Sisikaa
14.01.09,21:39
Konateľ našej firmy je zo zahraničia. Má trvalý pobyt aj na Slov. Cestuje však za rodinou. Môžem letenky dávať do daňových výdavkov?
Zoltán Kovács
14.01.09,20:41
NIE.
Sisikaa
14.01.09,21:10
NIE.

Môžem vedieť z akého dôvodu?
Zoltán Kovács
14.01.09,21:32
Môžem vedieť z akého dôvodu?

Súkromné výdavky bežne zúčtovávaš do nákladov?
Sisikaa
14.01.09,21:48
To nie. Ale letenky sa nakupujú cez firmu. V priebehu roka je to dosť veľa peňazí. Čo s tým? Účtovať to ako repre? Ďakujem za odpoveď.
Zoltán Kovács
14.01.09,21:57
To nie. Ale letenky sa nakupujú cez firmu. V priebehu roka je to dosť veľa peňazí. Čo s tým? Účtovať to ako repre? Ďakujem za odpoveď.

A zrejme konateľ ich nie je ochotný preplatiť z vlastného. Na repre určite nie. Vytvor si na účte 518 analytiku na nedaňové náklady, a v rámci DP to bude pripočitateľná položka.
Sisikaa
14.01.09,23:13
Som tu nová. Čo znamená " Pochvala poteší......", koniec debaty?
babula12
19.01.09,17:48
Chcela by som poprosiť o radu;):rolleyes:
v prípade keby konateľ, ( ale ako FO) dal auto do prenájmu za 1,- mesačne s.r.o. -čke, mohla by som potom účtovať PHM na 501 a robiť knihu jázd, s.r.o. by podala daňové priznanie a zaplatila cestnú daň, alebo aj tak musím cez 512 a robiť cesťáky?
Ďakujem
pavol54
19.01.09,18:26
Ale na cesťáku nemôžu byť vyučtované kilometrovné a spotreba phm. podľa mňa si konateľ komplikuje život.
súkromné auto používané zamestnancom o firme:
-firma zaplatí daň za mesiace používania
-zaplatí zamestnancovi kilometrovnú náhradu
-zaplatí zamestnancovi normovanú spotrebu podľa TP v cenách platných v deň použitia
prenajaté vozidlo -vedie sa dokumentácia o prevádzke, dokumentácia o spotrebe, platí sa cestná daň, jediná výhoda je odpočet dph tá však nevyváži nevýhody
babula12
19.01.09,18:34
Veď práve ja nechcem robiť cesťáky.
Auto využíva iba konateľ, ale nechce ho dať do majetku firmy.
Preto sa pýtam, keby bola zmluva o prenájme medzi FO a s.r.o. či v tom prípade môžem účtovať PHM na 501?
Ďakujem
Orsz
19.01.09,18:49
Veď práve ja nechcem robiť cesťáky.
Auto využíva iba konateľ, ale nechce ho dať do majetku firmy.
Preto sa pýtam, keby bola zmluva o prenájme medzi FO a s.r.o. či v tom prípade môžem účtovať PHM na 501?
Ďakujem

Áno môžeš. Ale v tomto ma daňová poradkyňa upozornila, že čo sa týka prenajatého auta od fyzickej osoby, ktorá nie je podnikateľom, by to malo byť len na určitý čas - malo by ísť o prílžitostný príjem podľa §8 jeho ako súkromnej osoby. Musí si podávať daňové priznanie B - i keď mesačný nájom je len za 1,-Sk...tu by som dala ešte do pozornosti: prepojené osoby, to znamená, že cena by sa mala pohybovať v normálnej rovine - napr. my sme cenu nájomného vypočítali podľa približne mesačne jazdených kilometrov, napr. 2000 km a vynásobili 5,50/km (beriem do úvahy ešte minulý rok v Sk), čo je 11000 Sk /365,13 EUR . Táto cena by mala byť odrazom pri určovaní ceny nájomného, pretože na opačnej strane bude zdaneným príjmom konateľa-súkromnej osoby - §8, ako som už písala.
Ak tento prenájom bude trvať dlhšie, za čo je považované už aj jeden celý rok, mal by si konateľ-súkromná osoba na to zriadiť živnosť, a byť aj daňovníkom z motorových vozidiel.
babula12
19.01.09,20:41
Ďakujem:)
kochones
19.01.09,20:55
To nie. Ale letenky sa nakupujú cez firmu. V priebehu roka je to dosť veľa peňazí. Čo s tým? Účtovať to ako repre? Ďakujem za odpoveď.

a nemozete to urobit tak ze nesiel za rodinou ale na sluzobnu cestu? ak mate spolocnost aj v krajine kde ma rodinu tak by to nemal byt problem.