dzakova
13.01.09,17:41
Prosím Vás, ako postupovať pri postúpení pohľadávok?
Ako ich evidovať a následne zaúčtovať, na čo si treba dať pozor?
A ešte jedná otázka? Kde účtovať daň za alkohol?
Ďakujem.
dzakova
13.01.09,17:44
Prosím o vašu láskavosť zodpovedať mi otázku. Márne hľadám, nič som nenašla čo by mi pomohlo. Vi šikulkovia popíšte mi celý postup od začiatku ako sa postaviť k tomu, ak mi majiteľ prinesie zmluvu o postúpení pohľadávok? Nemám ani potuchy čo s tým! Ešte raz Vám ďakujem, viem, že je teraz veľa práce s koncom účt.roka...
aximalka
14.01.09,08:14
ste SZCO?
Jana Acsová
14.01.09,08:28
Z postupov účtovania:

§ 14
Pohľadávky a záväzky

(1) Vznik a zánik pohľadávky sa účtuje ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu podľa § 2 .

(8) Ak postupca v účtovnom období, v ktorom bola pohľadávka postúpená, dostal príjem z postúpenej pohľadávky, účtuje sa
a) k zmluvne dohodnutému dňu v knihe pohľadávok zánik pohľadávky z dôvodu postúpenia v menovitej hodnote,
b) k zmluvne dohodnutému dňu v knihe pohľadávok vznik pohľadávky v ocenení dohodnutom s postupníkom,
c) príjem z postúpenej pohľadávky podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu v okamihu jeho prijatia a v knihe pohľadávok sa účtuje zánik pohľadávky v ocenení podľa písmena b),
d) v rámci uzávierkových účtovných operácií rozdiel medzi príjmom z postúpenej pohľadávky a jej menovitou hodnotou, ak bola pohľadávka postúpená za cenu nižšiu ako je jej menovitá hodnota podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu.

(9) Ak postupca v účtovnom období, v ktorom bola pohľadávka postúpená,príjem z postúpenej pohľadávky nedostal, účtuje sa
a) k zmluvne dohodnutému dňu v knihe pohľadávok zánik pohľadávky z dôvodu postúpenia v menovitej hodnote,
b) k zmluvne dohodnutému dňu v knihe pohľadávok vznik pohľadávky v ocenení dohodnutom s postupníkom,
c) v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu menovitá hodnota postúpenej pohľadávky alebo hodnota pohľadávky v ocenení podľa písmena b), ak je vyššia ako menovitá hodnota.

(10) Ak postupca podľa odseku 9 dostal príjem z postúpenej pohľadávky v nasledujúcom účtovnom období, účtuje sa
a) príjem z postúpenej pohľadávky podľa § 4 ods. 6 písm. f),
b) zánik pohľadávky, ktorej vznik bol účtovaný podľa odseku 8 písm. b) v knihe pohľadávok z dôvodu jej úhrady.

(11) V účtovníctve postupníka v účtovnom období, v ktorom mu bola pohľadávka postúpená, účtuje sa
a) k zmluvne dohodnutému dňu
1. vznik záväzku voči postupcovi z postúpenej pohľadávky v knihe záväzkov v obstarávacej cene,
2. vznik pohľadávky voči dlžníkovi v knihe pohľadávok v ocenení dohodnutom s postupcom (obstarávacej cene), pričom v knihe pohľadávok sa uvedie aj jej menovitá hodnota,
b) pri úhrade postúpenej pohľadávky postupcovi
1. úhrada postúpenej pohľadávky postupcovi podľa § 4 ods. 6 písm. g),
2. zánik záväzku, ktorého vznik bol účtovaný podľa písmena a) prvého bodu,
c) pri inkase pohľadávky od dlžníka alebo príjmu z ďalšieho postúpenia podľa § 4 ods. 6 písm. d) a zároveň účtuje podľa § 4 ods. 6 písm. e) do výšky tohto príjmu, najviac však do výšky podľa písmena b) prvého bodu; v knihe pohľadávok sa účtuje zánik pohľadávky podľa písmena a) druhého bodu,
d) v rámci uzávierkových účtovných operácií výdavok vo výške zaplatenej obstarávacej ceny tejto pohľadávky podľa § 4 ods. 6 písm. e) piateho bodu, ak ku dňu zostavenia účtovnej závierky nie je pohľadávka dlžníkom zaplatená a spĺňa podmienky ustanovené osobitným predpisom30).
dzakova
14.01.09,15:20
Ďakujem p.Janka za odpoveď, ale dalo by sa to napísať polopatistický.
Som s toho magor a tým písmenkam a odvolávkam ťažko rozumiem.
Prosím Vás, pre nás, čo zákonom ťažko porozumeju i keď si ho čítajú niekoľkokrát.
Pekný deň.
dzakova
15.01.09,15:32
P.Janka prosím, mrknite sa na to ešte raz. Alebo je tu niekto, kto mi to vie vysvetlit.
Z pohľadu jednoduchého účtovania postúpenie pohľadávok. Aký to má vplyv aj v rámci DPH, sme Q platci.
dzakova
17.01.09,11:00
postupjem a ďakujem.
ajka100
02.02.09,15:27
Aký je postup, keď je pohľadávka postúpená bezodplatne?
Postupca (JU), postupník (PU).

U postupcu bude len zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a nič viac?
U postupníka zase vznik pohľadávky v knihe pohľadávok a účtovanie do výnosov?
dzakova
02.02.09,16:20
Snažila som sa dovolať aj do Krosu, kde mam zakupeny program, aby mi poradili ohladom postupenia pohladavky. Poslali mi postup uctovania a evidovania pohladavok z pohladu postupcu, ale ja potrebujem vediet ako postupovat ked sme - postupnik pohladavky. Uctujem v JU a boli nam postupene pohladavky k 5.1.2009. Moze mi niekto poradit, aby som vedela ako zacat s evidenciou a nasledne s uhradami fa.?

Este raz dakujem a tesim sa na skoru odpoved.
ajka100
02.02.09,17:42
posúvam ---

Aký je postup, keď je pohľadávka postúpená bezodplatne?
Postupca (JU), postupník (PU).

U postupcu bude len zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a nič viac?
U postupníka zase vznik pohľadávky v knihe pohľadávok a účtovanie do výnosov?
ajka100
03.02.09,08:15
posúvam ---

Aký je postup, keď je pohľadávka postúpená bezodplatne?
Postupca (JU), postupník (PU).

U postupcu bude len zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a nič viac?
U postupníka zase vznik pohľadávky v knihe pohľadávok a účtovanie do výnosov?
ajka100
03.02.09,12:11
Aký postup navrhoval KROS?
optimistka
03.02.09,12:33
postupca vedie JU
tzn. postúpením odpíše pohľadávku z knihy pohľadávok a podľa § 17 ods.12 písm a zvýši o hodnotu pohľadávky základ dane, ak za cenu nižšiu do ZD ide menovitá hodnota pohľadávky, ak za cenu vyššiu, tak do ZD dá túto vyššiu cenu
postupník vedie PU
vznik záväzku za pohľadávku voči postupcovi v OC
315/325
úhrada 325/221, resp. 211
menovitú hodnotu pohľadávky vedie v podsúvahe 75x/
inkaso od dlžníka 221/315
ak je zinkasovaná suma nižšia 546/315
ak je zinkasovaná suma vyššia 315/646
zrušenie pohľadávky v podsúvahe /75x
strata z inkasa pohľadávky /inkaso voči obstarávacej cene pohľadávky/ je nedaňový N
ajka100
03.02.09,12:48
pre: optimistka
Takže, keď je postúpená pohľadávka bezodplatne- vychádza mi z toho, že je 2x zdanená, 1.x u FO a 2.x u PO. Je to dobré?

Môj konkrétny prípad bude teda:

postupca - JU - postúpená pohľadávka sa odpíše z knihy pohľadávok ako by bola uhradená a v PD ide ako POZD príkl 17000

postupník - PU -
vznik záväzku za pohľadávku voči postupcovi v OC = 0 315/325
úhrada 325/221, resp. 211 = 0
menovitú hodnotu pohľadávky vedie v podsúvahe 75x/ = príkl. 17000
inkaso od dlžníka 221/315 = 17000

t.j. zinkasovaná suma vyššia 315/646 = 17000
zrušenie pohľadávky v podsúvahe /75x = 17000
optimistka
03.02.09,13:08
u postupcu v JU to nepôjde do PD, ale až do DP na r. 40 položky zvyšujúce základ dane resp. znižujúce stratu, tzn. tam pripočítaš k ZD menovitú hodnotu pohľadávky
keďže tá pohľadávka vznikla na základe niečoho - výdaj v predchádzajúcich obdobiach, ktorý bol daňový, musí byť aj pohľadávka hoci je neuhradená, resp. príjem z nej je 0,- sk zdanená
právnická postupník dosiahne výnos 17 000,- oproti 0
ajka100
03.02.09,13:12
Ďakujem za vysvetlenie. Prajem pekný deň.
Zuna 3
13.07.09,08:00
Dobrý deň,

ja mám taký istý problém.
Máme podpísanú zmluvu o postupení pohľadávok
Sme postupca /SZČO/ a postúpili sme 2 faktúry na postupníka /a.s./

Čo mi ako SZČO ktorý účtuje v JÚ máme vykonať v účtovníctve.
Zatiaľ nám faktúry neboli uhradené.
V peň.denníku sa účtuje len keď budú uhradené ?
Treba niečo v knihe pohľadávok zapísať?
Aj keď čítam predchádzajúce články neviem sa z toho vysomáriť.
Poraďte mi niekto prosím.
Zita5
13.07.09,08:16
Dobrý deň,

ja mám taký istý problém.
Máme podpísanú zmluvu o postupení pohľadávok
Sme postupca /SZČO/ a postúpili sme 2 faktúry na postupníka /a.s./

Čo mi ako SZČO ktorý účtuje v JÚ máme vykonať v účtovníctve.
Zatiaľ nám faktúry neboli uhradené.
V peň.denníku sa účtuje len keď budú uhradené ?
Treba niečo v knihe pohľadávok zapísať?
Aj keď čítam predchádzajúce články neviem sa z toho vysomáriť.
Poraďte mi niekto prosím.

Pozrite tento link
http://www.porada.sk/t103173-usmernenia-k-postupom-ju.html
Zuna 3
13.07.09,08:32
Pozerám to ale nič z toho nerozumiem.
Prosím napíšte mi po polopate čo ako postupca /FO/ účtujúca v JÚ musím urobiť keď sme postúpili 2 faktúry na postupníka.
Prosím, prosím .....
Zmluva je z 26.6.09. Čo vtedy treba urobiť ?
Zita5
13.07.09,11:54
Pozerám to ale nič z toho nerozumiem.
Prosím napíšte mi po polopate čo ako postupca /FO/ účtujúca v JÚ musím urobiť keď sme postúpili 2 faktúry na postupníka.
Prosím, prosím .....
Zmluva je z 26.6.09. Čo vtedy treba urobiť ?

Máte zaúčtovanú pohľadávku v Knihe pohľadávok, ktorú doposiaľ nemáte uhradenú . Dňa 26.6.2009 ste uzavreli zmluvu o postúpení pohľadávky .
To znamená , že dňom 26.6.2009/nakoľko bola v tento deň podpísaná zmluva / si v Knihe pohľadávok ako postupca zaúčtujete zánik pohľadávky v jej menovitej hodnote .

Rovnakým dátum 26.6.2009 si v Knihe pohľadávok zaúčtujete novovzniknutú pohľadávku na postupníka v dohodnutej výške .

V deň inkasa peňažných prostriedkov z postúpenej pohľadávky v peňažnom denníku zaúčtujete do príjmov OVZD ako ostatný príjem a zároveň v Knihe pohľadávok zaúčtujete zánik pohľadávky voči postupníkovi .

Na konci roka v rámci uzávierkových účtovných operácii zaúčtujete ce ID rozdiel medzi príjmom z postúpenej pohľadávky a jej menovitou hodnotou.
Zuna 3
05.10.09,10:56
Ďakujem Zita5 za odpoveď.

23.9.2009 nám prišla platba za tie postúpené 2 pohľadávky.
Sú to faktúry: 353,20+67,11 DPH = 420,31 Eur a
26,28+4,99 DPH = 31,27 Eur

Čiže do peňažného denníka nahodím ako:
420,31 ako príjem ovplyv.ZD-ostatné príjmy s rozpisom na 353,20+67,11 DPH a 31,27 Eur tiež ako príjem ovplyv.ZD-ostatné príjmy s rozpisom
na 26,28 + 4,99 DPH.

Jedná sa mi či tie úhrady nahodiť s rozpisom na základ + DPH ??????

Poraďte prosím.
Zuna 3
06.10.09,13:00
Prosím poraďte ako nahodiť tú úhradu postúpených pohľadávok?
Rozpis na základ a DPH ? Robím v Alfe.

Ďakujem
SAIVI
08.10.09,11:42
Postúpenie pohľadávok v jednoduchom účtovníctve

Postúpenie pohľadávky spočíva v tom, že na základe zmluvy uzatvorenej medzi doterajším veriteľom (postupcom) a treťou osobou (postupníkom) postúpi pôvodný veriteľ svoju pohľadávku novému veriteľovi.

Pri postúpení pohľadávky je dôležité jej ocenenie. Pohľadávky sa podľa § 25 zákona o účtovníctve oceňujú nasledovne:

1. Pohľadávky pri vzniku a pohľadávky nadobudnuté bezodplatne sa oceňujú menovitou hodnotou. Menovitou hodnotou pohľadávky je suma, na ktorú pohľadávka znie [§ 25 ods. 5 písm. d) zákona o účtovníctve].
2. Pohľadávky pri odplatnom nadobudnutí sa oceňujú obstarávacou cenou, ktorou je cena, za ktorú sa majetok obstaral, a náklady súvisiace s jeho obstaraním [§ 25 ods. 5 písm. a) zákona o účtovníctve].

Postúpenie pohľadávky v jednoduchom účtovníctve je od 1. 1. 2008 upravené v § 14 opatrenia MF SR z 13. decembra 2007 č. MF/27076/2007-74, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a podrobnosti o usporiadaní, označovaní a obsahovom vymedzení položiek účtovnej závierky pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov v z. n. p. (ďalej len „Postupy účtovania v JÚ“). Cit. ustanovenie rieši účtovanie u postupcu a u postupníka, pričom je upravené tak, aby nadväzovalo na úpravu postúpenia pohľadávok v § 17 ods. 12 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. (ďalej len „ZDP“).

Podľa § 17 ods. 12 psím. a) ZDP sa základ dane u postupcu – daňovníka s príjmami podľa § 6 ZDP účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva, zvýši o hodnotu pohľadávky, a to aj ak ide o pohľadávku, ktorú daňovník postúpil za cenu nižšiu, ako je jej menovitá hodnota. Pri postúpení pohľadávky za cenu vyššiu, ako je jej menovitá hodnota, sa za príjem považuje táto vyššia cena.

Ustanovenie § 17 ods. 12 písm. d) ZDP rieši úpravu základu dane u postupníka – daňovníka s príjmami podľa § 6 ZDP účtujúceho v sústave jednoduchého účtovníctva. Podľa cit. ustanovenia postupník základ dane zníži o sumu vo výške zaplatenej obstarávacej ceny pohľadávky nadobudnutej postúpením v zdaňovacom období, v ktorom došlo k úhrade dlžníkom alebo postupníkom pri jej ďalšom postúpení, najviac však do výšky príjmov plynúcich z tejto úhrady.
Účtovanie u postupcu

Účtovanie u postupcu upravuje ustanovenie § 14 ods. 8, 9 a 10 Postupov účtovania v JÚ.

Ak postupca v účtovnom období, v ktorom bola pohľadávka postúpená, dostal príjem z postúpenej pohľadávky, účtuje sa:

1. k zmluvne dohodnutému dňu v knihe pohľadávok zánik pohľadávky z dôvodu postúpenia v menovitej hodnote,
2. k zmluvne dohodnutému dňu v knihe pohľadávok vznik pohľadávky v ocenení dohodnutom s postupníkom,
3. príjem z postúpenej pohľadávky podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu Postupov účtovania v JÚ v okamihu jeho prijatia a v knihe pohľadávok sa účtuje zánik pohľadávky v ocenení dohodnutom s postupníkom (v ocenení podľa predchádzajúceho bodu),
4. v rámci uzávierkových účtovných operácií rozdiel medzi príjmom z postúpenej pohľadávky a jej menovitou hodnotou, ak bola pohľadávka postúpená za cenu nižšiu ako je jej menovitá hodnota podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu Postupov účtovania v JÚ.

Ak postupca v účtovnom období, v ktorom bola pohľadávka postúpená, príjem z postúpenej pohľadávky nedostal, účtuje sa:

1. k zmluvne dohodnutému dňu v knihe pohľadávok zánik pohľadávky z dôvodu postúpenia v menovitej hodnote,
2. k zmluvne dohodnutému dňu v knihe pohľadávok vznik pohľadávky v ocenení dohodnutom s postupníkom,
3. v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. d) tretieho bodu Postupov účtovania v JÚ menovitá hodnota postúpenej pohľadávky alebo hodnota pohľadávky v ocenení dohodnutom s postupníkom, ak je vyššia ako menovitá hodnota.

Ak postupca dostal príjem z postúpenej pohľadávky v nasledujúcom účtovnom období, účtuje sa:

1. príjem z postúpenej pohľadávky podľa § 4 ods. 6 písm. f) Postupov účtovania v JÚ,
2. zánik pohľadávky voči postupcovi v knihe pohľadávok z dôvodu jej úhrady.

http://www.daneauctovnictvo.sk/2009/10-2009-1/Postupenie-pohladavok-v-jednoduchom-uctovnictve/
lenkam68
05.10.10,13:48
Dobrý deň, prešla som hádam všetky príspevky o postúpených pohľ. v JÚ, ale k odpovedi som sa nedopracovala. Firma A má pohľadávku voči firme B. Firma B sa dostala do platobnej neschopnosi, preto postúpila firme A, v hodnote neuhradenej pohľadávky, svoju pohľ., ktorú má voči firme C. Postupa -firma A a postupník - firma B, sa dohodli vysporiadať vzniknutý záväzok a neuhradenú pohľadávku vzájomným zápočtom. A tu som sa zasekla. Ak postupujem v zmysle usmernenia, tak podľa § 17 ods. 12 písm. d, úhradu záväzku vzniknutého z postúpenej pohľ., by som mala zúčtovať ako VNZD a do VOZD zúčtovať až v roku inkasa od firmy C z postúpenej pohľ. Ale ak zúčtujem príjem zo započítanej pohľ. ako POZD /§4 ods. 6 písm. d/, tak sa mi zvýši základ dane a v tomto roku, mi firma C pohľ. určite neuhradí.
Fakt sa s tým už dlho zaoberám, ale nikde som nenašla takýto nasimulovaný príklad, kedy mám pohľ. aj voči firme B - postupca aj voči firme C.
Dúfam, že som to napísala aspoň trocha zrozumiteľne a nájde sa niekto, kto ma usmerní.
lenkam68
07.10.10,07:51
Nikto nevie poradiť ako má postupovať postupník v prípade postúpených pohľadávok a súčasne pri vzájomnom započítaní pohľ. a záväzkov?
ego.mc
07.10.10,17:54
Ak by som to rozdelil na postúpenie pohľadávky a následný zápočet, tak by som postupoval nasledovne:
V knihe záväzkov - vznik pohľadávky voči firme C v menovitej hodnote a vznik záväzku voči B vo výške ocenenia postúpenej pohľadávky. Zánik záväzku a pohľadávky voči firme B vo výške zápočtu.
V PD - POZD vo výške zaniknutej pohľadávky voči B, VNZD vo výške ocenenia.
V roku úhrady pohľadávky zo strany C POZD vo výške inkasa a VOZD vo výške ocenenia (max. do výšky inkasa).
Takže si myslím, ste to mali správne.
Ak sa mýlim, tak ma opravte. :)
lenkam68
08.10.10,06:03
Áno takto to mám. Ale ak to účtujem týmto spôsobom, potom pri zápočte postupujem v zmysle § 14 ods. 7 Postupov účtovania JÚ len z časti, pretože príjem mám POZD ale výdavok už účtujem v zmysle § 14 ods. 11 Post. účt. JÚ, teda VNZD? A toto mi stále nedá pokoj, že mi nastáva rozpor medzi §-mi. A to nehovorím o tom, že sa veľmi zvýši základ dane a vyzerá to tak, že firma C nám pohľadávku nemieni uhradiť vôbec, takže zrejme príde k súdnemu vymáhaniu a ako všetci vieme, to je na veľmi dlhé lakte, ale dane sa platiť musia.
ego.mc ďakujem za názor, ale bola by som vďačná, ak by sa ešte niekto vyjadril. Písala som dotaz aj na DÚ, ale vychádzajúc z predchádzajúcich skúseností si myslím, že mi odcitujú § a tým to hasne.:cool:
Micinka
22.10.10,19:41
Dobrý večer, poprosila by som o radu skúsenejších ako zučtovať postúpenie nasledujúcej pohľadávky:
Evidovala som pohľadávku v sume 476,00€. Dňa 23.02.2010 som postúpila pohľadávku na vymoženie kde bolo dohodnuté 30% z vymoženej sumy a v prípade vymoženia úrokov z omeškania 50%. Dňa 20.07.2010 mi prišlo, že vymohli pohľadávku vo výške 476,00€ t čoho im patrí 30% teda 142,80€ a úrok z omeškania 9,83€ z čoho im patrí 50% teda 4,91€. Zároveň mi poslali faktúru na 142,80 + 4,91 = 147,71€+19%DPH=175,78€. Takže faktúra je vystavená na 175,78€ a je ako inkaso. Takže na účet mi prišlo 310.06€.
Akokoľvek som rozmýšľala tak to neviem zaúčtovať, tak vás veľmi pekne prosím o radu
Micinka
25.10.10,14:18
Prosím neviete mi niekto poradiť?
marcelaStanakova
26.10.10,07:03
potrebovala by som pomoc, v zaúčtovaní v PU postupenie pohladavky z cudzej firmy na našu firmu, pričom postupník je naša firma a postupca tá cudzia firma neviem na aké účty zaučtovať
Tweety
26.10.10,07:04
potrebovala by som pomoc, v zaúčtovaní v PU postupenie pohladavky z cudzej firmy na našu firmu, pričom postupník je naša firma a postupca tá cudzia firma neviem na aké účty zaučtovať
zlezaradilsme v téme JÚ.
Maxinka
30.03.11,09:37
Máte zaúčtovanú pohľadávku v Knihe pohľadávok, ktorú doposiaľ nemáte uhradenú . Dňa 26.6.2009 ste uzavreli zmluvu o postúpení pohľadávky .
To znamená , že dňom 26.6.2009/nakoľko bola v tento deň podpísaná zmluva / si v Knihe pohľadávok ako postupca zaúčtujete zánik pohľadávky v jej menovitej hodnote .

Rovnakým dátum 26.6.2009 si v Knihe pohľadávok zaúčtujete novovzniknutú pohľadávku na postupníka v dohodnutej výške .

V deň inkasa peňažných prostriedkov z postúpenej pohľadávky v peňažnom denníku zaúčtujete do príjmov OVZD ako ostatný príjem a zároveň v Knihe pohľadávok zaúčtujete zánik pohľadávky voči postupníkovi .

Na konci roka v rámci uzávierkových účtovných operácii zaúčtujete ce ID rozdiel medzi príjmom z postúpenej pohľadávky a jej menovitou hodnotou.
Neviem či je to ešte aktuálne, ale ak ANO tak Vás prosím o vyrozumenie tohoto lebo ja asi nerozumiem:o:
...v Knihe pohľadávok ako postupca-FO zaúčtuje zánik pohľadávky v jej menovitej hodnote??
...Rovnakým dátum 26.6.2009 si v Knihe pohľadávok zaúčtuje novovzniknutú pohľadávku na postupníka v dohodnutej výške??
...Knihe pohľadávok zaúčtujete zánik pohľadávky voči postupníkovi?? cez ID
yvica
09.10.12,19:29
tiež si neviem rady: účtovanie u postupníka zaúčtovanie pohľadávky 315/??? nakoľko sa uhrádzať nebude postupcovi ale dlžník priamo uhradí na účet postupníka
úhrada na účet 221/315 postúpenie je bezodplatne, čiže nebude 546 ani 646, a menovitá hodnota sa vedie na podsúvahovom účte, neviem ako to zaúčtovať? pri evidencii do pohľadávok dávam ktorú firmu postupcu alebo dlžníka? viete mi s tým poradiť? je to súrne dík