timejka200
13.01.09,20:34
vytlačila som si účet 261 zostatok a tam je mínus dosť veľký na strane Md je menej ako na strane D kde je chyba? a potom v súvahe mám na koci roka bank. účty úplne v mínuse!musím nájsť chybu ale ako ju nájdem? čo si vytlačiť a skontrolovať? tento účt nemôže mať zostatok však?


2. ked si na koci roka vytlačím súvahu z čoh opočítam daň z príjmov? z ktorého riadku? a ak mám v mínuse tak to bude dan. strata? aj to zaúčtujem ale ako?


ĎAKUJEM ZA KAžDú RADU...
Johanka
13.01.09,19:42
Johanka
13.01.09,19:45
Timejka, pohľadaj si svoje témy http://www.porada.sk/t98188-dan-z-prijmu.html
Zoltán Kovács
13.01.09,20:21
vytlačila som si účet 261 zostatok a tam je mínus dosť veľký na strane Md je menej ako na strane D kde je chyba? a potom v súvahe mám na koci roka bank. účty úplne v mínuse!musím nájsť chybu ale ako ju nájdem?
Zrejme výbery z banky nemáš všetky naúčtované ako vklad do pokladne.
čo si vytlačiť a skontrolovať? Vytlač si účet 261 a skontroluj si jednotlivé pohyby na stranách Má dať a dal. Na strane Má dať máš viac pohybov. To znamená, že ti chýba protizápis (zrejme výbery z bánk, a neboli dané do pokladne)
tento účt nemôže mať zostatok však? V jednom jedinom prípade môže mať zostatok. Keď sa použije bankomatová karta ku koncu roka, ale pohyb sa zúčtuje až v novom roku (banka, nestihe operáciu v danom roku, až v nasledujúcom). Inak účet 261 by mal mať zostatok 0,- Sk, resp. 0,- €


2. ked si na koci roka vytlačím súvahu z čoh opočítam daň z príjmov? zo súvahy nevypočítaš daň z príjmov, nakoľko súvaha už má obsahovať vypočítanú daň z príjmov. Vytlač si predvahu - rozdiel medzi účtami triedy 6 a 5 je účtovný hosp. výsledok. Ten musíš v rámci daňového priznania pretransformovať na základ dane. A potom vyrátať samotnú daň, ktorú ako posledná účtovná operácia zaúčtuješ. Až potom môžeš tlačiť suvahu. Ale toto som ti už písal v niektorej inej téme, asi nečítaš pozorne, tak vlastne načo to písem? z ktorého riadku?
a ak mám v mínuse tak to bude dan. strata? Čo máš v mínuse? Ak máš na mysli účtovný hospodársky výsledok negtívny (strata), tak to ešte nemusí znamenať, že nevzniká daňová povinnosť. Viď vyššie ako sa dopracovať k základu dane.
aj to zaúčtujem ale ako? Hospodársky výsledok sa účtuje na účet 431. Pozri postupy účtovania.


ĎAKUJEM ZA KAžDú RADU...

Odpovede v citáte....
timejka200
14.01.09,08:44
dakujem pekne
timejka200
14.01.09,10:58
vo výkaze ziskov a strát mám na riadku č. 45 mínus neviete mi povedať že prečo? výsled. hosp.z finančnej činnoti
Zoltán Kovács
14.01.09,11:01
vo výkaze ziskov a strát mám na riadku č. 45 mínus neviete mi povedať že prečo? výsled. hosp.z finančnej činnoti

Zrejme si niečo naúčtovala na nákladové účty triedy 56x.
timejka200
14.01.09,14:00
to vadí ked je výsledok z finančnej činnosti mínusový?

na triedu 562/474 účtujem leasing úrok
a 548/474 DPH úžitkové vozidlo M1
Johanka
14.01.09,14:32
Timejka, čítala si aspoň raz Postupy účtovania ?
Našla by si tam aj toto:

§ 9
Zisťovanie výsledku hospodárenia v účtovníctve



(1) Výsledkom hospodárenia môže byť zisk alebo strata.

(2) Výsledok hospodárenia pred zdanením sa zisťuje ako rozdiel výnosov účtovaných na účtoch účtovej triedy 6 a nákladov účtovaných na účtoch účtovej triedy 5 okrem účtov 591, 592, 593, 594, 595 a účtov vnútroorganizačných výnosov a vnútroorganizačných nákladov.

(3) Výsledok hospodárenia po zdanení daňou z príjmov – účtovný výsledok hospodárenia, ktorým môže byť účtovný zisk alebo účtovná strata, sa zistí ako rozdiel výnosov účtovaných na účtoch účtovej triedy 6 a nákladov účtovaných na účtoch účtovej triedy 5.

(4) Výsledok hospodárenia sa člení podľa toho, z akej činnosti vznikol, na výsledok hospodárenia z
a) hospodárskej činnosti,
b) finančnej činnosti,
c) mimoriadnej činnosti.

(5) Hospodárska činnosť je prevádzková činnosť, ktorá súvisí s predmetom podnikania účtovnej jednotky, činnosť vykonávaná na podporu prevádzkovej činnosti a súvisí s hospodárskou činnosťou okrem finančných činností a mimoriadnych činností. Výsledok hospodárenia z hospodárskej činnosti je rozdiel výnosov účtovaných na účtoch účtových skupín 60 až 65 a na účte 697 – Prevod výnosov z hospodárskej činnosti a nákladov účtovaných na účtoch účtových skupín 50 až 55 a na účte 597 – Prevod nákladov na hospodársku činnosť.

(6) Finančná činnosť je činnosť, ktorá súvisí s finančnými operáciami. Výsledok hospodárenia z finančných činností je rozdiel výnosov účtovaných na účtoch účtových skupín 66 a 67 a na účte 698 – Prevod finančných výnosov a nákladov účtovaných na účtoch účtových skupín 56 a 57 a na účte 598 – Prevod finančných nákladov.

(7) Hospodárska činnosť spolu s finančnou činnosťou sa považuje za bežnú činnosť.

(8) Mimoriadna činnosť spôsobuje vznik nákladov a výnosov, ktoré nesúvisia s bežnou činnosťou a preto sa nepredpokladá, že sa budú opakovať často alebo pravidelne. Výsledok hospodárenia z mimoriadnej činnosti vzniká napríklad v dôsledku
a) zmien použitých účtovných metód a účtovných zásad podľa § 7 ods. 3 zákona,
b) opráv nákladov a výnosov minulých účtovných období, ak ide o významné položky,
a) ostatných účtovných prípadov mimoriadneho charakteru vzhľadom na bežnú činnosť, najmä výsledok z postúpenia a ukončenia hospodárskej činnosti alebo časti hospodárskej činnosti účtovnej jednotky,
b) škody spôsobenej živelnou pohromou.

(9) Výsledok hospodárenia z mimoriadnej činnosti je rozdiel medzi výnosmi účtovanými na účtoch účtovej skupiny 68 a nákladmi účtovanými na účtoch účtovej skupiny 58.