kello
14.01.09,19:46
dobry večer, deň. chceli by sme si dať do domu krb alebo skor krbový kachľovec, ten kvoli tomu, že sa spraví menej špiny, keďže v obyvaku už je podlaha, stierky. Chcem sa opytat či aj z kachlovca sa daju spraviť prieduchy a to do vedlajšej izbi a hore do dvoch izieb , cez kt. pochopiteľne ide komín.
220870
14.01.09,19:35
Čo je to kachlovec?
kello
15.01.09,08:02
kello
16.01.09,10:44
to mi fakt nik neporadí :(
wagner
16.01.09,14:04
Teda neviem či správne chápem, ale kachľovec myslíš krbovú piecku, ktorá má napr. 8 KW a vykúri objem cca 150m3. Tak ja podľa toho čo som pozerala, na toto sa nedajú napojiť prieduchy na vykurovanie iných miestností. Ale daj si do google vyhľadať krbové kachle a tam nájdeš vysvetlenie. Tiež som to včera študovala, ale popísať Ti to neviem. Tam je to dosť obstojne vysvetlené.
kello
16.01.09,15:13
wagner dik, no tak bude muesieť byť kozub potom, z toho je bordel, ale ta čo už no. da sa dať do komina aj dymovod a vyvot tepleho vzduchu?
mzdarka renca
31.01.09,16:47
kto mi vie poradiť, chceli by sme si dať do domu kozub, ale taky aj na výhrev teplej vody a samozrejme, aby vykúril celý dom. vie mi niekto poradiť ako na to, resp. čo by to cca stálo a čo k tomu treba.
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď
robin78
20.03.09,11:11
Vie mi niekto poradit, ze ci v pripade instalacie kachiel do rohu miestnostni, ze ci je vhodne bocnu a zadnu stenu za kachlami oblozit izolacnymi platnami (3cm)? Dakujem.
robolenka
20.03.09,21:03
Ja sa chcem spytat.Mozu si krbary z cechu pytat 80%zalohy z celkovej sumi.A vedeli by ste mi poslat kontakty na nejakych ktory nie su drahy a robotu maju dobru.Ale v prvom rade sa potrebujem poradit o type kachly na salave teplo.
roman7712
23.03.09,13:47
daj si normálnu krbovú vložku, ktorú Ti pekne obmurujú podľa Tvojich predstáv a urobia Ti výduchov koľko chceš. To je najlepšie riešenie. A čo sa týka bordelu, chodím na návševy k známemu, ktorý má krb a nemá žiadny problém so špinou. To je už najmenej vyriešiť uskladnenie dreva na kúrenie.
kyblik
23.03.09,14:25
kto mi vie poradiť, chceli by sme si dať do domu kozub, ale taky aj na výhrev teplej vody a samozrejme, aby vykúril celý dom. vie mi niekto poradiť ako na to, resp. čo by to cca stálo a čo k tomu treba.
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď

Renca: dufam, ze nepisem nekoro...

Takze mas dve moznosti ohrevu vody. Prvou su Kachle na varenie - daju sa napojit na bojler. Stoja okolo tisic Eur. Pripojenie urobia kurenari za cca 100Eur.

Druha moznost Krbova vlozka dvojplastova stavana na ohrev priestoru aj na ohrev vody.Cena tiez cca tisic eur. K tej treba ale dorobit vsetko ostatne - cely krb. A tu ide cena spolu cca na 1500Eur.
robin78
24.03.09,10:30
Vie mi niekto poradit, ze ci v pripade instalacie kachiel do rohu miestnostni, ze ci je vhodne bocnu a zadnu stenu za kachlami oblozit izolacnymi platnami (3cm)? Dakujem.

posuvam...
kyblik
24.03.09,11:08
Ja sa chcem spytat.Mozu si krbary z cechu pytat 80%zalohy z celkovej sumi.A vedeli by ste mi poslat kontakty na nejakych ktory nie su drahy a robotu maju dobru.Ale v prvom rade sa potrebujem poradit o type kachly na salave teplo.

Krbari su po celom Slovensku, nenapisal si odkial by mali byt...
kyblik
24.03.09,11:12
Vie mi niekto poradit, ze ci v pripade instalacie kachiel do rohu miestnostni, ze ci je vhodne bocnu a zadnu stenu za kachlami oblozit izolacnymi platnami (3cm)? Dakujem.

KRB: Izolacia na sa na vsetky vnutorne steny dutiny, z ktorej sa napajaju prieduchy dava preto, aby Ti teplo neslo do steny ale pekne tam kde ma - do prieduchov a nasledne do priestoru. Tiez sa tymto sposobom chrani material stien.

KACHLE: Izoluje sa bocna a zadna stena z hore uvedenych dovodov.
robin78
25.03.09,07:07
KRB: Izolacia na sa na vsetky vnutorne steny dutiny, z ktorej sa napajaju prieduchy dava preto, aby Ti teplo neslo do steny ale pekne tam kde ma - do prieduchov a nasledne do priestoru. Tiez sa tymto sposobom chrani material stien.

KACHLE: Izoluje sa bocna a zadna stena z hore uvedenych dovodov.

dakujem. v pripade krbu su mi dovody v podstate jasne ale v pripade kachiel je to uz predsa len ine, nie su ziadne prieduchy a teplo z kachiel sa siri volne do okoliteho priestoru a tie teploty uz nie su take vysoke ako pod obstavbou krbu. Otazne je, ze ci tie steny najblizsie ku kachlam nemozu zacat praskat alebo nieco podobne (steny su z tehly)? Navyse tie steny pri kachliach budu oblozene nejakym obkladom....
robolenka
25.03.09,09:03
Mali by byt v okoli 150km od Oravy. A zaloha nesmie prevysit 20 az 30% z celkovych nakladov za dielo.
Este ma zaujima: musi byt hotova podlaha pred osadenym krbu alebo kachly alebo staci len ked je ;) platna ;samozrejme hruba stavba je hotova.
kyblik
25.03.09,09:14
dakujem. v pripade krbu su mi dovody v podstate jasne ale v pripade kachiel je to uz predsa len ine, nie su ziadne prieduchy a teplo z kachiel sa siri volne do okoliteho priestoru a tie teploty uz nie su take vysoke ako pod obstavbou krbu. Otazne je, ze ci tie steny najblizsie ku kachlam nemozu zacat praskat alebo nieco podobne (steny su z tehly)? Navyse tie steny pri kachliach budu oblozene nejakym obkladom....

Presne si si sam odpovedal, ja to len zhrniem: Aby Ti teplo neslo do steny, davaju sa za Kachle rozne typy ochrany steny - izolacna doska, keramicky obklad - bud jedno alebo druhe... Je blbost dat izolacnu dosku a na to keramicky obklad.
kyblik
25.03.09,13:50
Mali by byt v okoli 150km od Oravy. A zaloha nesmie prevysit 20 az 30% z celkovych nakladov za dielo.
Este ma zaujima: musi byt hotova podlaha pred osadenym krbu alebo kachly alebo staci len ked je ;) platna ;samozrejme hruba stavba je hotova.

Dobrych krbarov je dnes tak malo, ze pri nich neurcujes podmienky ty ale snazis sa s nimi dohodnut na podmienkach vyhovujucich obom stranam. cakal som, ze napises este konkretnejsie odkial si... Tak napr. V DK je jeden pan, meno a cislo mas v sukomnej sprave.
robolenka
25.03.09,16:13
V tom mas pravdu ale urcite je ich take mnozstvo ze zakaznik ocakava serioznost a krbar schopnost platit od zakaznika .tak obydave skupiny maju svoje poziadavky a podmienky.A som v stadiu kedy ma zaujima to co ocakava krbar odo man a ja od neho tak si kazdy moze vybrat.Jednoduche prime neprime poziadavky.Potom ked sa vyberie a rozhodne je neskoro odstupit od dohodnuteho.
Dakujem za kontakt..
A kde stoji stavba 4km od DK.projektovu dokumentaciu mozem zaslat mailom.a ostatne vysvetlim neskor
kyblik
25.03.09,20:49
V tom mas pravdu ale urcite je ich take mnozstvo ze zakaznik ocakava serioznost a krbar schopnost platit od zakaznika .tak obydave skupiny maju svoje poziadavky a podmienky.A som v stadiu kedy ma zaujima to co ocakava krbar odo man a ja od neho tak si kazdy moze vybrat.Jednoduche prime neprime poziadavky.Potom ked sa vyberie a rozhodne je neskoro odstupit od dohodnuteho.
Dakujem za kontakt..
A kde stoji stavba 4km od DK.projektovu dokumentaciu mozem zaslat mailom.a ostatne vysvetlim neskor

TOTO JE GRAMATICKY BRUTAL...
mzdarka renca
25.03.09,21:09
Renca: dufam, ze nepisem nekoro...

Takze mas dve moznosti ohrevu vody. Prvou su Kachle na varenie - daju sa napojit na bojler. Stoja okolo tisic Eur. Pripojenie urobia kurenari za cca 100Eur.

Druha moznost Krbova vlozka dvojplastova stavana na ohrev priestoru aj na ohrev vody.Cena tiez cca tisic eur. K tej treba ale dorobit vsetko ostatne - cely krb. A tu ide cena spolu cca na 1500Eur.

kýblik, až teraz som si všimla tvoj príspevok. volila by som druhú možnosť. tá cena nie je nízka na celé kúrenie (krb, rozvody, prieduchy, ohrev vody a 3 radiátory)?
kyblik
25.03.09,22:03
kýblik, až teraz som si všimla tvoj príspevok. volila by som druhú možnosť. tá cena nie je nízka na celé kúrenie (krb, rozvody, prieduchy, ohrev vody a 3 radiátory)?

:D no Ty si podarena... jasne, ze to nie je cena za vsetko...

Samotna krbova vlozka dvojplasova (vnutri medzi dvoma plastami je taky had na vodu) stoji tych 1000 Eur. Dalej potrebujes bojler (cca 500Eur), v ktorom sa bude zhromazdovat ta nahriata voda a odtial to pojde do radiatorov (cca100Eur/ks) nejakym obehovym cerpadlom (100Eur). Rozvody + praca dalsich cca 200Eur... 2000 Eur a to este nepocitam krbara, ktory Ti pride postavit krb...

renca... renca, dychas???:confused: no je to riadna lata...
mzdarka renca
25.03.09,22:12
:D no Ty si podarena... jasne, ze to nie je cena za vsetko...

Samotna krbova vlozka dvojplasova (vnutri medzi dvoma plastami je taky had na vodu) stoji tych 1000 Eur. Dalej potrebujes bojler (cca 500Eur), v ktorom sa bude zhromazdovat ta nahriata voda a odtial to pojde do radiatorov (cca100Eur/ks) nejakym obehovym cerpadlom (100Eur). Rozvody + praca dalsich cca 200Eur... 2000 Eur a to este nepocitam krbara, ktory Ti pride postavit krb...

renca... renca, dychas???:confused: no je to riadna lata...

ešte dýcham:D, ale rátam s takou cenou, brat si dal urobiť krb aj s prieduchmi, bez radiátorov a ohrevu teplej vody a celé ho to stálo okolo 80 tis. Sk.

Nevieš koľko by stáli krbári?

PS: prepáč, že sa pýtam dookola, ale potrebujem to vedieť, aby sme sa vedeli na to finančne prichystať:)
kyblik
26.03.09,06:38
V pohode pytaj sa... Krbari beru od 500 do 700 Eur podla narocnosti krbu. Este sme nespominali cenu materialu na krb : tehlu - kvadru, obklad - kamen,mramor... len samotna murovacia malta (flexibilna) stoji 170 Eur vrece...
robolenka
26.03.09,07:23
Ahojte.
Ma niekto s kusenosti s / hypokaustovou pecou/ zaujimajuma naklady ako ste s tym spokojny:) a ci mate nejake :mad:nevyhody :mad:s kurenim a co vsetko ste museli urobit ked ste ju montovaly.:rolleyes:
Dakujem za odpovede
kyblik
26.03.09,07:45
Ahojte.
Ma niekto skusenosti s / hypokaustovou pecou/ zaujimaju ma naklady ako ste s tym spokojny:) a ci mate nejake :mad:nevyhody :mad:s kurenim. A co vsetko ste museli urobit ked ste ju montovali.:rolleyes:
Dakujem za odpovede

V Tvojom pripade, kedze mas postavenu novostavbu by som riesil krbovu vlozku s ohrevom vody a pustil by som to do podlahoveho kurenia. Mal by si z jednej vlozky aj teplo v podlahovke, aj teplo v priestore z prieduchov. Ak sa bojis prasnosti existuju filtre.
robolenka
26.03.09,12:12
kiblik to lepilo je take drahe sa mi zda ze nejak prehnana cena!!!!!!!
mzdarka renca
26.03.09,12:33
V pohode pytaj sa... Krbari beru od 500 do 700 Eur podla narocnosti krbu. Este sme nespominali cenu materialu na krb : tehlu - kvadru, obklad - kamen,mramor... len samotna murovacia malta (flexibilna) stoji 170 Eur vrece nie je to veľa? koľko vriec bude treba?...

Tak na koľko to celé odhaduješ?

mimotemy PS: aj ja som flexibilná a nie som taká drahá:D
kyblik
26.03.09,13:55
Tak na koľko to celé odhaduješ?

mimotemy PS: aj ja som flexibilná a nie som taká drahá:D

Je to specialna lepiaca malta, ktora je stavana na velmi vysoke teploty. Na cely krb staci jedno 25kg vrece. A verte, ze sa oplati ju kupit...

Skusim Ti to cele prepocitat len mi este FLEXIBILNE posli obrazok krbu ako si ho predstavujes...:D
mzdarka renca
26.03.09,14:11
Je to specialna lepiaca malta, ktora je stavana na velmi vysoke teploty. Na cely krb staci jedno 25kg vrece. A verte, ze sa oplati ju kupit...

Skusim Ti to cele prepocitat len mi este FLEXIBILNE posli obrazok krbu ako si ho predstavujes...:D

nemám obrázok, ešte sme sa ani nedohodli, ako bude vyzerať, len viem, že sa mi musí páčiť:).

Teraz riešime technickú a finančnú stránku a ostatné potom. Možno pomôže, že dom má 140m2, je jednopodlažný, prieduchmi chceme vykúriť 3 izby, do kuchyne, ďalšej izby, kúpelne, a verandy chceme dať radiátory a ešte ten ohrev vody.
katka
27.03.09,09:22
Ahojte.
Ma niekto s kusenosti s / hypokaustovou pecou/ zaujimajuma naklady ako ste s tym spokojny:) a ci mate nejake :mad:nevyhody :mad:s kurenim a co vsetko ste museli urobit ked ste ju montovaly.:rolleyes:
Dakujem za odpovede

My máme v dome postavenú hypokaustovu pec a sme veľmi spokoní.Neviem sa k tomu vyjadriť nejak odborne,tak len laicky pár slov.Je tam asi 500kg.šamotu,takže dlho drží teplo a má špeciálne dvierka,ktoré sa keď oheň dohorí a je len pahreba hermeticky uzavrú a nevietiahne sa teplo von cez komín. Máme poschodový dom a otvorené schodište tak na hornom poschodí sú celú zimu vypnuté radiátory,teplo z pece nám to vykúri.
Stačí priložiť ráno a večer a je teplo.Nám stačilo prikladať jedenkrát za deň,nemáme radi príliš teplo.Plynom sme vlastne len temperovali.
A okrem toho nieje ani neporiadik z tejto pece pri čistení,všetko zostáva v peci a len také zariadenie sa napojí na vysávač a popol sa z pece vysaje.
kyblik
27.03.09,09:52
Katka prosim Ta kolko Vas tato pec stala? A mate este ine kurenie? Ake? Ako vyhrievate vodu? To je otazok, co?
katka
27.03.09,10:01
Katka prosim Ta kolko Vas tato pec stala? A mate este ine kurenie? Ake? Ako vyhrievate vodu? To je otazok, co?

No bola drahá.... 200tis. a to len tie dvierka stáli 30tis.Kúrenie máme aj plynové,ale keď dosiahne nastavenú teplotu,tak sa samo vypne,čiže keď kúrime v peci,tak plynové sa automaticky vypne. A voda je ohrievaná tiež plynom.
Veľa ľudí chce asi radšej krb,lebo je tam dlho efekt ohňa,ale na obranu tejto peci musím povedať,že dvierka sú sklenené,tak oheň nejaký čas vidíme aj my.
robolenka
27.03.09,19:03
Katka a je velka ta pec asi kolko metrou to zaberie Mame dom sprizemie a podkrovie a kto ti to robil bola si spokojna ak mozes posli mi kontrakt a ako dlho ti ju stavali a ako dlho si cakala na material od objednania
robolenka
28.03.09,20:13
Prepacte za GRAMATICKY Brutal ale ked nejde tak nejde.Dom stoji a nazory sa akceptuju.Uznavam gramatikami nejde.Ale uz sa budem snazit pisat co najlepsie.Dakujem za krytyku..:o
katka
31.03.09,05:11
Katka a je velka ta pec asi kolko metrou to zaberie Mame dom sprizemie a podkrovie a kto ti to robil bola si spokojna ak mozes posli mi kontrakt a ako dlho ti ju stavali a ako dlho si cakala na material od objednania

Pec je asi tak 60x100 x 200cm, my máme úplne jednoduchú,ale videla som rôzne veľkosti a tvary,je to vec vkusu a peňazí. A asi to záleží aj na množtve šamotu a veľkosti priestoru ktorý to má vykúriť. Dodaciu lehotu si už nepätám.Keď sa pec stavala,ešte sme tam nebývali.
Robila nám to košická firma,ale asi nemôžem konkretizovať kôli reklame.
dolfort
21.07.09,15:42
Má niekto skúsenosti s krbovými kachľami značky ABX,
konkrétne Marina, Bavaria, Helvetia - s teplovodným výmenníkom?
Vo všeobecnosti, mávajú takéto kachle nejaký centrálny vstup vzduchu do spaľovacieho priestoru, ktorý by umožnil napojiť naň externý vzduchovod zvonku domu, tak ako sa to robieva pri krboch?
amoo
12.10.09,08:17
Potrebujem odizolovat podlahu a zadnu drevenu stenu za krbopieckou jotul cb 100. Tiez zadnu drevenu stenu za a strop nad dymovodom. Uvazujem pod krbopec dat sklo 100/100/6mm. Na drevene steny a strop superizol, AKO SA VOLA TEN ZIARUVZDORNY FLEXIBILNY TMEL? chcem ten superizol prilepit na dreveny obklad. A je mozne na superizol ako peknu povrchovu uprava pouzit tradicne kachliarske kachlice a cim ich prileit? hlavne na strop aby mi nepadli? je mozny takyto postup? dakujem.
amoo
13.10.09,16:43
Nevie niekto poradit AKO SA VOLA TEN ZIARUVZDORNY FLEXIBILNY TMEL ktorym chcem prilepit tradicne kachliarske kachlice na superizol a kde kachlice vobec kupit? , kachliari su trochu skupi na slovo
buchač
13.10.09,16:54
Nevie niekto poradit AKO SA VOLA TEN ZIARUVZDORNY FLEXIBILNY TMEL ktorym chcem prilepit tradicne kachliarske kachlice na superizol a kde kachlice vobec kupit? , kachliari su trochu skupi na slovo

Neblbni ...
http://kachliar.sk/kachlice.php
napr..
http://kachliar.sk/img_ine_komponenty/kachle08.jpg

Kachličky
Uvedené výrobky Vám môžeme zhotoviť v rôznych rozmeroch a farbách, typ kachlice a farba môžu byť navzájom rôzne pozamieňané.
Farby kachličiek


kachliarske kachlice. (0,26 sekúnd)
http://www.google.sk/search?client=opera&rls=sk&q=kachliarske+kachlice&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8
amoo
14.10.09,09:07
Vyborne hned sa vam prihlasim naozaj vrela vdaka.
Dalej opisem moj laicky postup, aby sa vedeli vyjadrit pripadne aj dalsi ochotni rady, (na kachliarov ktorych som v Po. oslovil so nemal stastie, take male zakazky ako obstavba steny za liatinovou pecou a dymovodom na drevenej chate neberu, bolo mi az trapne z nimi komunikovat, odmerane informacie...) do dnesneho dna som nenasiel kachliara ktory by to urobil preto som oslovil murarov tam nie je problem akurat sa nevyznaju celkom v technologii. Zatial sme dosli k tomu se pod liatinovu krbopec Jotul na drevenu podlahu dame sklo. Za krbopec a za dymovod (horne napojenie dymovodu k peci) superizol 5cm ten prisrubujeme a este aj prilepime nejakym flexibilnym tepelno odolnym tmelom neviem este akym kto poradi?. Na superizol by som rad nalepil tak isto nejekym vhodnym tmelom ap. kachlice. Kachlice budu od peca vzdialene cca 10 cm, myslim ze tu teplotu z liatinoveho peca znesu??? To iste uvazujeme nad dreveny strop nad koleno dymovodu odchadzajuci cez priecku do vonkajsieho komina. Ono to drevo zacne pracovat... a z nim aj ta izolacia.... Chata stoji 1 rok len tak zazimovana, no uz by som chcel vianocovat. Kazdu radu beriem a uctivo dakujem
amoo
20.10.09,16:42
Este raz prosim o radu...
Na ten superizol kachlice (na stene) vraj budu pritazke, poradte co dat povrchovo na ten superizol aby vydrzal tu vysoku teplotu, od 10cm vzdialenej liatinovej krbopece.?
Ma niekto skusenost z akou teplotou na povrchu liatinovej krbopece Jotul ratat?
nordwest
03.11.09,18:06
krbovu pec mam v dome.uz je na tretom mieste,co musi cestovat po izbach..je vyborna,ale kurim v UK v pivnici a v izbe si iba prekurujem,v medziobdobi , alebo romantika a pod.
s pevne vymurovanou pecou nepohnem,nepremiestnim...

na chate mam krb s prieduchmi.,ale do domu by som krb nikdy nechcel...

tak popremyslaj,co je priorita.
amoo
06.11.09,20:50
Ta moja krbopec jotul sa nikde premiestnovat nebude ani nahodov. Ma svoje miesto tam kde je komin! Jedna sa o jedinu miestnost univerzalna otvorena Hala...
Ja riesim problem ako odizolovat v drevenej chate drevenu stenu v intelieri pred nu postavit krbopec - dymovod, tak aby som nevyhorel, aby to vyzeralo k intelieru drevenice, aby to preslo cez revizaka, a aby to casom nespoadlo resp. neposkodilo posobenim tepla.
mcz.sk
13.10.10,10:47
Dobrý deň,

podobný problém som aj ja riešil pred nedávnom až do zakúpenia peletových kachlí MCZ.
Peletové kachle sú dizajnovo prepracované, veľmi jednoducho ovladateľné vďaka ďiaľkovému ovládaču, a zapojenie veľmi jednoduché a rýchle.
Naplnenie zásobníka peletami mi trvá 10 sekúnd raz za deň.Popol povysávam raz za 3-4 dni - údržba je nenáročná aj pre ženy.

Vďaka vyše 90 % účinnosti a vysokej výhrevnosti peliet som za minuloročnú zimu spálil pelety za caa 7000-8000 Sk v 120m2 dome bungalowe bez plynu.

Teraz som sa dozvedel že pri zakúpení kachlí MCZ zákazník dostane 30 % dotáciu od štátu.
pivko
26.10.10,12:06
Kachle sú podľa mňa oveľa krajšie ako obyčajný krb tak že mne zajtra začina robiť kachliar tieto;)
viera387
30.12.12,19:34
poradte dobreho a lacneho krbara z okolia ilavy
arizona
31.12.12,06:46