vitekr
15.01.09,11:51
Ahojte Poradaci,
nakupujeme do firmy rozne veci, ako napriklad USB kluce, Hard disky (vymena za vadny kus) , napalovacky a pod. Problem je v tom, ze ma uctovnicka nuti vies evidenciu tychto veci ako DHIM. Otazkou je, co je DHIM vobec? Podla mna napriklad Hard disk je suciastka, ktora zvysi hodnotu PC cize HIM a pri odpisoch sa tato suma odpisuje tiez. Neviem si predstavit, preco odpisujeme tento hard disk ako DHIM. Zaroven sa chcem spytat podla uctovnictva, ci je potrebne USB kluc v hodnote 400 Skk evidovat a viest ho ako DHIM, alebo ci nie je mozne ho jednoducho odpisat ako spotrebny material.

Pripominam, ze nemame vo firme procedury, ktore by upravovali tieto cinnosti uctovnictva, a potrebujem to vediet len koli tomu, aby sme to mali spravne podla zakona a nic viac sme neevidovali a neriesili navyse co nam nevyplyva zo zakona.

dakujem za kazdu odpoved
ekonella
15.01.09,11:03
Ak si upravíte spôsôb vedenia DHIM v internej smernici budete viešť evidenciu podľa tejto smernice. Napr: - že sa bude viesť evidencia DHIM od určitej hodnoty....
vitekr
15.01.09,11:14
ano, to mi je jasne, v predchadzajucej firme sme evidovali DHIM len od urcitej sumy, ale ak nemame takuto smernicu, musime evidovat kazdu blbost pomali aj predlzovacku za 50SK????
Toto potrebujem vediet, ci musime, alebo nie, pokial to interne predpisy neupravuju inak...
bea
15.01.09,11:21
Keď nemáte smernicu, tak to ozaj závisí od ľubovôle ekonóma alebo účtovníčky, prípadne ich nadriadeného. Nikde nie je presne povedané, čo sa má evidovať v operatívnej evidencii. Mali by to byt predmety dlhodobej spotreby - teda min. rok. Suma by sa mala určiť v smernici.
vitekr
15.01.09,12:04
Dakujem Beatka, takze si asi nepomozem...
Ale aj tak sa chcem spytat, ak sa jedna o suciastku, ktora sa meni, alebo rozsiruje HIM nad 30 tis, tato predsa nepatri do DHIM... nie som uctovnik, len pouzivatel....

Ako vyriesit taketo veci? Nie je predsa mozne, aby sme evidovali taketo veci ako DHIM....
Olice
15.01.09,12:22
Dakujem Beatka, takze si asi nepomozem...
Ale aj tak sa chcem spytat, ak sa jedna o suciastku, ktora sa meni, alebo rozsiruje HIM nad 30 tis, tato predsa nepatri do DHIM... nie som uctovnik, len pouzivatel....

Ako vyriesit taketo veci? Nie je predsa mozne, aby sme evidovali taketo veci ako DHIM....
Ak sa jedná o súčiastku, ktorá sa vymieňa, je to oprava. Ak sa rozširuje DHM, ktorého vstupná cena bola nad 30 000,- Sk (od 1.1.2009 996 €) môžno to považovať za technické zhodnotenie v zmysle zákona o DzP.

§ 29
(4) Rekonštrukciou sa na účely tohto zákona rozumejú také zásahy do hmotného majetku, ktoré majú za následok zmenu jeho účelu použitia, kvalitatívnu zmenu jeho výkonnosti alebo technických parametrov. Za zmenu technických parametrov nemožno považovať zámenu použitého materiálu pri dodržaní jeho porovnateľných vlastností.
vitekr
15.01.09,15:28
no, prestavam tomu rozumiet, takze este raz zhrniem o co mi ide.
Takze kupime do firmy 2ks Hard diskov, jeden je na vymenu uz do uctovne odpisaneho PC a druhy ide do dalsieho PC, ale nie na vymenu, ale na rozsirenie. Disky stoja 2tis. za kus. Ako by toto mala uctovnicka vyriesit? Totizto ma uctovnicka "buzeruje" aby som si disky evidoval ako DHIM co je podla mna nezmysel....

dakujem
Zoltán Kovács
15.01.09,15:34
no, prestavam tomu rozumiet, takze este raz zhrniem o co mi ide.
Takze kupime do firmy 2ks Hard diskov, jeden je na vymenu uz do uctovne odpisaneho PC a druhy ide do dalsieho PC, ale nie na vymenu, ale na rozsirenie. Disky stoja 2tis. za kus. Ako by toto mala uctovnicka vyriesit? Totizto ma uctovnicka "buzeruje" aby som si disky evidoval ako DHIM co je podla mna nezmysel....

dakujem

Oba HDD idú jednorázovo do nákladov. A požiadavka účtovníčky nie je buzerácia, ale vychádza z postupov účtovania v PÚ.
Jana Acsová
15.01.09,15:46
no, prestavam tomu rozumiet, takze este raz zhrniem o co mi ide.
Takze kupime do firmy 2ks Hard diskov, jeden je na vymenu uz do uctovne odpisaneho PC a druhy ide do dalsieho PC, ale nie na vymenu, ale na rozsirenie. Disky stoja 2tis. za kus. Ako by toto mala uctovnicka vyriesit?Účtovníčka by sa mala spýtať osoby, ktorá vie o čo ide, o čo ide .-)

Ak osoba podá vysvetlenie, že:
1. jeden HD ide do PC na výmenu (účtovníčka by mala vedieť, že sa nejedná o majetok charakteru drobného majetku so samostatným ekonomickým určením),
2. druhý HD ide do PC na rožšírenie (účtovníčka by mala vedieť, že sa nejedná o majetok charakteru drobného majetku so samostatným ekonomickým určením).

V oboch prípadoch sa v pri spotrebe HD jedná o zhodnotenie PC, ktorá má alebo nemá povahu technického zhodnotenia (hovorí sa, že žiadna súčiastka sa v PC nenahrádza súčiastkou rovnakých technických parametrov z dôvodu vývoja). Čo sa považuje za technické zhodnotenie by opäť malo byť v účtovnej jednotke jasné. V prípade, o akom hovoríte spravidla firmy nehovoria o technickom zhodnotení (to by sa z PC stal "perpetum mobile" s neustálym zhodnocovaním - aj to tu už bolo v minulosti). Vymenená súčiastka, zariadenie, doplnená pamäť, disk a podobne sa zvykne zapísať na kartu pôvodného majetku v rámci poznámky pre budúce potreby (napr. reklamácia, predaj, evidencia ocenenia súčastí ...), alebo sa spraví poznámka priamo na faktúre, podľa toho, ako bol pôvodny majetok evidovaný (nemuselo sa jednať o dlhodobý majetok odpisovaný).

Ešte by sa črtala možnosť účtovať predmetný HD ako materiál t.j. keď si firma robí vo vlastnej réžii servis výpočtovnej techniky. Rovnako sa však podľa môjho názoru nejedná o drobný majetok, ale o materiálové zásoby so sledovaním príjmu, výdaja, zostatku.

Problém si vyžaduje "vecnú" komunikáciu medzi zainteresovanými a optimalizáciu postupu, aby sa zabezpečila nevyhnutná evidencia bez prílišnej pracnosti.
macte
26.03.09,14:53
Dobrý deň poraďáci,
chcem sa uistiť či som dobre pochopia novelu zákona o dani z príjmov /z.č. 60/2009 zo dňa 17.2.2009/
podľa § 22 môžeme dávať priamo do spotreby hmotný majetok ktorého hodnota je vyššia ako 1700€,.
Takže všetko čo je do 1700€ /51.214Sk/ môžeme dať ako spotrebný materiál? Samozrejme upravíme si smernicu
macte
26.03.09,14:57
opravujem - hmotný majetok ktorého hodnota je NIZSIA ako 1700€
azla
26.03.09,16:06
Dobrý deň poraďáci,
chcem sa uistiť či som dobre pochopia novelu zákona o dani z príjmov /z.č. 60/2009 zo dňa 17.2.2009/
podľa § 22 môžeme dávať priamo do spotreby hmotný majetok ktorého hodnota je vyššia ako 1700€,.
Takže všetko čo je do 1700€ /51.214Sk/ môžeme dať ako spotrebný materiál? Samozrejme upravíme si smernicu

Tak ako píšeš, ak si upraviš v smernici, že majetok do tejto hodnoty budeš považovať za krátkodbý, budeš účtovať ako o zásobach - spotreba 501.
volej
04.08.09,07:39
Môžem pridať olej do ohna?

Kupim povedzme buracie kladivo za 1100 € ake v ramci obstarania k nemu nakupim nejaké vrtáky, sekáče a pod. Celková hodnota dodávky bude 1800 €.
Zhrniem to ako celok a bude to odpisovany IM alebo sa mozem tváriť, že vrtáky a sekáče su spotrebný materiál a teda buracie kladivo bude len evidovaný DHIM?

Dakujem.
Lenka1979
04.08.09,07:46
Môžem pridať olej do ohna?

Kupim povedzme buracie kladivo za 1100 € ake v ramci obstarania k nemu nakupim nejaké vrtáky, sekáče a pod. Celková hodnota dodávky bude 1800 €.
Zhrniem to ako celok a bude to odpisovany IM alebo sa mozem tváriť, že vrtáky a sekáče su spotrebný materiál a teda buracie kladivo bude len evidovaný DHIM?

Dakujem.

Ak to nie je takou súčasťou kladiva, že bez toho to kladivo fungovať nemôže, tak sa môžeš tváriť tak ako píšeš.
volej
04.08.09,07:56
Leni ale v zásade minimálne jeden vrtak resp. sekac by to asi malo mať (sucast kladiva), lebo de facto by ti to naozaj bolo na nic. Vsetky tieto sucasti su na fakture, na ktorej je aj buracie kladivo... skusis poradit?

Zatvarim sa tak ze povedzme bur.kladivo (1100€) + jeden vrták (260€) je jeden celok teda DHIM a ostatne sucasti su na pouzitie aj k inym buracim kladivam :)? teda tiez DHIM
Lenka1979
04.08.09,08:00
Leni ale v zásade minimálne jeden vrtak resp. sekac by to asi malo mať (sucast kladiva), lebo de facto by ti to naozaj bolo na nic. Vsetky tieto sucasti su na fakture, na ktorej je aj buracie kladivo... skusis poradit?

Zatvarim sa tak ze povedzme bur.kladivo (1100€) + jeden vrták (260€) je jeden celok teda DHIM a ostatne sucasti su na pouzitie aj k inym buracim kladivam :)? teda tiez DHIM


Môžeš sa tak zatváriť, že bur. kladivo+ jeden vrták = jeden celok= vstupná cena pre odpisovanie. Ak tie ostatné súčasti sú použiteľné aj k ostatným búracím kladivám (teda ak ich máš viac, a môžu sa použiť k nim). Musíš zvážiť aj cenu, a správne sa rozhodnúť. Pokiaľ si to budeš vedieť obhájiť, môžeš urobiť aj tak ako píšeš.
nika.sum
04.08.09,17:18
Prosim Vas ako je to ak bola suma 996 zmenena na 1700 s úcinnostou od 1.3.2009 ako je to s majetkom nakupenym pred touto zmenou ak je jeho suma nizsia ako 1700 ale vyssia ako 996?
Ester plus
05.08.09,05:28
Podľa § 52 ods. 4 ZDP, všetok hmotný majetok, ktorý obstaral daňovník v zdaňovacom období roku 2009 a jeho vstupná cena je 1700 Eur a menej, nie je z pohľadu ZDP považovaný za odpisovaný majetok.
mudroš
06.08.09,12:17
Podľa § 52 ods. 4 ZDP, všetok hmotný majetok, ktorý obstaral daňovník v zdaňovacom období roku 2009 a jeho vstupná cena je 1700 Eur a menej, nie je z pohľadu ZDP považovaný za odpisovaný majetok.
Súhlasím, ....ALE !!!
V postupoch účtovania (novela) je, že majetok ktorý pred zmenou presahoval stanovené hranice bude sa naďalej považovať za dlhodobý !!! ???


§ 86f
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 20. marca 2009
(4) Dlhodobý hmotný majetok, vrátane technického zhodnotenia podľa § 32 ods. 2 písm. c), uvedený do užívania najneskôr 28. februára 2009, ktorého ocenenie sa rovná sume alebo je nižšie ako suma ustanovená osobitným predpisom,9) sa považuje za dlhodobý hmotný majetok a pokračuje sa v jeho odpisovaní.
(5) Dlhodobý nehmotný majetok uvedený do užívania najneskôr 28. februára 2009, ktorého ocenenie sa rovná sume alebo je nižšie ako suma ustanovená osobitným predpisom,5) sa považuje za dlhodobý nehmotný majetok a pokračuje sa v jeho odpisovaní.
(účinnosť od 20. marca 2009)
babula12
26.08.09,18:54
Dobrý večer,
viem že by mi to už malo byť jasné po prečítaní príspevku , ale radšej po prázdninách.... sa opýtam
1,nákup rôzneho materiálu - fréza, kukla, skrutkovač a atď, na Fa je rôznych 45 ks pričom ani jeden nemá OC vyššiu ako 1700 Eur. Môžem celú fa ( 9000 eur ) zaúčtovať ako DHM 501300/321100???

2,kúpa kancelárskeho stola, kancelársky regál zaúčtujem tiež ako DHM??

3,software na navrhovanie nábytku v hodnote 950 Eur zaúčtujem ako....

Ďakujem veľmi pekne;)
KEJKA
26.08.09,19:11
Dobrý večer,
viem že by mi to už malo byť jasné po prečítaní príspevku , ale radšej po prázdninách.... sa opýtam
1,nákup rôzneho materiálu - fréza, kukla, skrutkovač a atď, na Fa je rôznych 45 ks pričom ani jeden nemá OC vyššiu ako 1700 Eur. Môžem celú fa ( 9000 eur ) zaúčtovať ako DHM 501300/321100??? áno

2,kúpa kancelárskeho stola, kancelársky regál zaúčtujem tiež ako DHM?? podľa ceny - môže byť tiež ako drobný DM

3,software na navrhovanie nábytku v hodnote 950 Eur zaúčtujem ako.... 518-softver

Ďakujem veľmi pekne;)
odpvede v texte.
babula12
26.08.09,19:27
Ďakujem veľmi pekne;)