syrik
14.01.09,09:20
Ahojte...Je na porade niekto,kto je registrovaný darca kostnej drene? Zaujímalo by ma, ako prebieha odber, čo treba ktomu,aby sa človek stal darcom, kto môže byť a kto nie zo zdravotných dôvodov atď. Za akékoľvek informácie vopred ďakujem.
Olice
14.01.09,08:34
Ahojte...Je na porade niekto,kto je registrovaný darca kostnej drene? Zaujímalo by ma, ako prebieha odber, čo treba ktomu,aby sa človek stal darcom, kto môže byť a kto nie zo zdravotných dôvodov atď. Za akékoľvek informácie vopred ďakujem.
Osobné skúsenosti nemám, ale aj tu sú informácie

http://www.transplantacia.sk/odber.html
http://www.nadacialeukemie.sk/pdf/dotaznik_pre_dkb.pdf
syrik
14.01.09,08:43
Osobné skúsenosti nemám, ale aj tu sú informácie

http://www.transplantacia.sk/odber.html
http://www.nadacialeukemie.sk/pdf/dotaznik_pre_dkb.pdf

Ďakujem....aj tie informácie veľmi pomohli :)
mizu24
14.01.09,08:46
Ahojte. Aj mňa by to zaujímalo. V správach som videla mamičku, ktorá potrebuje pre malého syna darcu kostnej drene. Vravela, že to je len otázka niekoľkých minút. Ale mne sa to nezdá, že by to bola taká ľahká záležitosť. Veď to by ľudia chodili darovať aspoň tak často ako krv. Idem si o tom niečo prečítať, lebo sa pohrávam s myšlienkou, že by som do toho išla.
syrik
14.01.09,08:52
Ahojte. Aj mňa by to zaujímalo. V správach som videla mamičku, ktorá potrebuje pre malého syna darcu kostnej drene. Vravela, že to je len otázka niekoľkých minút. Ale mne sa to nezdá, že by to bola taká ľahká záležitosť. Veď to by ľudia chodili darovať aspoň tak často ako krv. Idem si o tom niečo prečítať, lebo sa pohrávam s myšlienkou, že by som do toho išla.

Ja som to tiež videla v správach...normálne mi tiekli slzmy pri pohľade na to dieťatko...a takých detí je určite veľa...:(
Olice
14.01.09,09:10
Olice
14.01.09,09:32
wegamizi
14.01.09,10:30
Velmi dobreee:D
beatam
14.01.09,10:32
Mne odoberali PKB na separátore. 1 odber trval cca 4 hodiny, bola som tam 2x (na Silvestra a Nový rok). Sedíš v kresle, okolo v hadičkách cirkuluje krv. Pár dní pred odberom dostane človek injekcie s rastovým faktorom. Nemôžem zabudnúť na príjemný personál v NOU Blava. Nie som registrovaný darca. Absolvovala som autológnu transplantáciu.
Olice
14.01.09,10:36
Velmi dobreee:D
Nerozumiem, prečo ten vyškerený smejko?
Darina1234
14.01.09,10:43
Mizu24 ocenujem tvoju uvahu o darovani kostnej drene, lebo len lutovat toho, kto potrebuje pomoc je malo.
wegamizi
14.01.09,10:52
Sorry, nemyslela som to v zlom, citala som si clanok od MUDr. Mistrika, pacil sa mi. Smejka teda rusim, neviem inac vyjadrit obdiv nad takymi obetavymi a vzdelanymi ludmi, ako je uz spominany doktor, este raz berem spat
syrik
14.01.09,11:42
[quote=beatam;916114]Mne odoberali PKB na separátore. 1 odber trval cca 4 hodiny, bola som tam 2x (na Silvestra a Nový rok). Sedíš v kresle, okolo v hadičkách cirkuluje krv. Pár dní pred odberom dostane človek injekcie s rastovým faktorom. Nemôžem zabudnúť na príjemný personál v NOU Blava. Nie som registrovaný darca. Absolvovala som autológnu transplantáciu.[/quo

A komu si darovala kostnú dreň? Niekto z príbuzných?
beatam
14.01.09,13:36
[quote=beatam;916114]Mne odoberali PKB na separátore. 1 odber trval cca 4 hodiny, bola som tam 2x (na Silvestra a Nový rok). Sedíš v kresle, okolo v hadičkách cirkuluje krv. Pár dní pred odberom dostane človek injekcie s rastovým faktorom. Nemôžem zabudnúť na príjemný personál v NOU Blava. Nie som registrovaný darca. Absolvovala som autológnu transplantáciu.[/quo

A komu si darovala kostnú dreň? Niekto z príbuzných?
Sama sebe - autologna transplantacia.
velvet
14.01.09,15:32
Tak o tomto neviem dokopy nič, len som počula že to dosť bolí...nevie niekto či je to pravda?...alebo to bolo len "voľakedy" keď ešte neboli také vybavenia v nemocniciach? :-)

Klobúk dolu pred tými ľuďmi, čo dokážu takto pomôcť aj úplne neznámemu človeku!!!
pasuliatko
14.01.09,20:04
aj ja by som chcela darovať kostnú dreň, neviete či je to ako pri krvi,že musím mať určitý počet kg?alebo ako to je
willma
14.01.09,20:33
dnes som zaregistrovala že darcovia kostnej drene by mali byť vo veku od 18 do 35 rokov
mariana11
14.01.09,20:43
Na tejto stranke sa o tom tiež debatuje a je tam aj presny postup co treba spravit. http://forum.rodinka.sk/viewtopic.php?t=85771

Drzim vsetkym palce,ktori sa na to dajú. Ja som to tiez pred casom chcela,ale vek mi to uz nedovoli. Ale aspon chodim darovat krv. Aj ta niekomu pomaha a mozno aj zachrani zivot.
mariana11
14.01.09,20:48
dnes som zaregistrovala že darcovia kostnej drene by mali byť vo veku od 18 do 35 rokov

Ja viem ze do 45 rokov. Pozri tu: http://www.transplantacia.sk/darca.html
syrik
15.01.09,06:00
Ja viem ze do 45 rokov. Pozri tu: http://www.transplantacia.sk/darca.html

Včera o tom hovorili v správach...že do 35 rokov...
Magma
15.01.09,06:30
Žiaľ mám osobnú skúsenosť s transplantáciou kostnej drene, keď 18 ročný syn ochorel na leukémiu. Vyšetrenie či je niekto vhodný darca sa robí iba odberom z krvi, čo nebolí, potom sa dotyčný potencionálny darca zaradí do registra a darcom sa stane až vtedy, ak vyhovie pre niekoho konkrétneho. Zrejme to funguje, že pre chorých hľadajú vhodného darcu v registri. Našťastie u nás dcéra plne vyhovela ako darca pre svojho brata, tak sme nemuseli hľadať iného - cudzieho darcu. Vždy sú lepšie výhliadky pre vyzdravenie ak je darcom niekto príbuzný - súrodenec.
Pri darovaní kostnej drene je tiež rozdiel či sa daruje priamo kostná dreň (odber z panvovej kosti pri znecitlivení, potom cca 2-3 týždne ešte bolesti panvovej časti, ale znesiteľné, bez analgetík), ale v niektorých prípadoch sa odoberajú krvné bunky - teda odberom krvi. To rozhodujú lekári, asi podľa diagnozy. Transplantáciou kostnej drene však liečba nekončí, organizmus musí prijať tieto cudzie látky..,.pamätáte si moderátora Markízy Mario Kliena, žiaľ jemu to nevyšlo..v tej dobe sa liečil aj môj syn. Dúfam že tieto moje laické riadky nečíta niekto z KHaT na Antolskej, pretože ja nie som lekár iba matka pacienta, mimochodom sú to všetko zlatí ľudia na čele so spomínaným doc. Mistríkom.
Olice
15.01.09,06:34
Ja viem ze do 45 rokov. Pozri tu: http://www.transplantacia.sk/darca.html


Včera o tom hovorili v správach...že do 35 rokov...
Len, či nie sú rozdielne podmienky pre ČR a SR, alebo sa niekde stala chyba.
Ja mám pred sebou letáčik, prečo sa stať darco KB a tu je tiež hranica 45 rokov. Mám to priamo z oddelenia, kde sa transplantácie vykonávajú. Žeby si takúto chybu nevšimli? Nezdá sa mi.
syrik
15.01.09,10:45
MOžno ak je človek aj starší ako 35 rokov a je zdravý a potencionálne vhodný darca,tak si myslím,že odber urobia...Je to asi len taká približná hranica,si myslím..
Miloš/mimi
15.01.09,21:08
Nerozumiem, prečo ten vyškerený smejko?
ahoj,prosim ťa napis mi na moj mail,kde si sa zaregistrovala a či sa plati za taku registraciu,pripradný odber.I ja som bola v šoku z toho ročného malinkého Dávidka tušim a chcem pomôcť:musim cestovať do blavy? dik:matavalova@azet.sk
Miloš/mimi
15.01.09,21:08
kde sa zaregistrujem na darovanie?
Ninna
15.01.09,21:18
kde sa zaregistrujem na darovanie?
Ak máte záujem stať sa darcom krvotvorných buniek alebo inou formou pomôcť ľuďom chorým na závažné ochorenia krvi informujte sa telefonicky alebo osobne, radi Vám poskytneme potrebné informácie!

ĎAKUJEME!
Národný register darcov kostnej drene SR
Klinika hematológie a transfuziológie LFUK, SZU a FNsP Bratislava
Antolská 11
85107 Bratislava
Tel.: 02/ 6867 3588
Fax: 02/ 6381 3442
Email: skbmdr@npba.sk (skbmdr@npba.sk)
Web: www.nadacialeukemie.sk (http://www.nadacialeukemie.sk/)
Intranet (http://www.nadacialeukemie.sk/intranet/?)
Olice
16.01.09,04:52
ahoj,prosim ťa napis mi na moj mail,kde si sa zaregistrovala a či sa plati za taku registraciu,pripradný odber.I ja som bola v šoku z toho ročného malinkého Dávidka tušim a chcem pomôcť:musim cestovať do blavy? dik:matavalova@azet.sk
Pozri si tento link http://www.nadacialeukemie.sk/index.php?stranka_id=83
skontaktuj sa telefonicky alebo elektronicky, určite Ťa usmernia ako máš postupovať, keď si mimo Ba, ale myslím si, že asi bude treba prísť osobne, ale to si naozaj len myslím, nie som o tom presvedčená.
Ja by som len podotkla, príbeh o Davidkovi bol veľký emocionálny zážitok, ale takýchto detí sú určite stovky len Slovensku, ktoré potrebujú pomoc....
syrik
16.01.09,06:07
Žiaľ mám osobnú skúsenosť s transplantáciou kostnej drene, keď 18 ročný syn ochorel na leukémiu. Vyšetrenie či je niekto vhodný darca sa robí iba odberom z krvi, čo nebolí, potom sa dotyčný potencionálny darca zaradí do registra a darcom sa stane až vtedy, ak vyhovie pre niekoho konkrétneho. Zrejme to funguje, že pre chorých hľadajú vhodného darcu v registri. Našťastie u nás dcéra plne vyhovela ako darca pre svojho brata, tak sme nemuseli hľadať iného - cudzieho darcu. Vždy sú lepšie výhliadky pre vyzdravenie ak je darcom niekto príbuzný - súrodenec.
Pri darovaní kostnej drene je tiež rozdiel či sa daruje priamo kostná dreň (odber z panvovej kosti pri znecitlivení, potom cca 2-3 týždne ešte bolesti panvovej časti, ale znesiteľné, bez analgetík), ale v niektorých prípadoch sa odoberajú krvné bunky - teda odberom krvi. To rozhodujú lekári, asi podľa diagnozy. Transplantáciou kostnej drene však liečba nekončí, organizmus musí prijať tieto cudzie látky..,.pamätáte si moderátora Markízy Mario Kliena, žiaľ jemu to nevyšlo..v tej dobe sa liečil aj môj syn. Dúfam že tieto moje laické riadky nečíta niekto z KHaT na Antolskej, pretože ja nie som lekár iba matka pacienta, mimochodom sú to všetko zlatí ľudia na čele so spomínaným doc. Mistríkom.

Mário Klein....tak to si živo pamätám...jeho smrť ma veľmi šokovala...mal v sebe toľku silu bojovať proti tej pliage...každý vraví,že psychika a pozitívne myslenie robia veľa v liečbe...Keď zomrel taký optimistický človek ako Mário,prestala som tomu veriť...ak sa smiem spýtať,ako je na tom Váš syn?
syrik
20.01.09,05:37
No zaujímavé,minulý týždeň som písala priamo do BA ohľadne darovania kostnej drene a dodnes žiadna odpoveď...
Magma
21.01.09,13:23
Mário Klein....tak to si živo pamätám...jeho smrť ma veľmi šokovala...mal v sebe toľku silu bojovať proti tej pliage...každý vraví,že psychika a pozitívne myslenie robia veľa v liečbe...Keď zomrel taký optimistický človek ako Mário,prestala som tomu veriť...ak sa smiem spýtať,ako je na tom Váš syn?
Tak si môžte predstaviť ako sme sa cítili, keď v tom istom čase bol aj syn na transplantácii..
Ďakujem za záujem, ochorel v r.2000, transplantácia v r.2001....takže, nechcem zakríknuť, od tej doby v pohode, až na to samozrejme že má zníženú imunitu takže "chytí každú pliagu čo lieta vo vzduchu". Samozrejme veľký otáznik je tu vždy - dokedy? - tomu sa človek neubráni, ale utešuje ma to, že aj lekárska veda stále napreduje, sú vždy ďalšie a nové možnosti liečenia, ale dúfam že to nebude potrebné a choroba sa nevráti.
Držím palce všetkým s takýmito ochoreniami aby našli vhodných darcov.
syrik
22.01.09,05:45
Tak si môžte predstaviť ako sme sa cítili, keď v tom istom čase bol aj syn na transplantácii..
Ďakujem za záujem, ochorel v r.2000, transplantácia v r.2001....takže, nechcem zakríknuť, od tej doby v pohode, až na to samozrejme že má zníženú imunitu takže "chytí každú pliagu čo lieta vo vzduchu". Samozrejme veľký otáznik je tu vždy - dokedy? - tomu sa človek neubráni, ale utešuje ma to, že aj lekárska veda stále napreduje, sú vždy ďalšie a nové možnosti liečenia, ale dúfam že to nebude potrebné a choroba sa nevráti.
Držím palce všetkým s takýmito ochoreniami aby našli vhodných darcov.

Ja držím palce aj Vášmu synovi,aby sa mu tá pliaga už nikdy nevrátila...
pasuliatko
22.01.09,13:21
môžem darovať kostnú dreň alebo darovanie krvotvorných buniek aj ked nemám 50kg??????
Olice
23.01.09,04:43
Trošku sa tu polemizovalo o hornej hranici veku pre darcovstvo KD. Tak som si vyžiadala informáciu u kompetentných, tu je odpoveď:


Ideálny vek darcu je od 18 do 35 rokov, nakoľko je potom dlhšia perspektíva zotrvania darcu v registry. Keďže náš register ešte nie je až taký veľký ako Český register, sme radi ak sa prihlásia aj darcovia s vekovou hranicou do 45 rokov.

K zaradeniu do našej databázy dobrovoľných darcov krvotvorných buniek je potrebné vyplniť náš dotazník a urobiť si čas na odber jednej skúmavky krvi na vyšetrenie transplantačných znakov darcu potrebných pre zaradenie do databázy.

Potrebné informácie a tiež dotazník nájdete na stránke www.nadacialeukemie.sk v sekcii http://www.nadacialeukemie.sk/index.php?stranka_id=83 (http://www.nadacialeukemie.sk/index.php?stranka_id=83) .
Jediné odberové miesto pre dobrovoľných darcov krvotvorných buniek je zatiaľ len v Bratislave. Snažíme sa preto rozšíriť našu sieť odberových miest.

Náš register nájdete v Nemocnici sv. Cyrila Metoda na Antolskej 11, na druhom poschodí vľavo (nad bufetom), číslo dverí 210, 214.

V prípade akýchkoľvek ďalších nezodpovedaných dotazov nás kontaktuje na telef. čísle 02/6867 3588 prípadne e-mailovej adrese skbmdr@npba.sk (skbmdr@npba.sk) .

Ďakujeme za prejavený záujem a ochotu pomôcť iným!

Kolektív Národného registra darcov kostnej drene
RNDr.M.Kušíková
Mgr.D.Stemnická
Olice
23.01.09,04:52
môžem darovať kostnú dreň alebo darovanie krvotvorných buniek aj ked nemám 50kg??????

Ja osobne Ti skutočne neviem povedať, či musí byť splnená aj podmienka tých 50 kg. Ale v profile máš napísané, že si budúca sestrička a ešte k tomu z Ba. Možno mávate prax aj na Antolskej:), nemal by byť problém zistiť to, prípadne u niektorej pani profesorky. Ak sa Ti to podarí, napíš to sem, možno to zaujíma aj iných.

Budem Ti držať päste:).
Olice
31.01.09,09:42
Ešte dnes sa dá prispieť!

Zbierka formou prázdnej sms na číslo 855 v sieti Orange a T-mobil.
Cena jednej sms je menej ako 1 € (30,- sk)

http://www.nadacialeukemie.sk/index.php?stranka_id=82
Martina PP
03.02.09,14:18
CO znamena autológna transplantácia?
Tweety
03.02.09,14:33
CO znamena autológna transplantácia?
Sám sebe darcom.
Martina PP
03.02.09,20:22
Sám sebe darcom.

DAKUJEM ZA ODPOVED :)
Martina PP
03.02.09,21:11
Mam otazku, ze najprv pojdem len na testy a nic mi neodoberu.... a potom ak budu potrebovat taku kostnu dren, tak ma zavolaju???
syrik
04.02.09,05:25
Mam otazku, ze najprv pojdem len na testy a nic mi neodoberu.... a potom ak budu potrebovat taku kostnu dren, tak ma zavolaju???

Odoberú Ti vzorku krvi na vyšetrenie a potom Ťa oslovia,až keď nájdu nejakého potencionálne vhodného príjemcu...
pasuliatko
04.02.09,14:08
Ja osobne Ti skutočne neviem povedať, či musí byť splnená aj podmienka tých 50 kg. Ale v profile máš napísané, že si budúca sestrička a ešte k tomu z Ba. Možno mávate prax aj na Antolskej:), nemal by byť problém zistiť to, prípadne u niektorej pani profesorky. Ak sa Ti to podarí, napíš to sem, možno to zaujíma aj iných.

Budem Ti držať päste:).

no ja nechodím na prax na Antolskú :)
pasuliatko
04.02.09,14:12
Dobrý deň chcela by som sa opýtať ako sa môžem stať darcom kostnej drene? Nie je prekážka ak nemám viac ako 50kg? Vek na to
vhodný mám len by ma zaujímala tá váha. ďakujem //toto som im v maili poslala ja//

Dobrý deň,ďakujeme za prejavený záujem stať sa dobrovoľným darcom
krvotvorných buniek.Dôležitejšie ako váha je Vaša ochota stať sa darcom krvotvorných buniek a Váš zdravotný stav. V medzinárodnej sieti sa vyhľadávajú darcovia aj pre detských pacientov a pre tých je Vaša váha
postačujúca.K zaradeniu do našej databázy dobrovoľných darcov krvotvorných buniek je potrebné vyplniť náš dotazník a urobiť si čas na odber
jednej skúmavky Vašej krvi na vyšetrenie Vašich transplantačných
znakov potrebných pre zaradenie do databázy.Potrebné informácie a tiež dotazník nájdete na stránke www.nadacialeukemie.sk v sekcii darcovstvo
http://www.nadacialeukemie.sk/index.php?stranka_id=83 .Jediné odberové miesto pre dobrovoľných darcov krvotvorných buniek je zatiaľ len v Bratislave. Snažíme sa preto rozšíriť našu sieť odberových miest. Vaša e-mailová adresa bola zaradená do databázy našich potencionálnych darcov a v prípade, že sa nám podarí rozšíriť sieť odberových miest, určite Vás budeme hneď kontaktovať.Ak ste z Bratislavy, prípadne by ste si našli cestu do Bratislavy dohodnite si, prosím vopred termín odberu. Odbery robíme v ranných
hodinách od 7.30 do 8.30, najlepšie v pondelok až štvrtok. Nie je
potrebné prísť nalačno, môžete sa napiť, prípadne si dať ľahšie
raňajky.Náš register nájdete v Nemocnici sv. Cyrila Metoda na Antolskej 11, na druhom poschodí vľavo (nad bufetom), číslo dverí 210, 214.V prípade akýchkoľvek ďalších nezodpovedaných dotazov nás kontaktuje na telef. čísle 02/6867 3588 prípadne e-mailovej adrese skbmdr@npba.sk .Ďakujeme za prejavený záujem a ochotu pomôcť iným!Kolektív Národného registra darcov kostnej drene RNDr.M.Kušíková,Mgr.D.Stemnická //a toto mi došlo ako odpoved// :):)
pasuliatko
04.02.09,14:13
Som odhodlaná ísť darovať krvotvorné bunky ešte tento mesiac. Je niekto ochotný tham ísť so mnou? :) Čím viac tým lepšie :)
Olice
04.02.09,15:51
Som odhodlaná ísť darovať krvotvorné bunky ešte tento mesiac. Je niekto ochotný tham ísť so mnou? :) Čím viac tým lepšie :)
Pasuliatko, obávam sa, že krvotvorné bunky tento mesiac darovať nepôjdeš:), ak tak len na odber krvi, aby Ťa mohli zaradiť do registra, a v prípade, že by si v budúcnosti bola vhodný darca, tak Ťa vyzvú, či si ochotná ísť KB darovať.
pasuliatko
04.02.09,17:20
Pasuliatko, obávam sa, že krvotvorné bunky tento mesiac darovať nepôjdeš:), ak tak len na odber krvi, aby Ťa mohli zaradiť do registra, a v prípade, že by si v budúcnosti bola vhodný darca, tak Ťa vyzvú, či si ochotná ísť KB darovať.

neavdí aspoň to..a krvotvorné bunky ked budú potrebovať pojdem darovať aj hned:) hlavne ked to zachráni niekomu život
syrik
05.02.09,06:02
Aj mne po dlhom čase odpísali:

ďakujeme za prejavený záujem stať sa dobrovoľným darcom krvotvorných buniek.

V prvom rade sa ospravedlňujem, že odpovedáme s časovým oneskorením, ale je veľa dotazov, od darcov, či už mailov ale aj telefonátov a my popri tom všetkom musíme stíhať aj prácu v laboratóriu.

Čosa týka ochorení a darovania krvotvorných buniek, v podstate kritériá sú podobné ako kritériá pri darovaní krvi. Pokiaľ máte prejavy závažnejšieho ochorenia a ste nastavená na dlhodobú liečbu, bohužiaľ, nemôžete sa stať darkyňou. Ide nám predsa o zdravie nielen pacienta, ktorému by mal darca pomôcť, ale samozrejme nemôže byť ohrozené ani zdravie potencionálneho darcu.

A tu je postup v prípade, že by sa niekto s Vašich známych chcel prihlásiť do našej databázy:

K zaradeniu do našej databázy dobrovoľných darcov krvotvorných buniek je potrebné vyplniť náš dotazník a urobiť si čas na odber jednej skúmavky Vašej krvi na vyšetrenie Vašich transplantačných znakov potrebných pre zaradenie do databázy.

Potrebné informácie a tiež dotazník nájdete na stránke www.nadacialeukemie.sk v sekcii darcovstvo http://www.nadacialeukemie.sk/index.php?stranka_id=83 (http://redir.netcentrum.cz/?noaudit&url=http%3A%2F%2Fwww%2Enadacialeukemie%2Esk%2Finde x%2Ephp%3Fstranka%5Fid%3D83) .
Jediné odberové miesto pre dobrovoľných darcov krvotvorných buniek je zatiaľ len v Bratislave. Snažíme sa preto rozšíriť našu sieť odberových miest.

Ak ste z Bratislavy, prípadne by ste si našli cestu do Bratislavy dohodnite si, prosím vopred termín odberu. Odbery robíme v ranných hodinách od 7.30 do 8.30, najlepšie v pondelok až štvrtok. Nie je potrebné prísť nalačno, môžete sa napiť, prípadne si dať ľahšie raňajky.

Náš register nájdete v Nemocnici sv. Cyrila Metoda na Antolskej 11, na druhom poschodí vľavo (nad bufetom), číslo dverí 210, 214.

V prípade akýchkoľvek ďalších nezodpovedaných dotazov nás kontaktuje na telef. čísle 02/6867 3588 prípadne e-mailovej adrese skbmdr@npba.sk (skbmdr@npba.sk) .

Ďakujeme za prejavený záujem a ochotu pomôcť iným!

Kolektív Národného registra darcov kostnej drene
RNDr.M.Kušíková
Mgr.D.Stemnická
pasuliatko
05.02.09,18:58
Aj mne po dlhom čase odpísali:

ďakujeme za prejavený záujem stať sa dobrovoľným darcom krvotvorných buniek.

V prvom rade sa ospravedlňujem, že odpovedáme s časovým oneskorením, ale je veľa dotazov, od darcov, či už mailov ale aj telefonátov a my popri tom všetkom musíme stíhať aj prácu v laboratóriu.

Čosa týka ochorení a darovania krvotvorných buniek, v podstate kritériá sú podobné ako kritériá pri darovaní krvi. Pokiaľ máte prejavy závažnejšieho ochorenia a ste nastavená na dlhodobú liečbu, bohužiaľ, nemôžete sa stať darkyňou. Ide nám predsa o zdravie nielen pacienta, ktorému by mal darca pomôcť, ale samozrejme nemôže byť ohrozené ani zdravie potencionálneho darcu.

A tu je postup v prípade, že by sa niekto s Vašich známych chcel prihlásiť do našej databázy:

K zaradeniu do našej databázy dobrovoľných darcov krvotvorných buniek je potrebné vyplniť náš dotazník a urobiť si čas na odber jednej skúmavky Vašej krvi na vyšetrenie Vašich transplantačných znakov potrebných pre zaradenie do databázy.

Potrebné informácie a tiež dotazník nájdete na stránke www.nadacialeukemie.sk v sekcii darcovstvo http://www.nadacialeukemie.sk/index.php?stranka_id=83 (http://redir.netcentrum.cz/?noaudit&url=http%3A%2F%2Fwww%2Enadacialeukemie%2Esk%2Finde x%2Ephp%3Fstranka%5Fid%3D83) .
Jediné odberové miesto pre dobrovoľných darcov krvotvorných buniek je zatiaľ len v Bratislave. Snažíme sa preto rozšíriť našu sieť odberových miest.

Ak ste z Bratislavy, prípadne by ste si našli cestu do Bratislavy dohodnite si, prosím vopred termín odberu. Odbery robíme v ranných hodinách od 7.30 do 8.30, najlepšie v pondelok až štvrtok. Nie je potrebné prísť nalačno, môžete sa napiť, prípadne si dať ľahšie raňajky.

Náš register nájdete v Nemocnici sv. Cyrila Metoda na Antolskej 11, na druhom poschodí vľavo (nad bufetom), číslo dverí 210, 214.

V prípade akýchkoľvek ďalších nezodpovedaných dotazov nás kontaktuje na telef. čísle 02/6867 3588 prípadne e-mailovej adrese skbmdr@npba.sk (skbmdr@npba.sk) .

Ďakujeme za prejavený záujem a ochotu pomôcť iným!

Kolektív Národného registra darcov kostnej drene
RNDr.M.Kušíková
Mgr.D.Stemnická


a čo pôjdeš? :)
syrik
06.02.09,05:21
a čo pôjdeš? :)

Bola som odhodlaná,ale z toho mailu som vyčítala,že nemôžem...lebo som sa ich pýtala,či nevadí,že mám hypotyreózu....:(
pasuliatko
06.02.09,16:08
Bola som odhodlaná,ale z toho mailu som vyčítala,že nemôžem...lebo som sa ich pýtala,či nevadí,že mám hypotyreózu....:(

aha to je škoda:mee:
essex
19.11.09,23:00
Ja by som len chcela podotknut jednu vec pre tych, co vahaju - dolezita je informovanost. Chapem, ze slovne spojenie "kostna dren" vyzera dost hrozivo, ale pokial je darca zdravy, nic mu nehrozi a jeho kostna dren, ktoru daroval, sa pomerne rychlo obnovi. Ja som registrovana a vobec nezavaham, ak mi zavolaju, tak isto ako moji pribuzni a znami. NIKDY neviete, ci to nebudete potrebovat (nedajboh) aj Vy alebo Vasa rodina. Nespoliehajte sa na to, ze nefajcite, nepijete, ze vo vasej rodine nikto nikdy nemal rakovinu a vsetci zili 90 rokov. Tak to bolo donedavna aj u nas, pokial ako blesk z jasneho neba neochorel na totalne zriedkavu chorobu, ktora je normalne u 2 ludi z miliona a nad 65 rokov, nas pribuzny. Bohuzial, moj pribuzny ma menej ako 40 a proste ma smolu, dostal to a vysvetlenie preco - neexistuje. Nemci maju 2. najvacsiu databazu na svete a ja to pripisujem tomu, ze su jednoducho viac informovani a rozhladenejsi a neboja sa. Niet sa totiz coho. Ja som videla na vlastne oci punkciu kostnej drene, takze mam predstavu a poviem vam, porod je 100x horsi, takze niet o com. Nebojte sa. Pokial by ste sa chceli dat otestovat pre konkretneho cloveka a nechcete byt zaradeni do narodnej databazy, existuje moznost dat sa otestovat, napiste mi, neda sa mi zobrazit link, ale stoji to $175 a posielaju to aj za hranice a zistite tak svoj HLA kod a potom sa spytate lekara, ci sa to zhoduje s kodom Vasho pribuzneho. Ak ano, mozete darovat, ak nie, nie, ale nebudete v ziadnom inom registri, ide o sukromnu vec. To len pre info. Ak su este nejake otazky, zodpoviem. Zelam vsetkym vela zdravia. PS - su Slovaci, ktorych zachranila kostna dren z Cypru, nikdy neviete, z ktorej krajiny moze byt VAS darca a komu mozete pomoct Vy.
xxxpower2
13.06.12,19:09
No ja som darca krvy-o mesiac striebrny- a normalne som si vypytal na NTS prihlasku a zobrali mi o jednu skumavku krvi viac a teraz cakam...