anna81
15.01.09,08:19
Ahojte poraďáci,
od novembra 2008 má SZČO živnosť. Za rok 2008 nemal žiaden príjem, nepracoval na zmluvu, na dohodu a nemá príjem ani zo živnosti. Je potrebné podávať nulové daňové priznanie?
Ďakujem za Vaše názory a rady.
Jozef Mihál
15.01.09,07:25
Nie, nie je potrebné.

§ 32 zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov.
anna81
15.01.09,10:27
Ďakujem. A aby som niečo nezanedbala - má nejakú inú povinnosť voči daňovému úradu? (nemal príjem ani žiadnych zamestnancov)
Jozef Mihál
16.01.09,20:29
Nemá.
marjankaj
16.01.09,20:38
A nevykazuje náhodou stratu?
hanelie
17.01.09,06:37
ak vykazuje stratu - je povinný podať DP /§32 zákona o dani z prijmov
Libusa21
24.03.09,08:42
SZČO aj keď nedosiahla v minulom roku príjmy ale má DIČ je povinná podať nulové daňové priznanie.
Túto informáciu mám priamo z DÚ
katkap17
24.03.09,08:49
A treba priložiť aj nejaké výkazy z JU?
evina
24.03.09,09:03
SZČO aj keď nedosiahla v minulom roku príjmy ale má DIČ je povinná podať nulové daňové priznanie.
Túto informáciu mám priamo z DÚ

Určite nie je povinná podať nulové DP v zmysle zákona aKO vyššie píše Mihál. DÚ môže vyzvať na uvedenie dôvodu prečo nepodal....a vtedy sa to väčšinou rieši Čestným prehlásením, že nemala žiadne príjmy.
Takže je to špecialitka daného DÚ a nie zákonná povinnosť.
evina
24.03.09,09:05
A treba priložiť aj nejaké výkazy z JU?

A aké by si chcela, ak nebol účtovnou jednotkou - neviedol účtovníctvo. Riešila by som to nanajvýš tým čestným prehlásení, pokiaľ je pravdou, že nebola ani strata....
Kika69
24.03.09,09:08
Podľa mňa výkazy netreba. Ja robím daňové pre manžela, on síce mal príjem zo závislej činnosti, má živnosť aj DIČ, ale nemal žiadny príjem zo živnosti, vypĺňam mu DP FO typ B. Ale výkazy k tomu nedávam. Neviem, či je to správne (myslím aj na to, že vypĺňam typ B) vlani som to tak robila tiež a na DÚ nemali výhrady. Je to podľa vás O.K. ??? Vďaka.
katkap17
24.03.09,10:16
A ked mal živnosť len dva mesiace v tom roku január a február 2008 a potom zrušil živnosť mal len výdavok do zdrav. poistovne čo s tým výdavkom?
macula
24.03.09,11:26
Podľa mňa výkazy netreba. Ja robím daňové pre manžela, on síce mal príjem zo závislej činnosti, má živnosť aj DIČ, ale nemal žiadny príjem zo živnosti, vypĺňam mu DP FO typ B. Ale výkazy k tomu nedávam. Neviem, či je to správne (myslím aj na to, že vypĺňam typ B) vlani som to tak robila tiež a na DÚ nemali výhrady. Je to podľa vás O.K. ??? Vďaka.
Myslím, že je to o.k., ale ja preistotu pri nulových príjmoch zaškrtnem políčko paušálne výdavky a pri tých určite netreba podávať výkazy.
macula
24.03.09,11:28
A ked mal živnosť len dva mesiace v tom roku január a február 2008 a potom zrušil živnosť mal len výdavok do zdrav. poistovne čo s tým výdavkom?
podať DP B, s tým, že príjem 0,- a výdavok vo výške zaplatených odvodov, tým pádom bude z podnikania strata.
katkap17
24.03.09,11:52
Čiže výdaj za zdrav. poistenie dám ako stratu do r.43 ? A Ďalej len zaúčtujem príjmi zo záv. činnosti.
macula
24.03.09,13:16
najskôr vyplň VI. oddiel tabuľka č.1 riadok 2 príjem zo živnosti 0, výdavky: odvody, následne riadok 9 a 11 a na druhej strane
r.36 príjem zo živnosti 0,r.37 odvody, 39 strata a 43 strata a v V.oddiele zamestnanie.
Libusa21
29.04.09,15:49
Určite nie je povinná podať nulové DP v zmysle zákona aKO vyššie píše Mihál. DÚ môže vyzvať na uvedenie dôvodu prečo nepodal....a vtedy sa to väčšinou rieši Čestným prehlásením, že nemala žiadne príjmy.
Takže je to špecialitka daného DÚ a nie zákonná povinnosť.
Viem, že je už neskoro,ale chcela by som reagovať na túto odpoveď. Ako som sa dozvedela, čestné prehlásenie sa v tomto roku nepodáva, je zrušené. Preto sa to malo riešiť nulovým daňovým priznaním.
marjankaj
29.04.09,16:08
SZČO aj keď nedosiahla v minulom roku príjmy ale má DIČ je povinná podať nulové daňové priznanie.
Túto informáciu mám priamo z DÚ

Aj DÚ sa musí riadiť zákonom. A tam je uvedené kedy sa musí podávať daňové priznanie. Nulové DP podám len vtedy, ak ma DÚ vyzve. Ak ma nevyzve, nepodávam nič, ani oznámenie.
Prečítaj si §32 zákona o dani z príjmov.

Tú informáciu máš písomne, alebo sa tak vyjadril vrátnik na DÚ?
Rád by som to videl.
hanelie
30.04.09,05:44
Nulové DP podám len vtedy, ak ma DÚ vyzve
nemusí podávať -
ale nemusí ani čakať na výzvy - podaľ nulové DP + výpis na SP - a je pokoj :)
marjankaj
30.04.09,06:55
nemusí podávať -
ale nemusí ani čakať na výzvy - podaľ nulové DP + výpis na SP - a je pokoj :)

I tak še da. Ale načo?