matttej
14.01.09,13:03
Dobrý deň.
Som poberateľ dávky v hmotnej núdzi, vyradený z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Z ÚPSVAR - odbor sociálnych vecí mi prišlo predvolanie, že im mám doniesť žiadosť o prijatie do zamestnania, ktorú mám nosiť na sociálne každý mesiac do 15. dňa (predtým iný termín), inak mi bude pozastavené vyplácanie dávky.
Moja otázka: Mám povinnosť, ako poberateľ dávky v hmotnej núdzi, túto žiadosť nosiť na odbor sociálnych vecí, resp. môžu mi pozastaviť vyplácanie dávky, ak ju nosiť nebudem?
Ak áno mám podotázku: Ktoré zákony o tom pojednávajú a môžem žiadosť, príp. aj iné dokumenty nosiť na elektronickom médiu, pretože na ÚPSVAR ich odmietajú prijať (odpoveď úradníčky: "len na papieri" - prstami naznačila obdĺžnik - "ako normálny človek"). :):D:rolleyes:
Za odpoveď ďakujem, s pozdravom: M J
wagner
14.01.09,13:25
Pokiaľ si evidovaný na ÚP tak musíš na tlačive ktoré Ti dajú na ÚP preukazovať hľadanie zamestnania. Neviem ako môžeš byť vyradený z evidencie uchádzačov, keď poberáš dávky v hmotnej núdzi. Iba Ťa preradili na oddelenie pre sociálne odkázaných. Keď nebudeš plniť podmienky, tak Ťa vyradia úplne a nedostaneš nič. Pojednáva o tom zákon o zamestnanosti - nájdeš si ho na stránke ÚP, alebo justice.gov.sk. Podľa zákona musíš preukázať, že si aktívne hľadáš zamestnanie. Preukazuješ to dokladom, ktorý dostaneš na ÚP.
veronikasad
14.01.09,13:35
V zmysle § 2 Zákona o pomoci v hmotnej núdzi "Hmotná núdza je stav, keď príjem občana a fyzických osôb, ktoré sa s občanom spoločne posudzujú, nedosahuje životné minimum a občan a fyzické osoby ... si príjem nemôžu zabezpečiť alebo zvýšiť vlastným pričinením"

Nesúhlasím s wagner, aj vyradený uchádzač o zamestnanie môže poberať dávku v hmotnej núdzi. Musí však preukázať, že si príjem nemôže zvýšiť alebo zabezpečiť vlastným pričinením.Možno v internej smernici UPSVaR sa za takýto spôsob považuje hľadanie zamestnania, informuj sa na prísl. ÚPSVaR.
matttej
15.01.09,08:54
Na to, aby si mohol poberať dávku v hmotnej núdzi, nemusíš byť evidovaný na ÚP! - to mám overené. Zistil som, že mnoho ľudí to nevie - ja som to dakedy tiež nevedel - pojednáva o tom zákon o ktorom píše veronikasad. Pozor, hovorím o dávke v hmotnej núdzi, nie o príspevkoch k nej - aktivačný a pod. Tam je to inak. Toľko moja malá rada pre teba, možno sa ti zíde keď raz budeš nezamestnaný:)