skvarky1
14.01.09,19:03
CHCEL BY SOM SA SPYTAT CI UZ MA NIEKTO NEJAKU SKUSENOST PO KUPENI PRODUKTOV, STROMOV, KRIKOV OD TEJTO FIRMY. NA OBRAZKOCH TO VYZERA VYBORNE A VTEDY TAKETO VECI NIE SU PRAVE NAJKVALITNEJSIE. PROSIM O NEJAKE REFERENCIE PO PRIPADE NEJAKY ODKAZ NA PODOBNE STRANKY.
DAKUJEM , ZACINAJUCI ZAHRADKAR TIBOR
meggan
14.01.09,18:55
Ja osobne som nikdy takto nekupovala, ale co som videla tovar co kupovala kamoska nic moc. Rastlinky su male a ubohe. A to som uz pocula od vela ludi. Nedaj sa zlakat krasnymi obrazkami. A ked si zaciatocnik vzdy je lepsie zajst do dobreho zahradneho centra, kde vidis kvalitu rastlin a aj ti poradia.Ako Ti mozu poslat zdrave a pekne narastene rastlinky postiu si neviem dost dobre predstavit.
skvarky1
14.01.09,19:06
A NEVIES MI POVEDAT AKO SA RASTLINKY SPRAVALI PO ROKU?
VIES ONY MOHLI DOJST V UBOHEJSOM STAVE ALE KED ICH ZASADILA MOZNO SA UJALI.
wabi
14.01.09,19:14
Vieš, hodne záleží na tom, o aké rastliny sa jedná...
Aké rastliny si mal na mysli?
Podstatná je nielen kvalita ale aj cena, v objednávkových katalógoch platíš totiž nielen rastliny ale aj samotný katalóg a v neposlednom rade reklamu.
Ja sám predávam rastliny a mám ich často až o polovicu lacnejšie ako v katalógu a sú pritom krajšie.
Jedine ak by jednalo o rastlinu ktorú už naozaj nevieš iným spôsobom kúpiť a veľmi po nej túžiš, inak by som si v takom katalógu iste nekúpil.
Ale každý si je strojcom svojeho šťastia sám...
dalida
14.01.09,19:37
Od tejto firmy som síce ešte nekupovala, ale pravidelne už niekoľko rokov nakupujem v iných zásielkových obchodoch (Starkl, Flora exotika). Doteraz som bola spokojná, ani s reklamáciami nie je problém. A pokiaľ ide o vzhľad rastlín pri dodávke, je samozrejmé, ak dodávku dostávaš na začiatku jari, že nebude rastlinka vyzerať tak ako na obrázku v katalógu.:):)
mazanova
15.01.09,10:55
Ja som ten katalóg pozerala práve včera večer, keď mi došiel, áno je lákavý, ale z neho by som len veľmi opatrne objednávala, najmä kvôli cenám sú veľmi vysoké.
My sme tiež pred rokom začali záhradkárčiť, a tiež som hľadala vhodnú predajňu... Napokon sme zakotvili v dedinke Čierna Voda okr.Galanta (na radu niekoľkých známych), majú tam všetko, kvalitné a cenovo veľmi prístupné, kúpili sme cca 15 stromkov a zopár kríkov a nestálo nás to ani 2000.- Sk. A čo je dôležité, všetky stromky a kríky sa prijali až na jeden vysokokmenný egreš, aj ten sa prijal,ale potom???
Ináč v sezóne a v sobotu treba prísť ráno ináč je tam mierna fronta.
andi
15.01.09,11:05
Ja som od nich už objednala kopu vecí ovocné stromčeky, kvetinky.Pri dodávke boli krásne a už aj prvú úrodu sme mali tento rok.
wabi
15.01.09,16:46
Pokiaľ nie ste odborníci, ani skúsený nadšenci, treba sa poradiť s niekým, kto sa venuje záhrankárčeniu intenzívne. Radiť sa priamo v Záhradnom centre je rizikové, pretože hovoríte s niekým kto predáva, ale nepestuje. Chce vám niečo predať, pričom informácie má od dílera ktorý to doviezol z Poľska alebo Talianska, nie vždy presné. Takže vám môže natlačiť ak šikovný niečo čo ani sám nemá overené, navyše často je sám podvedený tým, že mu predajú inú odrodu označenú inou nálepkou a on sám nemá ako to zistiť...
Alebo vám povie že odroda je samoopelivá, lebo to od niekoho počul a vy sa budete potom 10 rokov jedovať, že nezarodí a nezarodí...
U katalógového predaja je zasa riziko veľkej predraženosti, často je cena dvojnásobná ako je bežná...
Pri novinkách je riziko, že z Talianska dovezené veci u nás zimu jednoducho nezvládnu...
Pekne doretušované reklamné letáky sú často zavádzajúce a kupujete drahé kindervajce!
Ani kúpa od lacného domáceho zahradníka nie je bez rizík. Najčastejšie predáva staré lacné odrody, ktoré sú chúlostivé na choroby a škodcov, majú striedavú rodivosť a často sú na vysokokmeni...

Ako vidno nič nie je bez rizika...:confused:
Práve preto sa treba najprv poradiť a zvážiť aké sú možnosti...
Musíme si uvedomiť, že stromček, či kríček bude v záhradke ideálne počas celého našeho života a ak už ho máme, je nám ho ľúto vyhodiť, pokiaľ nepoznáte niekoho kto vám ho preštepí, je to patová situácia...

Ja uprednostňujem stromčeky na ktorých sú naštepené 3 - 4 rôzne odrody.
Dozrievajú postupne takže nehrozí v jednej chvíli nadúroda a neskôr len hnilé, osušené a červivé plody, ktoré sa nám ani nechce zbierať, ale máme stále čo na jedenie.
A treba dodať že čerstvé ovocie práve odtrhnuté zo stroma pestované bez zbytočnej chémie. Neexistuje lepší vytamín a zdravšie jedlo!;)
aviator
15.01.09,18:32
Riziko, že ti predajú niečo iné, než si chcel je vždy / pýtam sa skúseného záhradkára na poslednú čerešňu, aká je to odroda? odpoveď: a akú by si chcel?:) /
Veril by som luďom, ktorých mám ja alebo spolahlivý ľudia overených. Dosť by som veril aj tomu, čo má visačku z UKSUPu.
Lacní vidiecky záhradkári sú rôzni, aj takí, akých opísal Wabi, ale aj takí, ako môj dodávateľ - Ing., 60 rokov prax v ovocinárstve, aj vo výskumnom ústave a šlachtiteľskej stanici, stále sleduje literatúru, trendy, zbiera nové odrody, udržuje kontakty s odborníkmi. Držím palce pri výbere.
Monča
15.01.09,18:42
Ja som objednávala minulý rok pre seba aj brata. Tie obrázky sú prekrásne...
- obrovská modrá slivka sa ujala, - nektarinky boli vzrastom dosť veľké, jedna sa ujala, druhá mala iba také hrubé hlavné korene, tá vyschla, - broskyňa sa vôbec neujala, - hrozno bez kôstok bolo zavoskované, vôbec nepustilo výhony, - duo-hruška sa ujala. Takže úspešnosť 50 %. Dúfam, že tejto zimy mi tie zvyšné stromčeky nevyhynuli. V jeseni som objednávala z Kohaplantu, vyzerali dobre, uvidíme na jar.
wabi
15.01.09,20:07
Práve dnes som stretol náhodne jedného človeka. Vyklubal sa z neho zanietený záhradkár.
Hovorili sme náhodne aj na túto tému. Posťažoval sa mi že má záhradku na Zoborskom svahu pod lesom. Je to typické miesto, kde veľmi málo prší na južnom svahu bez závlahy. Tam fakt len tak ľahko niečo nenarastie a keď aj občas niečo trocha zaleje nepravideľne, tak tomu veľmi nepomôže. Poznám takéto miesta...
Sú letá keď prší všade okolo ale v Nitre pod zoborom je jednoducho zrážkový tieň. Všetko vyprší z druhej strany kopca a na takýchto miestach padnú len 2 kvappky a 5 bleskov.
Sťažoval sa mi, že by si úplne zbytočne kupoval akékoľvek stromky. Vyhodil kopec peňazí na stromky, ktoré to jednoducho dlhodobo takúto púšť a výpek nezvládnu. Verím že tieto miesta patria k najslnečnejším a súčasne najsuchším miestam na Slovensku. Navyše pôda je kamenistá a plytká...
Videl som ako na takýchto miestach pomerne veľké stromy úplne zvedli už koncom júla a v auguste opadli celkom z listov počas tých najsuchších liet. Na druhý rok z jara znova rástli veselo ďalej. Ale to dokážu len niektoré druhy a iba tie, ktoré majú hlboké korene.
Potom mu poradil jeho priateľ, aby posadil priamo na miesto kde chce mať stromy kvostky. Urobil to tak a nechal si ich zaočkovať. Dnes má odolné rodiace stromy, ktoré dokážu zvládnuť aj takéto extrémy.
Je to tak - stromky zo škôlky sú vhodné najmä ako štíhle vretená na intenzívne pestovanie v hustých radoch a pri pravideľnej zálievke, striekaní a hnojení, no nie každý záhradkár vie alebo chce takéto podmienky stromku poskytnúť. V takom prípade treba namiesto kupovania stromkov s polovičnou ujateľnosťou a zo zníženou životnosťou radšej prejisť na systém vysadiť podpník a zaočkovať. Takýto stom potom vydrží aj zdánlivo nemožné a znesie aj minimálnu starostlivosť. Samozreme chce to vyberať tie správne druhy a odrody!
S prírodou sa nedá bojovať! A naše dobré predsavzatia z jary ako sa budeme starať o záhradku sa nemusia vydariť, preto treba kupovať nie to čo sa nám páči na obrázku či v obchode, ale to, čo nevyžaduje veľa starostlivosti a odmení nás napriek tomu.:)
aviator
18.01.09,09:41
Myslím si, že ak podpník vysadíš, nič nezískaš. Význam má podpník vysiať/generatívny/, získaš hlbší a menej rozvetvený koreňový systém, prípadne kolovitý koreň u druhov, ktoré majú tendenci ho tvoriť. Tento sa pri presádzaní v škôlke poškodí, následne rozvetví a vetvy idú menej do hĺbky než u vysievaného podpníka.
Väčšinou našťastie stačia bežné kupované stromky.
velvet
18.01.09,16:40
Kupujeme pravidelne z rôznych zásielkových katalógov...všetko sa ujalo, pokiaľ sme mali reklamáciu tak tá bola vybavená riadne a k spokojnosti...po čase nám pár stromčekov či kvietkov vykapalo, ale to bol následok skôr našej "starostlivosti" o ne :o, a nie chyba zásielkového záhradkárstva. Skôr mám problém s tým, že mi posielajú rastlinky v dobe ich výsadby - čo mne väčšinou nevyhovuje... Čo sa týka rastlín v balíku, sú poriadne zaopatrené - posielajú ich v špeciálnych plastových nádobkách, kde nie je možnosť dolámať ich, majú dostatok zeme aj vlahy...samozrejme človek by ich nemal nechať týždeň trčať na pošte :D...Celkové zhodnotenie - my doma sme spokojní :-)
wabi
01.02.09,09:33
Bol som vyprovokovaný pozrieť si ich internetovú stránku. Je to vážne dosť hrozné. Tie stĺpovité odrody, ktoré nimi vlastne nie sú som komentoval v rubrike o stĺpovitých odrodách
Teraz by som chcel povedať, že obrázky sú značne prifarbené a ovocie dokreslované a zväčšované.
Prečo na dve rôzne odrody používajú ten istý zavádzajúci obrázok. Zrejme na ňom nieje ani jedna znich!
To však nie je nič v porovnaní s textom. Jasné, že nebudú používať prehnane odborné výrazy, veď to je písané starším a naivnejším neskúseným záhradkárom (mám podozrenie že ich špecializácia sú blondínky), teraz som nemyslel farbu vlasov a vlastne nemám nič ani proti tým ktorý na podobný katalóg nedajú dopustiť veď škodia hlavne sebe.
Superlatívy ktoré sú používané na opis jednotlivých ponúkaných odrôd sú tak neomalené, že to musela písať babička z trhoviska nad 80 rokov, ktorú už bolia nohy a narozpráva zákazníkovy hocičo, len nech rýchlo kúpy.
Posúďte sami iba jeden príklad:
http://www.sieberz.sk/orbiz/DigiTrade/6a9d76feff32dcb2f0008883ed0e6131/Baza-Ovocie--229sl.html
Ak si odkliknete nápis BAZA, objaví sa tam hneď hore najprv toto: "Strapcovitá čučoriedka Réka Prvá záhradná čučoriedka nenáročná na pôdu."
Nie je to tak. Táto odroda je rovnako náročná na pôdu ako ktorákoľvek iná veľkoplodá "Kanadská" čučoriedka. To nie je drobnosť! Veď ak ju vysadíte do bežnej pôdy v našich záhradách tak vám nebude prosperovať a bude živoriť až pokiaľ nevyhynie. To ale asi tvorcov stránok netrápy. Aspoň si kúpite od nich niečo ďalšie a ak vám to vyhinie tým lepšie, uvolní sa miesto a kúpite zas. Poznám ľudí ktorý neobviňujú predajcov, a seba už vôbec nie, ale stromček - proste zlá odroda.
Ďalšie žvásty:
"Jej chuť sa podobá na pravú lesnú čučoriedku, avšak nesfarbí zuby na modro. Tento druh čučoriedky zohráva dôležitú roľu v zdravej výžive. Sotva sa nájde iné ovocie, ktoré by obsahovalo toľko minerálnych látok, vitamínov a biologicky aktívnych látok, ako práve táto rastlina. Jej konzumáciou môžete predísť viacerým chorobám, jej účinné látky sú uznávané aj v oblasti medicíny."
Chuť sa podobá v prvom rade na ktorúkoľvek inú podobnú čučoriedku! Plody síce rovnako ako aj pri iných odrodách nefarbia zuby, pretože majú tieto cenné farbivá len v šupke a nie v celom plode na rozdierl od lesných čučoriedok, zároveň potom ale nefarbia príliš výrazne ani kompót a šťavu...
Treba povedať, že aj toto ovocie je zdravé, rovnako ako aj ktorýkoľvek iný druh ovocia a určite neobsahuje zdraviu prospešných látok najviac.
Absolútnym vrcholom je slovné spojenie: "jej účinné látky sú uznávané aj v oblasti medicíny." - tak toto musela vypotiť veštica Teodora!
Mám dosť. Končím.
prometeus3
22.02.09,15:31
Nove odrody registrovene napr. v Cechach na Slovensku nekupite.
Iba minuli rok dostal napr. Kohaplant zastupenie od Fytosu v cechach
na predaj ich registrovanych vypestkov. Jedna sa hlavne o krizence
Golden Delicius + Topaz/ kysle jablko nahrada ontaria/- ich nahodnych mutacii. Tato fyrma mi bezproblemov vymenila 3 reklamovane stromky
ktore sa nechytili. Na slivky by som sa obratil na CRZ v Prievidzi. Maju hojne zastupenie aj azijskych hrusiek ktore mi bohato rodia .
Cen net je pravost odrody zarucena . Co sa nechyti treba reklamovat.
wabi
22.02.09,18:31
Naozaj zaručená pravosť je len vtedy, keď si to odstrihnem zo stromu, ktorý som videl rodiť najlepšie na vlastné oči a naočkujem na podpník podľa vlastného výberu. Ak sa budem spoliehať na to že to prešlo cez desať rúk a z toho 5 poľských aby som to mal niekoľkonásobne drahšie, a tŕpol či treba reklamovať alebo nie plus šok z presadenia stromku či sa ujme či nie, znamená niekoľko rokov stratených pokiaľ vôbec začne rodiť.
Pri kúpe kvetináčovanej rastliny ktorá prešla len jednými rukami sa možnosť omylu značne zvyšuje a úspora minimálne 2 roky bez rizika vyhynutia. Ideálne je si vysadiť podpníky a nechať si stromky naštepiť na mieste a kupodivu úroda sa dostavý skôr ako pri kúpe zdevastovaného hoci na prvý pohľad veľkého rýchlovykvaseného stromiska. Málokto chápe, že čím väčší strom kúpy, tým neskôr sa dočká úrody, pretože takýto strom viac pri presadení utrpí.
Navyše ak nepoznám dobre odrodu, čo väčšina ľudí nepozná, je reklamácia hodne nepravdepodobná po niekoľkých rokoch.
Treba sa poradiť a nenechať sa zlákať pekným plagátom.
Nehovoriac o tom, že záhradkáry majú vo svojich zbierkach často odrody, ktoré sa oficiálne vôbec nepredávajú práve kôli licenciám.
inculik
22.02.09,19:10
Zdravim, neda mi nepripojit malu skusenost, ja som objednavala minuly rok pre sestru do skalky od SZIEBERZU a vsetko sa chytilo a na jesen boli vsetky rastlinky rozkosatene a aj kvitli. Je pravda, ze prisli nie uplne velke, ale vsetky sa ujali, co ma potesilo a tento rok uz sme od nich objednali znova.Rastlinky nam dodavali postupne, podla toho , co sa kedy sadi, prisli nam tak priblizne 1-2 tyzdne pred presadenim.Zatial sme snimi spokojni, no vacsie stromy sme neobjednavali, tak neviem.
mikro_98
20.04.09,17:39
Áno mám úplne čerstvú skúsenosť. Internetový katalóg firmy je úplne super, otec má aj farebný tlačený katalóg a tiež vypadá na vysokej úrovni. Tak som si objednal tri jahody tie ťahavé-kríčkové, jednu goju a jednu čučoriedku.
objednávku som zaslal internetom 23.3.2009, 14.4.2009 som dostal od firmy SMS, že dnes mi kuriér doručí zásielku. A tu to začalo. Nič Vám kuriér nedoručí, dostal som oznámenie o zásielke na pošte, tak že som sa k zásielke dostal až vo štvrtok. rastlinky úbohé, úplne vysušené a zvädnuté. Samozrejme, že som firme poslal mail aj s fotografiami rastliniek ako mi ich doručili. Zatiaľ však žiadna reakcia. Škoda, že sa sem nedá vložiť fotka, uverejnil by som reálne fotografie dodaných rastlín.
arizona
20.04.09,17:45
Áno mám úplne čerstvú skúsenosť. Internetový katalóg firmy je úplne super, otec má aj farebný tlačený katalóg a tiež vypadá na vysokej úrovni. Tak som si objednal tri jahody tie ťahavé-kríčkové, jednu goju a jednu čučoriedku.
objednávku som zaslal internetom 23.3.2009, 14.4.2009 som dostal od firmy SMS, že dnes mi kuriér doručí zásielku. A tu to začalo. Nič Vám kuriér nedoručí, dostal som oznámenie o zásielke na pošte, tak že som sa k zásielke dostal až vo štvrtok. rastlinky úbohé, úplne vysušené a zvädnuté. Samozrejme, že som firme poslal mail aj s fotografiami rastliniek ako mi ich doručili. Zatiaľ však žiadna reakcia. Škoda, že sa sem nedá vložiť fotka, uverejnil by som reálne fotografie dodaných rastlín.
Skontroluj, či si dobre vyplnil objednávku...
Mne priniesol kuriér ( asi 50 sk bolo treba doplatiť,oproti pošte) pekne domov, vopred zavolal, kedy mi to vyhovuje:)
mikro_98
20.04.09,18:17
Skontrolované, vybavené podvedené. Neverím im už ani slovo a nič viac od nich neobjednávam. Nekupujem internetom prvý krát, tak že s tým nemám problém. Po oznámení že príde kuriér žena sedela doma celý deň a zabudnite že sa niekto ozve. Aby ste mali úplne po nálade - do brány sa nedostanete aby Vás niekto pustil, miesto kuriéra príde poštár, zazvoní, otvoríte a v schránke si nájdete lístok, že ste neboli doma a prídite si pre záslielku na poštu, ale až druhý deň, nakoľko poštár ešte lístok nedoručil. Zaplatil som za kuriéra 8,55 €. Ale ďakujem za poučenie. Nie som začiatočník.
Bionda
21.04.09,05:40
Ja tiež už asi 3-tí rok objednávam cez internet- niektoré f. už boli spomenuté, od Sieberz som objednala prvý raz tento rok, nuž musím povedať, že našťastie som bola doma, keď dorazil kuriér, lebo tiež boli nepoliate rastlinky, ale spamätali sa, avšak ich chybou mi vyexpedovali 2x to isté! Teraz sa doťahujem , aby mi v zmysle ich podmienok, poslali peniaze naspäť- tovar som im obratom poslala späť, nuž uvidím.
Ja tiež už od nich ... objednávať nebudem. Flora exotika- je OK, Starkl mi teraz tiež čosi poslal- zatiaľ sa sťažovať nemôžem. Nuž dám vedieť.
Inak pekné a naozaj kvalitné stromky ovocné má pánko pri Kuraľanoch- myslím, že má aj stránku na internete- venuje sa tomu celá rodina- vyučení záhradníci a musím uznať- za slušnú cenu sme v jeseni kúpili stromky, zasadili a teraz na jar ma prekvapili aké sú vitálne a dobre vyzerajúce.
rozeta
21.04.09,06:13
objednala som muškáty a popínavé jahody, ale ešte neprišli, tak uvidíme....
Bionda
21.04.09,11:23
objednala som muškáty a popínavé jahody, ale ešte neprišli, tak uvidíme....
veľmi flexibilní sú www.rastlinky.sk aj minulý rok mi poslali dobre zabalené, poliate a zdravé rastliny- skús . Odporúčam - volali mi, tak ako som im zadala- vopred či môžu expedovať a kedy budem doma.
mikro_98
21.04.09,17:35
Tak že som mal nakoniec pravdu. Ďakujem. Inak nová informácia, dnes sa mi ozvala firma sieberz, kde sa mi ospravedlnili, že ak pošlem rastlinky späť tak mi pošlú peniaze. Nelogické... zaplatím za dopravu 8 € a vrátia mi 5 €. Dobrá sranda. Inak mi tiež povedali, že majú veľmi veľa sťažností a reklamácii a nevedia s firmou v Maďarsku ktorá to zasiela pohnúť. Prichádzajú o množstvo zákazníkov.
Bionda
22.04.09,08:57
Mikro, údajne vracajú vrátane poštovného! Takže si to ustráž, ak sa nemýlim o tom poštovnom to majú uvedené aj v reklamačných podmienkach.
Mám tiež prisľúbené peniaze poslať- ale vraj to vracajú cez nemeckú f.- phh- ale stačí im normálny účet a nepotrebujú ani swift, ani IBAN.... nuž uvidíme ako dopadneme. :)
Verme, že dobre.
ajuschka
20.05.09,08:44
Ja som objednávala minulý rok pre seba aj brata. Tie obrázky sú prekrásne...
- obrovská modrá slivka sa ujala, - nektarinky boli vzrastom dosť veľké, jedna sa ujala, druhá mala iba také hrubé hlavné korene, tá vyschla, - broskyňa sa vôbec neujala, - hrozno bez kôstok bolo zavoskované, vôbec nepustilo výhony, - duo-hruška sa ujala. Takže úspešnosť 50 %. Dúfam, že tejto zimy mi tie zvyšné stromčeky nevyhynuli. V jeseni som objednávala z Kohaplantu, vyzerali dobre, uvidíme na jar.

ahoj, ja som sa to vybrala hladat, (mame chalupu v Kosutoch) a nenasla som to tam :( ale uz som pocula od viacerych ze je to vynikajuce zahradnictvo.

maju aj exotiku?
dik za info :)

aja
mlisa
20.05.09,09:07
Ja tiež už asi 3-tí rok objednávam cez internet- niektoré f. už boli spomenuté, od Sieberz som objednala prvý raz tento rok, nuž musím povedať, že našťastie som bola doma, keď dorazil kuriér, lebo tiež boli nepoliate rastlinky, ale spamätali sa, avšak ich chybou mi vyexpedovali 2x to isté! Teraz sa doťahujem , aby mi v zmysle ich podmienok, poslali peniaze naspäť- tovar som im obratom poslala späť, nuž uvidím.
Ja tiež už od nich ... objednávať nebudem. Flora exotika- je OK, Starkl mi teraz tiež čosi poslal- zatiaľ sa sťažovať nemôžem. Nuž dám vedieť.
Inak pekné a naozaj kvalitné stromky ovocné má pánko pri Kuraľanoch- myslím, že má aj stránku na internete- venuje sa tomu celá rodina- vyučení záhradníci a musím uznať- za slušnú cenu sme v jeseni kúpili stromky, zasadili a teraz na jar ma prekvapili aké sú vitálne a dobre vyzerajúce.

rastlinky od Sieberzu - tiez sme nastastie pri doruceni boli doma ( ale bolo to cca o 6 vecer), rastlinky zaliate akurat, vsetky prezili.Ak by sme doma neboli a skoncilo by to na poste, predpokladam straty, pretoze posta je na opacnej strane dediny a jej otvaracia doba nie je naklonena zamestnanym :(
rastlinky zo Starkla - na obed cca 13:00 prisla SMS ze v ten den pride zasielka, kurier volal o dve hodiny ze mu nikto neotvara - holt pracujem vo vedlajsom mieste a neviem odletiet na pockanie z prace, potrebujem vediet aspon den vopred ze budem odchadzat skor. Dost dobre nerozumiem preco nevedli poslat tu SMS skor, vzhladom k tomu ze na zasielke bolo napisane ze bola expedovana 2 dni predtym, takze vedeli kedy komu co pojde. Chudaka kuriera som do telefonu sfukla a dohodli sme sa na dalsi den. Akurat ze Starkl zrejme pocita s dlhsou prepravou a tak rastlinky dost preliali, dve prsli mrtve - zhnite, dalsie dve skonali na nasledky preliatia neskor.
wabi
23.05.09,20:11
Tak to vážne nechápem ako môže takto niekto vyhadzovať peniaze za predražené sadeničky, s ktorých mu polovica vykape a tá druhá je celkom iná ako na propagačnej fotke a ešte je vlastne tak spokojný, že objednáva znova...
nana307
23.05.09,20:48
Tiež som sa nechala nalákať na lákavý katalóg zo Sieberzu. Najradšej nakupujem v záhradníctvach, kde si môžem vybrať, ale dala som sa s kolegyňami dokopy a z dodaného tavaru máme hlavu v smútku. To. čo malo byť v troch farbách, je v jednej, z troch kusov uhynuli dve, trávy som reklamovala, lebo prišli hnilé. Poslali mi nové - také isté. A z tých stĺpových malín či niečo bude, no neviem... kvalita od Sieberz je veru biedna. Tak zasa pôjdem po záhradníctvach a vyberiem si tam. čo sa mi nepozdáva, nekúpim.
wabi
24.05.09,22:27
Tak už aj sĺpovité maliny:D
To zas majú byť aké? Majú väčšiu fantáziu než sortiment!:eek:
nana307
25.05.09,19:29
Myslím, že sú to černice,nie maliny, ktoré netreby ťahať po vedení. No zdá sa , že k týmto nebude treba ani kôl, ku ktorým ich uviažem. No čo, dala som sa zlákať pekným obrázkom.
mozino
26.05.09,13:55
Ja som sa nechala zlákať tiež. Rastlinky boli v úbohom stave, jedna bola zlomená (čo museli zlomiť, keď to tam vkladali, lebo v tom plastovom obale sa to nemá ako zlomiť) no a najhoršie na tom bola levanduľa, ktorá mala ledva 5 cm do výšky a bol to úbohy jeden koreň a aj tak to bolo celé zhnité a sprostá levanduľa za 3 eurá. Písala som im, tak uvidím, či sa ozvu. Dobré skúsenosti mám s flora exotika - rastlinky.sk. Po dohode je u nich možný aj osobný odber a rastlinky boli všetky v dobrom stave a aj väčšie...asi im ostanem verná lebo ten sieberz ma stál kopu peňazí za poštovné, však to je hrozné. Starkla som ešte neskúšala.
Bionda
26.05.09,14:01
no bolo to ťažké a zdĺhavé, ale nakoniec mi peniaze poslali späť, ale veľmi o serioznosti hovoriť nemôžem, inak s kvalitou súhlasím s mozinom.
wabi
27.05.09,19:53
Mimochodom pozná niekto toho Starkla alebo Sieberza? Existuje vôbec ten človek, lebo keď si to tak číta, tak sa asi radšej schováva!:D
Tá neadresnosť, to mi živnostníci si asi nemôžeme dovoliť... teda nie že by mi práve za týmto bolo ľúto...;)
wagner
28.05.09,10:36
Ja zvyknem kupovať od Starkla a som spokojná. Aj tento rok som si objednala cyprusovec a tamarišku. Doručila to súkromná preprava na zelený štvrtok v podvečer. Rastliny boli vo výbornom stave. Zasadila som a všetky sa ujali. Kedysi to posielal poštou, ale bol problém, keď to dali na poštu vo štvrtok, prišlo to v pondelok, lebo pošta bola v sobotu zatvorená. Vtedy sa stávalo, že kvety odhnili. Ale odkedy to posiela takto, nie je problém. A čo sa týka cien, tak cyprusovec mal lacnejší o 2€ ako v PD, čo znamená, že sa mi oplatilo objednať a zaplatiť poštovné a aj tak som ušetrila. A doviezli mi to až pred dom. Starkl bol ako osoba zverejnený aj v katalógu. Je to rakúska firma, tam sa to pestuje a dováža na Slovensko. Keď sa ich telefonicky na to pýtaš, tak Ti to potvrdia. Ja som tam volala a dostala som túto informáciu. AJ katalóg robia rakúšania. Záleží od nich, čo tam dajú do ponuky. Takže pre mňa Starkl nie je neznámy človek. Je to rodinná firma.
Bionda
28.05.09,10:50
jediný problém je u Starkla, že nevedia tu na Slovensku, kedy budú expedovať v Rakúsku :) inak s kvalitou súhlasím.
arizona
28.05.09,11:21
To, že nepoznám osobne toho, od kohosi objednám cez katalóg kvety,mi vôbec nevadí.:confused:
Spolieham sa na jeho dlhoročnú tradíciu a skúsenosti.
Nie každý "malý záhradníček" dokáže byť tak úspešný, že exportuje svoj tovar do niekoľkých krajín Európy,že dokáže zdarma 2x ročne posielať státisícom ľudí farebné katalógy, mať svoju web-stránku a posielať každý mesiac na mail aktuálnu starostlivosť o záhradu.
Keby ich zákazníci neboli spokojní, tak by si toto všetko nemohli dovoliť !

Rastlinky sú predsa len živý materiál, takže môže sa počas prepravy vyskytnúť nejaká nehoda. Ale ved o poškodených balíkoch počujeme často, nielen pri Starklovi, či Sieberzovi...

Ja som pred pár rokmi zakladala novú záhradu. Nemala som moc času,ani chuti obiehať všetky záhradníctva v okolí.
Celá moja okrasná i ovocná záhrada je na 99% objednaná z katalógov (starkl, rastlinky,dreviny,kohaplant sk. atď.)
Všetkému sa úspešne darí, nielen kvetom, kríkom,ale aj ovocným stromom, takže som spokojná.
Ked mi niečo dochybuje, vždy vezmem katalóg a objednám u osvedčených odborníkov s tradíciami :):)
wabi
29.05.09,08:03
Je to len otázka typu človeka niekto proste rád vidí toho kto mu predáva niečo a nemusia to byť len rastliny, hoci tie sú asi popri potravinách najchúlostivejšie...
Niekto zasa ide po značke a po firme a čím anonimnejšie tým lepšie.
Ide o to, aby mal zákazník dobrý pocit a nakupovanie ho bavilo...
Ak niekto má lepší pocit pri anonimnom nakupovaní cez retušovaný krásny a farebný až moc katalóg tak prečo nie. Napokon keby to nefungovalo, tak by si firmy asi tie katalógy nedovolili rozdávať zadarmo v státicícových nákladoch. No zadarmo... zaplatí to aj tak ten kto nakupuje, ale aj to je v poriadku ak je s tým spokojný...
Ale to, že niekto vydáva obyčajné odrody za stĺpovité a zámerne zavádza sa mi aj tak nepáči...
Čo je to ale v porovnaní s človekom ktorý predáva sadenice stromčekov Diospyros Lotus - to je podpník na ktorý sa štepia Hurmi kaki za nejakých 20 € a pritom ešte tvrdí, že je to veľmi chutné a sladké ovocie nazýva ho : Ebenovník datlový...
Aby som to ozrejmil, tak plody tohoto podpníka nezaštepeného normálny človek nedokáže za bežných okolností zjesť. Sú veľké ako väčšia čerešňa, majú v sebe šesť pomerne veľkých semien ako menšia fazuľka. Vlastne len nejedlé semená obalené šupkou. čo je ale najhoršie sú triesloviny. Je to najtrpkejšie ovocie aké som kedy ochutnal. :mad:
Tak toto ide niekto predávať za takmer 600 sk. Rodiť to bude až za 10 rokov, ak vôbec, pretože približne polovica týchto stromov sú samčie a polovica samičie a bez opelenia nemajú plody ak nerastú veľmi blízko seba tak sa ani neopelia, toto ale predajca nevysvetluje, možno to ani sám nevie, alebo radšej ani nepovie, pretože takto ho kupujúci nemôže obviniť, že čo mu to predal, veď sa to nedá jesť.:confused:
Aj som mu vovlal a on mi tvrdil že jemu tie plody chutia:eek:. No chcel by som ho vidieť ako ich zje aspoň 1/4 kg a ako bude chodiť zo stiahnutou hubou celý deň.:D
Potom mi volá pár ľudí že oni chcú Ebenovník Datlový, najprv som bol zaskočený, že čo to môže byť. Keď som zistil o čo ide, a snažil sa to vysvetliť jednej pani, ktorá chce radšej Ebenovník datlový (Diospyros Lotus) ako Ebenovník Rajčiakonosný (Diospyros Kaky - Hurmi kaki), pretože má radšej Dtle ako paradajky, tak som skoro skolaboval...:D nezmohol som sa na slovo a len som sa rehotal do telefónu až mi slzi tiekli.:D
A potom dôveruj človaku...
renata 1
19.11.09,17:49
Ahoj,dnes mi prišiel tovar s rastlinkami z tejto firmy,rastlinky sú super,starostlivo zabalené a rýchlo poslané......som veľmi spokojná.......takže chválim,fakt
wabi
21.11.09,21:34
Ahoj,dnes mi prišiel tovar s rastlinkami z tejto firmy,rastlinky sú super,starostlivo zabalené a rýchlo poslané......som veľmi spokojná.......takže chválim,fakt
A to ti fakt nevadí, že ti poslali niečo úplne iné než si si objednala? Že to pravdepodobne kúpili najlacnejšie ako sa dalo a predali ti to ako stĺpovité čerešne, či stĺpovité niečo čo vlastne vôbec neexistuje ale zdvihli tomu vďaka údajnej stĺpovitosti cenu na niekoľkonásobok? Veď vôbec nevieš akú odrodu ti vlastne poslali.
Milas265
22.11.09,16:27
Všetci to tak robia..lacno kupim draho predám..ked hovorím všetci,tak myslím všetci!!!!:eek:
wabi
23.11.09,06:17
Všetci to tak robia..lacno kupim draho predám..ked hovorím všetci,tak myslím všetci!!!!:eek:

To by bolo v poriadku, opačne by to nešlo, to by samozrejme skrachovali.:D
Nie je však v poriadku ak niekto lacné odrody vydáva za niečo úplne iné a klamlivo informuje zákazníka pričom jeho marža je viac ako 500%, v porovnaní s tým čo nakupuje. Zneužíva tak naivitu alebo neznalosť svojich zákazníkov...:mee:
karino
19.12.09,21:29
suhllasim s wabim , u mojho znameho kupuje spominana firma sadenice vinica napr. portugal modry za 1 € a predava ho v katalogu za srandovnu cenu 6€. nas v malom by vysla sadenicka portugala 1,5€....
jsomsak
19.12.09,23:38
Mam ten katalog ale neobjednal som odtial nic chvala bohu:eek:
BXLmiami
20.12.09,08:43
suhllasim s wabim , u mojho znameho kupuje spominana firma sadenice vinica napr. portugal modry za 1 € a predava ho v katalogu za srandovnu cenu 6€. nas v malom by vysla sadenicka portugala 1,5€....
Problém je,že ja nemám známeho,ktorý predáva portugal modrý.Dokonca ani nepoznám nikoho,kto má známeho čo predáva portugal modrý.Nemám ani známeho,ktorý by vedel čo je to portugal modrý.Takže mi neostáva nič iné,len sa pozrieť do katalogu,potom pobrusiť na internete a ak to chcem,tak kupiť.
wabi
21.12.09,19:37
Problém je,že ja nemám známeho,ktorý predáva portugal modrý.Dokonca ani nepoznám nikoho,kto má známeho čo predáva portugal modrý.Nemám ani známeho,ktorý by vedel čo je to portugal modrý.Takže mi neostáva nič iné,len sa pozrieť do katalogu,potom pobrusiť na internete a ak to chcem,tak kupiť.
Nuž aký problém, ak niečo neviem na to internet aby som vyhľadal a zistil, spoznal, a vedel. Ak napriek tomu mám pochybnosti, tak sa poradím na porade a ak má niekto známeho ktorý niečo má čo niekto hľadá, tak rád poskytnem informácie, je to lepšie ako bezhlavo kupovať mačku vo vreci.
privát
29.12.09,18:12
suhllasim s wabim , u mojho znameho kupuje spominana firma sadenice vinica napr. portugal modry za 1 € a predava ho v katalogu za srandovnu cenu 6€. nas v malom by vysla sadenicka portugala 1,5€....
preboha, čo sa čudujete?! Však nepoznáte nenažratú podnikateľskú slovač? (česť výnimkám, ktorých je miniminimum!)
BXLmiami
29.12.09,18:26
preboha, čo sa čudujete?! Však nepoznáte nenažratú podnikateľskú slovač? (česť výnimkám, ktorých je miniminimum!)
Tak ak sa bavíme o Sieberzi,tak zrejme rakusku.Ale zarábať by si chcel dobre,však?A aj nejaké odmeny a príjemnu kanceláriu by si chcel v práci,že ano.Nevieš,ako má firma zarobiť na najmy a platy,ked nie na navýšení ceny?Ale môže dať aj menšie zisky a znížiť platy,či prepušťať.Ja neviem,kedy Ti dojde,že jedno s druhým suvisí.Zrejme si človek,ktorý okolo podnikania ani neprešiel.
wabi
29.12.09,23:49
Ak som sa nechal strhnúť, tak nie ani tak preto, že je niečo predražené, ako skôr preto, že neponúkajú to čo reklamujú a klamú ľudí a to práve v tomto katalógu cítiť najviac. Ak niekto chce kúpiť niečo drahšie a je to kvalita, ktorá stojí za to a spokojný je ako predávajúci tak kupujúci je to ok. Ak je niečo predávané draho ale ľudia to kupujú, asi to až tak drahé nie je.:)
V každom prípade nemám nič proti veľkým ziskom a maržám, pokiaľ to kupujúcim nevadí. Na druhej strane je fakt a toto s touto témou až tak nesúvisí, že na Slovensku je drahšie než v ktorejkoľvek Európskej krajine. Chodím občas za hranice a vždy sa mi takmer všetko oplatí kúpiť tam...:mee:
Netuším prečo je to tak ani čo s tým robiť, len teda cítim že to nie je v poriadku a podnikatelia za to väčšinou vôbec nemôžu.
BXLmiami
30.12.09,05:44
Moja reakcia nepatrila Tebe ale predošlému diskutujucemu.Aj ja nakupujem takmer všetko v zahraničí,naozaj takmer všetko je tam lacnejšie,myslím bežné veci a nie značky.Ci ponukaju to,čo deklarovali Ti poviem o pár rokov,kúpila som od nich toho roku hrušky.Rada pozerám ich katalogy,aj ked si nemyslím,že by som bola schopná vypestovať napr.také ruže,alebo plamienky.
privát
30.12.09,10:59
Tak ak sa bavíme o Sieberzi,tak zrejme rakusku.Ale zarábať by si chcel dobre,však?A aj nejaké odmeny a príjemnu kanceláriu by si chcel v práci,že ano.Nevieš,ako má firma zarobiť na najmy a platy,ked nie na navýšení ceny?Ale môže dať aj menšie zisky a znížiť platy,či prepušťať.Ja neviem,kedy Ti dojde,že jedno s druhým suvisí.Zrejme si človek,ktorý okolo podnikania ani neprešiel.
čo sa navážaš do mňa? To je fuk, či sa jedná o slov., či zahr.firmu, prečítaj si dobre, na aký príspevok som reagovala, vlastne súhlasila s ním, že u nás a to je jedno v akom odvetví ... nestačí mať na danom výrobku 100% zisk, ale niekoľkonásobný a vedz, že som človek, ktorý má k podnikaniu moc blízko, a dokonca viem sa prispôsobiť aj dnešnej fin. situácii,presnejši ísť s cenami dole. Pekný deň
Milas265
08.01.10,17:52
Ja som začal tak,že som odtiaľ nakupoval a vždy som bol spokojný.Vtedy tam mali veci,čo nikde neboli./kiwi-odrody/Bolo mi jasné,že je to drahšie,ale neriešil som to ,jednoducho som to chcel a basta!Dnes mám väčší rozhľad ale keby tam mali niečo nové ,čo nikde nemajú a chcem tak to znovu kúpim!Možno by to bolo lacnejšie v Taliansku na Ukrajine ,dokonca v Blave,ale ked si zrátam náklady a chcem 1-2 rastlinky tak je to jasné.Tento rok sklamali,ponúkajú asiminu a ked som chcel info aká výška rastliny a aká odroda tak mi poslali presný text,čo bolo v katalogu..čiže kočka vo vreci..takže sorry...Tým chcem povedať,že každý sa rozhodne sám a čo mu vyhovuje...:cool:
Polly404
08.01.10,18:28
Ja som si už objednávala od Starkla, Sieberz a z Rastliniek. Od Starkla sa mi neujalo skoro nič. So Sieberzu sa mi ujala drvivá väčšina, akurát ma mrzelo, že na obrázku sú nádherné veľké kvety plamienka a v skutočnosti to je malokvetý plamienok, čo som pri objednávke netušila. Z Rastliniek sa mi ujalo vždy všetko, až na jeden raz, keď sa mi neujala Vistéria, ale po telefonickom rozhovore mi ihneď zaslali náhradnú. Takže s rastlinkami som nadmieru spokojná. Tiež by som si chcela so Sieberz objednať tie previsnuté tirolskémuškáty, ale bojím sa, že sa zase neujmú.
wabi
09.01.10,10:04
Ja som si už objednávala od Starkla, Sieberz a z Rastliniek. Od Starkla sa mi neujalo skoro nič. So Sieberzu sa mi ujala drvivá väčšina, akurát ma mrzelo, že na obrázku sú nádherné veľké kvety plamienka a v skutočnosti to je malokvetý plamienok, čo som pri objednávke netušila. Z Rastliniek sa mi ujalo vždy všetko, až na jeden raz, keď sa mi neujala Vistéria, ale po telefonickom rozhovore mi ihneď zaslali náhradnú. Takže s rastlinkami som nadmieru spokojná. Tiež by som si chcela so Sieberz objednať tie previsnuté tirolskémuškáty, ale bojím sa, že sa zase neujmú.
Alebo že to zas bude mať kvety polovičnej veľkosti ako by ste očakávala!:)
Nevadí že to nie je to čo očakávate, prípadne vám pošlú niečo úplne iné, hlavne že niečo rastie a ste preto nadmieru spokojná.:D Tak tomu sa hovorí pozitívne myslenie spokojného zákazníka! V dobrom.;)
Polly404
10.01.10,17:39
Myslela som s rastlinkami z katalógu Rastliniek, lebo tam vždy poslali to, čo bolo v katalógu a avšetko sa ujalo.
BXLmiami
12.01.10,11:33
Tak o Sieberzi som netušila do vlani,takže viem posudiť akurát katalog,ale čo sa týka Starkla,tak ten poznám už dlho a nedám dopustiť na ríbezle a egreše.
Svojho času ešte svokra nasadila,asi o mesiac na to dostala porážku a o tie ríbezle sa nikto nestaral,kedže ja som sa začala kamarátiť so záhradou len od roku 2008.Kľudne si tam celé roky rastu a rodia,rodia,presne tak ako na obrázku,nikto ich nikdy nezastrihol ani nikto nikdy nepohnojil či nepolial.Takže drobné ovocie objednávam zo Starkla.
wagner
12.01.10,11:55
Dnes som dostala katalog na jar 2010 od SIEBERZu. Keď som to porovnávala s predchádzajúcimi katalógmi, tak tento nie je až tak zaujímavý.
wabi
12.01.10,21:36
Tak o Sieberzi som netušila do vlani,takže viem posudiť akurát katalog,ale čo sa týka Starkla,tak ten poznám už dlho a nedám dopustiť na ríbezle a egreše.
Svojho času ešte svokra nasadila,asi o mesiac na to dostala porážku a o tie ríbezle sa nikto nestaral,kedže ja som sa začala kamarátiť so záhradou len od roku 2008.Kľudne si tam celé roky rastu a rodia,rodia,presne tak ako na obrázku,nikto ich nikdy nezastrihol ani nikto nikdy nepohnojil či nepolial.Takže drobné ovocie objednávam zo Starkla.

Nuž otázka je len, či by aj rovnaké ríbezle kúpené v polovičnej či dokonca tretinovej cene zakúpené kdekoľvek inde nerástli rovnako dobre?:D
Tiež treba dať pozor na to, že kyslomilné čučoriedky by tam bez starostlivosti napríklad už neboli. Na základe tohoto prípadu sa nedá zovšeobecňovať, ale v starkli aspoň neklamú tak okato čo sa týka informácií o odrodách ako v sieberzi.:)
truch
13.01.10,07:02
V novom katalógu Sieberz sú nádherné palmy, má niekto skúsenosť s ich pestovaním, objednal si ich niekto? Sú dosť drahé, tak by som nerada za veľké prachy kúpila "malú a nepodarenú palmu", ktorá sa tej na obrázku nepodobá a ani tak skoro sa podobať nebude:(:(
paloo
13.01.10,07:22
K tomu Starklovi v česku ponúka asimínu triloba za 295 korún:)a u nás za 13,95€:D
wagner
13.01.10,13:01
K tomu Starklovi v česku ponúka asimínu triloba za 295 korún:)a u nás za 13,95€:D
To je cca 11,34 € / 1 € = cca 26 Kčs)
truch
13.01.10,13:12
To je cca 11,34 € / 1 € = cca 26 Kčs)

asi podporujú cenami Čechov, aby si skrášlili svoje príbytky:):)
Milas265
13.01.10,20:06
Bohvie čo to je za odrody..nepíšu :D,v Čechách to bude semenáč.:eek:
wabi
13.01.10,21:22
Podobné mám v ponuke za 5 € menšie a 10 € väčšie.
ludmilla
13.01.10,21:37
K tomu Starklovi v česku ponúka asimínu triloba za 295 korún:)a u nás za 13,95€:D

Objednala som si asimínu trilobu v klube pestovateľov rastlín za 2€ 5 semien, zahrám sa na Ivana Vladimiroviča Mičurina a budem pekne pomaly pestovať zo semienka, uvidím čo z nich vyrastie.
wabi
13.01.10,21:55
Objednala som si asimínu trilobu v klube pestovateľov rastlín za 2€ 5 semien, zahrám sa na Ivana Vladimiroviča Mičurina a budem pekne pomaly pestovať zo semienka, uvidím čo z nich vyrastie.

Daj vedieť o 12 rokov najskôr.:D
ludmilla
13.01.10,21:58
Daj vedieť o 12 rokov najskôr.:D

Keď sa dožijem dám vedieť :):):D:D
paloo
14.01.10,05:09
Podobné mám v ponuke za 5 € menšie a 10 € väčšie.
Zabudol si podotknúť,že semenáče:D
wabi
14.01.10,13:44
Mám aj štepené :D ja som sa to totiž naučil už dávno...:)
A dokonca viem aj to, že drieň treba rezať aby rástol bujnejšie a nemám s tým problém.
Mimochodom videl som jednu asiminu zo zásielky a nebola štepená a keďže Asiminy sa z odrezkov nezakoreňujú ani bunkové kultúry na ne nefungujú odkopky sa vo veľkom nerobia, tak to bol asi semenáč.
Ale povedzme si otvorene, semenáč, nesemenáč, u Asimin si aj pri maličkom štepencovi počkáme pekných pár rokov na poriadnu úrodu, najmä keď nie sú podmienky práve "ideálne".:rolleyes:
Milas265
14.01.10,19:03
No zo zásielky si nemohol vidieť,nakoľko sa jedná o jarnú ponuku 2010.
No ako som písal mačka vo vreci....
buchač
14.01.10,19:09
Podľa katalógu :

" stlpová ostružina NAVAHO "

Ak niekto náhodou už takúto má , požiadal by som o poskytnutie nejakých skúseností ....celkom ma oslovuje ...
wabi
14.01.10,20:29
Podľa katalógu :

" stlpová ostružina NAVAHO "

Ak niekto náhodou už takúto má , požiadal by som o poskytnutie nejakých skúseností ....celkom ma oslovuje ...

Ostružina je krík a jednotlivé výhony prvý rok narastú a druhý rok rodia. Potom rozkonária iba zospodu a odumierajú a usychajú ak ich predtým neodrežete. Zospodu od zeme vyrastie potom ďalší výhon a tak dokola. Neviem si preto dosť dobre predstaviť v čom spočíva tá stĺpovitosť. :confused:
Možno to malo byť že majú vzpriamený rast, to je fakt, ale aj iné novšie moderné odrody majú tiež vzpriamený rast.
Veľkoplodé beztrné černice sú fajn, keď ich nieje moc. Lebo všetkého moc škodí.:D
Mám doma asi desať odrôd, treba však povedať, že sú si veľmi podobné a podľa plodov a ich chuti nemáte šancu rozoznať o ktorú odrodu ide.
Ak to niekto zasa nazýva stĺpovitou černicou tak je to úplná blbosť, ale nie tých ktorý to predávajú, pretože oni vedia čo robia, môžu tak zoštvornásobiť cenu. Kupujúci nemusia byť hlúpi, len zle informovaní, alebo im na tom jednoducho nezáleží.
buchač
14.01.10,20:40
Ja len , že toto uvádzajú ...

http://www.sieberz.sk/img/products/big/41475_1.jpg

Navaho:
Prvá beztŕnna ostružina na svete so vzpriameným rastom.

- Beztŕnna ostružina so vzpriameným rastom.
- Ideálna do malých záhrad, niekoľko rokov ju môžete pestovať aj v nádobí.
- Jej plody sú bohaté na vitamíny.

Navaho je prvá ostružina, ktorá nerozrastá do šírky, ale má vzpriamený rast a je bez tŕní. K jej pestovaniu nepotrebujete veľkú záhradu a podpery. Má veľké plody s výbornou arómou. Je odolná voči chorobám. Môžete ich sadiť do 40 cm vzdialeností. Dodávame silné, kontajnerové rastliny.

http://www.sieberz.sk/orbiz/DigiTrade/945c344d687ca46a690207549cb2adc6/Ostru-ina-Navaho-Maliny-ernice--205s1d46948.html
wabi
14.01.10,21:04
Vyzerá to vážne dobre no nekúp to!:D Veríte tomu obrázku?
Ktovie s koľkých fotiek to poskladali...
Vyskúšajte to a dajte potom vedieť.
Iste to bude fajn, niekto to musí vyskúšať.
Ideálne keby ste k tomu zakúpil aj inú lacnejšiu beztrnú odrodu a porovnával...
Podľa obrázku to ale má oporu o ktorú výhony uviažete a to sa dá urobiť pri ktorejkoľvek odrode no a plody si potom dokreslíte už poľahky...:D
truch
14.01.10,21:32
Podľa katalógu :

" stlpová ostružina NAVAHO "

Ak niekto náhodou už takúto má , požiadal by som o poskytnutie nejakých skúseností ....celkom ma oslovuje ...

ja ju mám,kúpila som ju vlani, má už asi 2 metre vyzerá zdravo a 1 rok mala aj pár plodov. Nie je taká pekná ako na obrázku a ide celkom aj do šírky. Možno keby som ju upravovala, ja som ju nechala takú ako prišla. Môj názor, je to obyčajná bezostná černica, síce pekná a zdravá, ale obyčajná:(