chadwick
14.01.09,11:57
Prosím pomôžte mi s nasledovným problémom:
Môj manžel uzavrel v decembri 2005 leasingovú zmluvu s výškou úveru 110 tis. Sk na dobu 36 mesiacov na ojazdenú Škodu Felicia (akontácia 50 tis.Sk, celková cena 160 tis. Sk). Zaplatil 4 splátky v celkovej výške 20 tis. Sk a následne prestal s uhrádzaním splátok kvôli insolventnosti. Vozidlo mu bolo začiatkom roka 2007 odobraté, pričom predpokladal, že zostatok úveru bude vyrovnaný predajom vozidla.
Na jeho prekvapenie však koncom roka 2008! prišlo vyúčtovanie leasingu:

Nárok dlžníka (výťažok z predaja): 30 tis. Sk
Nárok leasingovej spoločnosti: 130 tis. Sk
Celkový nedoplatok: 100 tis. Sk!!!

Je možné reklamovať cenu, za ktorú bolo vozidlo predané? Nie je leasingová spoločnosť povinná zdokumentovať predaj znaleckým posudkom? V čase predaja (v roku 2007) sa cena vozidla s porovnateľnými parametrami pohybovala okolo 100 tis. Sk (leasingovka ho odpredala za tretinovú cenu).
Ďalej si fakturuje rôzne poplatky spojené s predajom a vymáhaním pohľadávky, celkový nedoplatok sa teda pohybuje pomaly na úrovni pôvodného úveru, hoci manžel zaplatil 4 splátky a vložil do vozidla aj vlastné financie vo forme akontácie (50 tis. Sk)
Má leasingová spoločnosť nárok uplatňovať si dlh u manžela, keď si uplatnila vysporiadanie pohľadávky realizovaním záložného práva? Nie je poistená voči takýmto prípadom? Prečo sa leasingová spoločnosť ozvala pomaly po 2 rokoch? Ako sa môžeme brániť?
Ďakujem za pomoc
tati14
13.03.10,22:06
AJ JA MAM TAKY PROBLEM...BOLO MI ODOBRATE VOZIDLO A PENIAZE ODOMNA VYMAHAJU.POKIAL VIEM AUTO BOLO V PRENAJME A JA SOM ZA NEHO PLATILA.PRECO PLATIT AJ PO ODBRATI VOZIDLA???DAKUJEM
misoft
14.03.10,16:35
to chadwik:
V decembri 2005 uzavretá zmluva, január-apríl boli splátky = OK!
Lenže! Máj 2006-začiatok 2007 sa auto používalo, ale nesplácalo (de facto protiprávna držba) a zároveň sa znehodnocovalo používaním - opotrebovalo sa.
Po odobratí mala spoločnosť zaručene náklady na to, aby ho dali do poriadku, aby ho skontrolovali a následne predali. Pretože sa skoro rok používalo, tak toto vozidlo stratilo na pôvodnej hodnote a istotne ho museli predať za uvedenú cenu. No a ten zvyšok - tak ten je potrebné doplatiť, zmluva nepustí, pretože pokiaľ by sa platili splátky, o vozidlo by bolo postarané, tak po poslednej splátke by sa (možno) dalo predať inému (Vami) za možno o trochu vyššiu cenu.
Je tu ešte otázka, rok výroby vozidla, garážovanie, priebeh kilometrov a pod. Lízingovke auto STOJÍ (nenabiehajú kilometre, neopotrebováva sa agregát) - preto pre vás bola taká vysoká cena. Lenže pri odobratí a následnom predaji lízingovkou toto vozidlo bolo v prevádzke (nabiehali kilometre, agregát i karoséria boli v činnosti a opotrebovávali sa), preto tá nižšia cena.

Niečo podobné: Kúpim mixér, potom ho predám: zabalený a nepoužívaný má po roku vyššiu cenu, ako nezabalený a používaný.
Stanislav 1975
14.03.10,20:38
to chadwik:
V decembri 2005 uzavretá zmluva, január-apríl boli splátky = OK!
Lenže! Máj 2006-začiatok 2007 sa auto používalo, ale nesplácalo (de facto protiprávna držba) a zároveň sa znehodnocovalo používaním - opotrebovalo sa.
Po odobratí mala spoločnosť zaručene náklady na to, aby ho dali do poriadku, aby ho skontrolovali a následne predali. Pretože sa skoro rok používalo, tak toto vozidlo stratilo na pôvodnej hodnote a istotne ho museli predať za uvedenú cenu. No a ten zvyšok - tak ten je potrebné doplatiť, zmluva nepustí, pretože pokiaľ by sa platili splátky, o vozidlo by bolo postarané, tak po poslednej splátke by sa (možno) dalo predať inému (Vami) za možno o trochu vyššiu cenu.
Je tu ešte otázka, rok výroby vozidla, garážovanie, priebeh kilometrov a pod. Lízingovke auto STOJÍ (nenabiehajú kilometre, neopotrebováva sa agregát) - preto pre vás bola taká vysoká cena. Lenže pri odobratí a následnom predaji lízingovkou toto vozidlo bolo v prevádzke (nabiehali kilometre, agregát i karoséria boli v činnosti a opotrebovávali sa), preto tá nižšia cena.

Niečo podobné: Kúpim mixér, potom ho predám: zabalený a nepoužívaný má po roku vyššiu cenu, ako nezabalený a používaný.

súhlasím s misoftom a ja len doplním- áno, keby sa auto predávalo štandardne,tak by sa určite predalo za viac ako takto-ale vžite sa do kože lízingovky-načo by sa trápili s predajom za viac peňazí, keď veľmi dobre vedia že ten rozdiel si vymožu od Vás?