Streethawk
14.01.09,13:34
Dobry den vsetkym poradcom, mozno som nazov temy nezadal prave najpresnejsie, ale v tejto oblasti som skutocne laik preto sa zaroven ospravedlnujem vedeniu porady.
Chcel by som poradit co robit v mojom pripade, ide o to, ze som poziadal o zrusenie DDP poistenia, z toho vyplyva, ze mi strhnu 20% (pokuta) s celkovej nasetrenej sumy, to by este bolo OK, ale v pripade, ze som si za posledne 3 roky uplatnil ulavu na dani prave z tohto, musim to teraz vratit (zaplatit), chcem sa spytat ako to zrealizovat, co ktomu potrebujem atd..
Dane za mna odvadza moj zamestnavatel a aj vsetky "papierovacky" za mna robi zamestnavatel, ku mne sa uz dostane len hotove danove priznanie. Avsak v tomto pripade mi uctovnicka povedala, ze toto si musim vybavit sam na danovom urade, ostal som z toho trosku zmateny, neviem ako postupovat, aby som mal vsetko v poriadku a neurobil chybu.

Dufam, ze som vsetko vysvetlil, tak , aby to bolo pochopitelne, dakujem vopred za vas cas a uzitocne rady.

Peter
Tweety
14.01.09,12:38
Dobry den vsetkym poradcom, mozno som nazov temy nezadal prave najpresnejsie, ale v tejto oblasti som skutocne laik preto sa zaroven ospravedlnujem vedeniu porady.
Chcel by som poradit co robit v mojom pripade, ide o to, ze som poziadal o zrusenie DDP poistenia, z toho vyplyva, ze mi strhnu 20% (pokuta) s celkovej nasetrenej sumy, to by este bolo OK, ale v pripade, ze som si za posledne 3 roky uplatnil ulavu na dani prave z tohto, musim to teraz vratit (zaplatit), chcem sa spytat ako to zrealizovat, co ktomu potrebujem atd..
Dane za mna odvadza moj zamestnavatel a aj vsetky "papierovacky" za mna robi zamestnavatel, ku mne sa uz dostane len hotove danove priznanie. Avsak v tomto pripade mi uctovnicka povedala, ze toto si musim vybavit sam na danovom urade, ostal som z toho trosku zmateny, neviem ako postupovat, aby som mal vsetko v poriadku a neurobil chybu.

Dufam, ze som vsetko vysvetlil, tak , aby to bolo pochopitelne, dakujem vopred za vas cas a uzitocne rady.

Peter
Doteraz si požiadal svojho zamestnáv. o vykonanie RZD( nie daňového priznania),teraz to nebude možné, kedže si budeš musieť upraviť základ dane, musíš si podať DP sám.
Streethawk
14.01.09,12:43
Vdaka za promptnu odpoved, hmmm, celkom tomu nerozumiem, tento rok si uz nebudem uplatnovat ulavu z dani na DDP, takze staci mi to vyrovnat za roky predosle t.j. 2006 a 2007, ako to urobit, budem zrejme potrebovat "rocne zuctovania dane" za tieto roky, alebo sa mylim a na zaklade toho mi to povolana osoba urobi? Dakujem

PS: Musim si tento rok "rocne zuctovanie dane" naozaj robit sam? Ved tento rok si nebudem uplatnovat ziadnu ulavu s DDP. :(
Neda sa to len nejako dodatocne doplatit, alebo tak nejako... prepac ak sa nevyjadrujem korektne..
Tweety
14.01.09,12:45
Vdaka za promptnu odpoved, hmmm, celkom tomu nerozumiem, tento rok si uz nebudem uplatnovat ulavu z dani na DDP, takze staci mi to vyrovnat za roky predosle t.j. 2006 a 2007, ako to urobit, budem zrejme potrebovat "rocne zuctovania dane" za tieto roky, alebo sa mylim a na zaklade toho mi to povolana osoba urobi? Dakujem
Áno, musíš sa vrátiť k RZD za obdobie, keď si si uplatnil, aby si vedel, koľko si si uplatnil celkovo( o koľko si ponížil ZD).
§ 11 Zákon o dani z príjmov
(12) Ak daňovník nedodrží podmienky ustanovené v odsekoch 10 a 11, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb finančných prostriedkov na účelové sporenie a platieb poistného na životné poistenie, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane. Nedodržaním podmienok je aj výplata odstupného z doplnkového dôchodkového sporenia pred dovŕšením 55. roku života daňovníka a pred uplynutím desiatich rokov od uzavretia účastníckej zmluvy.
Streethawk
14.01.09,12:52
No OK, ja zhruba viem co som povinny urobit, len v praxi mam s tym problem, neviem co kam priniest, co vyplnit, ja sa tomu naozaj moc nerozumiem..

Musim si tento rok tym padom robit RZD sam? Ovplyvnuje aj tento rok co sa dani tyka nejako moja vypoved zmluvy s DDP? Ak Ta mozem poprosit, mozes mi tak v skratke povedat co mam urobit? Este raz dakujem, si naozaj mila a hlavne som prekvapeny ako rychlo reagujes... :)

PS: Takze sa to bude dat zahrnut do tohto zuctovacieho obdobia ako prijem, alebo je potrebne priznat to nejako dodatocne ?
Tweety
14.01.09,13:07
No OK, ja zhruba viem co som povinny urobit, len v praxi mam s tym problem, neviem co kam priniest, co vyplnit, ja sa tomu naozaj moc nerozumiem..

Musim si tento rok tym padom robit RZD sam? Ovplyvnuje aj tento rok co sa dani tyka nejako moja vypoved zmluvy s DDP? Ak Ta mozem poprosit, mozes mi tak v skratke povedat co mam urobit? Este raz dakujem, si naozaj mila a hlavne som prekvapeny ako rychlo reagujes... :)

PS: Takze sa to bude dat zahrnut do tohto zuctovacieho obdobia ako prijem, alebo je potrebne priznat to nejako dodatocne ?
Podstatný je dátum, kedy si to zrušil, ak len minulý rok, máš ešte čas na vysporiadanie dane. Pozri prosím, môj predch. príspevok č. 4.
Streethawk
14.01.09,13:15
Zrusil som to, teda inak povedane zrusia mi to k 12/2008, vypoved som podal pred dvoma dnami, je ten datum tak dolezity? Po podani zaidosti to putuje do BA a tam to akceptuju a dorucia mi vyrozumenie, ze to prijali a potvrdili (trva to asi mesiac) a potom mi poslu peniaze na ucet(asi mesiac po pisomnom vyrozumeni).
Mohol by som teda tu "dlznu ciastku" za tie predchadzajuce 2 roky zahrnut do tohto RZD ako prijem? A bolo by to vyriesene? Chapem ze si ho budem musiet dat urobit, ze toto za mna podnik neurobi.

PS: Vies, ide o to, ze do 1.1.2009 bol zakon postaveny tak, ze DDP sa dalo raz rocne vyberat bezproblemov a preto som ho aj mal, firma nam prispieva k DDP, preto sa to celkom oplatilo, len teraz to budem moct vybrat az po 50-ke a do ma od tohto odradilo.
Tweety
14.01.09,13:18
Zrusil som to, teda inak povedane zrusia mi to k 12/2008, vypoved som podal pred dvoma dnami, je ten datum tak dolezity? Po podani zaidosti to putuje do BA a tam to akceptuju a dorucia mi vyrozumenie, ze to prijali a potvrdili (trva to asi mesiac) a potom mi poslu peniaze na ucet(asi mesiac po pisomnom vyrozumeni).
Mohol by som teda tu "dlznu ciastku" za tie predchadzajuce 2 roky zahrnut do tohto RZD ako prijem? A bolo by to vyriesene? Chapem ze si ho budem musiet dat urobit, ze toto za mna podnik neurobi.
Môžeš tak urobiť aj teraz pri podaní DP za rok 2008, ale nemusíš, tak ako som uviedla citáciu zo zákona v prísp. č. 4,
je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb finančných prostriedkov na účelové sporenie a platieb poistného na životné poistenie, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane. Nedodržaním podmienok je aj výplata odstupného z doplnkového dôchodkového sporenia pred dovŕšením 55. roku života daňovníka a pred uplynutím desiatich rokov od uzavretia účastníckej zmluvy.

.
Streethawk
15.01.09,05:34
Dakujem, este som sa chcel spytat, ak navysim zaklad dane o danu sumu tento rok, treba nieco dolozit k tohtorocnemu DP? Myslim bud DP za predosle 2 zdanovacie obdobia, alebo nieco ine...

Dakujem, Peter
Tweety
15.01.09,06:16
Dakujem, este som sa chcel spytat, ak navysim zaklad dane o danu sumu tento rok, treba nieco dolozit k tohtorocnemu DP? Myslim bud DP za predosle 2 zdanovacie obdobia, alebo nieco ine...

Dakujem, Peter
Nie, nič. Stačí len, ak túto skutočnosť uvedieš v poznámkach na zadnej strane DP.