yanko1
14.01.09,16:13
Dobry den

Kto mi vie poradit kolko ma ist cementu na kubik betonovej zmesi na zaklady.
Dakujem za odpovede
Ferdosondo
14.01.09,15:18
borob
15.01.09,10:21
Ak si miešaš doma tak na 3 furiky 25kg mech-to je tak amaterska rada. 150l miešačka ked sa dobre nakrŕmi tak dá 6 furikov.
kvalitar
15.01.09,11:36
My sme davali na 4 furiky cca 25KG vrecko cementu a dom stoji :)
legolas
15.01.09,17:20
Potrebuješ na 1m3 betónovej zmesi- 200kg cementu.
220870
16.01.09,18:35
Potrebuješ na 1m3 betónovej zmesi- 350kg cementu.A cement ,nie tú napodobeninu z Holcimu. Nie je cement ako cement.Záleží aj od zrnitosti štrku.Od jeho čistoty, mal by obsahovať čo najmenej hliny.Ak chceš šetriť môžeš dať do základov veľké kamene.Musia byť dobre obliate betónom tak aby nevznikali dutiny.
kabatik
16.01.09,19:38
Každý vyrobca cementu určuje množstvo na určitú pevnosť. Tu je HOLCIM. Ale ak pridáš na kubík 30-40 kg nič neskazíš. Nezabudni, že nie je pravda čím viac tým lepšie. Cement ovplyvňuje betón len do 600 kg/m3
220870
16.01.09,20:42
Nič v zlom ale holcim oje...a.Je to hnusný monopol ktorý ako všetky monopoly už nevie kedy je dosť.Cement z Hraníc je neporovnateľne kvalitnejší.Asi posledné dva roky.Nie že by Hranice skvalitnili svoje výrobky ale holcim začal nenormále osi...ť kvalitu svojho možno už ani nie cementu.
kabatik
17.01.09,08:03
Nič v zlom ale holcim oje...a.Je to hnusný monopol ktorý ako všetky monopoly už nevie kedy je dosť.Cement z Hraníc je neporovnateľne kvalitnejší.Asi posledné dva roky.Nie že by Hranice skvalitnili svoje výrobky ale holcim začal nenormále osi...ť kvalitu svojho možno už ani nie cementu.
No, nemyslím, že by sa Tvoj príspevok niekoho dotkol.Tú brožúru som sem dal, len na názorný návod na výrobu betónu. Dnes sa klame na kvalite všade. Vieš o tom, že do tehly sa pridáva asi 15% popola a kadejakého sairajtu? A všetko legálne? Dne s už o kvalite ako takej asi nemožno hovoriť.
Musíme si zvykať, že certifikát ešte neznamená kvalitu. Bohužiaľ.
Napr.: Ak si pozrieš na stránku tehelní, tak ich tehly vyhovujú teplotným normám bez zateplenia. Potom prejdi na stránku ISOVER a tam sa dozvieš, že 380 mm tehlu musíš zatepliť 6 cm vatou. Tepelný technik Ti navrhne 8 cm. Máš tri certifikáty a jeden neguje druhý.A všetko pekne doložené výpočtami. Tak sa v tom potom vyznaj.:(
legolas
18.01.09,06:27
Potrebuješ na 1m3 betónovej zmesi- 350kg cementu.A cement ,nie tú napodobeninu z Holcimu. Nie je cement ako cement.Záleží aj od zrnitosti štrku.Od jeho čistoty, mal by obsahovať čo najmenej hliny.Ak chceš šetriť môžeš dať do základov veľké kamene.Musia byť dobre obliate betónom tak aby nevznikali dutiny.

Nič v zlom, ale je to tvrdo prehnané:rolleyes:
220870
18.01.09,08:30
Nič v zlom, ale je to tvrdo prehnané:rolleyes:
1m3 betónovej zmesi nieje 1m3 štrku + cement+ voda.
Z jedného m3 štrku a 200 kg cementu + voda vyrobíte asi 0,75 m3 hotového betónu
kabatik
18.01.09,09:50
Ani to moc prehnané nie je. Ak počítaš, že robíš betón doma, tak určite ho dobre nezhutníš.Ešte som nevidel nas stavbe rodinného domu vybračnú ihlu. Nezhutnený betón stráca na svojej pevnosti až 6+%. Ak dáš do 125 l miešačky 3/4 veľkého mecha t.j. 37,5-40 kg. Do 1 m3 potom dávaš 8 x 40 kg = 320 kg. V podstate vyrábaš betón skoro B20 = C 16/20 X0 (SK). V skutočnosti, ale vyrobíš betón / po odpočítaní pevnosti 6%/ betón betón bližší k B15. Ak si nedosiahol pevnosť betónu , ktorá je určená tak musíš počítať s nižšou tiedou. Teda B 15 =C 12/15 . Ešte musíš pripočítať nepresné dávkovanie vody. /Redší betón stráca na pevnosti/. Ďalej riziko nedostatočného premiešania / všetci vieme ako sa na brigáde pri betónovaní šturmuje/.
Ak si tieto faktory dáš do súvisu vychádza ti minimálne ,množstvo 320 kg cementu na m3 do základov. Na nosné konštrukcie je to potom 400 kg /m3.V niektorých projektoch je na nosné konštr. navrhnutý betón tr B25 po starom. Opakujem cement má vplyv na pevnosť betónu len do asi 590 kg/m3. Potom už neovplyvňuje jeho pevnosť.
Toto predimenzovanie cementu na stavbe rodinného domu sú zanedbateľné náklady na možné následky poddimenzovanie. Verte, že nie je to také jednoduché vyrobiť kvalitný betón. Testovali sme dávkovanie cementu podľa STN EN 206 – 1:2002 a z 5-tich kociek nevyšla ani jedna. Podpísal sa na tom cement / nedosahoval deklarovanú pevnosť/ , štrk / dodávateľ nedodal presne požadovanú frakciu/. preto aj betonárky pridávajú asi až 5% cementu na m3./ Teda dobré betonárky, ktoré chcú dodať kvalitný betón. toto zvýšenie si zahrnú do základnej ceny.
Takže 220870 radí dobre. Myslím, že nepreháňa.


Záleží aj od kvality cementu. Všimni si tabuľku. Títo sa istia ešte viac.

http://www.durisol.sk/detaily_beton.html
elkibo
18.01.09,11:03
Tu davam moje recepty na vyrobu malt a betonov:

Receptura betonu s cementom CEM IIB/M (S-V) 32,5R -objemove diely
_ ________________cement_____ kamenivo frakcia 0-32
vyplnove konstrukcie: __1_______________ 4 ________
Nosné prvky: _________1_______________ 3 ________
Na lepšie stekutenie treba pridat radsej plastifikacne prisady - zvysovanim pridavania vody sa znizuje konecna pevnost stvrdnuteho betonu.
Povrch cerstveho betonu kropime vodou, pripadne prikrijeme plastovou foliou, čim zabranime odparovaniu vody potrebnej na hydrataciu cementu a tym zamedzime vzniku zmrstovacich trhlin, zvysime jeho konecnu pevnost a zlepsime vzhlad. Pouzivanim vibratorov zlepsime vzhlad a hutnost konstrukcie. Na betonovanie v zime (do -10°C) pouzivame superplastifikatory so sucasnym urychlovacim učinkom.

Odporucana receptura na murovaciu maltu s cementom CEM IIB/M (S-V) 32,5R -objemove diely
MALTA: 1 diel cementu, 1 diel vapna, 6 dielov kameniva frakcia 0-4
vodu podla potreby

recept na hrubu maltu:
PODKLAD (špric): 1 diel cementu, 3 diely kameniva frakcia 0-4
HRUBA MALTA: 1 diel cementu, 1,5 dielu vapna, 6 dielov kameniva frakcia 0-4
vodu podla potreby

Odporucana receptura na omietaci poter s cementom CEM IIB/M (S-V) 32,5R -objemove diely
POTER: 1 diel cementu, 3 diely kameniva frakcia 0-4
Poter pripravime tak ze zmes cementu a piesku dobre premiesame nasucho. Vodu pridavame opatrne aby zmes ziskala potrebnu konzistenciu. Povrch cerstveho poteru kropime vodou, pripadne prikrijeme foliou čim zabranime odparovaniu vody a tym zamedzime vzniku zmrstovacich trhlin, zvysime jeho konecnu pevnost a zlepsime vzhlad.


A este kazdemu odporucam pozriet tuto stranku:
http://www.asb.sk/2007/08/03/stavitelstvo/poruchy-a-opravy/ako-predchadzat-chybam-pri-betonazi.html
220870
18.01.09,11:28
Ja ako stavebná firma nezvyknem riskovať.Základ je asi najhoršie opraviteľná časť stavby.Robotníkom nedovoľujem šetriť cement.Tých 350 kg je u mňa minimum na základ pod R.D.Písal som to hore , ak chce niekto šetriť na základoch nech dá do základov veľké kamene.Alebo zhutní betón základov.
kabatik
18.01.09,17:55
[quote=elkibo;920235]Tu davam moje recepty na vyrobu malt a betonov:

Receptura betonu s cementom CEM IIB/M (S-V) 32,5R -objemove diely
_ ________________cement_____ kamenivo frakcia 0-32
vyplnove konstrukcie: __1_______________ 4 ________
Nosné prvky: _________1_______________ 3 ________

Ak rátam objemovú hmotnosť betónu 2400- 2600 kg/m3 a ty dávaš do výplne 1 ku 4 potom 2400/5= 480 kg na betón tr. B15 a nosné prvky
2400/4=600 kg cementu.
Tak toto hádam nie!
elkibo
18.01.09,19:19
Ak rátam objemovú hmotnosť betónu 2400- 2600 kg/m3 a ty dávaš do výplne 1 ku 4 potom 2400/5= 480 kg na betón tr. B15 a nosné prvky
2400/4=600 kg cementu.
Tak toto hádam nie!


:cool: Kamos, neviem ako si dosiel na taketo vypocty ale pisem tam o objemovych dieloch to znamena, ze na tri plne furiky strku dam plny furik cementu!!! Nijaka objemova hmotnost sa nespomina. Je pekne ze vies aka je objemova hmotnost betonu ale je to vratane vody a ja som vodu nespominal kolko jej treba - dielov. Tieto recepty mam od pani Ing. Lubici Pišťanskej ktora hadam cement aj obeduje. Je technologom firmy Holcim a jedine comu sa venuje je cement, potom cement a mozno este cement. Nedodaval nahodou Holcim aj cement na vyrobu tunela Sitina?
kabatik
19.01.09,10:25
:cool: Kamos, neviem ako si dosiel na taketo vypocty ale pisem tam o objemovych dieloch to znamena, ze na tri plne furiky strku dam plny furik cementu!!! Nijaka objemova hmotnost sa nespomina. Je pekne ze vies aka je objemova hmotnost betonu ale je to vratane vody a ja som vodu nespominal kolko jej treba - dielov. Tieto recepty mam od pani Ing. Lubici Pišťanskej ktora hadam cement aj obeduje. Je technologom firmy Holcim a jedine comu sa venuje je cement, potom cement a mozno este cement. Nedodaval nahodou Holcim aj cement na vyrobu tunela Sitina?
Možno máš pravdu, ale tak ako som sa ja pomýlil vo výpočtoch tak sa pomýli každý laik a urobí si betón poľa výpočtov, ktoré som použil ja. Pre domácich kutilov je najlepšie radiť lopatu na lopatu.
Ospravedlňujem sa Ti, že som si nevšimol tie objemové diely. Myslel som, že to je pomer cementu ku štrku. Sorry.
Tatopeto
31.05.09,16:38
No dobre čítam že je tu veľa dobrých ľudí, ktorí niečo vedia
Takže Vás veľmi prosím o radu, robým plot z pletiva a potrebujem vedieť či stačí na zabetónovanie štrk frakcie 0/22 pri vŕtaných dierach priemer 300mm hĺbka cca 600- 650mm. Takže aký má byť pomer štrku : cementu : vody na fúrik v lopatach a vedrách. Ďakujem Tatopeto
hnedoočka
31.05.09,16:58
Rada od manžela- robí v stavebnej predajni.Ideálny je štrk frakcie 0-16 ale môže byť i 0-22.Na 30 normálnych hliníkových lopát štrku potrebuješ 25 kg cementu a vody podľa konzistencie.Z toho množstva máš zhruba 2 fúriky betónu.Cement pri betónovaní do zeme doporučuje 325 ,nad zemou 425. Práci zdar!:)
christie1
02.06.09,15:58
1 m3 betónu (podľa môjho kolegu čoby stavebného inžiniera citujem):
"cca 350 kg cementu, kamenivo 0-16 do objemovky cca 2 t teda 1650 + cca 100 l vody"
koniec citátu