hanab
06.06.05,12:52
Prosim o pomoc pri jednej situacii, ktora nastala u nas vo fitme a ek.kanc. sa o celej veci dozvedela az posledna :-(
Predali sme tovar 311/604 a 343 za cca 3000000,-
My sme poskytli odberatelovi splatkovy kalendar, cize sme rozdelili dobu splatnosti na viac casti s roznymi sumami uhrad fa., ale do vynosov sme zahrnuli celu sumu a odviedli v 4/2005 DPH.
Na vyplatenie nasmu dod., od ktoreho sme tovar zakupili, sme nemali financie, tak sef poziadal Tatra leasing o spatny leasing. T.j. TL mame vyfakturovat tento uz raz predany tovar, TL nam uhradi celu sumu fa., nasledne nam vystavy leas. kalendar a preda nam tento tovar spat, samozrejme o vyssiu sumu. Cele nas to vyjde vyhodnejsie ako uver v banke. Vie mi niekto poradit, ako to poriesim s uctovanim?
pyton
06.06.05,12:23
hanab, keď to čítam, tak sa mi zdá, že som už mala niečo podobné, ale ja som mala v rukách len leasingovú zmluvu a nikto mi nepovedal, že sa jedná o spätný leasing...takže som to brala normálne len ako leasing. Možno sa to účtuje rovnako, ale teraz mi je divné, že som to nevedela.
ondrejvla
06.06.05,12:55
Prosim o pomoc pri jednej situacii, ktora nastala u nas vo fitme a ek.kanc. sa o celej veci dozvedela az posledna :-(
Predali sme tovar 311/604 a 343 za cca 3000000,-
My sme poskytli odberatelovi splatkovy kalendar, cize sme rozdelili dobu splatnosti na viac casti s roznymi sumami uhrad fa., ale do vynosov sme zahrnuli celu sumu a odviedli v 4/2005 DPH.
Na vyplatenie nasmu dod., od ktoreho sme tovar zakupili, sme nemali financie, tak sef poziadal Tatra leasing o spatny leasing. T.j. TL mame vyfakturovat tento uz raz predany tovar, TL nam uhradi celu sumu fa., nasledne nam vystavy leas. kalendar a preda nam tento tovar spat, samozrejme o vyssiu sumu. Cele nas to vyjde vyhodnejsie ako uver v banke. Vie mi niekto poradit, ako to poriesim s uctovanim?
Hanab, o tejto téme som už písala odpoveď, daj si hľadať - spätný leasing a nájdeš odpoveď na svoj problém!
hanab
07.06.05,07:23
diky moc ;-)
ondrejvla
07.06.05,07:26
Hanab, pomohlo? Ak nie, som ochotná o tom debatovať!
hanab
07.06.05,09:56
Tak situacia sa mi zamotala, zistila som, ze ten stroj, co sme predali, sme predat nemali, takze sa bude menit kupna zmluva na najomnu zmluvu. Cize mi nastava problem c. 1, ako zauctovat takuto najomnu zmluvu? Ide o tovar (132), co s DPH pri splatkach voci nasmu odberatelovi? Jednoducho neviem, ako to mam cele zauctovat. Skusala som to takto: voci odberatelovi kazdu splatku zvlast 311/602 a 343 - i ked to nie je uctovanie prenajmu, ale postupne vystavovanie faktur za sluzby. Dalej budem fakturovat TLeasingu ciastku v kupnej zmluve: 311/604 a 343, spatne mi TL urobi na tento tovar leas. zmluvu, len ja som sa chcela vyhnut odpisovaniu tovaru, co je nezmysel. Takze cely leasing by som uctovala na 518 a 343/474, co tiez nie je spravne, ale neviem sa z toho vymotat. Vies mi poradit?
hanab
07.06.05,11:44
Vlasti, pomozes mi teda s tym?
ondrejvla
07.06.05,12:07
Tak situacia sa mi zamotala, zistila som, ze ten stroj, co sme predali, sme predat nemali, takze sa bude menit kupna zmluva na najomnu zmluvu. Cize mi nastava problem c. 1, ako zauctovat takuto najomnu zmluvu? Ide o tovar (132), co s DPH pri splatkach voci nasmu odberatelovi? Jednoducho neviem, ako to mam cele zauctovat. Skusala som to takto: voci odberatelovi kazdu splatku zvlast 311/602 a 343 - i ked to nie je uctovanie prenajmu, ale postupne vystavovanie faktur za sluzby. Dalej budem fakturovat TLeasingu ciastku v kupnej zmluve: 311/604 a 343, spatne mi TL urobi na tento tovar leas. zmluvu, len ja som sa chcela vyhnut odpisovaniu tovaru, co je nezmysel. Takze cely leasing by som uctovala na 518 a 343/474, co tiez nie je spravne, ale neviem sa z toho vymotat. Vies mi poradit?No tak poďme späť:
Stroj si predala na OF 311/604, 311/343, 504/132,
Ty budeš mať LZ, musíš!!!!! zaradiť a odpisovať, zaradíš bez DPH do majetku, odpisuješ, LZ zaúčtuješ buď na základe DF alebo splát.kalendára. Pošli mi sumy, aké máš na fa, pekne rozpísané, a ja sa ti pokúsim krok po kroku pomôcť. Ale na nete budem až večer, mám teplotu, musím si ľahnúť!
hanab
07.06.05,13:13
Si zlata, ak by si mi dala cislo, tak by som ti mohla zavolat. Cela faktura za predany tovar sa bude stornovat, resp. prepisovat na najomnu zmluvu, nebude to leasing voci nasmu odberatelovi, ale normalne najomna zmluva na pristroj, ktory im po uhrade poslednej splatky zostane. V zmluve nie je ziadna kupna cena po ukonceni prenajmu, to si myslim, ze nie je moc spravne. Takze ja stornujem 3000000 fa za odber tovaru, vyfakturujem to iste, ale nie ako tovar, ale ako sluzbu (tu si uz myslim, ze robim chybu, lebo sef chce, aby mali hned celu fakturu na plnu sumu a oni nam budu uhradzat len alikvotnu splatku. Maju to na dva roky, cize ja si myslim, ze by som mala kazdy mesiac fakturovat sluzby v 1/24 sumy, v pomernej casti si mesacne uplatnit DPHa postupne pocas dvoch rokov zahrnat prenajom do trzieb, ale sef chce trzby v plnej vyske v roku 2005 - co je pri najomnej zmluve blbost) To je jeden problem. Druhy problem je, ze my budeme tento tovar fakturovat tatraleasingu v ciastocnej vyske (iba v sume, ktoru potrebujeme uhradit nasmu dodavatelovi) Cize uctovanie bude 311/604 a 343. Tatraleasing na urobi leas. zmluvu, kde akontaciu a prvu splatku zapocitaju s nasou fa + poplatok za zmluvu. Ja by som mala zaradit tento tovar do majetku a odpisovat, lenze zmluva je na dva roky a v zakone je, ze musim tento stroj odpisovat min. 60% z doby odpisovania majetku podla toho, v ktorej triede je zaradeny. Splatky budeme mat na dva roky. Konkretne sumy este nemam, len uz teraz mam z toho riadnu halusku v hlave.