ivka22
14.01.09,14:02
chcela by som sa opytat ked potrebujem stavebne povolenie musi byt pozemok vedeny ako orna poda preklasifikovany na stavebny pozemok. Tak mi to bolo povedane lenze oni mi vydali stavebne povoelnie a ked som dosla na pozemkovy fond bolo mi povedane ze nemohlo byt vystavene povolenie ak je to orna poda ako to teraz mam riesit? dakujeeem
vieroslava
14.01.09,13:06
A pozemok sa nachádza v zastavanom území obce (intravilán), alebo v nezastavanom území obce (extravilán)?
ivka22
14.01.09,13:10
intravilan
wagner
14.01.09,13:14
Požiadaj dodatočne o vyňatie z pôdneho fondu iba tú výmeru, ktorú potrebuješ. Nemôžeš stavať na ornej pôde. Stavebný úrad to asi prehliadol.
ivka22
14.01.09,13:17
pretoze prblem je ten ze sa zacalo stavat a oni si to vsimli az teraz hrozia tam nejake sankcie? teda podam len žiadost o vynatie z podneho fondu na pozemkovom urade? alebo na obecnom urade v danej oblasti?
andreaS
14.01.09,13:19
my sme isli na pozemkovy urad, aby nam vynali pozemky na stavebne a tetuska nam dala do ruky papier, ze to musime vyplnit plus musime doniest potvrdenie so stavebneho uradu ze nam povoluju zlucenie stavebneho a uzemneho konania... a az potom ze nam vyjme tie pozemky...

zaujimave ale je, ze najskor musime poziadat o stavebne aj uzemne rozhodnutie a az potom sa nam stavebny urad vyjadri ci nam to zluci...

len ako mam ziadat o stavebne povolenie ked nemame stavebny pozemok? je to akesi nelogicke... tiez sme v intravilani
ivka22
14.01.09,13:24
ja pozemok mam a aj stavebne povolenie lenze na pozemkovom urade mi dnes povedali ze ak je to orna poda co je tak je to stavebne povolenie neplatne
andreaS
14.01.09,13:27
ivka: ved aj my mame pozemok, ale tiez ornu podu, cize nemame stavebny pozemok :) a to nam povedali na pozemkovom, co som napisala vyssie
ivka22
14.01.09,13:28
jaj tak .... no tak a teraz co? :o)
ivka22
14.01.09,13:56
nik? nic?
wagner
14.01.09,14:00
Požiadaj tak, ako som napísala v príspevku č.4. AK by aj dali pokutu, určite by jej výšku ovplyvnilo to, že máš zájem o vyňatie a nemala si to preto, že to k stavebnému nikto od Teba nepýtal. K tlačivu čo Ti dajú na pozemkovom musíš doložiť súhlas obce s vyňatím. Teraz rieš problém urýchleného vyňatia, ak dajú pokutu, tú budeš riešiť potom.
ivka22
14.01.09,14:01
aha ok diky
vieroslava
14.01.09,15:04
Zákon 220/2004 §17 ods.2 b/:
Rozhodnutie o odňatí nie je potrebné v hraniciach zastavaného územia obce, ak nejde o plochu väčšiu ako 1000 m2.
odst.3/ V prípadoch podľa odseku 2 vydáva orgán ochrany poľnohospodárskej pôdy stanovisko k pripravovanému zámeru na poľnohospodárskej pôde na základe kópie katastrálnej mapy.
k.i.n.o.
14.01.09,21:03
Každopádne treba pozemkový úrad požiadať o vyňatie. Na pozemkovom úrade pýtajú vyjadrenie obce, resp. mesta (útvar architektúry a stratégie) k plánovanej stavbe - toto vyjadrenie je potrebné aj pre stavebné konanie, takže niekde ho určite máš, keď máš už vydané stavebné povolenie.
To, že stavebný úrad vydal stavebné povolenie aj bez stanoviska pozemkového úradu, je zaujímavé, ale neprekvapuje ma to...
Ak už ste začali stavať a pozemkový úrad vás vymákol, asi sa pokute nevyhnete. A verím, že teraz nebudú robiť problémy s povolením vyňatia, len tak z ješitnosti, lebo ináč je to v intraviláne pri kladnom vyjadrení od obce/mesta viac-menej len formalita.
Takže priprav si žiadosť, projektovú dokumentáciu, osadenie stavby na pozemku, výpočet - koľko m2 chceš vyňať, vyjadrenie obce/mesta, výpis z LV, výpis z katastrálnej mapy, kolok (doteraz bolo 200 Sk, po novom neviem, asi podľa kurzu) a šup na pozemkový úrad.
12spidy
15.01.09,05:41
Zákon 220/2004 §17 ods.2 b/:
Rozhodnutie o odňatí nie je potrebné v hraniciach zastavaného územia obce, ak nejde o plochu väčšiu ako 1000 m2.
odst.3/ V prípadoch podľa odseku 2 vydáva orgán ochrany poľnohospodárskej pôdy stanovisko k pripravovanému zámeru na poľnohospodárskej pôde na základe kópie katastrálnej mapy.


teraz je nový zákon a da sa odňať len 500 m2. ale pre istotu si to treba pozrieť.
vieroslava
15.01.09,11:12
teraz je nový zákon a da sa odňať len 500 m2. ale pre istotu si to treba pozrieť.

Môžeš sem uviesť, ktorý zákon to konkrétne je?
12spidy
16.01.09,05:23
Môžeš sem uviesť, ktorý zákon to konkrétne je?


To jer ten istý zákon nieviem či som dobre pochpopil ten zákon ale tam je to uvedené :

10. V § 17 odsek 2 znie:
„(2) Rozhodnutie o odňatí nie je potrebné vydať,
a) ak ide o umiestnenie signálov, stabilizačných kameňov a iných značiek na geodetické účely, na vstupné šachty, prečerpávacie stanice, vrty a studne, stožiare alebo iné objekty nadzemného a podzemného vedenia a výmera jednotlivých uvedených objektov nepresiahne 25 m2, a ak ide o jednorazovú zmenu druhu pozemku do 15 m2,
b) ak ide o výmeru odnímanej plochy do 500 m2 v hraniciach zastavaného územia obce podľa § 2 písm. i).“.
vieroslava
16.01.09,07:38
Súhlasím, máš pravdu, ide však o zákon 219/2008, ktorým sa dopĺňa zákon 220/2004 a ten je účinný teraz od 1.1.2009.
Ďakujem za opravu.
r.galovic
16.01.09,15:29
Stavebné povolenie bez vyňatia z pôdneho fondu vôbec nemalo byť vydané.

Akýkoľvek pozemok sa stáva stavebným pozemkom len na základe územného rozhodnutia, resp. rozhodnutia o umiestnení stavby.