Gard
14.01.09,15:11
Chcel by som zacat tvorit tvorit rezervny fond (momentalne ho nemam) vo vyske 5 percent zo zisku z roku 2008, len neviem ci zo zisku pred zdanenim alebo pozdaneni.
Mam teda najskor zo zisku odpocitat tvorbu fondu a zostatok zdanit ?
Co som dal do fondu to predpokladam nezdanujem.
Tweety
14.01.09,14:12
Chcel by som zacat tvorit tvorit rezervny fond (momentalne ho nemam) vo vyske 5 percent zo zisku z roku 2008, len neviem ci zo zisku pred zdanenim alebo pozdaneni.
Mam teda najskor zo zisku odpocitat tvorbu fondu a zostatok zdanit ?
Co som dal do fondu to predpokladam nezdanujem.
Zo zisku po zdanení.
Zoltán Kovács
14.01.09,15:35
Chcel by som zacat tvorit tvorit rezervny fond (momentalne ho nemam) vo vyske 5 percent zo zisku z roku 2008, len neviem ci zo zisku pred zdanenim alebo pozdaneni.
Mam teda najskor zo zisku odpocitat tvorbu fondu a zostatok zdanit ?
Co som dal do fondu to predpokladam nezdanujem.

A prečo nemáš RF? Doteraz ste boli v strate? Alebo ste novovzniknutá spoločnosť?
michelle84
15.01.09,08:10
Čiže keď je účtovný zisk ale daňová strata, tak sa neúčtuje o rezervnom fonde?
Jana Acsová
15.01.09,15:29
Čiže keď je účtovný zisk ale daňová strata, tak sa neúčtuje o rezervnom fonde?
Vždy z účtovného zisku. Pre účely tvorby RF a všeobecne účtovania je daňový základ, či už zisk alebo strata irelevantný. Nijako nevplýva na povinnosť tvorby fondu. Fond sa tvorí podľa podmienok uvedených v spoločenskej zmluve, zakladateľskej zmluve, zakladateľskej listine a podobne a odvíja sa z Obchodného zákonníka.
Jana Acsová
15.01.09,15:31
Čiže keď je účtovný zisk ale daňová strata, tak sa neúčtuje o rezervnom fonde?Ak je účtovný zisk, tak sa RF tvorí vždy s výnimkou prípadu, keď už je vytvorený do maxima ustanoveného v zakladateľských dokumentoch spoločnosti, ktorá ho povinne tvorí.
Gard
15.01.09,20:12
dakujem za odpovede.
Situacia je taka, ze prvy rok bola strata - RF sa teda netvoril (podla zakladatelskej listiny). Teraz vychadza zisk. Aj po uplatneni straty z minuleho roka vychadza zisk.
Ak odpocitam z vysledku hospodarenia 2008 stratu z 2007 vyjde mi danovy zaklad kladny. Z tohto treba zaplatit 19 % dan. A z toho cisteho po zdaneni treba dat 5 % do rezrevneho fondu ? Takto treba postupovat ?
michelle84
16.01.09,05:53
dakujem za odpovede.
Situacia je taka, ze prvy rok bola strata - RF sa teda netvoril (podla zakladatelskej listiny). Teraz vychadza zisk. Aj po uplatneni straty z minuleho roka vychadza zisk.
Ak odpocitam z vysledku hospodarenia 2008 stratu z 2007 vyjde mi danovy zaklad kladny. Z tohto treba zaplatit 19 % dan. A z toho cisteho po zdaneni treba dat 5 % do rezrevneho fondu ? Takto treba postupovat ?

Podľa výkladu Janky Acsovej, tak pred zdanením.
Jana Acsová
16.01.09,06:39
Podľa výkladu Janky Acsovej, tak pred zdanením.
V žiadnom prípade. Uvádzam z účtovného výsledku hospodárenia. A ten je po zdanení ... v účtovnej závierke aj v návrhu na rozdelenie predkladanému valnému zhromaždeniu. Rozdeliť predsa môžeme iba to čo reálne máme. A to je čistý zisk.
Jana Acsová
16.01.09,06:46
Ak odpocitam z vysledku hospodarenia 2008 stratu z 2007 vyjde mi danovy zaklad kladny. Z tohto treba zaplatit 19 % dan. A z toho cisteho po zdaneni treba dat 5 % do rezrevneho fondu ? Takto treba postupovat ?Zabudnite na základ dane. Výsledok hospodárenia je na počiatočnom stave účtu 431 a ten nesmie mať ku koncu účtovného obdobia zostatok. Spravidla by o jeho vysporiadaní malo rozhodovať valné zhromaždenie. Iba v prípade, že nerozhodne, účtovne sa vysporiada bez rozhodnutia majiteľov na účtoch 428, 429 podľa charakteru. O výsledku hospodárenia však rozhoduje valné zhromaždenie (majitelia). Mali rozhodnúť v roku 2008 o výsledku za rok 2007 ... predpokladám preúčtovanie na 429. Až po skončení roka 2008, vyčíslení výsledku hospodárenia a jeho prevedení na účet 431 je možné pokračovať v ďalšom riešení. Opäť na základe rozhodnutia majiteľov (valného zhromaždenia), podľa podmienok určených v zakladateľských dokumentoch. Použitie zisku a jeho poradie by tam malo byť uvedené. Pomôžte si reálnymi dokumentami Vašej spoločnosti.
Jana Acsová
16.01.09,06:50
Ak odpocitam z vysledku hospodarenia 2008 stratu z 2007 vyjde mi danovy zaklad kladny. Z tohto treba zaplatit 19 % dan. A z toho cisteho po zdaneni treba dat 5 % do rezrevneho fondu ? Takto treba postupovat ?Výsledok hospodárenia NEROVNÁ SA základ dane - daň (Tento vzorec sa neaplikuje a spravidla neplatí, nakoľko subjekty majú položky upravujúce základ dane. To vylučuje platnosť uvedeného vzorca.)
Gard
16.01.09,07:07
Dakujem Janke za zaujem o temu. V s.r.o. po zaratani prijatych fa, vydanych fa a zuctovani miezd nemam ine odpocitatelne polozky. Ked si v uctovnom programe (Pohoda) necham spravit vysledovku, vyjde mi vysledok hospodarenia. RF este nemam. Chcel som len odpoved, ci sa tvori zo zisku pred alebo po zdaneni. Predpokladal som ze pred zdanenim, nakolko sa zo zakona musi vytvorit. S peniazmi po zdaneni by si mal majitel spravit co chce a nie ich davat do rezervneho fondu.
Jana Acsová
16.01.09,07:19
S peniazmi po zdaneni by si mal majitel spravit co chce a nie ich davat do rezervneho fondu.Nie celkom tak .-)

Najskôr podnikať, potom zdaniť, potom rozdeliť.

1. vyčísliť rozdiel medzi výnosmi a nákladmi,
2. preniesť do daňového priznania,
3. pripočítať, odpočítať upravujúce položky,
4. vyčísliť daň z príjmu,
5. zaúčtovať daň z príjmu,
6. vyčísliť výsledok hospodárenia po zdanení a premietnuť ho do účtovnej závierky,
7. uzatvoriť účtovné knihy, zaúčtovať 702, 710 a výsledok hospodárenia premietnuť zápisom 710/702, 702/710 na konci účtovného obdobia,
8. otvoriť účtovné knihy prostredníctvom účtu 701 a PS výsledku hospodárenia po zdanení premietnuť na účte 431.

... až tu nastupuje delenie a to:
- POVINNÉ (napr. rezervný fond),
- NEPOVINNÉ (napr. do vrecka majiteľov, ale samozrejme aj iná tvorba).

Iné povinnosti spojené s použitím zisku môžu vyplývať zo zakladateľských dokumentov, alebo iných dokumentov (zápis z VZ o dotácii sociálneho fondu) a podobne.

Takže povinnosť tvoriť RF je z čistého zisku po zdanení.
Jana Acsová
16.01.09,07:23
A ešte z Obchodného zákonníka k s.r.o.:

§ 124

(1) Spoločnosť vytvára rezervný fond (§ 67) v čase a vo výške, ktorú určuje spoločenská zmluva; ak sa rezervný fond nevytvorí už pri vzniku spoločnosti, je spoločnosť povinná ho vytvoriť z čistého zisku vykázaného v riadnej účtovnej závierke za rok, v ktorom sa zisk po prvý raz vytvorí, a to vo výške najmenej 5 % z čistého zisku, nie však viac ako 10 % základného imania. Tento fond je povinná každoročne dopĺňať o sumu určenú v spoločenskej zmluve alebo v stanovách, najmenej však vo výške 5% z čistého zisku vyčísleného v ročnej účtovnej závierke, až do dosiahnutia výšky rezervného fondu určenej v spoločenskej zmluve alebo v stanovách, najmenej však do výšky 10 % základného imania.

(2) O použití rezervného fondu rozhodujú konatelia v súlade s ustanovením § 67 ods. 1.
michelle84
16.01.09,07:38
Ako mám postupovať, keď firma mala stále stratu, len v roku 2007 bol účtovný zisk, ale daňová strata. A v roku 2008 je vykázaný účtovný zisk a aj daňový zisk. Ako mám správne vykázať rok 2007 a 2008, čo sa týka zisku a rezervného fondu?
Orsz
14.02.09,21:06
Ako mám postupovať, keď firma mala stále stratu, len v roku 2007 bol účtovný zisk, ale daňová strata. A v roku 2008 je vykázaný účtovný zisk a aj daňový zisk. Ako mám správne vykázať rok 2007 a 2008, čo sa týka zisku a rezervného fondu?

Dôležitý je účtovný zisk pre rezervný fond, nie daňový .... to znamená, že rezervný fond sa mal vytvoriť vo výške 5% z účtovného zisku z roku 2007, nezávisle od toho, že zároveň bola daňová strata. A v roku 2008 tiež z účtovného zisku.
Elenmarta
26.02.09,08:16
Myslím si že z čistého zisku sa tvorí a maximálne do výške 10 % základného imania, je to správne?
Anja111
26.02.09,08:21
Myslím si že z čistého zisku sa tvorí a maximálne do výške 10 % základného imania, je to správne?
... v zmysle Spoločenskej zmluvy.
Tweety
26.02.09,08:21
Myslím si že z čistého zisku sa tvorí a maximálne do výške 10 % základného imania, je to správne?
Pozri prísp. č. 14. Ak je v spoločenskej zmluve stanovená tvorba viac ako to káže OZ, tak firma ho tvorí do výšky uvedenej spoločenskou zmluvou.
Elenmarta
27.02.09,08:22
musím sa priznať že v tejto porade neviem ešte chodiť, ale Vám všetkým veľmi pekne ďakujem. Ale keď Vám poviem, že v spoločenskej zmluve to nie je neuveríte mi však. Nie je správne spracovaná, na čo mi bolo povedané že to robila právnička, aj to sa stáva ďakujem dík
zuzanask
26.03.09,09:31
Ak nasa spolocnost vznikla v roku 2007 a vykazala stratu netvorila RF. V r. 2008 dosiahla zisk no po odratani strany min. obdobia este stale vykazuje stratu. Ma za rok 2008 tvorit RF? staci s datumom v r. 2009?
Gabi03
26.03.09,09:47
Ak nasa spolocnost vznikla v roku 2007 a vykazala stratu netvorila RF. V r. 2008 dosiahla zisk no po odratani strany min. obdobia este stale vykazuje stratu. Ma za rok 2008 tvorit RF? staci s datumom v r. 2009?

Určite s dátumom r. 2009 ale len podľa toho, ako je uvedené v spoločenskej zmluve, resp.zákone. Avšak stratu za minulé roky uhrádzate podľa rozhodnutia valného zhormaždenia, nemusí to byť až do celkovej výšky.
Napr. strata za 2007 bola 100, zisk v 2008 50, tvorba RF vo výške 5% = 2,5, úhrada straty je potom len 47,5 a do ďalších rokov si môžete stratu z roku 2007 uhrádzať ďalej až do 52,5.