Viera R.
14.01.09,12:16
Prosím, vedeli by ste mi poradiť ako je to s doprovodom dieťaťa u lekára pri polovičnom prac. úväzku. Mám nárok na preplatenie 7 dní v roku a na aký počet hodín, môže to byť aj celé 4 hodiny na deň? Dalej tento nárok na 7 dní je bez ohľadu nato koľko detí je v rodine? Samozrejme, že pokiaľ sa dá tak k lekárom chodím s ďeťmi až po 12.00 hod. ale maloktoré ambulancie tak ordinujú.
Tweety
14.01.09,11:20
Prosím, vedeli by ste mi poradiť ako je to s doprovodom dieťaťa u lekára pri polovičnom prac. úväzku. Mám nárok na preplatenie 7 dní v roku a na aký počet hodín, môže to byť aj celé 4 hodiny na deň? Dalej tento nárok na 7 dní je bez ohľadu nato koľko detí je v rodine? Samozrejme, že pokiaľ sa dá tak k lekárom chodím s ďeťmi až po 12.00 hod. ale maloktoré ambulancie tak ordinujú.
Áno- § 141 ZP Prekážky v práci odst. 2. písm. c:
c) sprevádzanie

1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času, 2. zdravotne postihnutého dieťaťa do zariadenia sociálnej starostlivosti alebo špeciálnej školy; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na desať dní v kalendárnom roku,

d) úmrtie rodinného príslušníka
1. pracovné voľno s náhradou mzdy na dva dni pri úmrtí manžela alebo dieťaťa a na ďalší deň na účasť na pohrebe týchto osôb,
2. pracovné voľno s náhradou mzdy na jeden deň na účasť na pohrebe rodiča a súrodenca zamestnanca, rodiča a súrodenca jeho manžela, ako aj manžela súrodenca zamestnanca a na ďalší deň, ak zamestnanec obstaráva pohreb týchto osôb,

Takže, ak tvoj čas u lekára - potvrdenie je nutné- bol 4 hodiny, tak tie sú ospravedlnené a preplatené priemerkou.