Deyna9
13.01.09,22:28
Poprosila by som vás o radu v jednej záležitosti nakoľko nie som si vôbec istá v zákonoch.
Ide o byt v osobnom vlastníctve manželov, na liste vlastníctva je 1/1, čiže bezpodielové spoluvlastníctvo manželov. Byt pani X nadobudla počas manželstva. Avšak trvalý pobyt má inde, nakoľko už tri roky s pánom X spolu nebývajú. Tento byt by sme chceli previesť na tretiu osobu (čiže mňa – dcéra pani X) a nevieme aký spôsob je najvhodnejší, pretože notárska konciepentka nám povedala, že aj pri prevode bytu formou kúpnej zmluvy alebo darovaní sa platí vždy daň z trhovej ceny bytu. Dosť nás to zarazilo, nakoľko nemám odkiaľ toľko peňazí vziať na zaplatenie dane, ktorá by bola určite vyše pol milióna.
Neviem či je to skutočne tak, nakoľko v rokoch 2004 a 2005 boli zrušené tieto a aj ostatné dane.
Ako postupovať v tomto prípade? Aké sú možnosti pre prevod bytu bez toho, aby sa zaplatila daň? Je možne uviesť v kúpnej zmluve ako predajnú cenu napríklad 1 euro?
Deyna9
28.01.09,20:52
To mi fakt nikto neporadi? Ďakujem
Lianka
29.01.09,15:35
Daň z darovania a daň z prevodu a prechodu nehnutelnosti je zrusena.
Lianka
29.01.09,15:37
Podstatne je, ako dlho vlastnik vlastni nehnutelnost, ci ju vyuzival na podnikanie (bola predmetom obchodneho majetku), prip. ci v nom ma trvaly pobyt a ako dlho.

Zakon o dani z prijmov
§ 9 Príjmy oslobodené od dane


(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem
1. príjmov z predaja týchto nehnuteľností, ktoré boli zahrnuté do obchodného majetku, a to do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku a
2. príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji týchto nehnuteľností uzavretej do dvoch rokov od začiatku trvalého pobytu v nich alebo do piatich rokov odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po dvoch rokoch od začiatku trvalého pobytu alebo po piatich rokoch odo dňa ich vyradenia z obchodného majetku,
b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
Deyna9
29.01.09,21:09
Ďakujem. Ale toto som si myslím už vyčítala niekde, ale aj tak tomu veľmi nerozumiem. Je to tak, že manželia vlastnia ten byt už vyše piatich rokoch, ale len jeden tam má trvalý pobyt. Manželka má inde trvalý pobyt. Viem, že predaj, prevod nehnuteľnosti je výhodnejší ako darovanie, nakoľko darca si môže dar vziať späť. Ale chcem vedieť či je teda možný teda ten predaj alebo prevod bez nejakej finančnej ujmy z ich alebo mojej strany vzhľadom na trvalý pobyt a vlastníctvo. Príklad toho predaja za euro? Či sa nebude do toho daňový úrad navážať... alebo?
Lianka
30.01.09,11:54
Neviem ti presne odpovedat na tvoju otazku, ale nasla som riesenie podobneho problemu, skus pozriet tu: http://www.porada.sk/t100387-predaj-nehnutelnosti.html Mozno sa este niekto vyjadri.
Chobot
30.01.09,12:24
Všetko, čo sa tu pýtaš, bolo už na porade niekoľkokrát diskutované, treba trochu aj vyhľadávať. Na niečo ti stručne napíšem, k niektorým veciam ti dám odkaz na staršie témy. Podrobnosti si vyhľadaj.


Ďakujem. Ale toto som si myslím už vyčítala niekde, ale aj tak tomu veľmi nerozumiem. Je to tak, že manželia vlastnia ten byt už vyše piatich rokoch, ale len jeden tam má trvalý pobyt. Manželka má inde trvalý pobyt.

Ak už vlastnia nehnuteľnosť viac ako 5 rokov, tak trvalé bydlisko je z hľadiska dane z príjmov nepodstatné.


Viem, že predaj, prevod nehnuteľnosti je výhodnejší ako darovanie, nakoľko darca si môže dar vziať späť.

Treba si ujasniť pojmy - prevodom nehnuteľnosti sa myslí akákoľvek zmena vlastníka. Prevod môže byť uskutočnený na základe rôznych právnych skutočnosti - napr. darovanie, predaj, vydraženie, dedičstvo,...

Takže chcela si napísať predaj je výhodnejší ako darovanie. Nemyslím si to, prečítaj si túto diskusiu:

http://www.porada.sk/t88110-ako-predist-zruseniu-darovania.html

A z finančného hľadiska je jedno, či daruješ alebo predávaš, poplatky sú rovnaké.


Ale chcem vedieť či je teda možný teda ten predaj alebo prevod bez nejakej finančnej ujmy z ich alebo mojej strany vzhľadom na trvalý pobyt a vlastníctvo. Príklad toho predaja za euro? Či sa nebude do toho daňový úrad navážať... alebo?

Takže či darovať alebo kupovať - je to jedno. Dá sa kúpiť aj za 1 euro, ale nič sa nestane, ak ti to darujú. Ak si jediný potomok, tak by som bol za darovanie. Tu je niekoľko tém pojednávajúcich rozdiel medzi darovaním a predajom:

http://www.porada.sk/t71128-darovacia-zmluva-versus-kupno-predajna.html

http://www.porada.sk/t13390-p4-dedicstvo-darovanie.html

http://www.porada.sk/t74308-kupit-alebo-darovat.html

http://www.porada.sk/t89045-ako-urobit-prepis-bytu.html

Ešte k tej finančnej ujme - je evidentné, že daň z príjmu sa ich už netýka. Daň z prevodu nehnuteľností bola zrušená dávnejšie, takže jediná finančná ujma by bola pre vás poplatok pre kataster, notárske poplatky za overenie podpisu a ak si necháte darovaciu alebo kúpnu zmluvu vyhotoviť u notára, tak poplatok za vyhotovenie zmluvy. Nič iné.
Mike1978
04.02.09,17:21
Tiež by som potreboval poradiť,
daroval som bratovi byt. Ten ho ani nie po roku od nadobudnutia predal. V tomto roku ma povinost zaplatit dan z jeho predaja. Aku dan bude platit? Bude to 19% zo sumy za ktoru ho predal,alebo s rozdielu sum - za kt. ho predal a tej za ktoru som ju kupil ja?? alebo je to ešte inak..?Dakujem za rady.
NAVA
09.02.09,22:52
Aj ja by som potrebovala poradiť: rodičia chcú darovať nehnuteľnosť, v ktorej do júna roku 2003 prvádzkovali bar. Potom túto prevádzku dali svojej dcére do prenájmu(neplati žiadny nájom). Teraz jej chcú celú nehnuteľnosť darovať. Budovu odpisovali do konca roka 2008. Ako majú postupovať? Majú nejaké povinnosti (rodičia alebo dcéra) z hľadiska dane z príjmu? Čo presne znamená §3, ods.2 Predmetom dane nie je: písm. a).....okrem darov poskytnutých v súvislosti s výkonom činnosti podľa § 5 a § 6.


Ďakujem za pomoc.
Chobot
10.02.09,08:11
Tiež by som potreboval poradiť,
daroval som bratovi byt. Ten ho ani nie po roku od nadobudnutia predal. V tomto roku ma povinost zaplatit dan z jeho predaja. Aku dan bude platit? Bude to 19% zo sumy za ktoru ho predal,alebo s rozdielu sum - za kt. ho predal a tej za ktoru som ju kupil ja?? alebo je to ešte inak..?Dakujem za rady.

Brat si bude musieť zaobstarať znalecký posudok na hodnotu bytu v čase, kedy ho nadobudol darom. Daň bude platiť z rozdielu hodnoty bytu v čase darovania a predajnej ceny.
TatianaM
20.03.09,10:33
Chcem si byť istá tak sa pýtam. Ak je hodnota darovanej nehnuteľnosti (podľa znaleckého posudku) napr. 1,5 mil Sk a predala som ju za 1,2 mil Sk. Tak do oddielu VII. tab. 3 riadok 2 uvádzam príjmy 1,2 mil Sk a výdavky 1,2 mil. Sk (v poučení je ..ak sú výdavky vyššie ako príjem, uvedú sa tieto výdavky, len do výšky príjmov.)