mucha11
14.01.09,21:07
Ahoj všetci,
mám vážnu dilemu potrebujem poradiť: mám český bankový výpis, na ktorom sa pri každej položke nachádzajú tri dátumy, ktoré samôžu líšiť:

Tie dátumy sú nazvané takto:


Splatnosť: dátum prevedenia transakcie, obratu na účte
odepsáno: dátum odoslania prostriedkov z protiúčtu, z ktorého došla platba, alebo dátum zloženia prostriedkov v hotovosti v pokladni
valuta: dátum rozhodujúce pre výpočet úrokov.

Neviem, ktorý dátum sa účtuje do peňažného denníka. Pomôžte prosim.
Vďaka.
Zuzka
casch
14.01.09,21:02
Ahoj,
ja by som účtovala dátum prevedenia obratu na účte, teda dátum, kedy boli prostriedky pripísané alebo odpísane. Ten den je dôležitý aj pre stanovenie kurzu účtovnej operácie.
barana
15.01.09,09:51
Na mojom vypise z uctu su dva datumy:
1. datum obratu
2. datum uctovania

Ktory z datumov uvediem v penaznom denniku v JU?
kori
15.01.09,10:00
pre mucha 11 - podla mna je rozhodujuci datum pre PD "valuta" lebo to je datum kedy banka pohyb zauctuje na ucte.

pre barana - "datum uctovania"
avava
05.02.09,16:13
Ja mam tiež uvedené dva dátumy ako barana. V deň obratu SZČO vybral peniaze kartou na nákup tovaru v hotovosti, tým dňom mám aj vklad aj výdaj z pokladne. Na výpise mám o dva dni starší dátum účtovania ako deň obratu. Kori uviedla že dátum účtovania uviesť do PD a potom akým dátumom uviesť výber na bankovom účte. Ak uvediem dátum účtovania pri výbere z BÚ, bude to asi blbosť, že peniaze v pokladni mám vložené z priebežnej položky o 2 dni skôr ako tam vlastne boli. No ak uvádzam dátum obratu tak dátumy nejdú chronologicky, lebo výbery na konci mesiaca sú vo výpise až v ďalšom mesiaci a výpisy mám len raz za mesiac. Neviem či som sa vyjadrila zrozumiteľne , čo nie je moja silná stránka, ale neviem ako ďalej. Prosím poradte.
avava
08.02.09,20:30
Prosíííííííííím.
betka
08.02.09,20:41
Ja mam tiež uvedené dva dátumy ako barana. V deň obratu SZČO vybral peniaze kartou na nákup tovaru v hotovosti, tým dňom mám aj vklad aj výdaj z pokladne. Na výpise mám o dva dni starší dátum účtovania ako deň obratu. Kori uviedla že dátum účtovania uviesť do PD a potom akým dátumom uviesť výber na bankovom účte. Ak uvediem dátum účtovania pri výbere z BÚ, bude to asi blbosť, že peniaze v pokladni mám vložené z priebežnej položky o 2 dni skôr ako tam vlastne boli. No ak uvádzam dátum obratu tak dátumy nejdú chronologicky, lebo výbery na konci mesiaca sú vo výpise až v ďalšom mesiaci a výpisy mám len raz za mesiac. Neviem či som sa vyjadrila zrozumiteľne , čo nie je moja silná stránka, ale neviem ako ďalej. Prosím poradte.

Vklad PP do pokladne:
- plus PP v hotovosti
- mínus priebežné položky

Výber z účtu:
- o dva dni neskôr ako dátum zaúčtovania: mínus PP na BU
- plus priebežné položky.

Tieto dva dni sú peniaze na ceste. Ide o časový posun medzi výberom a zúčtovaním výberu v banke. Vždy to niekedy trvá. Ak by ste uskutočnili napr. platbu kartou v zahraničí časový posun by bol možno týždeň.

Aj pohyby medzi bankami nejaký čas trvajú (Toto je mimo: 31.12.2008 boli banky sakra rýchle :D, pohyb medzi 2 rôznorodými bankami trval necelú hod.:eek:), sú to priebežné položky . Krajšie nazývané v PU peniaze na ceste, kt. niekte cestujú.
lezko
09.02.09,10:27
datum uctovania