Julča
06.06.05,11:04
Hľadala som na porade už odpoveď na moju otázku, ale presne to čo potrebujem som tam nenašla. Súrne by som potrebovala pomôcť.

Živnostník mal doteraz sídlo doma v byte. Do nákladov si nedával nič ohľadom bytu. Teraz by mal podpísať zmluvu o prenájme kancelárskych priestorov od 1.6.2005, ide o to že nevie či to má niekde nahlásiť. Nechcel by meniť sídlo v živnostenskom liste, lebo chce aby na faktúrach figurovala aj naďalej jeho adresa trvalého bydliska, tak isto nechce meniť pečiatku a všetko s tým s pojené. Môže to tak fakturovať a čo by mal teraz urobiť? Ide aj o to, že či si bude môcť dávať náklady na kanceláriu do nákladov.
ondrejvla
06.06.05,09:10
Hľadala som na porade už odpoveď na moju otázku, ale presne to čo potrebujem som tam nenašla. Súrne by som potrebovala pomôcť.

Živnostník mal doteraz sídlo doma v byte. Do nákladov si nedával nič ohľadom bytu. Teraz by mal podpísať zmluvu o prenájme kancelárskych priestorov od 1.6.2005, ide o to že nevie či to má niekde nahlásiť. Nechcel by meniť sídlo v živnostenskom liste, lebo chce aby na faktúrach figurovala aj naďalej jeho adresa trvalého bydliska, tak isto nechce meniť pečiatku a všetko s tým s pojené. Môže to tak fakturovať a čo by mal teraz urobiť? Ide aj o to, že či si bude môcť dávať náklady na kanceláriu do nákladov.
Bude mať nájomnú zmluvu? Bude! Takže nie je dôvod si nedávať do nákladov prenájom, ale podľa môjho názoru, by mal ísť na príslušný DÚ a oznámiť im to, taktiež by som to aspoň oznámila živnostenskému úradu, FO majú vždy uvádzať bydlisko!
Evanka
06.06.05,09:18
Bude mať nájomnú zmluvu? Bude! Takže nie je dôvod si nedávať do nákladov prenájom, ale podľa môjho názoru, by mal ísť na príslušný DÚ a oznámiť im to, taktiež by som to aspoň oznámila živnostenskému úradu, FO majú vždy uvádzať bydlisko!Súhlasím s Vlastičkou. Myslím však, že z toho vyplývajú aj ďalšie povinnosti: označenie názvom, inšpekčná kniha, alebo sa mýlim, nie je to chápané ako prevádkzkareň?
ondrejvla
06.06.05,09:21
Súhlasím s Vlastičkou. Myslím však, že z toho vyplývajú aj ďalšie povinnosti: označenie názvom, inšpekčná kniha, alebo sa mýlim, nie je to chápané ako prevádkzkareň?
Evička, ale bolo napísané kancelária!
Zita5
06.06.05,09:24
Na živnostenský úrad musí ohlásiť zriadenie kancelárie na inom mieste .
kozmar
06.06.05,09:37
Treba nahlásiť Daňovému úradu, kde bude miesto kancelárie, stačí oznámiť listom,
na živnostenskom treba zaevidovať inšpekčnú knihu (50,- Sk kolok asi ešte stále),
to je tak všetko, všetky náklady (nájom, telefón atď. si dáva do nákladov)
Zdravím všetkých.
Julča
06.06.05,11:40
Treba nahlásiť Daňovému úradu, kde bude miesto kancelárie, stačí oznámiť listom,
na živnostenskom treba zaevidovať inšpekčnú knihu (50,- Sk kolok asi ešte stále),
to je tak všetko, všetky náklady (nájom, telefón atď. si dáva do nákladov)
Zdravím všetkých.
Čo to je inšpekčná kniha? Na čo slúži?
Evanka
06.06.05,11:50
Čo to je inšpekčná kniha? Na čo slúži?Inšpekčnú knihu musíš mať ak je to prevádzkáreň. Či to je alebo nie je prevadzkáreň záleží od okolností. Posúď sama podľa prilepeného príspevku.
Julča
06.06.05,13:38
Inšpekčnú knihu musíš mať ak je to prevádzkáreň. Či to je alebo nie je prevadzkáreň záleží od okolností. Posúď sama podľa prilepeného príspevku.
Nie som si istá, ale po prečítaní príspevku si myslím, že to asi musí mať ako prevádzkáreň. Jedná sa o obchodnú činnosť. Živnostník chodí po Slovensku , väčšinou po veľkých firmách a predáva určitý druh tovaru. Všetko ide cez faktúry. V kancelárii bude vybavovať objednávky , posielať maily a robiť akože účto. Aký maáte na to názor?
Ak je to prevádzkáreň, môže stále fakturovať na adresu svojho trvalého bydliska?
Julča
06.06.05,13:41
Nie som si istá, ale po prečítaní príspevku si myslím, že to asi musí mať ako prevádzkáreň. Jedná sa o obchodnú činnosť. Živnostník chodí po Slovensku , väčšinou po veľkých firmách a predáva určitý druh tovaru. Všetko ide cez faktúry. V kancelárii bude vybavovať objednávky , posielať maily a robiť akože účto. Aký maáte na to názor?
Ak je to prevádzkáreň, môže stále fakturovať na adresu svojho trvalého bydliska?
Ešte som zabudla dodať, že objednaný tovar, ktorý mu príde od dodávateľa hneď posiela cez prepravcu alebo osobne zavezie zákazníkovi. Zákazník si nikdy tovar nepreperá u neho v kancelárii.Je to činnosť vlastne skoro ako obchodný cestujúci. Kanceláriu má na vybavenie papierovej roboty a výnimočne na prijímanie návštev.
Julča
07.06.05,08:44
Naozaj s takouto situáciou nemá nikto skúsenosti? Má niekto prevádzkáreň a fakturuje na adresu trvalého bydlika? Prosím poraďte.
Zita5
07.06.05,08:51
Julča práve pre nedobrú Tvoju orientáciu sa v odpovediach , prosím Ťa zavolaj si na ŽÚ a informuj sa či tú kanceláriu má nahlásiť . Podľa mňa áno . Čo sa týka uvádzania identifikačných údajov na fa bude uvádzať sídlo tak ako má v ŽL , ale poštovú adresu tam , kde bude mať prenájom . Môže to aj uviesť do fa .Čiže bude tam mať sídlo a aj adresu prevádzky . Zároveň oznámi zriadenie aj na DÚ . Treba konať !!!
Zita5
07.06.05,08:54
Ešte som zabudla pripomenúť , že aj já som mala sídlo firmy doma a prevádzkareň v tom istom mieste, ale na inej ulici . Do faktúry som uvádzala obe adresy a všetka pošta mi chodila domov na sídlo firmy . Aj mňa rozčulovalo , že som tam mala uvedené 2 adr. , ale napokon som sa s tým zmierila a bol každý spokojný aj kontrolóri či už pri DPH alebo DzP .
Julča
07.06.05,10:23
Zita ďakujem.
dusan 13
07.02.07,07:58
Ja som zmenu hlásil na 1. daňový úrad, nie je na to žiadne tlačivo, následne nás úrad požiadal o zaslanie originálov osvedčení o registrácii pre daň
2. živnostenský úrad , tlačivo je na stránke www. civil.gov.sk/ živnostenské podnikanie - oznámenie o zmenách

Ak máte nie čo do činenia s colným úradom, tak asi aj tam.
Anja111
08.04.10,11:52
SZČO bol nútený kvôli výške nájmu zmeniť sídlo prevádzky. Zostáva v tom istom meste, len na inej ulici. Vie, že to musí nahlásiť na ŽU, DU a na hygienu...
Prevádzkuje rýchle občerstvenie a nevie ako má postupovať voči hygiene. Treba zmenu nahlásiť vopred, aby mu ju schválili? Alebo sa môže najskôr presťahovať, začať prevádzkovať živnosť a zmenu na hygienu nahlási až potom?
Prosím, ak máte nejaké skúsenosti, poraďte.
Vopred ďakujem za každú reakciu.
jacekova
08.04.10,12:20
posúvam....
aj mňa to zaujíma???
Economic
08.04.10,18:20
Posúvam...

Ja by som doporučila ohlásiť na živn. úrad iba ako súvisiaci priestor, potom netreba hygiena, ak sa jedná iba o kanceláriu. Je to jednoduchšie. Tak mi to vysvetlili na živnostenskom. NO ak sa jedná o presťahovanie prevádzky toho občerstvenia, hygiena o tom musí vedieť.
Anja111
09.04.10,04:48
Ja by som doporučila ohlásiť na živn. úrad iba ako súvisiaci priestor, potom netreba hygiena, ak sa jedná iba o kanceláriu. Je to jednoduchšie. Tak mi to vysvetlili na živnostenskom. NO ak sa jedná o presťahovanie prevádzky toho občerstvenia, hygiena o tom musí vedieť.
Ďakujem pekne za reakciu... Súhlasím s Tebou, ale ide mi skôr o časový postup.
Sťahuje celé rýchle občerstvenie a bojí sa zdržovania zo strany hygieny, ak by musel mať zatvorené a čakať, kým mu hygiena povolí prevádzku znova otvoriť. (Raz, pri začiatku podnikania, už povolenie vydala.) Preto som bola zvedavá, či by nestačilo oznámiť zmenu sídla prevádzky až neskôr, keď už bude otvorená...
Economic
09.04.10,06:35
Ďakujem pekne za reakciu... Súhlasím s Tebou, ale ide mi skôr o časový postup.
Sťahuje celé rýchle občerstvenie a bojí sa zdržovania zo strany hygieny, ak by musel mať zatvorené a čakať, kým mu hygiena povolí prevádzku znova otvoriť. (Raz, pri začiatku podnikania, už povolenie vydala.) Preto som bola zvedavá, či by nestačilo oznámiť zmenu sídla prevádzky až neskôr, keď už bude otvorená...

Bola som svedkom u jednej klientky, ktorá prevzala už zabehnutú kaviareň, no nemohla ju skôr otvoriť, než nebola schválená tá istá prevádzka na novo hygienou.
Anja111
09.04.10,06:49
Bola som svedkom u jednej klientky, ktorá prevzala už zabehnutú kaviareň, no nemohla ju skôr otvoriť, než nebola schválená tá istá prevádzka na novo hygienou.
Ďakujem veľmi pekne, aj keď ma to nepotešilo... ;)
Economic
09.04.10,06:50
Ďakujem veľmi pekne, aj keď ma to nepotešilo... ;)

Možno som ťa nepotešila, ale možno zachránila eventuálnu pokutu.
astensova
27.04.10,07:52
Spoločnosť s.r.o. chce zmeniť sídlo do druhého mesta. Chcem sa spýtať aké poplatky sa teraz platia za zmenu sídla a celý postup. Tak isto aj na leasing vozidla. Ďakujem
Economic
27.04.10,08:00
Spoločnosť s.r.o. chce zmeniť sídlo do druhého mesta. Chcem sa spýtať aké poplatky sa teraz platia za zmenu sídla a celý postup. Tak isto aj na leasing vozidla. Ďakujem

Do OR sa platí, ak podávaš papierovo klasicky tak 66.- Eur, ak elektronicky, tak 33.- Eur, zmena sídla na ŽR 3.- Eurá po zápise zmeny do OR.
Postup : valné zhromaždenie, na ktorom sa schváli zmena sídla, úplné znenie, nájomná zmluva alebo súhlas vlastníka nehnuteľnosti.
astensova
27.04.10,08:11
ďakujem a leasing?
Economic
27.04.10,08:13
ďakujem a leasing?

Na tom sa nič nemení. Zmenu sídla iba oznámiš leasingovej spoločnosti, ako aj ostatným obchodným partnerom a DÚ.
astensova
27.04.10,08:32
odhlásenie spoločnosti je bez poplatku?
astensova
27.04.10,08:58
posúvam
Economic
27.04.10,09:17
odhlásenie spoločnosti je bez poplatku?

Nerozumiem slovu : odhlásenie, čo tým myslíš ?
astensova
27.04.10,09:48
Sidlo spoločnosti sa musí odhlásiť z jednoho mesta a prihlásiť do druhého a to odhlásenie či je nejaký poplatok. Ešte som to nerobila tak preto sa informujem. Mám rodinný dom a sídlo si dajú u mňa len čo sa týka pošty. Vlastním RD čo potrebujem na vybavenie tohto sídla. Ďakujem
Economic
27.04.10,10:13
Sidlo spoločnosti sa musí odhlásiť z jednoho mesta a prihlásiť do druhého a to odhlásenie či je nejaký poplatok. Ešte som to nerobila tak preto sa informujem. Mám rodinný dom a sídlo si dajú u mňa len čo sa týka pošty. Vlastním RD čo potrebujem na vybavenie tohto sídla. Ďakujem

Ešte raz : Robí sa to valným zhromaždením alebo rozhodnutím jediného spoločníka. K novému sídlu potrebuješ buď súhlas vlastníka nehnuteľnosti, alebo nájomnú zmluvu. Dá sa zmena zapísať do OR. Potom od zápisu v OR oznamuješ ŽR a DÚ do 15 dní.
astensova
27.04.10,10:17
Veľmi pekne ďakujem