Zoltán Kovács
14.01.09,08:33
Ahojte poraďáci!
Obraciam sa na Vás s otázkou, ktorá je pre mňa zatiaľ nezodpovedaná (nakľko som ešte takýto prípad neriešil).
Takže:
Spoločnosť kúpy podnik v konkurznom konaní (oslobodené plnenie od DPH, ako predaj časti podniku) za účelom neskoršieho rozpredaja. Kúpna cena je vcelku, bez špecifikácie jednotlivých časti. (Podotázka: kúpu účtovať ako nadobudnutie majetku, alebo ako tovar, keď ide o kúpu výlučne pre účely ďalšieho predaja).
Dochádza k predaju po častiach. A to nasledovne: samostatne sa predá technológia (demontuje sa a odvezie sa), samostatne sa predajú budovi a pozemky.

Otázka: Ako určím, čo spadá pod oslobodené plnenie, a čo nie ?

Pri budovách je jasné, ak od kolaudácii prebehlo viac ako 5 rokov je to oslobodené. Sú oslobodené aj pozemky nachádzajúce pod budovami? A čo pozemky, ktoré nie sú zastavané?

Verím, že mi pomôžete, a dúfam, že je to napísané zrozumiteľne.
Zoltán Kovács
14.01.09,20:29
posuvam...
Vladimír Ozimý
15.01.09,13:00
Ahojte poraďáci!
Obraciam sa na Vás s otázkou, ktorá je pre mňa zatiaľ nezodpovedaná (nakľko som ešte takýto prípad neriešil).
Takže:
Spoločnosť kúpy podnik v konkurznom konaní (oslobodené plnenie od DPH, ako predaj časti podniku) za účelom neskoršieho rozpredaja. Kúpna cena je vcelku, bez špecifikácie jednotlivých časti. (Podotázka: kúpu účtovať ako nadobudnutie majetku, alebo ako tovar, keď ide o kúpu výlučne pre účely ďalšieho predaja).
Dochádza k predaju po častiach. A to nasledovne: samostatne sa predá technológia (demontuje sa a odvezie sa), samostatne sa predajú budovi a pozemky.

Otázka: Ako určím, čo spadá pod oslobodené plnenie, a čo nie ?

Pri budovách je jasné, ak od kolaudácii prebehlo viac ako 5 rokov je to oslobodené. Sú oslobodené aj pozemky nachádzajúce pod budovami? A čo pozemky, ktoré nie sú zastavané?

Verím, že mi pomôžete, a dúfam, že je to napísané zrozumiteľne.

Takže Smith pokúsim sa ti dať nejaké to info:

1. Zaúčtovanie podniku určeného na predaj - riadil by som sa § 17 ods. 9 kde je zadefinované že o tovare sa účtuje, ak sa nakupuje za účelom predaja, pričom nakúpený tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva sa, neprenajíma a nevykonáva sa na ňom technické zhodnotenie. Takže by som postupoval podľa toho akým spôsobom sa pristupuje k jednotlivým majetkom pretože aj tak ich budeš musieť účtovne rozmeniť na drobné a posúdiť jednotlivé majetkové položky.
2. Pri jednotlivom predaji už posudzuješ z pohľadu DPH jednotlivý tovar ako predávaš a vplyv na zákon o DPH. takže tie budovy pokiaľ spĺňajú podmienky oslobodenie podľa § 38 môžeš (nemusíš) predať bez DPH a takisto pozemky na ktorých stoja (pozemkom na účely DPH sa chápe parcela ktorá je zastavaná). Ostatné pozemky ktoré sú mimo zastavanej plochy musíš posúdiť podľa § 38 ods. 2. Ak pôjde o stavebný pozemok podľa územného plánu obce tak vzdy s DPH ak pôjde o hocijaký iný pozemok tak vždy bez DPH.
Zoltán Kovács
15.01.09,13:01
Veľmi pekne ďakujem Vladimír.