Katgaz
13.01.09,12:32
Zdravím všetkých,
potrebovala by som radu v nasledujúcej veci.

V našej spoločnosti založili v jednej z prevádzok Odborovú organizáciu. Dostali sme písomne oznam o jej vzniku a členoch. Čo to pre nás ako organizáciu znamená? Akým spôsobom s nimi máme komunikovať. Vzťahuje sa jej pôsobnosť na celú našu organizáciu alebo len na úsek, kde títo ľudia pracujú. Prosím o radu, táto problematika mi je úplne cuzdia, nejaké info som našla v Zákonníku práce ale tie moje otázky nezodpovedajú.

Vopred vďaka.
Katarina
wagner
13.01.09,13:32
Pozri si stránku Odborovej organizácie a prečítaj si ZP. Okrem iného sa vyjadrujú k výpovediam zamestnancov - musíte mať ich stanovisko. Majú právo na informácie o mnohých veciach. Nemôžeš ich obchádzať. Sú pre zamestnávateľa partnerom( žiaľ nie vždy výhodným)
Katgaz
13.01.09,13:37
Ďakujem za odpoveď. Stránku som sa snažila si pozrieť, nič moc som nenašla. Nechcem ich obchádzať, len mi nie je jasné, ako to celé má fungovať. Či pár robotníkov, ktorý sú na druhej strane republiky začne chodiť k nám do centrály a budú s nami riešiť mzdové otázky... Neviem, nejako mi to nedáva zmysel. Zatial od nich nič okrem listu kde nám oznámili vznik nemáme.
wagner
13.01.09,13:41
Na tej stránke by mala byť kolektívna zmluva vyššieho stupňa - tá je pre zamestnávateľa záväzná. Jednať bude asi predseda Vašej odborovej organizácie, alebo sám veľký šéf. V ZP je dosť vecí uvedených, čo musíš s nimi prejednať. Tiež v tej kolektívnej zmluve.