by sa tam predávať materiál ako omietky,farby priamo zákazníkovi - musíme kúpiť ERP a niečo sa bude predávať aj na faktúru väčším odberateľom - museli by sa tieto faktúry evidovať cez ERP ako pohĺadávka ? Cez ERP nie je možné evidovať pohľadávku. Cez ERP eviduješ len hotovostnú tržbu.

2. Môžem účtovať ďalej stavebnú činnosť samostatne a predaj v " obchode"
samostatne ako dve firmy ( máme multiverziu ) a potom na konci roka spojiť údaje - príjmy, výdaje - ( samozrejme potom rozdeliť na členov združenia)
a ako by to bolo s DPH , sme Q. platcovia? Nie je možné účtovať ako samostatné subjekty. Odporúčm účtovať strediskovo (1. stredisko - stavebná činnosť, 2. stredisko - predajňa) Jedno účtovníctvo, jedno DPH priznanie, resp. toľko koľko členov má združenie.
V pôvodnej "firme" by som účtovala o nákupe materiálu a spotrebe na jednotlivé zákazky . Mohli by sme naďalej vystavovať faktúry a prijímať peniaze v hotovosti na PPD , resp. na účet ? Áno

V obidvoch prípadoch by som musela mať osobitne sklad, ale keď prijmeme tovar od dodávateľa jednou faktúrou asi by som to mala prijať na " pôvodnú firmu " a potom urobiť výdajku ? na predajňu ? Viď strediskové účtovanie

Ďalšou otázkou je akú kúpiť reg. pokladňu, najlepšie by bola nejaká , ktorá spolupracuje s MRP programom, hlavne evidencia skladu - ale to je už asi otázka do časti - programy MRP . MRP má modul (MRP sofis) pre maloobchod s fiškálnym modulom

Zatiaľ toĺko, vopred ďakujem za trpezlivosť pri čítaní a snáď niekto poradí

vopred ďakujem

emily 2


V citáte.
popoka34
02.06.09,18:04
Dobrý večer,
živnostník podniká v stavebnej činnosti ale aj predáva tovar. V účtovníctve má spravené dve strediská: stavebnú činnosť a predajňu. Ako sa má účtovne postupovať, keď si berie tovar zo skladu predajne aj na stavebné práce? Má ho vyskladňovať v nákupných alebo predajných cenách?
Ďakujem
optimistka
02.06.09,18:40
v nákupných C
popoka34
02.06.09,19:03
Dobrý večer,
živnostník podniká v stavebnej činnosti ale aj predáva tovar. V účtovníctve má spravené dve strediská: stavebnú činnosť a predajňu. Ako sa má účtovne postupovať, keď si berie tovar zo skladu predajne aj na stavebné práce? Má ho vyskladňovať v nákupných alebo predajných cenách?
Ďakujem

Stačí výdajku zo skladu priložiť k faktúram, ktoré sa týkajú jednej zákazky, alebo uvedený tovar rozpísať do faktúry? Živnostník väčšinou fakturuje práce na základe priloženého súpisu rozpočtových nákladov.
optimistka
02.06.09,19:24
fakturujeme vám za .. podľa priloženého supisu rozpočtovaných nákladov ..
k tomu priložiť výdajku na zdokladovanie dodaného materiálu
anedz34
02.06.09,19:30
fakturujeme vám za .. podľa priloženého supisu rozpočtovaných nákladov ..
k tomu priložiť výdajku na zdokladovanie dodaného materiálu

Ešte jednu otázku by som mala... čo s DPH na výdajke?...uvedený tovar z výdajky sa týka tej-ktorej faktúry, z ktorej DPH odvediem do ŠR.
Ďakujem
optimistka
02.06.09,19:42
mám podobnú firmu a účtujeme v omege
pokiaľ vyskladňujeme tovar pre vlastné stavebné práce tak v inej cenovej hladine ako v maloobchode
softwer to umožňuje
ide hlavne o to, aby sedel sklad čo do množstva tovaru ale pokiaľ túto výdajku budete prikladať ku fa ako doklad o spotrebovanom materiáli tak tú by som uvádzala len v množstve
a v rozpočte by už boli uvedené aj ceny materiálu ale aj s vašim rabatom
to zaúčtuješ napr na 602 a spotrebu materiálu podľa výdajky v NC bez dph napr. na 501
anedz34
02.06.09,19:53
mám podobnú firmu a účtujeme v omege
pokiaľ vyskladňujeme tovar pre vlastné stavebné práce tak v inej cenovej hladine ako v maloobchode
softwer to umožňuje
ide hlavne o to, aby sedel sklad čo do množstva tovaru ale pokiaľ túto výdajku budete prikladať ku fa ako doklad o spotrebovanom materiáli tak tú by som uvádzala len v množstve
a v rozpočte by už boli uvedené aj ceny materiálu ale aj s vašim rabatom
to zaúčtuješ napr na 602 a spotrebu materiálu podľa výdajky v NC bez dph napr. na 501

Uvedené výdavky si prikladám ku faktúram, ale len pre vlastnú informáciu, aby som vedela, koľko MT som spotrebovala, to znamená, že faktúry, ktoré zasielam zákazníkom obsahujú len to znenie, ako si vyššie písala (Na základe priloženého súpisu rožpočt. nákladov Vám faktrujem práce....) Vediem jednoduché účtovníctvo, ale podľa toho, čo si napísala som pochopila, že spotrebu MT dávaš znova do nákladov? a DPH z neho si priznáš na vstupe? Nebude to vlastne "dvojité zdanenie", keďže DPH za tovar som si už uplatnila pri jeho nákupe? Nejak sa neviem pohnúť, aby som niečo nepokafrala a akákoľvek rada mi je vzácna, takže ďakujem aj za tú Tvoju Optimistka :-)
optimistka
03.06.09,04:26
ahoj samozrejme že v JU to máš už v nákladoch pri zaplatení fa
a dph uplatňuješ v evidencii keď spĺňaš podmienky na odpočítanie
dph podľa § 49 a nasl.
ja v PU účtujem zásoby A, takže do N sa mi to dostane vyskladnením
ty pri vedení JU už účtuješ len o OF v pohľadávkach a pomocných knihách skladu odpíšeš spotrebu materiálu v jdnotkách množstva
popoka34
03.06.09,09:42
.......ty pri vedení JU už účtuješ len o OF v pohľadávkach a pomocných knihách skladu odpíšeš spotrebu materiálu v jdnotkách množstva[/QUOTE]

Treba aj nejak účtovne podchytiť, keď sa mi zmení tovar na meteriál? Na sklade mám totiž evidovaný tovar, akonáhle ho vydám zo skladu a priložím k nejakej zákazke, je to už materiál, nie?
optimistka
03.06.09,14:40
myslím že by to bolo vhodné, mínusom tovar a plusom materiál cez interný doklad
popoka34
03.06.09,19:55
myslím že by to bolo vhodné, mínusom tovar a plusom materiál cez interný doklad

Veľmi pekne ďakujem za rady Optimistka. Už som tu "prelúskala" všetko možné, no podpobný prípad ako môj som tu nenašla...a ak aj našla, nebola naň odpoveď..:-)