unidat
14.01.09,13:37
Ospravedlňujem sa, ale je tu toľko protichodných názorov, že si to chcem ujednotiť. Koľko účtovníkov, toľko názorov. Pred časom som sa pýtal na "výber z bankomatu". Sú samozrejme 2 dôvody - osobná spotreba a preplatenie malej faktúry pre ďaľší predaj v hotovosti.
Pozeral som na desiatky stránok a názory sú rôzne.
Príklady:
-
Ak sú vybrané z banky pre osobnú potrebu, nie je potrebné vložiť ich do "firemnej" pokladnice a následne ich zase vydať pre osobnú potrebu v hotovosti ...
Výber z b.účtu sa zaúčtuje ako výber pre osobnú potrebu
Zhrnutie: výber z bankomatu sa zaúčtuje ako úbytok peňažných prostriedkov v ´peňažnom ústave s dátumom skutočného výberu na základe bankového výpisu.
- Dnes som sa stretol (1.deň v práci) s ďaľšou účtovníčkou a tá mi hovorila,
že by som to mal robiť ako "Fero". Teda Výdavok banka --> Prijem pokladňa
--> Výdavok pokladňa. Cez priebežné položky (výdavok banka-príjem pokladňa). Výdavok pokladňa aj v stĺpci "osobná spotreba". Potvrdenky z bankomatu som neodkladal, výber z bankomatu a teda príjem na pokladňu
som si označil v PPD a výber z pokladne ako VPD. Ako hlavné doklady sú bankové výpisy, kde všetko označujem.
P.S. Ešte sa to komplikuje tým, že mám spoločný bankový účet. Keď som začínal, na ÚP aj v banke ma ubezpečovali, že mi netreba zvláštny účet.

Nakoniec po "zhodnotení" som dospel k tomuto:
- ak je výber z bankomatu z dôvodu nákupu tovar, je potrebné previesť dio do pokladne (príjem) a vybrať (výdavok). Cez "priebežné položky".
- ak je výber z bankomatu pre osobnú spotrebu, napísať v PD prismo úbytok z banky do stlpca "osobná spotreba".

Bude to O.K. ????
KvetkaK
14.01.09,12:40
Nakoniec po "zhodnotení" som dospel k tomuto:
- ak je výber z bankomatu z dôvodu nákupu tovar, je potrebné previesť dio do pokladne (príjem) a vybrať (výdavok). Cez "priebežné položky".
- ak je výber z bankomatu pre osobnú spotrebu, napísať v PD priamo úbytok z banky do stlpca "osobná spotreba".

Presne tak ako píšeš. :)
unidat
14.01.09,12:53
Ospravedlňujem sa, ale je tu toľko protichodných názorov, že si to chcem ujednotiť. Koľko účtovníkov, toľko názorov. Pred časom som sa pýtal na "výber z bankomatu". Sú samozrejme 2 dôvody - osobná spotreba a preplatenie malej faktúry pre ďaľší predaj v hotovosti.
Pozeral som na desiatky stránok a názory sú rôzne.
Príklady:
- Ak sú vybrané z banky pre osobnú potrebu, nie je potrebné vložiť ich do "firemnej" pokladnice a následne ich zase vydať pre osobnú potrebu v hotovosti ...
Výber z bank.účtu sa zaúčtuje ako výber pre osobnú potrebu.
- Zhrnutie: výber z bankomatu sa zaúčtuje ako úbytok peňažných prostriedkov v ´peňažnom ústave s dátumom skutočného výberu na základe bankového výpisu.
- Dnes som sa stretol (1.deň v práci) s ďaľšou účtovníčkou a tá mi hovorila,
že by som to mal robiť ako "Fero". Teda Výdavok banka --> Prijem pokladňa
--> Výdavok pokladňa. Cez priebežné položky (výdavok banka-príjem pokladňa). Výdavok pokladňa aj v stĺpci "osobná spotreba". Potvrdenky z bankomatu som neodkladal, výber z bankomatu a teda príjem na pokladňu
som si označil v PPD a výber z pokladne ako VPD. Ako hlavné doklady sú bankové výpisy, kde všetko označujem.
P.S. Ešte sa to komplikuje tým, že mám spoločný bankový účet. Keď som začínal, na ÚP aj v banke ma ubezpečovali, že mi netreba zvláštny účet.

Nakoniec po "zhodnotení" som dospel k tomuto:
- ak je výber z bankomatu z dôvodu nákupu tovar, je potrebné previesť dio do pokladne (príjem) a vybrať (výdavok). Cez "priebežné položky".
- ak je výber z bankomatu pre osobnú spotrebu, napísať v PD prismo úbytok z banky do stlpca "osobná spotreba".

Bude to O.K. ????
unidat
14.01.09,12:59
Ďakujem, Kvetka K. Vždy som vedel že na Orave sú fajn ľudia. Maj sa krásne a veľa zdravia v tomto Novom roku. Napriek kríze (aj plynovej).