juraj kasper
13.01.09,14:58
Som poberatelom výsluhového dôchodku a v súčasnosti pracujem nepretržite od roku 2001 a môj pracovný pomer sa končí výpovedou dnom 31.1.2009. Mám nárok poberať nejakú dávku v nezamestnanosti, ak som riadne platil všetky odvody
veronikasad
13.01.09,14:41
Som poberatelom výsluhového dôchodku a v súčasnosti pracujem nepretržite od roku 2001 a môj pracovný pomer sa končí výpovedou dnom 31.1.2009. Mám nárok poberať nejakú dávku v nezamestnanosti, ak som riadne platil všetky odvody
výsluhový dôchodca platí aj poistenie v nezamestnanosti ?
juraj kasper
13.01.09,15:24
ano, platil do fondu nezamestnanosti, tiež som nemal odpočitatelnú položku na dani
veronikasad
13.01.09,15:49
ano, platil do fondu nezamestnanosti, tiež som nemal odpočitatelnú položku na dani
Mne z citácie § 104 pdst. 3 Zákona o soc. poistení vychádza, že nemáš nárok na dávku v nezamestnanosti. Výsluhový dôchodca, ak je poberatelom výsluhového dôchodku sa môže evidovať na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie ?


§ 104
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-1-januara-2008-a.html#hore)

(1) Poistenec má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie (ďalej len "evidencia nezamestnaných občanov") bol poistený v nezamestnanosti najmenej tri roky, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Poistenec, ktorý po skončení výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu bol zaradený do evidencie nezamestnaných občanov, má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov

a) bol poistený v nezamestnanosti z výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu alebo bol dobrovoľne poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky a
b) nebol povinne poistený v nezamestnanosti z iného výkonu činnosti zamestnanca.

(3) Nárok na dávku v nezamestnanosti má aj fyzická osoba, ktorá po skončení výkonu služby policajta alebo profesionálneho vojaka bola zaradená do evidencie nezamestnaných občanov a nesplnila podmienky na vznik nároku na výsluhový príspevok podľa osobitného predpisu. 2)
juraj kasper
13.01.09,16:29
môže sa evidovať na úrade práce, pre info hrubý príjem 24000,- odvody SZP - 950,-
sociálne - 2243,-
daň - 3922
dakujem za informácie
tutiola
02.03.09,19:50
Su rozny poberatelia výsluhoveho dochodku:
napr. ktorým scivilnili miesto a tým sa stali nedobrovolne výsluhovými dochodcami /hoci aj vo veku napr. 36 rokov/
ktori odišli z vlastnej vole do výsluhoveho dochodku a zamestnali sa v iných podnikoch.
Ja patrím k scivilneným výsluhovým dochodcom a do fondu zamestnanosti platim uz 16 rokov. Zaujíma ma, či tam musim platiť, ked nemam narok na davky v nezamestnanosti v prípade straty zamestnania.