wieninger
15.01.09,07:56
Dobrý deň poraďáci, mám niekoľko otázok k dani z motorových vozidiel
1/ Dňa 18.9.2008 sme zakúpili motorové vozidlo, ktoré sme 19.9.2008 prenajali inej spoločnosti. Kto má podať DP (v TP ako držiteľ vozidla je zapísaná naša spoločnosť) ? My za 09/2008 a nový nájomca za 9-12/2008, alebo platí len nájomca alebo len naša firma, keďže je zapísaná v TP?
2/ Kúpili sme v 11/2008 auto cez finančný lízing. Po týždni došlo k havárii - totálna škoda. vrak auta bude v 01/2009 odkúpený od leasingovej spoločnosti a predaný ďalej. podávam DP za 2 mesiace alebo len jeden mesiac?
3/ Platí naďalej to, že podávame DP len za tie autá, ktoré sme začali užívať v priebehu roka a za ostatné už len zaplatíme daň?

Ďakujem už vopred za odpovede
zuzule
16.01.09,11:53
Aj mna to zaujima. nevie niekto nieco poradit? Ja mam v TP vlastníka Leasingovu spolocnost, drzitela firmu ABC, ale cely rok mala auto prenajate a jazdila na nom firma XYZ. Myslim si spravne, ze DP podava firma ABC?
azla
16.01.09,12:32
Dobrý deň poraďáci, mám niekoľko otázok k dani z motorových vozidiel
1/ Dňa 18.9.2008 sme zakúpili motorové vozidlo, ktoré sme 19.9.2008 prenajali inej spoločnosti. Kto má podať DP (v TP ako držiteľ vozidla je zapísaná naša spoločnosť) ? My za 09/2008 a nový nájomca za 9-12/2008, alebo platí len nájomca alebo len naša firma, keďže je zapísaná v TP?
2/ Kúpili sme v 11/2008 auto cez finančný lízing. Po týždni došlo k havárii - totálna škoda. vrak auta bude v 01/2009 odkúpený od leasingovej spoločnosti a predaný ďalej. podávam DP za 2 mesiace alebo len jeden mesiac?
3/ Platí naďalej to, že podávame DP len za tie autá, ktoré sme začali užívať v priebehu roka a za ostatné už len zaplatíme daň?

Ďakujem už vopred za odpovede

Add. 1
Ako držiteľ je zapísaná vaša spoločnosť, vaša spoločnosť ho využíva na podnikanie (prenajíma ho).
Domnievam sa , že vaša spoločnosť je daňovníkom dane z MV a podávate DP.

§ 85 Daňovník

(1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá

a) je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla, 42)
b) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá zomrela, bola zrušená alebo zanikla,
c) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie,
d) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá má trvalý pobyt alebo sídlo v zahraničí.

Add.2
Ak ste vozidlo prestali používať na podnikanie už v 11/2008 (a oznámili ste danú skutočnosť na DÚ), daň platíte za jeden mesiac.
Ak ste vozidlo používali na podnikanie aj v decembri, čo len jeden deň, daňová povinnosť je potom dva mesiace.

Add.3
Daňové priznanie sa podáva za všetky vozidlá, ktoré ste používali v priebehu roku 2008.
zuzule
26.01.09,21:53
Napíšem moju skúsenosť:
Chcela som podať DP za auto, ktore držiteľ MV prenajima a tetusky na DU, sice nie velmi presvedcivo, ale predsa, povedali, ze danovnikom je najomca - §85 (1)c. Nesuhlasim s nimi na 100%, ale vyhovuje mi to, tak to tak spravim. Zákon takúto možnosť nerozoberá, možno niekedy vo februari bude usmernenie.
zamako
27.01.09,08:53
Napíšem moju skúsenosť:
Chcela som podať DP za auto, ktore držiteľ MV prenajima a tetusky na DU, sice nie velmi presvedcivo, ale predsa, povedali, ze danovnikom je najomca - §85 (1)c. Nesuhlasim s nimi na 100%, ale vyhovuje mi to, tak to tak spravim. Zákon takúto možnosť nerozoberá, možno niekedy vo februari bude usmernenie.

...chich a moja skúsenosť:
tá istá situácia a odpoveď tetusiek: danovníkom je prenajimatel - pouziva MV na podnikanie - prenajima ho :-)
wieninger
27.01.09,08:56
Ďakujem za odpoveď
majkagr
29.01.09,07:32
Ahojte, tak to aj mna zaujíma, práve sa s tým pasujem, že kto má podať DP, či prenajímateľ alebo nájomca. Ako STe to nakoniec urobili?
mihand
30.01.09,10:55
Ahojte,
ja mam zmluvu o prenajme, kde mam okrem ineho uvedene ze dan z MV plati prenajimatel, cize som spravila DP za prenajimatela.
To by malo byt potom o.k,nie?
Zaujima ma este toto:
Firma X predala auto 22.2 2008 inej firme Y ale k prepisu TP doslo az v maji. Auto vsak firma Y zacala hned prenajimat dalsej firme.
Mesiace ktore podliehaju plateniu dane z MV pocitam od februara , vsak? hoci k prepisu na TP doslo neskor.
V zmluve o prenajme mam napisane ze dan za MV plati prenajimatel, tak som spravila DP na dan z MV za prenajimatela.

Este posledna otazka: v riadku 5 davam ktoru hmotnost auta podla TP?
r. 32 najvacsia pripustna celkova hmotnost?
DAKUJEM
mihand
30.01.09,17:50
Nikto neporadi??
Prosim!!!!!!!!!!!!!!
DAKUJEM
cloe
30.01.09,18:06
Ahojte,
ja mam zmluvu o prenajme, kde mam okrem ineho uvedene ze dan z MV plati prenajimatel, cize som spravila DP za prenajimatela.
To by malo byt potom o.k,nie?
Zaujima ma este toto:
Firma X predala auto 22.2 2008 inej firme Y ale k prepisu TP doslo az v maji. Auto vsak firma Y zacala hned prenajimat dalsej firme.
Mesiace ktore podliehaju plateniu dane z MV pocitam od februara , vsak? hoci k prepisu na TP doslo neskor.
V zmluve o prenajme mam napisane ze dan za MV plati prenajimatel, tak som spravila DP na dan z MV za prenajimatela.

Este posledna otazka: v riadku 5 davam ktoru hmotnost auta podla TP?
r. 32 najvacsia pripustna celkova hmotnost?
DAKUJEM

Áno, najväčšia prípustná celková hmotnosť.

Čo sa týka sporu, či DP DzMV podáva prenajímateľ alebo nájomnca, som za to, že ak nie je v zmluve o prenájme vozidla uvedené, že daň. priznanie a daň zaplatí nájomca, mal by podávať a taktiež platiť prenajímateľ, s tým, že sumu zaplatenej dane už zohľadní v sume za prenájom /tak ako ostatné náklady, ktoré mu ako vlastníkovi vozidla vzniknú/.
mihand
31.01.09,03:39
DAKUJEM
mmmaros
01.02.09,15:46
Len ma zaujalo, v akých prípadoch má vôbec niekto záujem prenajať si od niekoho osobné auto na podnikanie? Veď si nemôže ani uplatniť 6,20Sk/km keď to nie je jeho auto...
azla
01.02.09,17:59
Len ma zaujalo, v akých prípadoch má vôbec niekto záujem prenajať si od niekoho osobné auto na podnikanie? Veď si nemôže ani uplatniť 6,20Sk/km keď to nie je jeho auto...

Ak si spoločnosť najme od prenajímateľa auto (nákl. alebo osobné) platí nájomé. Nájomné je výdavkom (nákladom) firmy.
Ak:
Firma používa auto penajaté - náklad je nájomné.
Firma používa auto vlastné -firemné - náklad odpisy a iné vedľajšie náklady.
Firma používa auto zamestnanca - náklad základná náhrada .

(to iba také "hrubé" porovnanie)
mmmaros
01.02.09,19:18
Áno, to je logické.
Ja som len tak tajne dúfal, že sa nájde niekto s názorom, že aj na prenajaté auto si môžem účtovať 6,20Sk/km - zišlo by sa :-)
Ing. Pavol Zúber
06.02.09,05:41
S tým prenájmom MV z autopožičovne je to teda tak, že DMV zaplatí aj autopožičovňa aj nájomca?
Ing. Pavol Zúber
10.02.09,06:38
nikto nevie?
azla
10.02.09,06:58
S tým prenájmom MV z autopožičovne je to teda tak, že DMV zaplatí aj autopožičovňa aj nájomca?

Podľa môjho názoru, ide o jeden predmet dane, nemal by sa dvakrát zdaňovať.
Autopožičovňa je daňovníkom dane z MV - buď je vlastníkom auta, alebo ho ma na leasing, používa ho na podnikanie.
Nájomca zaplatí za službu v ktorej je všetko vykalkulované.
Ing. Pavol Zúber
10.02.09,07:07
Ja som tiež toho názoru, ale mali kontrolu na DPH a tvrdili, že musia zaplatiť DzMV lebo inak im vyhodia DPH z nákladov, ktoré sa týkajú prenájmu auta.Potom by teda stačilo priložiť zmluvu o prenájme kde by bolo uvedené, že DzMV platí požičovňa.
azla
10.02.09,07:17
Ja som tiež toho názoru, ale mali kontrolu na DPH a tvrdili, že musia zaplatiť DzMV lebo inak im vyhodia DPH z nákladov, ktoré sa týkajú prenájmu auta.Potom by teda stačilo priložiť zmluvu o prenájme kde by bolo uvedené, že DzMV platí požičovňa.

Z akého dôvodu im nechcú uznať odpočet Dph ?

Ak je nájomná zmluva a vedia preukázať, že vstupy používali na uskutočňovanie zdaňovaných plnení, nie je dôvod na neuznanie odpočtu Dph.

Ak by si mysleli, že má byť zaplatená daň z MV, tak nech napadnú toto. Ale kontrola dane z MV nie je asi predmetom tejto konkrétnej kontroly.
Ak by aj vznikla (čo si nemyslím v tomto prípade) povinnosť platenia dane z MV, tak to nepodmieňuje neuznanie nákladov do daňových výdavkov, ani neuznanie nároku na odpočet Dph.