peto-12
13.01.09,19:35
Dobrý večer,

potreboval by som poradiť.

Syn teraz ukončil štúdium na VŠ. Študoval 2,5 roka a štúdium nedokončil.

Ak sa prihlási na úrade práce budú mu priznané nejaké soc. dávky alebo
podpora v nezamestnanosti?

V Novembri bude mať 23 rokov.

Tvrdí, že ak bude ešte do konca školského roka evidovaný ako študent, tak
bude sa mu ľahšie hľadať zamestnanie.

Ďakujem za rady.

Peťo
ivka70
13.01.09,19:06
pokial zije s vami v spolocnej domacnosti, mate na neho vyzivovaciu povinnost do 25 rokov a nedostane nic.

Pokial bude este studentom, ma narok na studentske zlavy a stat za neho plati poistenie ....
A mozno si dovtedy najde aj pracu.
peto-12
13.01.09,19:17
Takže pokiaľ si nenajde zamestnanie, tak máme 23 ročného syna živiť a platiť
mu zdravotné a soc. odvody?

Takže je zbytočné ak by sa zaregistroval na úrade práce?
brčko
13.01.09,21:44
ak sa zaregistruje na úrad práce, tak za neho štát platí zdravotné poistenie, žiadne iné poistenie nie.
ivka70
14.01.09,06:17
ak sa zaregistruje na úrad práce, tak za neho štát platí zdravotné poistenie, žiadne iné poistenie nie.
ale to iste za neho plati aj pokial je studentom .... plus ma dalsie vyhody /studentske/. Takze ak ho zo skoly do konca prazdnin "nevyleju" - je to jedno, co sa tyka odvodov.

A s tymi davkami - narok na podporu v nezamestnanosti nema, lebo neodpracoval za posledne 4 roky 3 roky a narok na socialne davky tiez nema, lebo "deti" do 25 rokov sa neposudzuju samostatne, ale spolu s rodicmi - z coho vyplyva, ze ho vlastne zivit do 25 rokov musis.
Jedine ak by prijem vasej rodiny nedosahoval zivotne minimum, tak mate narok na nejake socialne davky /co je malo pravdepodobne, ak aspon jeden z rodicov pracuje a nemate x deti/
peto-12
14.01.09,11:37
Ďakujem všetkým za odpoveď

Peťo