zora
06.06.05,08:54
Kúpili sme montovaný barak od stavebnej firmy po ukončení stavby, ktorý
pôvodne slúžil ako zariadenie staveniska. Aby sa mohol využívať, je potrebné
urobiť opravy /napr.vymeniť podlahy, natrieť okná, vymaľovať, zaviesť počítač.sieť a pod./ Zaradí sa tento objekt do majetku až po vykonaní nutných opráv, ktorých hodnota bude súčasťou vstupnej ceny stavby?
Alebo ju treba hneď zaradiť za kúpnu cenu a následné úpravy považovať za
bežnú údržbu, prípadne technické zhodnotenie /kabeláž/? Okrem toho bolo
požiadané o zmenu účelu užívania stavby a zrejme pôjde o dočasnú stavbu.
ondrejvla
06.06.05,19:46
Kúpili sme montovaný barak od stavebnej firmy po ukončení stavby, ktorý
pôvodne slúžil ako zariadenie staveniska. Aby sa mohol využívať, je potrebné
urobiť opravy /napr.vymeniť podlahy, natrieť okná, vymaľovať, zaviesť počítač.sieť a pod./ Zaradí sa tento objekt do majetku až po vykonaní nutných opráv, ktorých hodnota bude súčasťou vstupnej ceny stavby?
Alebo ju treba hneď zaradiť za kúpnu cenu a následné úpravy považovať za
bežnú údržbu, prípadne technické zhodnotenie /kabeláž/? Okrem toho bolo
požiadané o zmenu účelu užívania stavby a zrejme pôjde o dočasnú stavbu.
Montovaný barak zaradíš do majetku, všetky opravy budeš účtovať na účet 042, po dokončení(okrem PC siete) zaradíš na 021 ako tech.zhodnotenie a odpisuješ. Ako dočasnú stavbu to potom na základe buď fa, alebo zmluvy predáš, prípadne vyradíš so súvzťažnými zápismi, buď na tržbu z predaja majetku, alebo odpíšeš celú budovu-pre prípad ak ju zbúraš, budeš mať na to doklad. Tá budova by ti mala v prípade zbúrania zarobiť toľko, aby ti z toho zostalo na jej kompletný odpis.
zora
07.06.05,07:20
Nie je mi jasné, ako zaradím barak do majetku pred uvedením do užívania, keď ešte neviem, ako dlho ho budem odpisovať? /5, 10 rokov?/ Pracujem v programe SPIN, ktorý vyžaduje pri zaradení do majetku zadať všetky údaje o spôsobe odpisovania, odpisovej skupine /povedzme to bude 3.odpisová sk. - automaticky mi naskočí zodpovedajúca doba odpisovania/. Môžem odložiť začiatok odpisovania, ale musím zadať dátum kedy a to zatiaľ neviem. Ešte som nemala takýto prípad, takže som trochu bezradná.
ondrejvla
07.06.05,07:24
Nie je mi jasné, ako zaradím barak do majetku pred uvedením do užívania, keď ešte neviem, ako dlho ho budem odpisovať? /5, 10 rokov?/ Pracujem v programe SPIN, ktorý vyžaduje pri zaradení do majetku zadať všetky údaje o spôsobe odpisovania, odpisovej skupine /povedzme to bude 3.odpisová sk. - automaticky mi naskočí zodpovedajúca doba odpisovania/. Môžem odložiť začiatok odpisovania, ale musím zadať dátum kedy a to zatiaľ neviem. Ešte som nemala takýto prípad, takže som trochu bezradná.
Tak si to zatiaľ nechaj na účte 042, po dokončení, to by si už mala vedieť všetko si ho zaradíš a budeš odpisovať!
Jana Acsová
07.06.05,07:52
Táto problematika má viac riešení, ale nie všetky musia byť správne.
Držala by som sa postupov účtovania v časti: § 33 ods. 1 - uvedením do užívania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku potrebných na jeho užívanie a splnenie si povinností podľa osobitných predpisov (BOZP, PO atď. - ja by som sem zaradila aj zmenu užívania). Ak meníš účel využitia nehnuteľnosti, až do vydania rozhodnutia (alebo súhlasu) nemáš podľa môjho názoru splnené všetky podmienky na zaradenie do užívania. Ostatná problematika s tým súvisí.
O tom, či dlhodobý majetok má splnené všetky podmienky na jeho zaradenie, môže málokedy rozhodnúť účtovník. Účtovník nie je vševed a ani ním byť nemusí.
Radím túto zodpovednosť prenechať "technikom" (stavbárom, osobám, ktorým to bolo zverené na vybavenie) zodpovedným za úpravu objektu a im dať podpísať "protokol o zaradení majetku do používania", čím účtovník dostane do ruky podklad k zaúčtovaniu. V tomto prípade aj zodpovednosť za posúdenie "úprav" nemôže byť na účtovníkovi. Je to len o "obehu dokladov" a správnom posúdení vecnej správnosti účtovnej operácie.
Luna
19.08.05,08:42
Firma vo vlastnej réžií stavia nejaký pristrešok-sklad.Nebolo potrebné vraj na to ani stavebné povolenie a vraj nebude ani žadna kolaudácia. Všetky náklady na stavbu účtujem na 501AE alebo 518AE. Čo v takomto prípade,kedy zaradiť prístrešok do užívania? Aký doklad k zaradeniu do užívania potrebujem? Hodnota prístrešku bude viac ako 30.000,-
heket
19.08.05,08:59
Keď ju budeš zaraďovať a hodnota je viac ako 30.000,- nemôžeš účtovať na 501.Musíš na 042 a potom po dokončení zaradiť.Vypracuješ si len zaraďovací protokol a zaradíš.
Luna
19.08.05,09:09
http://www.porada.sk/showthread.php?t=9491&highlight=budova
Išla som podľ príspevku č.3,tiež som chcela účtovať hneď na 042.
Dobre spravím protokol,ale akým dátumom.
Ak je niekto kto má takýto protokol, prosím aby mi ho poslal.
lenkak
19.08.05,09:11