sonrisa
14.01.09,07:42
ahojte, potrebujem radu:

na koľko desatinných miest mám udávať jednotlivé položky vo faktúre pri merných jednotkách /hod,bm/? pri kusových položkách sú to dve desatinné miesta.

+ ako postupovať, keď ako firma nemáme žiadny cenník ani konverznú tabuľku a faktúry vyhotovujeme podľa rozpočtov, ktorý je pre každého zákazníka iný (čiže v závislosti od objemu a náročnosti objednávky poskytujeme nižšie ceny a pod. – ako nám potom môže kontrola dokázať, že zvyšujeme ceny, keď sú vždy individuálne?)

treba zobrazovať 2-3 desatinné miesta aj na rozpočtoch, ktoré vlastne nie sú účtovnými dokladmi?

Ďakujem za odpoveď
sonrisa
Jana Acsová
14.01.09,07:10
na koľko desatinných miest mám udávať jednotlivé položky vo faktúre pri merných jednotkách /hod,bm/? pri kusových položkách sú to dve desatinné miesta.

Podľa uváženia tak, aby nedochádzalo k skresľovaniu konečných čiastok. Počet desatinných miest nie je predpísaný. Riaďte sa logikou a nadväznosťou jednotkových cien na konečné vyúčtovanie.



+ ako postupovať, keď ako firma nemáme žiadny cenník ani konverznú tabuľku a faktúry vyhotovujeme podľa rozpočtov, ktorý je pre každého zákazníka iný (čiže v závislosti od objemu a náročnosti objednávky poskytujeme nižšie ceny a pod. – ako nám potom môže kontrola dokázať, že zvyšujeme ceny, keď sú vždy individuálne?)Nebude dokazovať. Vy dokladujete ceny rozpočtami. Veď uvádzate, že ich máte pre každého zákazníka.



treba zobrazovať 2-3 desatinné miesta aj na rozpočtoch, ktoré vlastne nie sú účtovnými dokladmi?
Počet desatinných miest nezáleží na tom, či sa jedná o účtovný doklad alebo nie. Rozpočet sa však stáva súčasťou účtovných záznamov a cenovej evidencie. Opäť sa riaďte logickou nadväznosťou rozpočtu na vyúčtovanie. Niekedy je vyšší počet desatinných miest žiadúci, najmä ak sa jedná o nízke jednotkové ceny.

K jednotkovým cenám som napríklad uvádzala:
http://www.porada.sk/908948-post18.html