evelin25
14.01.09,20:30
Zdravím Vás
vedel by mi niekto poradiť? Som na PN, o mesiac mi začne MD a mám 2 práce na dohody. V obidvoch je príjem po 5000 Sk. Môžem si u jednej z nich uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane, keďže prakticky už ako príjem mám len PN a vlastne si ho nemám kde uplatniť. Alebo len v ročnom vyúčtovaní?
Ďakujem
cloe
14.01.09,19:33
Zdravím Vás
vedel by mi niekto poradiť? Som na PN, o mesiac mi začne MD a mám 2 práce na dohody. V obidvoch je príjem po 5000 Sk. Môžem si u jednej z nich uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane, keďže prakticky už ako príjem mám len PN a vlastne si ho nemám kde uplatniť. Alebo len v ročnom vyúčtovaní?
Ďakujem

Daňový bonus si uplatnite podaním daňového prizania typu A.
evelin25
14.01.09,19:35
a mesačne sa to nedá?
Johanka
14.01.09,19:41
Dá. Mňa tu zaujalo niečo iné. Píšeš, že si PN a pracuješ na dohody. To sa môže ?
Iveta Matlovičová
14.01.09,19:41
a mesačne sa to nedá?

vyhlasenie o uplatneni naroku na DB moze byt podpisane len u jedneho zamestnavatela, ak u toho prveho (kde ste PN) do 31.1.2009 nepodpisete opatovne vyhlasenie, mozete ho podpisat u ineho zamestnavatela, ktory vam vyplacu odmenu aj napr. na zaklade dohody, ak sa jedna o toho isteho zamestnavatela, mozete si uplatnovat narok na DB aj mesacne z prijmu pri dohode
evelin25
14.01.09,20:01
Mám kamošku - mzdárku a tá mi hovorila, že sa to mesačne nedá ten daňový bonus dať, spomínala niečo so zrážkovou daňou do 5000. Tak ako to vlastne je? Podľa odpovedi by som ho mala prakticky mesačne mať, čiže daň by som vôbec neplatila....
Zoltán Kovács
14.01.09,20:10
Vyveďte ma z omylu. Na začiatku bola otázka ohľadne nezdaniteľnej čiastky, a teraz sa bavíte o daňovom bonuse na dieťa. Tak teraz o čom je otázka?
jankasm
14.01.09,20:10
Mám kamošku - mzdárku a tá mi hovorila, že sa to mesačne nedá ten daňový bonus dať, spomínala niečo so zrážkovou daňou do 5000. Tak ako to vlastne je? Podľa odpovedi by som ho mala prakticky mesačne mať, čiže daň by som vôbec neplatila....

Ak podpíšeš vyhlásenie môžeš si uplatňovať mesačne aj odpočítateľnú položku, a daň Ti tým pádom nevyjde žiadna. Alebo podpíšeš vyhlásenie len na uplatňovanie DB, čiže Ti daň zo mzdy síce vyjde, ale po uplatnení DB ju aj tak platiť nebudeš. Podstatné však je, že keď podpíšeš vyhlásenie, už nemôžeš mať zrážkovú daň, ale preddavkovú, aj keď je príjem do 5000,-. :cool:
milka1619
14.01.09,20:33
Mňa tak isto zaujalo to, že si na PN a pracuješ na dohody. To sa nesmie. Pri PN nesmieš mať žiadny príjem, ak to zistí SP, tak vrátiš vyplatenú Pn - porušenie liečebného režimu. Už sa taký prípad stal a ten pán musel vrátiť okolo 16.000,- Sk. SP to zistí z mesačných výkazov.
Zoltán Kovács
14.01.09,20:40
Mňa tak isto zaujalo to, že si na PN a pracuješ na dohody. To sa nesmie. Pri PN nesmieš mať žiadny príjem, ak to zistí SP, tak vrátiš vyplatenú Pn - porušenie liečebného režimu. Už sa taký prípad stal a ten pán musel vrátiť okolo 16.000,- Sk. SP to zistí z mesačných výkazov.

Ale sú aj také práce, ktoré keď vykonávaš počas PN neporušuje liečebný režim.
Johanka
14.01.09,20:52
Ale sú aj také práce, ktoré keď vykonávaš počas PN neporušuje liečebný režim.
Vlastne áno, nedávno som tu písala môj niekoľko rokov starý príbeh zo SP, keď ma presvedčili, že som bola PN iba ako zamestnanec a nie ako SZČO :D.

Ale - je to niekde čierne na bielom ?
Zoltán Kovács
14.01.09,20:56
Vlastne áno, nedávno som tu písala môj niekoľko rokov starý príbeh zo SP, keď ma presvedčili, že som bola PN iba ako zamestnanec a nie ako SZČO :D.

Ale - je to niekde čierne na bielom ?

Nie je. O tom či porušuješ liečebný režim má rozhodnúť lekár. Čo keď ja ako účtovník budem doma ležať s chrípkou na PN v posteli, pri mne notebook a účtujem. Porušujem lieč.režim? Podľa mňa nie. Ležím, beriem lieky..... a pritom aj sa zapotím, kým rozlúštim doklady niektorých mojich klientov. :D
Johanka
14.01.09,21:02
Nie je. O tom či porušuješ liečebný režim má rozhodnúť lekár. Čo keď ja ako účtovník budem doma ležať s chrípkou na PN v posteli, pri mne notebook a účtujem. Porušujem lieč.režim? Podľa mňa nie. Ležím, beriem lieky..... a pritom aj sa zapotím, kým rozlúštim doklady niektorých mojich klientov. :D
mimotemy a prečo píšeš vo fikcii? Robíš to Ty, robím to ja a koooopec iných :---. A to malé ch nie je preklep? Nemá náhodou vyvolená exotické meno - Chrípka ?
Och, mrník ;).
Zoltán Kovács
14.01.09,21:04
mimotemy a prečo píšeš vo fikcii? Robíš to Ty, robím to ja a koooopec iných :---. A to malé ch nie je preklep? Nemá náhodou vyvolená exotické meno - Chrípka ?
Och, mrník ;).

Preto fikcia, lebo nemám notebook. :---

Mrník, no a čo, v noci o 23.00 hod snáď trošku múžeme, či nie? Aj keď pri tom ešte aj pracujeme. :D
brčko
14.01.09,21:37
Podla mna, ak má u zamestnávatela dohodu na 5000,-mesačne a podpíše vyhlásenie a uplatnenie DB, tak uplatnením nezdanitelnej čiastky neplatí žiadnu daň a ten danový bonus jej vyplatia ešte navrch, lebo jej zdanitelný príjem má vo výške aspon 1/2 minimálnej mzdy.

Ak tú druhú dohodu má u iného zamestnávatela, tak tam jej zrazia zrážkovú dan. Ak si podá dan.priznanie a aj príjem z druhej dohody tam zahrnie, tak jej väčšiu časť z tejto potom už preddavkovej dane vrátia.

Tiež si myslím, že sa dá liečebný režim dodržiavať aj popri práci na dohodu, t.j. ak je človek doma a lekár mu nestanovil napr. ležanie v absolútnom klude.
Popri poberaní nem.dávok nemôže mať príjem, ktorý by bol vymeriavacím základom na nemoc.poistenie za dané obdobie a tým príjem z dohody nie je.
brčko
14.01.09,21:47
Aj ked je to mimo temy, ma napadlo, lebo som mala podobný prípad.
Ak by si danové priznanie nepodala, "musí" si požiadať o ročné zúčtovanie alebo nemusí? (viem, že výsledok by bol 0, ale predsa, musí ho podpísať aby dodržala zákon?)
Johanka
15.01.09,07:06
Aj ked je to mimo temy, ma napadlo, lebo som mala podobný prípad.
Ak by si danové priznanie nepodala, "musí" si požiadať o ročné zúčtovanie alebo nemusí? (viem, že výsledok by bol 0, ale predsa, musí ho podpísať aby dodržala zákon?)
§32 Zákona o dani z príjmov
(2) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať aj daňovník, ktorý za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy len podľa § 5, presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ak

a) plynú od zamestnávateľa, ktorý nie je platiteľom dane122) a ani zahraničným platiteľom dane podľa § 48,
b) plynú zo zdrojov v zahraničí okrem prípadov uvedených v odseku 4,
c) nemožno z týchto príjmov zraziť preddavok na daň [§ 35 ods. 3 písm. a)],
d) daňovník nepožiadal zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti (ďalej len "ročné zúčtovanie") alebo požiadal o vykonanie ročného zúčtovania, ale nepredložil v ustanovenom termíne potrebné doklady (§ 38 ods. 5) na vykonanie ročného zúčtovania alebo je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 9 až 11.
brčko
15.01.09,11:45
dakujem johanka a pán Mihál :)

Aby to bolo jednojednoznačné:
Ak dosiahla z dohody č. 1 zdanitelný príjem 5000,- x12mesiacov = 60tis., tak už to je viac ako 49248 (1/2 z 19,2 x 5130,-), takže predpokladám, že ak si nechce sama podávať DP, tak ročné zúčtovanie podpísať MUSí, aj ked v tomto konkrétnom prípade s dan.bonusom ani nulovou preddavkovou danou sa nič robiť nebude, lebo dan jej vychádza 0 a dan.bonus za celý rok vyplatený.

súhlasíte (ide o to slovo MUSI)?

p.s. Samozrejme ak mala aj druhú dohodu so zrážkovou danou, bola by hlúposť si DP nepodať, lebo cez roč.zúčt.si zrážkovú dan nemôže uplatnovať vrátiť.