ramari
14.01.09,16:19
ahojte poradaci


potrebovala by som poradit, ako to je ked otehotniem a mam pracovnu zmluvu na zastupovanie pocas materskej dovolenky


dakujem
Tweety
14.01.09,15:21
ahojte poradaci


potrebovala by som poradit, ako to je ked otehotniem a mam pracovnu zmluvu na zastupovanie pocas materskej dovolenky


dakujem
AK je to tak, znamená to, že je to PZ na určitú dobu. Ak sa medzitým nepredlží, skončí uplynutím tejto doby, t.j. návratom zamestnankyne z MD, ktorú zastupuješ.
ramari
15.01.09,09:26
a ako to bude s mojou materskou a vyplacanim, ked mi nastup na md vychadza skor ako ona nastupi? bude mi ju firma platit? a co potom budem ako nezamestnana na md? dakujem
Tweety
15.01.09,09:28
a ako to bude s mojou materskou a vyplacanim, ked mi nastup na md vychadza skor ako ona nastupi? bude mi ju firma platit? a co potom budem ako nezamestnana na md? dakujem
Firma neprepláca MD, ale je to v kompetencii SP. Ak odídeš na MD skôr, ako zamestn. nastúpi, nebudeš nezamestnanou, bude ženou ma MD, alebo potom už na RD.
ramari
15.01.09,14:29
dakujem velmi pekne za radu

takze si mam drzat palce aby sa ona nevratila kym ja nenastupim na md, lebo inak budem mat md z nezamestanekeho :))
brčko
15.01.09,20:56
a ako to bude s mojou materskou a vyplacanim, ked mi nastup na md vychadza skor ako ona nastupi? bude mi ju firma platit? a co potom budem ako nezamestnana na md? dakujem

súhlasím s tweety, že materské nevypláca zamestnávatel, ale soc.poistovna.
A to, či nan budeš mať nárok nezávisí od toho, či ona nastúpi skôr. Tvoj nárok na materské záleží od toho, či splníš podmienky na priznanie nároku na materské. T.j.
1. môžeš byť aj zamestnaná a nárok ti nevznikne v prípade, ak si nebola v posledných dvoch rokoch pred pôrodom aspon 270dní nem.poistená.

2. môžeš byť aj nezamestnaná a nárok na materské ti vznikne, ak máš splnenú vyššie spomínanú podmienku a nastúpiš na MD v období do 6mesiacov od ukončenia PP/nem.poistenia.

A kedy ti skončí PP? To záleží na presnom znení tvojej PP. Ak tam máš napísané meno pracovníčky, ktorú zastupuješ počas čerpania jej MD a RD, tak myslím, že záleží, či po tvojom nástupe na MD nastúpi na dané miesto ona, tak v tom prípade tebe končí PP. Ak nastúpi nejaká tretia osoba, tak podla mna tebe skončí PP až nástupom tej osoby, ktorú si zastupovala a ktorú máš uvedenú v PZ.

Potom, ak skončí tvoj prac.pomer počas čerpania MD, tak sa samozrejme staneš nezamestnanou, ktorá poberá materské (MD môžu čerpať len zamestnaní, aj ked sa to bežne používa aj pri nezamestnaných). POtom len treba zájsť na tvoju zdravotnú poistovnu s rozhodnutím SP o poberaní materského alebo s rozhodnutím UPSVaR o priznaní rodič.príspevku, príp. aj s prac.zmluvou a zápočovým listom (hlavne ak máš VšZP). Od ukončenia PP už nebudeš poistencom štátu ako zamestnanec, ale ako poberatel materského alebo rodič.príspevku.

Ak by tvoj PP skončil ešte pred nástupom na MD, tak ak nebudeš PN poberajúca nem.dávky, tak sa treba prihlásiť na UPSVaR do evid.uchádzačov o zamestnanie alebo si sama musíš platiť zdrav.poistenie.

No a to NAJPODSTATNEJšIE, nezabudni si podať do 45dní po pôrode prihlášku do soc.poistovne na tlačive RLFO s potrebnými prílohami kopiou rod.listu dieťať (tú treba 2x, t.j. jednu treba dať aj na oddelenie nem.dávok) + čestným vyhlásením + oznámením o sporitelovi, ak máš II.pilier (resp. toto oznámenie o sporitelovi treba doručiť ak si v II.piliery a tvoj PP potrvá po nástupe na MD najneskôr do 30dní od právoplatnosti rozhodnutia o priznaní materského). Túto prihlášku si musíš podať, ak chceš aby za teba štát platil dôchodkové poistenie počas riadnej starostlivosti o dieťa do 6rokov (resp. od nástupu na MD) a to aj v prípade, ak budeš zamestnaná!!!!
ramari
16.01.09,10:17
dakujem Vam velmi pekne za radu vsetkym a pekni dnik a este krajsi vikend