Nily
06.06.05,09:48
Ahojte ! Chcem Vás poprosiť o radu týkajúcu sa nesplateného dlhu. Firma mala obchodného zástupcu, ktorý jej predával tovar na základe dohody o obchodnom zastúpení. Tento však prevzal tovar, ale po jeho predaji sumu nezaplatil. Dlh uznal a dohodli sme sa, ze dlznu sumu zaplati v mesacnych splatkach. Dohoda bude uzavreta podla Obch. zak.Viete mi prosim poradit, aka forma dohody by bola najlepsia ??

Dakujem
Evanka
06.06.05,08:09
Ahojte ! Chcem Vás poprosiť o radu týkajúcu sa nesplateného dlhu. Firma mala obchodného zástupcu, ktorý jej predával tovar na základe dohody o obchodnom zastúpení. Tento však prevzal tovar, ale po jeho predaji sumu nezaplatil. Dlh uznal a dohodli sme sa, ze dlznu sumu zaplati v mesacnych splatkach. Dohoda bude uzavreta podla Obch. zak.Viete mi prosim poradit, aka forma dohody by bola najlepsia ??

DakujemPodľa mňa by ste mohli uzatvoriť zmluvu o záväku podľa Obchodného zákonníka §269 (iné typy zmlúv) a určiť v nej výšku záväzku a spôsob splácania.
elli
28.06.05,09:06
PISOMNU DOHODU medzi veritelom a dlznikom O UZNANI DLHU, v ktorej je okrem zmluvnych stran specifikovana vyska dlhu (pripadne aj prislusenstva dlhu), jeho pravny dovod a termin splatok, s ustanovenim, ze pri omeskani s uhradou jednotlivej splatky alebo jej casti o viac ako .... dni sa stava splatny cely dlh. A mas to ako podklad aj pre sudne konanie, obzvlast ak si podpis dlznika das overit, staci na matrike,netreba notar.
cuvo2
28.06.05,11:28
Mám názor je ako eli - predchádzajúci príspevok. Treba napísať uznanie dlhu čo do dôvodu a tiež čo do výšky. V opačnom prípade podať trestné oznámenie pre trestný čin sprenevery § 248 Tr.zák.
V prípade ak dlh uzná, napísať daľší doklad a to splátkový kalendár. Ten je už na dohode strán a tiež sankcie v prípade jeho porušenia.
Nily
30.06.05,06:42
Dakujem vela krat....
Nuno
01.07.05,05:48
odporucal by som Ti notarsku zapisnicu - exekucny titul a uznanie dlhu. U notara zaplatis z 1.000.000,-Sk dlhu poplatok ca 8.000,-Sk s DPH a keby nesplnil dobrovolne, nemusis ho zalovat, ides rovno k exekutorovi. Keby si nemala notarsku a davala by si zalobu na sud, musela by si dopredu zaplatit sudu 5 % z dlznej sumy, t.j. 50.000,-Sk. Takze si notarskou zapisnicou usetris 40.000,-Sk.
cuvo2
01.07.05,12:57
Trestné oznámenie je bezplatné, síce časovo náročnejšie, lebo policajti si vymýšľajú, ale súd ho stejne v prípade, že by nezaplatil, zaviaže k náhrade škody.
Nuno
01.07.05,13:26
nahrada skody predsa nestaci, oni chcu naspat peniaze co im dlzi.
elli
02.07.05,10:06
Nie celkom suhlasim s Cuvom, aj keby naaahodou sa rozhybali v realnom case, este stale je moznost, ze sud (riesiaci trestnu vec) ta s nahradou skody odkaze na civilny proces, a zase prichadzas o cas. Najlepsia je fakt ta notarska zapisnica. Alebo uznanie dlhu+ navrh na platak.
Inak, splatkovy kalendar moze byt aj priamo v uznani dlhu, netreba samostatnu listinu.
vapno13
14.07.05,10:38
Nie celkom suhlasim s Cuvom, aj keby naaahodou sa rozhybali v realnom case, este stale je moznost, ze sud (riesiaci trestnu vec) ta s nahradou skody odkaze na civilny proces, a zase prichadzas o cas. Najlepsia je fakt ta notarska zapisnica. Alebo uznanie dlhu+ navrh na platak.
Inak, splatkovy kalendar moze byt aj priamo v uznani dlhu, netreba samostatnu listinu.

Uplne suhlasim, navrhujem spisat notarsku zapisnicu o uznani dlhu a suhlasom s jej vykonateľnosťou (musí tam byť podľa mňa tento súhlas dlžníka, v opačnom prípade nemožno dať vec exekútorovi)

Dlžník je ústretový, takže ho treba zobrať k notárovi a spísať zápisnicu. Ak nezaplatí v lehote určenej v zápisnici alebo bude meškať so spaltením splátky, stane sa notárska zápisnica exekučným titulom.